Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 127

Θέμα: Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105

    Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για την αποδοχή.
    Τα έχουμε τα 52 μας χρονάκια, γουστάρουμε τα γκαζια ( τα οποία τα κάναμε μέχρι τωρα με ΙΧ),αλλα αρχάριος με μηχανή,
    Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα χωρίς να υπερεκτιμώ τις δυνάμεις μου.
    Λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.
    Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά ,εύκολη στην οδήγηση για χλμ αποκλειστικά στην πόλη για να ξεχαρμανιάζω.
    Τι μου προτείνετε με μπάτζετ μέχρι 3000κ. Δεν με πειράζει να κοιτάξω και για μεταχειρισμένη απλά με ενδιαφέρουν τα κυβικά να μην ξεπερνάνε τις δυνατότητές μου ως αρχάριος.

    σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    ...γουστάρουμε τα γκαζια... Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα... ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS. Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά
    Wat.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για την αποδοχή.
    Τα έχουμε τα 52 μας χρονάκια, γουστάρουμε τα γκαζια ( τα οποία τα κάναμε μέχρι τωρα με ΙΧ),αλλα αρχάριος με μηχανή,
    Σκουτερ ,παπιά τα έχω περάσει και ψήνομαι για μοτοσυκλέτα χωρίς να υπερεκτιμώ τις δυνάμεις μου.
    Λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνομαι από τα ηλεκτρικά με πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.
    Αλλα κοιτάω και βενζίνης μοτοσυκλέτα το πολύ μέχρι 150 κυβικά ,εύκολη στην οδήγηση για χλμ αποκλειστικά στην πόλη για να ξεχαρμανιάζω.
    Τι μου προτείνετε με μπάτζετ μέχρι 3000κ. Δεν με πειράζει να κοιτάξω και για μεταχειρισμένη απλά με ενδιαφέρουν τα κυβικά να μην ξεπερνάνε τις δυνατότητές μου ως αρχάριος.

    σας ευχαριστώ πολύ
    Τα κυβικά από μόνα τους δεν είναι πρόβλημα αν έχεις το δίπλωμα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και για Transalp 600/650 που είναι πολύ φιλικές παρά τα κυβικά τους. Σύμφωνα με αυτά που ζητάς εσύ όμως νομίζω πως ένα CBF250 είναι μια ακόμη πιο φιλική επιλογή και από άποψη ψυχολογίας, για πρώτη μοτοσυκλέτα στα 52.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τα κυβικά από μόνα τους δεν είναι πρόβλημα αν έχεις το δίπλωμα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και για Transalp 600/650 που είναι πολύ φιλικές παρά τα κυβικά τους. Σύμφωνα με αυτά που ζητάς εσύ όμως νομίζω πως ένα CBF250 είναι μια ακόμη πιο φιλική επιλογή και από άποψη ψυχολογίας, για πρώτη μοτοσυκλέτα στα 52.
    Δεν ξέρω αλλά τα 250 μου φαίνονται πολλά κυβικά.
    Θα προτιμούσα όπως προανέφερα ένα 125αρι βαρια 150 κυβικά
    Θέλω να το ελέγχω απόλυτα και να είμαι σίγουρος .Αν εξικοιωθώ μετά ποιος ξέρει?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δεν έχουν σημασία τα κυβικά,αν το έχεις σκεφτεί όμως και το εννοείς,οι επιλογές σου είναι περιορισμένες.Εφόσον είναι εντός budget σου εγώ θα προτείνω το wr125x.Γρήγορο δεν είναι,αλλά είναι παιχνίδι μέσα στην πόλη και θεωρώ θα το ευχαριστηθείς.Εφόσον ξεπεράσεις αυτό με τα κυβικά κοίτα και τα ελάχιστα wr250x που υπάρχουν στο car,καθώς και το fmx650(ξαναλέω,μην κοιτάς τα κυβικά,μικρή σημασία έχουν στην προκειμένη).

  6. #6
    Δεν υπαρχουν μοτοσυκλετες125 και 150κυβικα .

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά μόλις γύρισα από μαγαζί φίλου και είδα το HONDA CB125F
    Ομολογώ οτι σαν μέγεθος είναι στα μέτρα μου.
    Τι λέτε?

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μόλις γύρισα από μαγαζί φίλου και είδα το HONDA CB125F
    Ομολογώ οτι σαν μέγεθος είναι στα μέτρα μου.
    Τι λέτε?
    Αμα σ'αρέσει εμείς τι να σου πούμε δηλαδή ; Μηχανάκι σκυλί , θεωρητικά μηδενικό κόστος συντήρησης και λειτουργίας . Αν είναι στο μέγεθος σου και σε βολεύει για τις μετακινήσεις που θες να κάνεις , προχώρα το . Ειναι και honda οπότε και να το μετανιώσεις αργότερα θα το ξεφορτωθείς με μικρότερη ίσως χασούρα και σαφώς πιο γρήγορα απο ένα κινέζικο ότι ναναι .
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες!
    Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

    Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών

    Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ
    Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
    Α2 δίπλωμα έχεις;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχουν μοτοσυκλετες125 και 150κυβικα .
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ρε συ,δεκτά όλα όσα λες μέσα στην μπερδεψούρα σου,αλλά "γουστάρουμε τα γκάζια" και cb125f δεν πάνε μαζί.Υπερτίμιο το cb δεν λέω,αλλά είτε δεν είναι αυτό που θες είτε δεν γουστάρεις τα γκάζια.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κοίταξε η μοτοσυκλετα είναι απλή, μικρή και κάνει τη δουλειά.
    Εσύ είναι το θέμα τι θέλεις και κατ'επέκταση τι καλύπτει τις ανάγκες σου.

    Αισθητικά σε καλύπτει; γιατί αν είναι να σκύβεις το κεφάλι όποτε συναντάς βιτρίνες, καλύτερα να δεις κάτι άλλο.
    Όταν λες σαν μέγεθος, τι εννοείς; ανησυχείς μήπως είναι βαριά μια μοτοσυκλέτα; είσαι τόσο μικρόσωμος;

    Είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις ανησυχίες σαν αυτές όντας νέος μοτοσυκλετιστής.
    Αντίστοιχα και εμείς, εφόσον ρωτάς, οφείλουμε να σε "προστατέψουμε" να μην χάσεις χρήματα με μια μικρή μοτό
    που θα θές να αλλάξεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

    Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες και το γούστο σου. Σαν μοτοσυκλέτα είναι καλή.

    Σκέψου να σε ρώταγα σαν νέος αυτοκινητιστής αν θα μου πρότεινες να πάρω ένα πολύ μικρό αυτοκίνητο σε αντίστοιχη ηλικία.
    Εννοώ πως θεωρώ δεδομένο με την εμπειρία σου ότι έχεις ξεπεράσει παιδικές ασθένειες" όπως να ξεσπάς τα νεύρα σου στο γκάζι κλπ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίταξε η μοτοσυκλετα είναι απλή, μικρή και κάνει τη δουλειά.
    Εσύ είναι το θέμα τι θέλεις και κατ'επέκταση τι καλύπτει τις ανάγκες σου.

    Αισθητικά σε καλύπτει; γιατί αν είναι να σκύβεις το κεφάλι όποτε συναντάς βιτρίνες, καλύτερα να δεις κάτι άλλο.
    Όταν λες σαν μέγεθος, τι εννοείς; ανησυχείς μήπως είναι βαριά μια μοτοσυκλέτα; είσαι τόσο μικρόσωμος;

    Είναι πολύ φυσιολογικό να έχεις ανησυχίες σαν αυτές όντας νέος μοτοσυκλετιστής.
    Αντίστοιχα και εμείς, εφόσον ρωτάς, οφείλουμε να σε "προστατέψουμε" να μην χάσεις χρήματα με μια μικρή μοτό
    που θα θές να αλλάξεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

    Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες και το γούστο σου. Σαν μοτοσυκλέτα είναι καλή.

    Σκέψου να σε ρώταγα σαν νέος αυτοκινητιστής αν θα μου πρότεινες να πάρω ένα πολύ μικρό αυτοκίνητο σε αντίστοιχη ηλικία.
    Εννοώ πως θεωρώ δεδομένο με την εμπειρία σου ότι έχεις ξεπεράσει παιδικές ασθένειες" όπως να ξεσπάς τα νεύρα σου στο γκάζι κλπ.
    παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
    Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
    Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
    Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
    Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
    Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
    Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
    δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
    Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    γουστάρουμε τα γκαζια ... ψήνομαι για μοτοσυκλέτα ... πρώτη επιλογή το SUPER SOCO TS.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	motorino-white-facing-left_2_3.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	410046

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	motorino-white-facing-left_2_3.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	410046

    Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
    Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
    Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 23:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 14:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 11:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF