Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 324

Θέμα: Cb 400sf 1991

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Πριν ξεκινήσεις να ξοδεύεις λεφτά βγάλε τον στόκο απο το κυκλωμα του ψυκτικού μην κρύβεται κανένα ράγισμα από κάτω και ρώτα τιμές από τρομπα νερού και σετ επισκευής καρμπ.Δεν το συνδέεις με καμμιά μπαταρία να δεις τι παίζει απο τα ηλεκτρικά του.
    Καλά κουράγια
    ΥΓ Εκεί που ήταν αφημένο είχε κάνει λεκέδες από κάτω ?

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα
    Σίγουρα σακουλάκια μαρκαδόρους φωτογραφίες κλπ
    Το πάθημα ευτυχώς έχει γίνει μάθημα....

    Το λύσιμο δεν θα το γλυτώσω
    Η σκέψη μου είναι για να μην σκορπίσει όλο παντού να το πιάσω από μπροστά και Μόλις τελειώνω το μπροστά να συνεχίσω προς τ πίσω
    Ξέρω ότι αμοβολες,ηλεκτροστατικές ,βαψίματα κλπ θα ήταν πιο παραγωγικό να τα κάνω όλα μαζί αλλά με τρομάζει το χάος που θα προκληθεί σε συνάρτηση με τον χρόνο που θα χρειαστεί....

    Ανυπομονώ να το βάλω μπροστά
    Αδειασε το ψυκτικό, μέτρα πόσο είχε μέσα ,πόσο έλειπε βάλε αποσταγμένο νερό και δες για διαρροές.Δεν πρόκειται να πάρει οπως βλέπω απέξω τα καρμπς ,μην βιάζεσαι.Επίσης άδειασε το λάδι μέτρα πόσο έλειπε δες αν είχε τίποτα ρινίσματα μέσα και βάλε προσωρινά κανά φτηνόλαδο λιντλ.Οπότε ελέγχεις πάλι για διαρροες.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Δεν πιστεύω να είσαι κοντα σε Χαλάνδρι να ρθω να σε καμαρώσω

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλά κουράγια
    ΥΓ Εκεί που ήταν αφημένο είχε κάνει λεκέδες από κάτω ?
    Ναι από την τάπα λαδιού

    Πρώτα θα το βάλω μπροστά να ακούσω μοτέρ και μετά θα αποφασίσω αν θα ασχοληθώ

    Ηλεκτρικά ήταν όλα οκ μου ειπε ..Η νεκροψία θα δείξει
    Τον διακόπτη πορτατίφ τον έβαλε σε διακοπές σε νησί ....Ε και δεν τον άλλαξε όταν γύρισε από τις διακοπές

    Παρόλο την εξάτμιση πάντως ο ιδιοκτήτης δεν μου έκανε για κάγκουρας....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω να είσαι κοντα σε Χαλάνδρι να ρθω να σε καμαρώσω
    Γείτονα έμενα Επιδαύρου 82 ....είμαι λίγο μικρότερος αλλά θα έχουμε κοινούς γνωστούς
    Τώρα Σισμανόγλειο

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αδειασε το ψυκτικό, μέτρα πόσο είχε μέσα ,πόσο έλειπε βάλε αποσταγμένο νερό και δες για διαρροές.Δεν πρόκειται να πάρει οπως βλέπω απέξω τα καρμπς ,μην βιάζεσαι.Επίσης άδειασε το λάδι μέτρα πόσο έλειπε δες αν είχε τίποτα ρινίσματα μέσα και βάλε προσωρινά κανά φτηνόλαδο λιντλ.Οπότε ελέγχεις πάλι για διαρροες.
    Ωραίος! Ευχαριστώ

    Ο πρώην ιδιοκτήτης είναι φίλος φίλου και τον γνώρισα πρώτη φορά όταν πήγα να πάρω την μηχανή
    Στην αρχή λέγαμε να πάρω καλώδια λίγο λάδι γιατί χάνει από την τάπα (Και στο γκαράζ μου άφησε σταγόνες)βενζινη ,και μια τρόμπα να το έπαιρνα οδικώς

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έχουμε δει και πολύ χειρότερα,...
    Το τερματισες
    Δεν θα το έπιανα ποτέ αν το έβλεπα έτσι.....
    Είχες γραψει ότι έχεις φτιάξει ένα vfr αλλά το λινκ μου είχε διαφύγει
    Ήθελα περισσότερες φωτογραφίες λεπτομέρειες από την διαδικασία αποκατάστασης όπως και την συνέχεια

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα
    Σίγουρα σακουλάκια μαρκαδόρους φωτογραφίες κλπ
    Το πάθημα ευτυχώς έχει γίνει μάθημα....

    Το λύσιμο δεν θα το γλυτώσω
    Η σκέψη μου είναι για να μην σκορπίσει όλο παντού να το πιάσω από μπροστά και Μόλις τελειώνω το μπροστά να συνεχίσω προς τ πίσω
    Ξέρω ότι αμοβολες,ηλεκτροστατικές ,βαψίματα κλπ θα ήταν πιο παραγωγικό να τα κάνω όλα μαζί αλλά με τρομάζει το χάος που θα προκληθεί σε συνάρτηση με τον χρόνο που θα χρειαστεί....

    Ανυπομονώ να το βάλω μπροστά
    Πρώτη σου δουλειά, είναι να διαπιστώσεις, αν το μοτέρ είναι σε κατάσταση που να αξίζει η ασχολία.

    Αν το μοτέρ είναι διαλυμένο, σπασμένο, κολλημένο ή καίει λάδια του σκοτωμού, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ πιο πέρα.

    Για να δεις αν το μοτέρ είναι καλό, θα πρέπει να γυρίσει, να πάρει μπροστά, και να δουλέψει όπως πρέπει.

    Για να δουλέψει, θα χρειαστείς μια ΚΑΛΗ μπαταρία (ας είναι και από γεφύρωση με άλλο όχημα) , καθαρισμένα καρμπυρατερ και.... βενζίνη.

    Βγάζεις μπουζί, ρίχνεις 2-3 σταγόνες λάδι μέσα σε κάθε κύλινδρο, τσεκάρεις λάδια-νερά, και κρανκάρεις με μια καλή μπαταρία να δεις αν πρώτα από όλα, γυρίζει το μοτέρ. Στην φάση αυτή, μπορεις να ελέγξεις και τα μπουζί, αν έχουν σπινθήρα.

    Αφού όλα καλά μέχρι εδώ, προχωράς στα καρμπς.

    Βγάζεις τα καρμπυρατέρ, και τα κάνεις πλήρες καθάρισμα. Μετά από τόσο καιρό καθισιού, θα έχει γίνει πολτός μέσα στα λεκανάκια η βενζίνη, και θα έχει βουλώσει ολοσχερώς, ζιγκλέρ ρελαντί, φλοτέρ, και εσωτερικά περάσματα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΤΕ ΕΤΣΙ.

    Στην διαδικασία του καθαρισμού, ενδεχομένως, θα βρεις σκασμένα τα λαστιχάκια-φλαντζάκια-οπωςθεςπεστα που στεγανώνουν τα λεκανάκια. Θα πρέπει να τα φτιάξεις, έστω πρόχειρα, να μην τρέχουν. (πρόχειρα=δεν σε νοιάζει στην φάση αυτή να τα κάνεις αθάνατα σε διαρροές, να αντέξουν για 10' λειτουργίας χωρίς να τρέχουν πολύ, ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ το μοτέρ, ΤΟΤΕ τα φτιάχνεις σωστά. Φτιάξε και προσωρινές φλαντζούλες από σαμπρέλα με ψαλίδι, 10' θα αντέξουν). Επίσης, ενδέχεται να έχεις διαρροή και από τα oring των ενώσεων από carb σε carb που περνάει η βενζίνη. Αυτά αν δεν τρέχουν του σκοτωμού, θα τα φτιάξεις οριστικά, ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ το μοτέρ.

    Αφού καθαρίσεις τα καρμπυρατέρ και ζιγκλέρ-φλοτέρ-περάσματα καθαρά, ΤΟΤΕ τα βάζεις πάνω, και τους δίνεις βενζίνη απευθείας, με δοχείο πιο ψηλά από την μηχανή και κάποιο σωληνάκι.

    Δίνεις λίγο χρόνο (60'') να πλημμυρίσουν με βενζίνη και κοιτάς για διαρροές.

    Μπαταρία καλή και ... βάζεις μπροστά.

    Δεν θα πάρει αμέσως, θα παιδευτεί λίγο στην αρχή, αλλά κάποια στιγμή θα το νοιώσεις να ζωντανεύει, ενδεχομένως σταδιακά οι κύλινδροι.

    Ρύθμισε ρελαντί από το βιδάκι ψηλά, στις 2000rpm να μην χαζοσβήνει, και άστο να ζεσταθεί.

    Στήνεις αυτί για θορύβους και μύτη για βρωμιά λαδιών. Στην αρχή θα βγάλει πολύ λάδι από την εξάτμιση, είναι οι σταγόνες που έριξες πριν. ΔΕΝ κοιτάς αυτό. Κοιτάς αφού καθαρίσει αυτό μετά από λίγα λεπτά. Θα πρέπει να δεις και ότι ζεστάθηκαν πάνω-κάτω εξίσου και οι 4 σωλήνες των εξατμίσεων. Αν κάποιος δεν ζεσταίνεται, πίσω στο καθάρισμα.


    Χτυπητοί θόρυβοι (πλην συμπλέκτη που επιτρέπεται να κροταλίζει ελαφρα αν σταματάει μόλις πατήσεις συμπλέκτη) και μόνιμης βρωμιάς καμμένου λαδιού = Το μοτέρ ΔΕΝ είναι σε καλή κατάσταση.

    Στην φάση αυτή, καλόν είναι να τσεκάρεις και κιβώτιο, αν ο πίσω τροχός είναι στον αέρα.


    ΑΝ το μοτερ καίει λάδια, και θέλει ρεκτιφιέ, να ξέρεις ρεκτιφιέ πιστόνια για το μοντέλο αυτό η Honda ΔΕΝ έβγαλε ποτέ. Δεν θα βρεις και οι aftermarket επιλογές είναι ελάχιστες και σπανιότατες και ακριβότατες. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ή ψάχνεις για άλλο μοτέρ ή συμβιβάζεσαι ότι θα φτιάξεις κάτι που θα καίει λάδια.

    ΑΝ όλα καλά, ΤΟΤΕ ξεκινάς τα άλλα που σου είπανε.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 24/09/2019 στις 11:07.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    φιλε μου απο σισμανογλειο μενω κοντα και προτιθεμαι να ερθω να βοηθησω αν θες να το βαλεις μπρος
    η γνωμη μου παντως ειναι οτι η εξωτερικη κατασταση δειχνει και την εσωτερικη του μοτερ..........

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Με μεγάλη μου χαρά
    Γιώργος

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Βραχυκύκλωσε την μίζα με μια μπαταρία για να πάρεις συμπίεση έστω και κρύο.Δεν μας ενδιαφέρει αν παρουσιάζει αποκλίσεις στις τιμές με έναν ζεστό κινητήρα αλλά οι μεγάλες αποκλίσεις ανά κύλινδρο.Με τον συγκεκριμένο κινητήρα θα ήμουνα ιδιαίτερα προσεκτικός (λόγω της σκουριάς που βλέπω) και θα το γύρναγα πολλές φορές με το χέρι πριν δοκιμάσω με την μίζα ,ή θα πρόσθετα (και) λίγο λάδι από τα μπουζί

    Σε δέυτερη φάση τα καρμπυρατέρ που μάλλον θα βρεις να πάσχουν από διάβρωση λόγω της βενζίνης που έχει γίνει μουσταλευρία
    Θέλω να πιστεύω ότι η μόνη κακοποίηση που έχει υποστεί το μηχανάκι είναι οι καιρικές συνθήκες ή έστω εξωτερικές, παραβλέπωντας τους στόκους και τα διακόπτες πορτατιφ

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Έγραφα και τα έχασα ρε φουστημου
    Συνοπτικά
    Επέστρεψα με λουμπαγκο σπίτι
    Μπριζωσα τον μικρό και σηκώθηκε από το ps (πολύ χαρούμενος ) και πλυναμε με το πιεστικό

    Βρήκα και άλλο διακόπτη και κάποια εργαλεία κακοποιημένα κάποια από αυτά...

    Την ξαναεβαλα γκαράζ και ανέβηκα όπου ξανακατεβηκα μετά από ερώτηση του Χρήστου αν το μοτέρ γυρίζει

    Την έβαλα διπλό έβαλα τρίτη και να γυρίζει και σίγουρα δεν πρέπει να πάρει μπροστά με αυτή την εξάτμιση θα κάνει πολύ βαβούρα

    Το σημαντικότερο είναι ότι γυρίζει
    Αύριο θα μετρήσω συμπίεση και θα κάνω την πρώτη απόπειρα να δώσω μίζα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20190929_110050_resized.jpg‎   20190929_110126_resized.jpg‎   20190929_114216_resized.jpg‎   20190929_114309_resized.jpg‎   20190929_114229_resized.jpg‎  

    20190929_114504_resized.jpg‎   20190929_114456_resized.jpg‎   20190929_114608_resized.jpg‎   20190929_115148_resized.jpg‎   20190929_115215_resized.jpg‎  

    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 29/09/2019 στις 20:45.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Δισκοπλακα είναι οκ
    Επιφανειακές γρατζουνιές πιστεύω ότι με ένα ζευγάρι τακάκια θα στρώσει

    Μίζα φαντάζομαι πως θα είναι όταν την ανοίξω

    Αν όλα πάνε καλά και το αρχίσω θα κατεβάσω φωτογραφική για σωστές φωτογραφίες

    Εις αναμονή λοιπόν.....αύριο Η νεκροψία
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20190929_114704_resized.jpg‎  

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Ηλεκτρολογικά χάος προβλέπω

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γιωργο η επομενη κινηση μετα το πλυσιμο ειναι να βγαλεις τεποζιτο και μπουζι
    ετσι θα τσεκαρεις μιζα κι αναφλεξη
    θα τα πουμε κι απο κοντα

Σελίδα 3 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. manual cb 400sf
    από geowv στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 08:45
  2. CB 400SF Project 1 agora?
    από suzukimaniac στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 21:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF