Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: SUPER SOCO TS

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ότι ο άνθρωπος θα πάρει το super soco για να πηγαίνει μεταμεσονύκτιες ώρες στην παραλιακή ε;

    BTW οι δρόμοι της Θεσσαλονίκης+Καλαμαριάς, είναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ ακόμα και για ταχύτητες 50χλμ/ω , τέτοια γυαλάδα και μηδέν πρόσφυση, δεν έχω δει αλλού. Ακόμα και ο μικρός-μεγάλος περιφερειακός είναι ΤΡΑΓΙΚΟΣ σαν κράτημα, και πάτε όλοι σαν τρελλοί. Έχω πατήσει τα λάστιχα ως το μισό προφίλ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ στα ανέβα κατέβα στις επαρχίες που ο πιο κοντινός άνθρωπος είναι 25χλμ μακριά, και στον περιφερειακό σας, κο κο κοκοοοο, με 80 άκρη άκρη, και τα δυο χέρια στο τιμόνι έτοιμα για διόρθωση. Εκεί σκοτώνονται, που ρώταγε ο άλλος πιο πριν.

    Όποιος πάει στις ταχύτητες που αναφέρεις σε ΑΥΤΟΥΣ τους δρόμους, ούτε έχει καταλάβει 1-πόσο τυχερός είναι μέχρι σήμερα 2-η τύχη σώνεται.
    Ειπες οτι οι ταχύτητες στην θεσσαλονίκη είναι μικρές και σου λέω πολύ απλά ότι δεν είναι τώρα αν οι δρόμοι είναι χάλια και αν θα πάρει το ηλεκτρικό για να κάνει βόλτες στην παραλιακή είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

  2. #17
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτά που έγραψα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Είμαι 32. Δεν μαλώνω πλέον για το σουβλάκι και το καλαμάκι.

    Ναι, στην Αθήνα κινδυνεύεις όταν η μέγιστη ταχύτητα σου είναι 45 χλμ/ώρα και πρέπει να πας από το Περιστέρι στην Ελευσίνα ή από την Αργυρούπολη στα Μεσόγεια! Στις άλλες πόλεις αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει. Στην Αλεξανδρούπολη, ακόμα και στα "προάστια" να μένεις, διανύεις την απόσταση ακόμα και με τα πόδια.

    Φυσικά και γίνονται ατυχήματα σε όλες τις πόλεις. Δεν γίνονται όμως γιατί ένα φορτηγό στην Εγνατία πηγαίνε με 90 και πέρασε πάνω από ένα σκούτερ που πήγαινε με 40.

    Καλά κάνει και προβληματίζεται, όπως και εγώ προβληματίζομαι. Απλά επισημαίνω ότι η ταχύτητα για κίνηση σε πόλη πλην της Αθήνας είναι καλή.
    Την αναφορά περί Αθηναίων εσύ την έκανες. Ούτε εγώ τσακώνομαι για τις μπουγάτσες με κρέμα ή με τυρί.

    Τι να ξαναδιαβάσω; Έγραψε ο doctor_john 10 πράγματα που τον προβληματίζουν και είναι σκεπτικός για μια τέτοια αγορά. Απομόνωσες το περί ταχύτητες και πάνω σε αυτό βασίστηκε "το εξ ιδίων τα αλλότρια" εν Αθήναις. Οπότε μήπως να ξαναδιαβάσεις εσύ τι έγραψες... μεμονομένα;

    Το κλείνω εδώ γιατί κι εγώ είμαι 49 και δε μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις, αλλά όχι μόνο να γράφουμε σωστά... καλό είναι και να διαβάζουμε και να απαντάμε σωστά και ολοκληρωμένα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    To Super Soco έχει νόημα να το πάρεις μόνο αν κινείσαι αποκλειστικά μέσα στα Τρίκαλα, διότι με την ελάχιστη αυτονομία που έχει αν το τρέξεις λίγο, δεν μπορείς να πας την παραμικρή βόλτα παραέξω! - υπολόγιζε ότι δεν πρέπει μόνο να πας αλλά... και να επιστρέψεις, εκτός αν βρεις μέρος να φορτίσεις τη μπαταρία!

    Εκτός αυτού, δεν γνωρίζουμε α) ποιότητα κατασκευής, β) διάρκεια ζωής μπαταρίας, γ) κόστος αλλαγής της, δ) δυνατότητα μεταπώλησης (προς το παρόν σίγουρα πάρα πολύ μικρή).

    Δεν μπαίνω στην κουβέντα για τα ηλεκτρικά οχήματα γενικώς αλλά το συγκεκριμένο ουδέποτε θα το αγόραζα. Χίλιες φορές να έπαιρνα ένα παπί, ένα Astrea ή Crypton.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Φίλε δες και αυτό:
    https://www.niu.com/gr/

    Είδα ένα τις προάλλες στο κέντρο (Ομόνοια), αθόρυβο και σβέλτο, για μέσα στην πόλη (ειδικά επαρχιακή) μου φαίνεται εξαιρετική επιλογή. Ειδικά αν οι αποστάσεις που κάνεις είναι περίπου 20-30 χλμ τη ημέρα βγάζεις σχεδόν μια εβδομάδα με μία φόρτιση. Αλλιώς με 2 φορτίσεις βγάζεις 250 χλμ την εβδομάδα άνετα. Επίσης, επειδή αναφέρεστε σε ταχύτητες, μέσα στην πόλη ταχύτητες μέχρι 60-70 χλμ/ω είναι μια χαρά, αν δεν βγεις Συγγρού/Κηφισό(χωρίς μπορτιλιάρισμα)/Αττική Οδό και να θες δεν μπορείς να πας παραπάνω. Σε Τρίκαλα, Πάτρα και Ρέθυμνο που κινούμαι συχνά για παράδειγμα σχεδόν ποτέ δεν θα πάω πάνω από 70 εντός πόλης. Δεν γίνεται.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Ειδικά στα Τρίκαλα αρκεί και ποδήλατο.
    Θυμάμαι κατά μήκος του ποταμιού εκατοντάδες ποδήλατα παρκαρισμένα στο κάγκελο.
    Αν η χρήση δικαιολογεί το κόστος απόκτησης και συντήρησης και το όραμά σου για την μοτοσυκλέτα
    περιορίζεται εντός της πόλης ,δεν είναι κακό.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Φίλε δες και αυτό:
    https://www.niu.com/gr/
    Είδα ένα τις προάλλες στο κέντρο (Ομόνοια), αθόρυβο και σβέλτο, για μέσα στην πόλη (ειδικά επαρχιακή) μου φαίνεται εξαιρετική επιλογή. Ειδικά αν οι αποστάσεις που κάνεις είναι περίπου 20-30 χλμ τη ημέρα βγάζεις σχεδόν μια εβδομάδα με μία φόρτιση. Αλλιώς με 2 φορτίσεις βγάζεις 250 χλμ την εβδομάδα άνετα. Επίσης, επειδή αναφέρεστε σε ταχύτητες, μέσα στην πόλη ταχύτητες μέχρι 60-70 χλμ/ω είναι μια χαρά, αν δεν βγεις Συγγρού/Κηφισό(χωρίς μπορτιλιάρισμα)/Αττική Οδό και να θες δεν μπορείς να πας παραπάνω. Σε Τρίκαλα, Πάτρα και Ρέθυμνο που κινούμαι συχνά για παράδειγμα σχεδόν ποτέ δεν θα πάω πάνω από 70 εντός πόλης. Δεν γίνεται.
    Μπάμπη οι αποστάσεις που κάνω είναι το πολύ 10 (δεκα ) χλμ την ημέρα συνολικά εννοώ.
    Δλδ μπορεί να χρειαστεί να πετάγομαι για εξωτερικές δουλειές οι οποίες από την δουλειά μου ή το σπίτι μου είναι το πολύ 1 χλμ και πάντα μέσα στην πόλη.
    Για τέτοιες αποστάσεις μιλάω ότι το θέλω.
    Και επειδή αυτές τις κάνω με αυτοκίνητο και μάλιστα ογκώδες ως τώρα και μου είναι πολύ κουραστικό και βαρετό σκέφτηκα την λυση αυτή.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Μπάμπη οι αποστάσεις που κάνω είναι το πολύ 10 (δεκα ) χλμ την ημέρα συνολικά εννοώ.
    Δλδ μπορεί να χρειαστεί να πετάγομαι για εξωτερικές δουλειές οι οποίες από την δουλειά μου ή το σπίτι μου είναι το πολύ 1 χλμ και πάντα μέσα στην πόλη.
    Για τέτοιες αποστάσεις μιλάω ότι το θέλω.
    Και επειδή αυτές τις κάνω με αυτοκίνητο και μάλιστα ογκώδες ως τώρα και μου είναι πολύ κουραστικό και βαρετό σκέφτηκα την λυση αυτή.
    Για τόσο μικρές αποστάσεις και αν δεν παίζουν ανηφόρες μεγάλης κλίσης και κάποιο scooterοπατίνι σου αρκεί νομίζω. Δες πχ το καινούριο Xiaomi
    https://www.skroutz.gr/s/18310267/Xi...k.html#reviews

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Για τόσο μικρές αποστάσεις και αν δεν παίζουν ανηφόρες μεγάλης κλίσης και κάποιο scooterοπατίνι σου αρκεί νομίζω. Δες πχ το καινούριο Xiaomi
    https://www.skroutz.gr/s/18310267/Xi...k.html#reviews
    Το έχει φίλος και το έχω δοκιμάσει.
    Απλά οι ανάγκες είναι κάτι στο ενδιάμεσο.
    Άσε που με τα 50φευγα μου είμαι θέλω και νσα κάθομαι!!!

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Δηλαδή θα πας να βγάλεις δίπλωμα με ότι συνεπάγεται αυτό, σκέφτεσαι να αγοράσεις και ένα ημίμετρο χωρίς υπόσταση
    που σε κύκλο 1 έτους μολύνει περισσότερο το περιβάλλον από ενα μοτοσυκλετάκι.

    Και αυτά για να εξυπηρετήσεις ανάγκες μετακίνησης μικρότερες των 20km εντός πόλης και μάλιστα αυτής των Τρικάλων
    ενώ όπως φαίνεται στα γραφόμενα σου δεν έχεις την παραμικρή όρεξη να επισκεφτείς κάποιον φίλο σου εκτός πόλης με αυτό.

    Ε, όχι!

    Η λογική, η ιατρική, η ευημερία, η παγκόσμια κατάσταση, η οικονομία, Η ΟΜΟΡΦΙΑ και η καλαισθησία επιβάλουν να δώσεις το ένα τρίτο
    των χρημάτων στο ένα εικοστό του χρόνου (δηλαδή αύριο το πρωϊ) και να πάρεις μια ποδηλατάρα στο νούμερό σου, που θα σε καλύψει απόλυτα
    ενώ παράλληλα θα σε βοηθήσει να ζείς με υγεία, θα δημιουργήσει δυο βοηθούς της καρδιάς σου (τις γάμπες) θα κρατήσει τον πλανήτη καθαρό
    και θα υπάρχει σε 50 χρόνια απροβλημάτιστο στην διάθεση οποιουδήποτε με επιδόσεις ίδιες και καλύτερες από το ασύρματο αερόθερμο που κοιτάς.

    Μη με παρεξηγείς, γράφω κάνοντας χίουμορ αλλά όσα αναφέρω τα γράφω με μεγάλη σοβαρότητα και ευθύνη απέναντί σου.

    Σε δεύτερο λόγο ελπίζω να μην έχει επενδύσει κάποιος επιχειρηματίας σε αυτό το ηλεκτροκίνητο φιάσκο, πιστεύοντας ότι η πόλη των Τρικάλων και η γύρω
    περιοχή είναι μια συμβατή αγορά. Αργά ή γρήγορα θα φανεί πόσο υποδεέστερο είναι σε αυτές τις συνθήκες - προδιαγραφές από ένα ποδήλατο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Το έχει φίλος και το έχω δοκιμάσει.
    Απλά οι ανάγκες είναι κάτι στο ενδιάμεσο.
    Άσε που με τα 50φευγα μου είμαι θέλω και νσα κάθομαι!!!
    Σωστή, σοφή θα έλεγα, η απόφαση να πάρεις ηλεκτρικό για τις μετακινήσεις που θέλεις. Όταν λες ότι η πιο μακρινή απόσταση είναι 1 (ένα) ολόκληρο χιλιόμετρο, τότε οτιδήποτε άλλο είναι περιττό.

    Μόνο μια ερώτηση. Δίπλωμα έχεις?Αν δεν έχεις, κοίτα και το Honda M8. Δεν θέλει δίπλωμα (το τίμημα βέβαια είναι η μικρή του δύναμη που μεταφράζεται σε 30 χλμ τελικής, αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα ) και κοστίζει 1200-1300 ευρώ. Λιγότερα και από τα μισά...

    Για τις αποστάσεις που θα διανύεις, τα σχεδόν 3 χιλιάρικα που κάνει το soco ίσως να είναι πολλά. Όμως εσύ πληρώνεις , εσύ αποφασίζεις

    Γενικά ένα σκούτερ, πάντα ηλεκτρικό, θα βολέψει περισσότερο μιας και μπορείς να μεταφέρεις και κάποια πράγματα.

    Αυτό. https://www.car.gr/17681978-honda-m8

    Εναλλακτικά, δες και αυτό.

    https://www.car.gr/23108331-emw-e250...rtable-battery

    Έχει και ωραία ηλεκτρικά ποδήλατα. Το σπαστό είναι όλα τα λεφτά.

    https://www.emw.gr/
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 22/09/2019 στις 10:25.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σωστή, σοφή θα έλεγα, η απόφαση να πάρεις ηλεκτρικό για τις μετακινήσεις που θέλεις. Όταν λες ότι η πιο μακρινή απόσταση είναι 1 (ένα) ολόκληρο χιλιόμετρο, τότε οτιδήποτε άλλο είναι περιττό.

    Μόνο μια ερώτηση. Δίπλωμα έχεις?Αν δεν έχεις, κοίτα και το Honda M8. Δεν θέλει δίπλωμα (το τίμημα βέβαια είναι η μικρή του δύναμη που μεταφράζεται σε 30 χλμ τελικής, αλλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα ) και κοστίζει 1200-1300 ευρώ. Λιγότερα και από τα μισά...

    Για τις αποστάσεις που θα διανύεις, τα σχεδόν 3 χιλιάρικα που κάνει το soco ίσως να είναι πολλά. Όμως εσύ πληρώνεις , εσύ αποφασίζεις

    Γενικά ένα σκούτερ, πάντα ηλεκτρικό, θα βολέψει περισσότερο μιας και μπορείς να μεταφέρεις και κάποια πράγματα.

    Αυτό. https://www.car.gr/17681978-honda-m8

    Εναλλακτικά, δες και αυτό.

    https://www.car.gr/23108331-emw-e250...rtable-battery

    Έχει και ωραία ηλεκτρικά ποδήλατα. Το σπαστό είναι όλα τα λεφτά.

    https://www.emw.gr/
    Η σύζυγος θέλει σκουτεράκι αλλά βαριέται να βγάλει δίπλωμα οπότε βλέπουμε ηλεκτρικά άνευ...
    Είμαι μεταξύ αυτού που λέει ο φίλος ,που μόνο χόνδα δεν είναι και έχει μπαταρία μολύβδου και της κινεζιάς του λινκ που αντιγράφει βέσπα
    https://www.oxfordhome.gr/index.php?...roduct_id=1640
    η σκύλλα και η χάρυβδη ε

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. java ts 350
    από dimitris100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2011, 19:19
  2. as pi kapios stin meyale ks mpr ts gkoux tsapourrrr
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 18:33
  3. Antalaktika Gia Suzuki Ts 50!!!!! Help~!!!!!!!!!!!!!!!!
    από DrkAngel στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 16:57
  4. Πολυχρονοι cOzAtS, filippos_hornet και socos
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2005, 11:24
  5. filippos_hornet και socos ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF