Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: SUPER SOCO TS

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105

    SUPER SOCO TS

    Παιδιά καλημέρα.
    Θα ήθελα την αποψη όσων γνωρίζουν το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και γενικότερα για τις ηλεκτρικές μηχανές.
    Μιλάω για χρήση αποκλειστικά σε επαρχιακή πολη.
    http://www.supersoco.eu/en/super-soco-ts/

    Ανέβασα χτες ένα θέμα στο οποίο ζήταγα βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής και ομολογώ ότι αρκετά παιδιά με βοήθησαν εκφράζοντας τεκμηριωμένη άποψη και τους ευχαριστώ για αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 21/09/2019 στις 10:13.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Απλά τσέκαρε μόνο πόσο κάνει η μπαταρία αν χρειαστεί να την αλλάξεις και μιλάμε για ένα μηχανάκι με επιδόσεις 50αριου.
    https://www.amazon.com/dp/B07DS52DDF...ing=UTF8&psc=1

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Καλημερα. Δεν το γνωριζω αλλα μιλαμε για δικυκλη ηλεκτρικη πλατφορμα 78 κιλων....αν ηθελα οπωσδηποτε κατι ηλεκτρικο θα επαιρνα ηλεκτρικο ποδήλατο πιθανοτατα απο καποιον μεγαλο κατασκευαστη. Ειμαι βεβαιος οτι το ποδηλατο θα εχει μεγαλυτερη αυτονομία ταχυτητα και καλυτερη οδικη συμπεριφορα απο το εικονιζομενο. .

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Πολύ ενδιαφέρον, σίγουρα μια καλή ματιά στο μέλλον κλπ.
    Αυτό που θέλω να εστιάσω είναι η παθητική ασφάλεια στο σημερινό περιβάλλον.

    μερικές σκέψεις που με προβληματίζουν λοιπόν:

    Πολύ ελαφρύ με εξαιρετικά αναπτυγμένη επιφάνεια στους πλάγιους ανέμους.
    Μας προσπερνούν οχήματα κάθε είδους σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων, πέρα από τα "φυσιολογικά" καιρικά φενόμενα.

    Αδύναμο σε απαγορευτικό επίπεδο να προσπέρασεις οποιοδήποτε άλλο όχημα σε κίνηση.

    Αθόρυβο; όταν ακούμε καθημερινά "δεν σε είδα - άκουσα" κυκλοφορόντας οι περισσότεροι πολύ πάνω από τα 90dB;
    Ειδικά για χρήση από νέο μοτοσυκλετιστή που, ρεαλιστικά, δεν έχει κατανοήσει τις νεκρές γωνίες θέασης των άλλων οχημάτων.

    "Παραπλανητικά" στοιχεία στην επίσημη παρουσίαση του: στο βίντεο δεν το δείχνει σε κίνηση, αποφέυγουν οποιαδήποτε φωτό με αναβάτη
    πέραν μιας απο εμπρός που και εκεί το μοντέλο αναβάτης (πολύ λεπτός) δείχνει να το καταπίνει.
    82!!! στο κοντερ, οταν δηλώνουν μέγιστη 45 με "περιορισμό"... δηλαδή αν αφαιρέσουμε τον "περιορισμό" ποια θα είναι η αυτονομία, η ασφάλεια, οι φθορές και η εγγύηση;

    Ειλικρινά, είναι συμπαθέστατο αλλά δεν μπορώ να βρώ πεδίο δράσης εκτός μεγάλων κτηρίων και όταν λέω κτήρια αποκλείω εργοτάξια, πλοία, αεροδρόμια κλπ.

    Και όλα αυτά σε μια τιμή, δικαιολογημένη και χαμηλή, που σου προσφέρει μια χαρά μοτοσυκλέτες με πολλαπλάσια ασφάλεια...

    Σίγουρα μια καλή ιδέα, σίγουρα ένα άριστο πρότζεκτ για να αντλήσεις επιδοτήσεις υπέρ του περιβάλλοντος αλλά σε αυτή την εφαρμογή
    όχι, ευχαριστώ, δεν επιθυμώ άλλες θυσίες τάχα μου για να κάνω τον κόσμο καλύτερο.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Καθόλου πρακτικό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Ένα λάθος που κάνετε όσοι μένετε Αθήνα είναι ότι κρίνεται εξ ιδίων τα αλλότρια!

    Στην Θεσσαλονίκη και στις υπόλοιπες μικρές πόλεις της επαρχίας δεν υπάρχουν λεωφόροι ταχείας κυκλοφορίας, όπως για για παράδειγμα η Συγγρού. Η ταχύτητα στην Θεσσαλονίκη και την Αλεξανδρούπολη, που ξέρω επειδή κυκλοφορώ εκεί, δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 60 χλμ. Και αυτό για λίγο. Διότι η θα βρεθείς σε διάβαση, ή σε φανάρι ή σε στοπ. Συνεπώς η ταχύτητα των 45χλμ/ώρα είναι υπεραρκετή για ασφαλή κίνηση εντός αστικού ιστού σε πόλεις εκτός Αθηνών.

    Στην Θεσσαλονίκη στο κέντρο, κυκλοφορώ άνετα και με ασφάλεια ακόμα και με νοικιασμένο πατίνι Lime.

    Η μόνη ένσταση που έχω αφορά την εγγύηση της μπαταρίας. Αν πχ έχει 5 χρόνια εγγύηση, συμφέρει η αγορά, μιας και σε περίπτωση αντικατάστασης πέραν των 5 ετών, πάλι κέρδος έχεις γλιτώνοντας σέρβις και τέλη κυκλοφορίας.

    Η φόρτιση της είναι εύκολη, μιας και αφαιρείται από το όχημα και μπορείς να τη φορτίζεις το βράδι που κοιμάσαι.

    Γενικά, αυτό είναι το μέλλον κίνησης στις πόλεις. Μην είστε αρνητικοί απέναντι στα ηλεκτρικά οχήματα. Ακόμα και στο moto gp υπάρχει κατηγορία ηλεκτρικών.

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ένα λάθος που κάνετε όσοι μένετε Αθήνα είναι ότι κρίνεται εξ ιδίων τα αλλότρια!

    Στην Θεσσαλονίκη και στις υπόλοιπες μικρές πόλεις της επαρχίας δεν υπάρχουν λεωφόροι ταχείας κυκλοφορίας, όπως για για παράδειγμα η Συγγρού. Η ταχύτητα στην Θεσσαλονίκη και την Αλεξανδρούπολη, που ξέρω επειδή κυκλοφορώ εκεί, δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 60 χλμ. Και αυτό για λίγο. Διότι η θα βρεθείς σε διάβαση, ή σε φανάρι ή σε στοπ. Συνεπώς η ταχύτητα των 45χλμ/ώρα είναι υπεραρκετή για ασφαλή κίνηση εντός αστικού ιστού σε πόλεις εκτός Αθηνών.

    Στην Θεσσαλονίκη στο κέντρο, κυκλοφορώ άνετα και με ασφάλεια ακόμα και με νοικιασμένο πατίνι Lime.

    Η μόνη ένσταση που έχω αφορά την εγγύηση της μπαταρίας. Αν πχ έχει 5 χρόνια εγγύηση, συμφέρει η αγορά, μιας και σε περίπτωση αντικατάστασης πέραν των 5 ετών, πάλι κέρδος έχεις γλιτώνοντας σέρβις και τέλη κυκλοφορίας.

    Η φόρτιση της είναι εύκολη, μιας και αφαιρείται από το όχημα και μπορείς να τη φορτίζεις το βράδι που κοιμάσαι.

    Γενικά, αυτό είναι το μέλλον κίνησης στις πόλεις. Μην είστε αρνητικοί απέναντι στα ηλεκτρικά οχήματα. Ακόμα και στο moto gp υπάρχει κατηγορία ηλεκτρικών.
    Ένα λάθος που κάνετε όσοι μένετε στη Θεσσαλονική είναι πως νομίζετε πως ότι προέρχεται από την Αθήνα είναι λάθος (ακόμη και οι σκέψεις).
    Αλήθεια στη Θεσσαλονίκη δεν γίνονται ατυχήματα; Στην επαρχία δεν γίνονται ατυχήματα;

    Έγραψε ο άνθρωπος τις σκέψεις του και τον προβληματισμό του. Εσύ πάλι από όλα όσα διάβασες... απομόνωσες κι έμεινες στο θέμα ταχύτητα! Όλα τα υπόλοιπα;
    Η χώρα μας φίλε μου δεν είναι σαν τις άλλες που πρώτα φτιάχνουν υποδομές και μετά εφαρμόζουν τις τεχνολογίες και ακολουθούν τους κανόνες.

    Στη Θεσσαλονίκη όλα είναι αλλιώς όμως....
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 21/09/2019 στις 14:43.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Στην θεσσαλονικη, και στην Αλεξανδρουπολη, εχω ζησει και κινηθει κι εγω, και οντως ειναι ετσι οπως τα λεει. Και κοντινες αποστασεις, και πολυ μικρες ταχυτητες.

    Ειδικα στους κεντρικους δρομους της Θεσσαλονικης, Τσιμισκη, Εγνατια, Καραμανλη, παραλιακη, συνηθως ειναι ολα μποτιλιαρισμενα, και πας με ταχυτητα πεζου.

    Σε τετοιες συνθηκες, οντως δεν βλεπω τι προβλημα μικρης ταχυτητας ροης εχει ενα μικρο ηλεκτρικο οχημα.

    Αλλο βεβαια οι περιφερειακοι δρομοι εκτος πολεως, αλλα δεν μιλαμε για εκει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτά που έγραψα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Είμαι 32. Δεν μαλώνω πλέον για το σουβλάκι και το καλαμάκι.

    Ναι, στην Αθήνα κινδυνεύεις όταν η μέγιστη ταχύτητα σου είναι 45 χλμ/ώρα και πρέπει να πας από το Περιστέρι στην Ελευσίνα ή από την Αργυρούπολη στα Μεσόγεια! Στις άλλες πόλεις αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει. Στην Αλεξανδρούπολη, ακόμα και στα "προάστια" να μένεις, διανύεις την απόσταση ακόμα και με τα πόδια.

    Φυσικά και γίνονται ατυχήματα σε όλες τις πόλεις. Δεν γίνονται όμως γιατί ένα φορτηγό στην Εγνατία πηγαίνε με 90 και πέρασε πάνω από ένα σκούτερ που πήγαινε με 40.

    Καλά κάνει και προβληματίζεται, όπως και εγώ προβληματίζομαι. Απλά επισημαίνω ότι η ταχύτητα για κίνηση σε πόλη πλην της Αθήνας είναι καλή.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά καταρχήν μακρυά από εμάς το Βόρειοι και Νότιοι.Σας παρακαλώ.
    Είναι γεγονός ότι στα Τρίκαλα που ζω δεν υπάρχει Συγγρού, ή Αλεξάνδρας που τις έχω ζήσει για χρονια και που σε ώρες μη αιχμής τουλάχιστον, μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητες.
    Εδώ δύσκολα να βρεθεί 50 μ ελεύθερος δρόμος χωρίς κάποιο εμποδιο.
    Οπότε είσαι συνέχεια σταματά ξεκίνα.
    Για αυτό ρώτησα για το συγκεκριμένο όχημα.
    Το 90% των μετακινήσεων μου γίνονται σε τέτοιες συνθήκες.
    Τώρα για τεχνικά θέματα όπως για την μπαταρία που λέτε δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω.

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλημέρα.
    Θα ήθελα την αποψη όσων γνωρίζουν το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και γενικότερα για τις ηλεκτρικές μηχανές.
    Μιλάω για χρήση αποκλειστικά σε επαρχιακή πολη.
    http://www.supersoco.eu/en/super-soco-ts/

    Ανέβασα χτες ένα θέμα στο οποίο ζήταγα βοήθεια για επιλογή 1ης μηχανής και ομολογώ ότι αρκετά παιδιά με βοήθησαν εκφράζοντας τεκμηριωμένη άποψη και τους ευχαριστώ για αυτό.
    Ενα ηλεκτρικο για τις συνθηκες που περιγραφεις ειναι ο,τι πρεπει. Επισης τα 3kw ισχυος που εχει το συγκεκριμενο ειναι παλι ο,τι πρεπει. Καποιος ειπε για επιδοσεις 50ριου και δικιο εχει αναφορικα με την ισχυ, βεβαια παρελειψε να πει πως εχει ροπη 1000ριου.
    Προσωπικα στο συγκεκριμενο δε μου αρεσει το σουλουπι του, οπως και το οτι εχει μοτερ στον τροχο πραγμα που θα κανει την ζωη δυσκολη στους ελληνικους δρομους στο θεμα ανεσης.
    Δεν γνωριζω ποσο κοστιζει το συγκεκριμενο, αλλα με κατω απο 5000 παιρνεις πχ το sur-ron που ειναι εκτος συναγωνισμου ως value for money στα ηλεκτρικα, αλλα προφανως αλλη τελειως κατηγορια.


    ΥΓ Τα βενζινοκινητα ειτε 2τ ειτε 4τ για χρηση εντος πολης εχουν πεθανει, απλα εμεις εδω ακομα δε το εχουμε καταλαβει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στην θεσσαλονικη, και στην Αλεξανδρουπολη, εχω ζησει και κινηθει κι εγω, και οντως ειναι ετσι οπως τα λεει. Και κοντινες αποστασεις, και πολυ μικρες ταχυτητες.

    Ειδικα στους κεντρικους δρομους της Θεσσαλονικης, Τσιμισκη, Εγνατια, Καραμανλη, παραλιακη, συνηθως ειναι ολα μποτιλιαρισμενα, και πας με ταχυτητα πεζου.

    Σε τετοιες συνθηκες, οντως δεν βλεπω τι προβλημα μικρης ταχυτητας ροης εχει ενα μικρο ηλεκτρικο οχημα.

    Αλλο βεβαια οι περιφερειακοι δρομοι εκτος πολεως, αλλα δεν μιλαμε για εκει.
    Στη θεσσαλονίκη είναι μικρές οι ταχύτητες σοβαρά τώρα?Δεν ξέρω αν έχεις ζήσει στη Θεσσαλονίκη αλλά επειδή εγώ είμαι απο 'θεσσαλονίκη και κυκλοφορώ παντού και πάντα με μοτοσικλέτα
    σου λέω ότι μόνο μικρές δεν είναι οι ταχύτητες.Εκτός αν μιλάμε για διαδρομές φάληρο λευκό πύργο ας πούμε.Εχες κυκλοφορήσει βράδυ παραλιακή να δεις πως τρέχουν 80 χαλαρά Αγιού Δημητρίου
    τα ίδια.Λεωφόρο γεωργικής σχολής 110 120 χαλαρά για να πάς μέχρι το ΙΚΕΑ έτσι?Για να πας κόσμος απο μουδανίων 120 -130,και δε βάζω μέσα τον περιφερειακο.Ποιες ακριβώς είναι οι χαμηλές ταχύτητες για να πας
    2 χιλιόμετρα στο κέντρο? Εκει πας και μετα πόδια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Ότι ο άνθρωπος θα πάρει το super soco για να πηγαίνει μεταμεσονύκτιες ώρες στην παραλιακή ε;

    BTW οι δρόμοι της Θεσσαλονίκης+Καλαμαριάς, είναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ ακόμα και για ταχύτητες 50χλμ/ω , τέτοια γυαλάδα και μηδέν πρόσφυση, δεν έχω δει αλλού. Ακόμα και ο μικρός-μεγάλος περιφερειακός είναι ΤΡΑΓΙΚΟΣ σαν κράτημα, και πάτε όλοι σαν τρελλοί. Έχω πατήσει τα λάστιχα ως το μισό προφίλ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ στα ανέβα κατέβα στις επαρχίες που ο πιο κοντινός άνθρωπος είναι 25χλμ μακριά, και στον περιφερειακό σας, κο κο κοκοοοο, με 80 άκρη άκρη, και τα δυο χέρια στο τιμόνι έτοιμα για διόρθωση. Εκεί σκοτώνονται, που ρώταγε ο άλλος πιο πριν.

    Όποιος πάει στις ταχύτητες που αναφέρεις σε ΑΥΤΟΥΣ τους δρόμους, ούτε έχει καταλάβει 1-πόσο τυχερός είναι μέχρι σήμερα 2-η τύχη σώνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 21/09/2019 στις 17:48.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ότι ο άνθρωπος θα πάρει το super soco για να πηγαίνει μεταμεσονύκτιες ώρες στην παραλιακή ε;
    Στα Τρίκαλα μένω αδέρφια!!!

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Στα Τρίκαλα μένω αδέρφια!!!
    Ως κοντοπατριωτης (καρδιτσα, αλλα το χωριο μου απεχει 16 χλμ απο τρικαλα, μενω αθηνα βεβαια..) θα πω πως τα τρικαλα εχουν εξελιχθει σε πολη προτυπο τα τελευταια χρονια, και γι αυτο αλλωστε βραβευεται συχνα τελευταια.. βαζω στοιχημα οτι θα ειναι αν οχι η πρωτη, σιγουρα απο τις πρωτες ελληνικες πολεις που θα δημιουργησουν υποδομες και συνθηκες για τη προωθηση της ηλεκτροκινησης (αν δεν το εχει κανει ηδη).. ασε δε που οι ντοπιοι εκει ειναι τοσο χαλαροι που ακομα και οι ταχυτητες που κινουνται ειναι αρκετα μικρες..
    οποτε αν το "μηχανακι" που ποσταρες σου κανει κλικ πανε δες το απο κοντα, κατσε πανω του και αν ακομα σου αρεσει τοτε καλοβολτο..





    (να δω αγροτη με ηλεκτροκινητο ντατσουν φορτωμενο πεπονια να παει να τα πουλησει στο ριζαριο, κι ας πεθανω.. )

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. java ts 350
    από dimitris100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2011, 19:19
  2. as pi kapios stin meyale ks mpr ts gkoux tsapourrrr
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 18:33
  3. Antalaktika Gia Suzuki Ts 50!!!!! Help~!!!!!!!!!!!!!!!!
    από DrkAngel στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 16:57
  4. Πολυχρονοι cOzAtS, filippos_hornet και socos
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2005, 11:24
  5. filippos_hornet και socos ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF