Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 324

Θέμα: Cb 400sf 1991

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735

    Cb 400sf 1991

    Καλησπέρα
    Ήρθε στην κυριότητα μου ένα cb400 sf 1991

    Το μηχανάκι ήταν παρατημένο περίπου ένα χρόνο στο πεζοδρόμιο
    Μου το χάρισε ο ιδιοκτήτης γιατί δεν ήθελε για συναισθηματικούς λόγους να το σπάσει σε ανταλλακτικά.
    Έχει τα πάντα πληρωμένα τέλη κλπ.

    Γενικότερα είναι στοκ εκτός της εξάτμισης αν και έχει και την γνήσια και έχουμε συνεννοηθεί να μου δώσει και αυτήν.

    Ψάχνω να βρω το manual για να κάνω μια λίστα με τις εργασίες που χρειάζεται εκτός από τα εμφανή που είδα (λάστιχα,μπαταρία, αλυσιδογραναζα,σέρβις μπροστινά μπουκάλες,helicoil στην τάπα λαδιών,κάλυμμα σέλας
    Στόχος είναι να γίνει πένα......στοκ

    Θέλει δουλειά αρκετή το ξέρω ....αν αξίζει? Πάντα μου άρεσε αρκετά αν και τότε είχα αγοράσει bandit400v
    Το έχω πάρει μέχρι στιγμής χωρίς κόστος και λογικά μετά από πολύ Εργασία προσωπική και με ανταλλακτικά (Που καταρχήν βλέπω μπόλικα στο car.gr) που το κόστος τους πιστεύω κάνει το όλο εγχείρημα να κοστίζει όσο ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.....

    Είμαι ακόμα σε σκέψεις για το αν θα το πιάσω η Όχι
    Ως ρομαντικός μου αρέσει να δίνω ζωή σε οχήματα που με φροντίδα αποκτούν δεύτερη ευκαιρία στην ζωή....
    Η λογική του κολλητού που ήρθε να με βοηθήσει στην μεταφορά είναι να μην ασχοληθώ....
    Μεγάλο ρόλο θα παίξει Μόλις το βάλω μπροστά να ακούσω μοτέρ αν και όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης δούλευε ρολόι μέχρι που το παράτησε. Βέβαια από την εικόνα της μηχανής κρατάω μικρό καλάθι

    Φωτογραφίες θα βάλω και θα βάλω αναλυτικά όπως και στο προηγούμενο μηχανάκι που είχα ασχοληθεί (ttr 250)
    Επίσης θα σας κάνω πολλές ερωτήσεις

    Δυστυχώς οικογενειακοί λόγοι υγείας δεν με έχουν αφήσει να ασχοληθώ καθόλου μαζί του και το μόνο που έκανα ειναι που το έφερα στην γιαφκα μου πριν από μια εβδομάδα και περιμένει να ξεμπλέξω από την φάση και να επιστρέψω σπίτι

    Ανακεφαλαίωση γιατί φλυαρω

    1.Ψάχνω το manual

    2.Ο άνθρωπος μου έδωσε όλα τα χαρτιά και έχει κάνει και μια εξουσιοδότηση σε ένα δικό μου διεκπεραιωτή για όποια ενέργεια χρειάζεται για να φύγει από το όνομα του και να έρθει στο δικό μου.

    ΚΤΕΟ δεν περνάει όπως είναι σίγουρα, μπορώ να κάνω μεταβίβαση ?
    (Με ενδιαφέρει αυτό γιατί θέλω να δώσω και την βέσπα που εχω απο το 2008 και ακομα δεν εχω πιάσει .....)
    Μπορώ να καταθέσω πινακίδες και όταν το τελειώσω να τις ξαναπάρω χωρίς να πρέπει να έρθει ο πρωταρχικός ιδιοκτήτης και να μην πληρώσω τα έξοδα της μεταβίβασης τώρα?
    Ελπίζω να έγινε κατανοητός.

    Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων
    Θα επανέλθω με φωτογραφίες ελπίζω μέσα στην εβδομάδα

    Υγ1 κανονικά θα το ξεκινούσα το ποστ με την πρώτη του φωτογραφία αλλά μέσα στην τρεχάλα δεν τράβηξα και τώρα δεν είμαι σπιτι

    Υγ2 ωραίο το φόρουμ.....τρελό παρεάκι αυτές τις μέρες

    Υγ3 μάλλον στις ανακατασκευής έπρεπε να το βάλω....
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 22/09/2019 στις 21:04.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    μεταβιβαση χωρις κτεο απ,οτι γνωριζω δεν γινεται, παρε ενα προγενεστερο λινκ για λεπτομεριες

    https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...po-elegxo-kteo
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Ευχαριστώ πολύ
    Ακριβώς ότι ήθελα να μάθω

    Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται ασφάλεια και τέλη κατά την περίοδο που έχει την άδεια Όχι για κυκλοφορία
    Επίσης γνωρίζετε χρονικό διάστημα που μπορώ να έχω την συγκεκριμένη άδεια? Είναι επαοριστον?

    Στόχος είναι το καλοκαίρι να είναι έτοιμο

    Υγ το είπα εγώ για τις ερωτήσεις

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ
    Ακριβώς ότι ήθελα να μάθω

    Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται ασφάλεια και τέλη κατά την περίοδο που έχει την άδεια Όχι για κυκλοφορία
    Επίσης γνωρίζετε χρονικό διάστημα που μπορώ να έχω την συγκεκριμένη άδεια? Είναι επαοριστον?

    Στόχος είναι το καλοκαίρι να είναι έτοιμο

    Υγ το είπα εγώ για τις ερωτήσεις
    Η διάρκεια της εξουσιοδότησης είναι ένας χρόνος. Αν θυμάμαι καλά. Κατόπιν πρέπει να σου φτιάξει άλλη. Δεν μπορείς να το μαζέψεις όσο γίνεται να το περάσεις ΚΤΕΟ να κάνεις την μεταβίβαση και μετά να καταθέσεις πινακίδες και να συνεχίσεις τις εργασίες?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Νομίζω ότι έχει για CB400

    https://www.pdfmotomanual.com/manuales/honda/eng
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Αν δεις οτι δε σου κανει στειλτω μια βόλτα προς τα κατω
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    βρήκα Part list ιαπωνικό όμως
    http://www.400greybike.com/files/cb4...four-Parts.pdf
    και ένα ρωσικο workshop που έχει παράλληλα και CB1, αν το διαχωρίσεις θα βγάλεις άκρη
    https://www.slideshare.net/Hondafana...f-en-inglesdoc
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Πας με το CB φορτωμένο σε ΚΤΕΟ, περνάει έλεγχο, κόβεται, και με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι ελέγχθηκε και κόπηκε, κάνεις την διαδικασία μεταβίβασης κανονικά. ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΕΟ ΝΑ ΣΤΑ ΠΟΥΝΕ.

    Θυμίζω, ταυτότητες-εξουσιοδοτήσεις, άδεια με τα στοιχεία του αγοραστή συμπληρωμένα, χαρτί ότι δεν χρωστάει τέλη από ΔΟΥ, ΚΤΕΟ, παράβολο που θα κόψεις εκεί, έγινε η μεταβίβαση.

    Μην ξεχάσεις όσο δεν κινείται να το θέσεις σε ''προσωρινή ακινησία'' στην ΔΟΥ σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    [QUOTE=telegonos;3011201]Πας με το CB φορτωμένο σε ΚΤΕΟ, περνάει έλεγχο, κόβεται, και με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι ελέγχθηκε και κόπηκε, κάνεις την διαδικασία μεταβίβασης κανονικά.

    Αυτό με το ΚΤΕΟ ότι γίνεται έτσι δεν το ήξερα. Μια χαρά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Καταρχήν Ευχαριστώ
    Τουλάχιστον έχω εικόνα για το τι θα επιδιώξω με το θέμα πινακίδες μεταβίβαση κλπ

    Θα ενημερώσω μόλις το κάνω με την διαδικασία και πληροφορίες

    Όσον αφορά το cb
    Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις
    Ο διακόπτης από το φωτιστικό είναι για το βεντιλατέρ
    Η σκουριά στο ντεπόζιτο δείχνει να είναι μόνο σε αυτό το σημείο που είχε ένα αυτοκόλλητο ενώ εσωτερικά δείχνει καθαρό

    Τα υπόλοιπα ότι βλέπετε δεν το έχω ακουμπήσει ακόμα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20190923_155407_resized(2).jpg‎   20190923_155417_resized.jpg‎   20190923_161958.jpg‎   20190923_155456_resized.jpg‎   20190923_155449_resized.jpg‎  

    20190923_155439_resized.jpg‎   20190923_155427_resized.jpg‎   20190923_155545_resized.jpg‎   20190923_155530_resized.jpg‎   20190923_155520_resized.jpg‎  


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Και το serial number από το χαρτί του ΚΤΕΟ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20190923_155740_resized.jpg‎   20190923_155641_resized.jpg‎   20190923_160347_resized(1).jpg‎  

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Εχει αρκετή δουλίτσα, καλή αρχή!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Έχουμε δει και πολύ χειρότερα, και τα έχουμε κάνει πλήρως λειτουργικά. Εγώ αυτό δεν το λέω ''θέλει δουλειά'' , εγώ αυτό θα το έλεγα ''oh boy, καλά θα περάσουμε πάλι''.

    Φτιάχτο και δεν φαντάζεσαι πόσο καλή μοτοσυκλέτα είναι. Τα κάνει όλα, είναι ωραίο, δεν γερνάει το σχέδιο του, έχει δύναμη, κάνει πόλη, κάνει ταξίδι...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το να μου χαρισουν cb400 αποτελει προσωπικη φαντασιωση
    δυστυχως ο διακοπτης πορτατιφ οι βιδες με ροδελες στην τρομπα και το τσιμεντο στο σωληνακι δειχνουν οτι το συγκεκριμενο εχει βιαστει πολυ ασχημα και για πολυ καιρο
    νομιζω πως ειναι τελος ζωης και οτι με τα λεφτα που θελει για να εχει πιθανοτητες να ξανατσουλησει παιρνεις 2 ιδια αξιοπρεπη
    μπορει να ειμαι ψυχακιας αλλα πραγματικα στενοχωριεμαι πολυ οταν βλεπω τετοια διαμαντια σε τετοια κατασταση
    το μηχανακι αυτο ως καινουριο ηταν καλυτερο απο οτιδηποτε κυκλοφορει σημερα μεχρι 600cc τουλαχιστον

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το να μου χαρισουν cb400 αποτελει προσωπικη φαντασιωση
    δυστυχως ο διακοπτης πορτατιφ οι βιδες με ροδελες στην τρομπα και το τσιμεντο στο σωληνακι δειχνουν οτι το συγκεκριμενο εχει βιαστει πολυ ασχημα και για πολυ καιρο
    νομιζω πως ειναι τελος ζωης και οτι με τα λεφτα που θελει για να εχει πιθανοτητες να ξανατσουλησει παιρνεις 2 ιδια αξιοπρεπη
    μπορει να ειμαι ψυχακιας αλλα πραγματικα στενοχωριεμαι πολυ οταν βλεπω τετοια διαμαντια σε τετοια κατασταση
    το μηχανακι αυτο ως καινουριο ηταν καλυτερο απο οτιδηποτε κυκλοφορει σημερα μεχρι 600cc τουλαχιστον
    Καινούργιο δεν επωληθη ποτέ διότι όλα ήταν εισαγωγής. Επίσης το κόστος αν τα χέρια σου πιάνουν δεν είναι μεγάλο και τέλος το να επαναφέρεις στην ζωή ένα όχημα προσφέρει μεγάλη ευχαρίστηση.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. manual cb 400sf
    από geowv στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 08:45
  2. CB 400SF Project 1 agora?
    από suzukimaniac στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 21:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF