Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 127

Θέμα: Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μου δόθηκε η ευκαιρία και ανέβηκα σε KTM DUKE 200.
    Ομολογώ ότι η εμπειρία μου ήταν μοναδική.Μου άρεσε αφάνατστα.
    Η μηχανή είναι άψογη.
    Το μόνο που θα προτιμούσα αν γινόταν είναι αν μπορεί με κάποιο τρόπο το ύψος του τιμονιού να ανέβαινε 5-10 πόντους.
    Να είμαι δλδ πιο όρθιος.
    Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται χαζή αλλά επειδή δεν γνωρίζω από μηχανές το ρωτάω.
    Ή με κάποια πατέντα ή να αλλάξω τιμόνι από κάποιο άλλο μοντέλο .
    Παρακαλώ πολύ να με συγχωρέσετε αν αυτό που ρωτάω είναι αστείο.
    Σας ευχαριστώ πολύ
    ==================================================
    Παρε το χρονο σου..πηγαινε σε ενα καταστημα με μοτοσυκλετες/.....καβαλησε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ στυλ μοτοσυκλετας..μεχρι να δεις τι σου ταιριαζει.
    Εχεις υψος..για μενα το ΚΤΜ δεν ειναι καταλληλο...ακομη και με αποστατες!
    Επισης...μεχρι το καλοκαιρι που θα παρεις το ''αερα'' για δευτερο ατομο δεν ειναι και οτι καλυτερο (ΑΒΟΛΟ).
    Καλο χρυσο το ΚΤΜακι αλλα ειναι για ''παιχνιδι'' να το στριψεις... να το πλαγιασεις...να το φρεναρεις και θα μου επιτρεψεις οχι για την ηλικια σου (ΜΑς) ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ)...(το ειχα και το εδωσα σε 10 μηνες)...ειναι μικρο για το μεγεθος σου...ειμαι λιγοτερο ψηλος και φαινομουν σαν εκεινα τα παιδακια στις πλατειες που ειναι με κατι μηχανουλες μπαταριας.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ==================================================
    Παρε το χρονο σου..πηγαινε σε ενα καταστημα με μοτοσυκλετες/.....καβαλησε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ στυλ μοτοσυκλετας..μεχρι να δεις τι σου ταιριαζει.
    Εχεις υψος..για μενα το ΚΤΜ δεν ειναι καταλληλο...ακομη και με αποστατες!
    Επισης...μεχρι το καλοκαιρι που θα παρεις το ''αερα'' για δευτερο ατομο δεν ειναι και οτι καλυτερο (ΑΒΟΛΟ).
    Καλο χρυσο το ΚΤΜακι αλλα ειναι για ''παιχνιδι'' να το στριψεις... να το πλαγιασεις...να το φρεναρεις και θα μου επιτρεψεις οχι για την ηλικια σου (ΜΑς) ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΙ)...(το ειχα και το εδωσα σε 10 μηνες)...ειναι μικρο για το μεγεθος σου...ειμαι λιγοτερο ψηλος και φαινομουν σαν εκεινα τα παιδακια στις πλατειες που ειναι με κατι μηχανουλες μπαταριας.
    Το ίδιο ισχύει και το 390;
    Άρα τι προτείνετε από 200-400 κυβικά;

  3. #63
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο ισχύει και το 390;
    Άρα τι προτείνετε από 200-400 κυβικά;
    Ρε φίλε τι παρασύρεσαι? Το καβάλησες? σου αρεσε παρτο. Απλα πραγματα, απο καπου πρεπει να ξεκινήσεις... δηλαδη θα πρεπει να σε επηρέαζω τι θα άρεζε σε εμενα να καβαλας εσυ??

    Πηγαινε και παρτο, το τιμόνι και η θεση οδηγησης συνηθίζεται εργονομικα απο το εργοστασιο ειναι μια χαρα.
    Αν παραυτα αφου το συνηθίσεις θελησεις να το βελτιώσεις υπαρχουν bar risers 25-30mm αν θελήσεις παραπανω ενδέχεται να χρειαστει να αλλαξεις ντιζες γκαζιου-συμπλεκτη και σωλήνωση μπροστινού φρενου

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αν σου άρεσε τόσο πολύ όσο περιγράφεις στο προηγούμενο μήνυμα, αγόρασέ τη και απόλαυσέ τη!Ο μόνος λόγος για να μην το κάνεις είναι επειδή πιθανότατα θα τη βαρεθείς σχετικά σύντομα και θα ψάχνεις κάτι μεγαλύτερο/ισχυρότερο κοντά στα 500cc.
    Αν έχεις τέτοιες δεύτερες σκέψεις, θα μπορούσες πριν από την αγορά να κάνεις έναν κόπο να τεστάρεις κάποιο εκ των 390 Duke, Z400, CB300/CB500, MT-03 για να διαπιστώσεις από μόνος σου αν και κατά πόσον αξίζει να ανέβεις λίγο ακόμα, πάντα στα πλαίσια του Α2 διπλώματος που έχεις

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
    Να ρωτήσω κάτι.
    Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
    Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
    Δεν μιλάω για σκούτερ.
    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Felix_the_Cat.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	411050

  7. #67
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
    Να ρωτήσω κάτι.
    Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
    Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
    Δεν μιλάω για σκούτερ.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Ελεος πια με τα αυτόματα...

    Δες καμια Rebel 500 (Α2 θελει ψοφιο ειναι απο αλόγατα)

  8. #68
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι μετά από μέρες.......
    Να ρωτήσω κάτι.
    Μοτοσυκλέτες naked ή on off μέχρι 400 κυβικά με DCT (αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων) υπάρχουν.
    Αν ναι μπορείτε να μου πείτε ποιες.
    Δεν μιλάω για σκούτερ.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Δεν υπαρχουν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ελεος πια με τα αυτόματα...

    Δες καμια Rebel 500 (Α2 θελει ψοφιο ειναι απο αλόγατα)
    H Rebel 500 στις χαμηλές μόνο ψόφια δεν είναι, έχει κοντό γρανάζωμα και είναι με αλλαγές στην ECU.
    Ειλικρινά, στις χαμηλές δίνει την εντύπωση οτι είναι 750-800 κυβικά τουλάχιστον

    Συνολικά όμως είναι όντως φιλική μηχανή

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ανεβάζεις προϋπολογισμό στα 5Κ, τσιμπάς ένα NC 6ετίας με Dct και είσαι απλά άρχοντας._

    (εκτός αν δεν καλύπτει το δίπλωμα)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    καλησπέρα παιδιά
    μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
    Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
    Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
    Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
    Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
    Οπότε πάμε για max 400αράκι.
    Γλυκοκοιτάζω τα
    KAWASAKI Z300 ( μεταχειρισμένο)
    BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
    KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
    Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
    δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
    Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από athletico; 24/10/2019 στις 05:18.

  12. #72
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα παιδιά
    μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
    Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
    Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
    Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
    Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
    Οπότε πάμε για max 400αράκι.
    Γλυκοκοιτάζω τα
    KAWASAKI X300 ( μεταχειρισμένο)
    BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
    KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
    Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
    δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
    Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.
    Δεν υπάρχει μεγάλο βάρος και δεν υπάρχει και δυσκολία σε κουμανταρισμα , όλα συνηθίζονται...

    Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να περιοριστεις σε χαμηλότερα κυβικά θα ήταν αν δεν τα σηκώνει η τσέπη σού

    Τα περισσότερα κυβικά είναι πάντα καλύτερα (βγάζουμε εκτός το θέμα λεφτά) και αν θες το παίρνεις και κάνεις και ταξίδι άνετος και με συνεπιβάτη

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα παιδιά
    μετά από κάποιες μέρες επανέρχομαι στο θέμα.
    Με εκπληξη για μένα αλλα φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους έμπειρους θα είναι φυσιολογικό σας ενημερώνω ότιο μετά από 4 μασθήματα με την Hornet 650 αναθεώρησα την αρχική μου άποψη η οποία έλεγε ότι ούτε καν θα μπορούσα να κουμαντάρω μια μηχανή 200 κιλών με 98 άλογα.
    Λοιπόν τα πάω πάρα μα πάρα πολύ καλά σε βαθμό που ο δάσκαλος δεν πιστεύει ότι η μόνη μου εμπειρία με δίτροχα πρίν ήταν με παπάκια μέχρι 125 κυβικά.
    Τις δοκιμασίες τις έβγαλα σωστά από την πρώτη μέρα καθώς και την οδήγηση στον δρόμο ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του εκπαιδευτή.
    Φυσικά αναγνωρίζω ότι δεν έγινα κατευθείαν ROSSI απλά σας μεταφέρω την κατάσταση.
    Οπότε πάμε για max 400αράκι.
    Γλυκοκοιτάζω τα
    KAWASAKI X300 ( μεταχειρισμένο)
    BAJAJ DOMINAR 400 ( καινούργιο)
    KTM DUKE 390 ( μεταχειρισμένο)
    Θα εξαρτηθούν όλα από τα TEST RIDE που θα κάνω με όλα τα παραπάνω καθώς και με όποια άλλο μου προτείνετε.
    δεν κοιτάζω μεγαλύτερα κυβικά επειδή η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη οπότε δεν θέλω να είναι δύσκολη στο κουμαντάρισμα και όχι μεγάλου βάρους.
    Το bunget μου είναι 4000 ευρώ.
    Versys 300 x δαγκωτό..

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3010963

    Είμαι προφήτης τελικά... :P

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3010963

    Είμαι προφήτης τελικά... :P
    Ανδρέα είχες απόλυτο δικαιο.
    Δεν ήξερα ούτε φανταζόμουν πως θα ήταν.
    Πριν ανέβω στην μηχανή αν μου έλεγε κάποιος απλά να κάτσω πάνω της θα τρομαχα.
    Σε καμία περίπτωση δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να την κουμαντάρω τόσο σύντομα και με τόση ευκολία.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 23:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 14:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 11:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF