Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Κολλημένο γκάζι xt600e

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286

    Κολλημένο γκάζι xt600e

    Καλησπέρα,εδώ και 2 μέρες έχω ένα θέμα με το γκάζι του xt,το οποίο κλιμακωτά χειροτέρεψε.Προχτές απλά κολλούσε το γκάζι,δηλαδή έκλεινα το γκάζι και αντί να έχω ρελαντί 1300-1400σαλ είχα 2000,αλλά με μια ξερογκαζιά ερχόταν στα σωστά του.Λέω η ντίζα θα'ναι και το αγνόησα προσωρινά.Χτες γυρνώντας απ'την δουλειά το'κανε ακόμα παραπάνω,δηλαδή έφτανε 3-4000σαλ και με ξερογκαζιά μια έφτιαχνε μια έσβηνε.Πάω σήμερα να λιπάνω τις ντίζες,αν και φαινόντουσαν να λειτουργούν άψογα και η αλήθεια είναι πως ήταν πάρα πολύ βρώμικες,λέω εδώ είμαστε.Τις λίπανα με σπρέι γράσου και δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.Επόμενο πράγμα που πρέπει να κοιτάξω; Online διάβασα ότι μπορεί να είναι κάποια διαρροή αέρα είτε στο καρμπ είτε σε κάποια εισαγωγή,άλλος λέει ότι το'φτιαξε απλά πειράζοντας το μείγμα.Για να μην ξεσηκώνω την γειτονιά χωρίς λόγο όμως είπα να ρωτήσω κι εδώ μήπως ξέρει κάποιος κάτι.

    https://streamable.com/of6p5

    ΥΓ:Βαλβίδες ρυθμισμένες πριν λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα,ντίζες οκ,και η μηχανή μέχρι προχτές ήταν μια χαρά,δεν πείραξα τίποτα,δεν άλλαξα κάτι.

    Edit:έβγαλα ένα κομμάτι του post, είχα γράψει κάτι λάθος
    Τελευταία τροποποίηση από ΤάκηςΜπ; 21/09/2019 στις 16:12.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το τσοκ κοιτα

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το τσοκ κοιτα
    Μήπως είναι κολλημένο ανοιχτό; δεν θα ήταν και στο ρελαντί όμως;

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Εκτός του τσοκ, καλύτερα βάλε και νέες ντίζες...επίσης κοίτα στο καρμπ αν το ελατήριο της πεταλούδας είναι εξίσου βρώμικο και δεν λειτουργεί ομαλά όπως θα έπρεπε η να τα έχει φτύσει και δεν επιστρέφει με την σωστή δύναμη.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εκτός του τσοκ, καλύτερα βάλε και νέες ντίζες...επίσης κοίτα στο καρμπ αν το ελατήριο της πεταλούδας είναι εξίσου βρώμικο και δεν λειτουργεί ομαλά όπως θα έπρεπε η να τα έχει φτύσει και δεν επιστρέφει με την σωστή δύναμη.......
    Οι ντίζες φαίνεται πως λειτουργούν και το γκάζι και η επιστροφή. Θα το βγάλω από Δευτέρα να το καθαρίσω,γιατί κάτι βουλωμένο θεωρώ πως θα'ναι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    πονταρω ολα μου τα λεφτα στο καρμπ...απο καπου παιρνει αερα και αν δεν ειναι το καρμπ οπως ειπες και μονος μπορει να εχεις καποια τρυπα στην εισαγωγη...εχεις και τιποτα σκασιματα απο την εξατμιση; το χα παθει στο καβασακι (χωματινο) και μου κραταγε στροφες ψηλα μονο του μεσα σε πιστακι...ειχε σκιστει η εισαγωγη..

    καρυδωσε το μια καλη σε ευθεια χωρις κινηση (βγες σε ανοιχτο δρομο) και κλεισε αποτομα το γκαζι...αν σκαει τα ξαναλεμε..
    το καρμπ εχει κατεβει προσφατα για συντηρηση;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    κοίτα κι εκείνο το λάστιχο εκεί στο λαιμό του καρμπιρατέρ στην εισαγωγή μπας κι έχει κοπεί Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εισαγωγη_καρμπυρατερ-170414114655_0_l-291118165108_1_l.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	410091
    ανανήψαντας

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    πονταρω ολα μου τα λεφτα στο καρμπ...απο καπου παιρνει αερα και αν δεν ειναι το καρμπ οπως ειπες και μονος μπορει να εχεις καποια τρυπα στην εισαγωγη...εχεις και τιποτα σκασιματα απο την εξατμιση; το χα παθει στο καβασακι (χωματινο) και μου κραταγε στροφες ψηλα μονο του μεσα σε πιστακι...ειχε σκιστει η εισαγωγη..

    καρυδωσε το μια καλη σε ευθεια χωρις κινηση (βγες σε ανοιχτο δρομο) και κλεισε αποτομα το γκαζι...αν σκαει τα ξαναλεμε..
    το καρμπ εχει κατεβει προσφατα για συντηρηση;
    Η αλήθεια είναι πως δεν σκάει,αλλά δεν το πίεσα και πολύ αφού χειροτέρεψε τόσο.Μικρές δοκιμές κάνω των 5 δευτερολέπτων.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    κοίτα κι εκείνο το λάστιχο εκεί στο λαιμό του καρμπιρατέρ στην εισαγωγή μπας κι έχει κοπεί Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εισαγωγη_καρμπυρατερ-170414114655_0_l-291118165108_1_l.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	410091
    https://streamable.com/vn4xk

    Ενώ είναι λίγο σκισμένο στην άκρη,δεν φαίνεται ούτε να επηρεάζει την δομή της εισαγωγής αυτό το σκίσιμο,ούτε αλλάζει κάτι στο ρελαντί όταν το πιέζω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Ένας τρόπος για να δεις αν όντως έχεις εισροή αέρα από κάπου εκεί είναι:
    1 Βάζεις την μηχανή μπροστά και αφήνεις να ζεσταθεί μέχρι να σταθεροποιηθούν οι στροφές του ρελαντί.
    2. Ψεκάζεις με ένα καθαριστικό για καρμπιρατέρ σε όλα τα ύποπτα σημεία. (Δηλαδή τα σημεία ένωσης του κολάρου εισαγωγής τόσο στο καρμπ όσο και στην κεφαλή, αλλά και στο σώμα αν έχει σχισίματα).
    3. Προσέχεις για μεταβολή των στροφών την ώρα που ψεκάζεις το κάθε σημείο, αν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο σημαίνει ότι στο σημείο που μόλις ψέκασες έχεις εισροή αέρα.

    Επίσης εγώ θα τσέκαρα και την γκαζιέρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ένας τρόπος για να δεις αν όντως έχεις εισροή αέρα από κάπου εκεί είναι:
    1 Βάζεις την μηχανή μπροστά και αφήνεις να ζεσταθεί μέχρι να σταθεροποιηθούν οι στροφές του ρελαντί.
    2. Ψεκάζεις με ένα καθαριστικό για καρμπιρατέρ σε όλα τα ύποπτα σημεία. (Δηλαδή τα σημεία ένωσης του κολάρου εισαγωγής τόσο στο καρμπ όσο και στην κεφαλή, αλλά και στο σώμα αν έχει σχισίματα).
    3. Προσέχεις για μεταβολή των στροφών την ώρα που ψεκάζεις το κάθε σημείο, αν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο σημαίνει ότι στο σημείο που μόλις ψέκασες έχεις εισροή αέρα.

    Επίσης εγώ θα τσέκαρα και την γκαζιέρα.
    Το είδα κι αυτό, είναι το πρώτο που θα κάνω τώρα που θα κατέβω. Παρήγγειλα κολάρο και πήρα και καινούργια σωληνακια. Για να δούμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σπασμένη εισαγωγή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	71102735_532211670868717_8585521165211009024_n.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	410309

    Παραγγέλνω λοιπόν κι εγώ μια εισαγωγή,έρχεται,βγάζω την σπασμένη,βάζω την καινούργια,εε και τι να δω; Ήταν μικρότερη η διάμετρος της καινούργιας και δεν μπαίνει με τίποτα το καρμπ με την εισαγωγή πάνω στην κεφαλή(?).Οπότε λέω δεν θα το αφήσω στην ησυχία του,να πάρω την σωστή εισαγωγή και να ξαναπροσπαθήσω.Έβαλα και τις 2 εισαγωγές πάνω στο κάρμπ και προσπάθησα να το βιδώσω έτσι.Δεν γίνεται αυτό προφανώς.Οπότε έπεται και συνέχεια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μα τι παράγγειλες αν όχι το γνήσιο με κωδικό? Τεσπα .. όλα καλά αφού βρήκες τις πταίει

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μα τι παράγγειλες αν όχι το γνήσιο με κωδικό? Τεσπα .. όλα καλά αφού βρήκες τις πταίει
    Πήρα after market.Ρώτησα το κατάστημα αν κάνει για το μοντέλο μου,αφού έλεγε xt600 και όχι xt600e και μου απάντησαν "ναι".

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Πήρα after market.Ρώτησα το κατάστημα αν κάνει για το μοντέλο μου,αφού έλεγε xt600 και όχι xt600e και μου απάντησαν "ναι".
    Tον κακό τους το γλάρο πες τους
    60 ευρώ το γνήσιο?? Πάει χάλασε ο κόσμος... Δεν γνωρίζω την ποιότητα των αφτερ αλλά σε ΄τέτοιες περιπτώσεις κοιτάω σε μεταχειρισμένα γνήσια. Ή σκέτο γνήσια. Τετράδα ολόκληρη(μτχ) βρήκα ,με 10 ή 15 ευρώ το ένα? Δεν θυμάμαι...
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 25/09/2019 στις 17:56.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Τζίφος.Όλα βιδωμένα,όλα όπως πρέπει,καινούργια εισαγωγή και ακόμα υπάρχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Βέβαια τώρα με ξερογκαζιά πάλι κατεβαίνουν οι στροφές όπως στις αρχές.Το μόνο που μένει είναι το καρμπ,το οποίο είναι πεντακάθαρο,αλλά κάτι θα παίζει μέσα που δεν ξέρω να δω.Ιδέες;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xmax κολλημένο γκάζι
    από VictorYamaha στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2017, 21:50
  2. Κολλημένο Γκάζι σε Ducati 999R
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 08:00
  3. Κολλημενο γκαζι
    από dreamer_19 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2007, 21:37
  4. Γκαζι
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 09:56
  5. Κολλημένο trip master
    από lefteris777 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 06:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF