Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 127

Θέμα: Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Γιάννη σε ευχαριστώ για το υπέροχο γραπτό σου λόγο.
    Είναι γεγονός ότι στα 20 μου, μηχανές είχαν μόνο κάτι περιθωριακοι τύποι που λιωναν στα λάστιχα από τα σπρινταρίσματα.
    Δεν μιλάμε για κράνος, στολές κλπ.
    Οπότε μηχανοβιος=αλήτης.
    Βέβαια οκ καιροί άλλαξαν ευτυχώς δλδ και η μηχανή έγινε απαραίτητο εργαλείο για τους περισσότερους.
    Εγώ επειδή τα γούστα μου τα έβγαζα και τα βγάζω με το αυτοκίνητο μου φαίνεται παράξενο ότι στα 52 μου άρχισε να μου αρέσει η μηχανή και να βαριέμαι υπερβολικά όταν πρέπει να πάρω το insignia μέσα στην πόλη.
    Από την άλλη και μόνο που με φαντάζομαι πάνω σε μηχανή με εξιτάρει.
    Απλά είμαστε σε επαρχιακή πολη, γνωριζόμαστε μεταξύ μας και μόλις με δουν αρκετοί γνωστοί μου με μηχανη, άλλοι θα πούνε, θα φάει το κεφάλι του, άλλοι τι θέλει να μας το παίξει τεκνό και μόνο αυτοί που έχουν εμπειρία με μηχανές θα χαρούν πραγματικά.
    Επί του θέματος.
    Το DUKE μου αρέσει πολύ, ως γυμναστης θα κυκλοφορώ πάντα με κράνος αλλά με φορμες αφού έτσι είμαι ντυμένος όλη την μέρα, κουστούμι δεν φοράω και γενικά λόγω του είμαι sportive τύπος θέλω κάτι πιο νεανικό.
    Οπότε αυτό που μένει είναι να κάνω τα απαραίτητα μαθήματα για να δω πως είναι τα 250αρια.
    Σας ευχαριστώ και πάλι.
    Τελευταία τροποποίηση από athletico; 24/09/2019 στις 21:21.

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
    Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
    Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
    Άναλογισου και πραξε

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
    Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
    Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
    Άναλογισου και πραξε
    Ρε συ τα λες άψογα αλλά για να είμαστε ρεαλιστές,ποιος πάει με φουλ εξοπλισμό πάνω κάτω στη δουλειά του?Εχεις δει πολλούς με σκουτεράκια και παπιά να κυκλοφορούνε σαν τον ροσι? Γιατι
    εγω δεν εχω δει ποτέ.Σε καθημερινή χρήση δυστυχώς κράνος μπουφάν γάντια στην καλύτερη.

  4. #49
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Ναι και εγώ διάβαζα athletico και δεν πήγε το μυαλό μου ούτε σε αυτήν της Μαδρίτης ο άμπαλος.

    Ότι και να κάνει κάποιος ανάμεσα σε γνωστούς και μικρό κύκλο, θα σχολιαστεί.
    Φαντάζεσαι να σου άρεσε κάποιο cruiser ή κάποιο chopper;
    Τι να κάνουμε, να καβαλάμε RT μονόχρωμο να δείχνουμε σοβαροί;

    Το μπούλινγκ μας το έχουμε φάει όλοι είμαι σίγουρος. Συνήθως όμως είμαστε αυτοί που κοιμώνται γρήγορα χωρίς τύψεις και
    ξυπνάμε πρωϊ φεύγοντας αντίθετα από τον προορισμό μας.

    Παρεμπιπτόντως, ο doctoras έχει δίκιο. Υπάρχουν πλέον τόσο ωραία τζάκετ σε καλές τιμές που είναι δύσκολο να αντισταθείς.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αγαπητε με το συμπαθιο η ζωη δικη σου ειναι οτι θελεις την κανεις, αλλα 52χρωνων/εμπειρία ζωης/επιφυλακτικός με τα γκαζια/εκπαιδευτικός(παράδειγμα προς τριτους) αλλα θα οδηγω με φορμες επειδη ειναι γυμναστής δεν συνάδει και το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.
    Στο αυτοκίνητο η παθητική του ασφαλεια ειναι τα airbags οι πλαινες ενισχύσεις σε πόρτες, το πίο απορροφητικό σε πρόσκρουση μπροστινό μερος κλπ
    Στά δίκυκλα η αντίστοιχη παθητική ασφαλεια ειναι το μπουφαν, παντελονι,γαντια,μποτες και φυσικα κρανος
    Άναλογισου και πραξε
    Πολύ σωστά όλα αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να φοράω την στολή όταν ανεβαίνω και να την ξανά βγάζω όταν γυρίζω την στιγμή που αυτό μπορεί να συμβεί 10 φορές την ημέρα.
    Κράνος οπωσδήποτε αντε και μπουφάν το πολύ.
    Μιλάω πάντα για μέσα στην πόλη.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μέσα στην πόλη γίνονται ατυχήματα. Οι στατιστικές λένε, τα περισσότερα γίνονται κοντά στο σπίτι μας, εκεί που χαλαρώνεις και επαναπαύεσαι γιατί ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ξέρεις τον χώρο.

    Ναι μεν είναι με μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη, αλλά και ένα χαζοσούρσιμο με 20χμ/ω αν δεν φοράς κάτι να σε προστατεύσει, θα σου αφήσει καμένο δέρμα, για λίγο καιρό, και θα σε εμποδίσει στην δουλειά σου.

    Μπουφάν με προστασίες μηχανής, του-λά-χι-στον. (για κράνος δεν αναφέρω, εννοείται). Άσε τις δικαιολογίες ''δεν μπορώ, δεν προλαβαίνω, δεν βολεύει, είδες κανέναν να φοράει'', 50τόσο είπες είσαι, όχι 10τόσο.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 25/09/2019 στις 10:10.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #52
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Μια πτωση θα σου αλλαξει το σκεπτικο...για το τι πρεπει να φορας.
    Μεγαλος ανθρωπος εισαι (οχι πιτσιρικας) οποτε βαλε οτι νομιζεις...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #53
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Τα γάντια επίσης μπαινοβγαίνουν εύκολα. Επίσης υπάρχουν παντελόνια με προστασίες που αφαιρούνται χωρίς να βγάλεις τα παπούτσια σου. Θα τα φοράς πάνω από τη φόρμα. Ή έστω επιγονατίδες.

    Το γεγονός ότι είσαι γυμναστής, είναι ένας λόγος παραπάνω να προστατέψεις όποια μέλη του σώματος σου θεωρείς σημαντικά. Για τα υπόλοιπα θα ρισκάρεις;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα φίλε...κατα την ταπεινή μου άποψη...αφου με το καλό πάρεις το δίπλωμα σου πας σε τέτοια φάση
    https://www.car.gr/23104006-yamaha-ybr-125-ybr125
    το φχαριστιεσαι κάνεις τη δουλιτσα σου οπως κάνουν καθημερινά εκατομμύρια εκατομμυριων ινδοί και ασιατες στις πνιγμένες πόλεις τους, βλέπεις αν γουστάρεις τη φάση, και σε κανα χρόνο τα βάζεις πάλι κάτω ζυγίζεις τι σου προσεφερε και αν σε ικανοποιεί ή όχι..αν όχι το πουλάς πανεύκολα στα λέφτα περίπου που το πήρες και κοιτάς για μεγαλύτερο...που πιστεύω δεν θα σου χρειαστεί...

    εχω θείο 67 χρονών που με ένα παρόμοιο (του 07) παει σουπερμαρκετ, λαϊκές, παραλίες τα καλοκαίρια με τη θεία πίσω, και κάνει ακόμα και αποστάσεις απο κεντρο προς Ασπρόπυργο που έχει τα εγγόνια του, δεν το αλλάζει με τπτ, λαδάκια φίλτρα στην ώρα τους και όλα καλά...κατανάλωση...ποδηλάτου.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω κατα πόσο ειναι σωστο να συγκρινει κανεις YBR me YS.
    Τα ybr φτιαχνονταν στη Βραζιλια, τα ys στην Κινα, οποτε μιλαμε κατ αρχας για διαφορετικες εγκαταστασεις και διαφορετικο προσωπικο.
    Επειτα, το ys εχει διαφορετικο κινητήρα, σχεδιασμένο εξ αρχης, δεν ειναι απλά τροποποιηση του ybr.
    Για να μιλησουμε για αξιοπιστια θα πρεπει να περιμενουμε λιγο.
    Εγω παντως στο ys στα 5000χλμ αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου (εντος εγγυησης), ενω απο τα 10000 χλμ μου αναβει η λυχνια του κινητηρα. Στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειναι ο αισθητηρας πτωσης.
    "δειχνει οτι η μηχανη εχει πτωση"
    "ΜΑ δεν εχω πεσει!" τους λεω.
    Σβησαν την ενδειξη, 3 μερες μετα μου ξανααναψε. Απλα την εχω αφησει πλεον.

    Επισης το ys ειναι αισθητα πιο αδυναμο απο το ybr ελεω της euro4 φιμωσης.
    Είχα την εντύπωση ότι το YBR 125, τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ (το μαυροκόκκινο, της δεύτερης γενιάς νομίζω, το πιο "τετράγωνο" από εκείνο της πρώτης) κατασκευαζόταν στην Κίνα. Το YBR 250 πράγματι κατασκευαζόταν στη Βραζιλία.

    Εδώ πάντως λέει ότι το 125 είναι made in China: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4...-125-2005.html

    Τώρα αν στο YS η αξιοπιστία είναι χειρότερη... κρίμα. Τι να πω; Σε μένα δεν είχε βγάλει το παραμικρό. Μόνο η ντίζα του κοντέρ είχε ξεβιδωθεί στην αρχή, τη βίδωσα μόνος μου με το χέρι και μετά πήγα στο συνεργείο και μου την τακτοποίησαν - τίποτα άλλο δεν ζήτησε όσο το είχα εκτός από τα σέρβις του.

  11. #56
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δεν χρειάζεται ''στολή'' ξέρεις.Έχει πολύ ωραία τζινάκια με προστασίες και ενισχύσεις,πολύ ωραία μποτάκια πόλης,πας άνετα και για καφέ με αυτά.Επίσης υπάρχουν και διακριτικά μπουφάν με προστασίες.
    Από τράκα μέσα στην πόλη έχω σακατεμένο γόνατο ,αν φορούσα ένα τέτοιο τζιν λογικά δεν θα χτυπούσα,αν δεν φορούσα μπουφάν μάλλον θα έσπαζα τον δεξί μου ώμο.
    porca miseria.

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Κράνος, μπουφάν, γάντια είναι τα μίνιμουμ απαραίτητα, για κάθε εποχή και κάθε διαδρομή. Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, δεν υπάρχει λόγος να επιμένετε. Κι εγώ δε φοράω ποτέ μοτοπαντελόνι για καθημερινή μετακίνηση.
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλη αρχη σου ευχομαι. Ευχομαι οτι και να παρεις να το ευχαριστηθεις

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά μου δόθηκε η ευκαιρία και ανέβηκα σε KTM DUKE 200.
    Ομολογώ ότι η εμπειρία μου ήταν μοναδική.Μου άρεσε αφάνατστα.
    Η μηχανή είναι άψογη.
    Το μόνο που θα προτιμούσα αν γινόταν είναι αν μπορεί με κάποιο τρόπο το ύψος του τιμονιού να ανέβαινε 5-10 πόντους.
    Να είμαι δλδ πιο όρθιος.
    Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται χαζή αλλά επειδή δεν γνωρίζω από μηχανές το ρωτάω.
    Ή με κάποια πατέντα ή να αλλάξω τιμόνι από κάποιο άλλο μοντέλο .
    Παρακαλώ πολύ να με συγχωρέσετε αν αυτό που ρωτάω είναι αστείο.
    Σας ευχαριστώ πολύ

  15. #60
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Λογικά μπαίνουν αποστάτες τιμονιού-handlebar riser.
    Σαν επιλογή τέλειο μοτοσυκλετάκι.
    porca miseria.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 13:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 10:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF