Σελίδα 14 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 324

Θέμα: Cb 400sf 1991

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    συνεχίζεται
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων troba cb (2).jpg‎   kathari peioxi perasmeni nea troba.jpg‎   20191111_181348_resized.jpg‎   20191111_190306_resized.jpg‎  

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Λευκό ξύδι κάνει καλη δουλειά. Επίσης μπορείς να ξεπλύνεις το σύστημα ψύξης και μετά το ξεπλύνεις με νερό και θα είσαι οκ.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γιωργο το κυκλωμα μπορεις να το καθαρισεις ανοιγοντας πανω και κατω κολλαρο και βαζοντας πανω λαστιχο νερου προς το μοτερ και προς το ψυγειο
    ετσι θα φυγουν τα χοντρα
    μετα το κλεινεις και βαζεις ειδικο καθαριστικο που υπαρχει στην αγορα και το αφηνεις να δουλεψει 15-20 λεπτα ρελαντι το ξαναξεπλενεις γεμιζεις φρεσκο παραφλου και εισαι ετοιμος

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Υποθέτουμε ότι η τρόμπα δεν έχει διαρροές και τα λάδια που έβγαλες δεν είχαν είχαν πάρει ψυκτικό.
    Δεν ξέρω αλλά βλέπω ότι πολύ πιθανόν να χρειαστεί πάνω από 1 καθάρισμα αν όχι και ένα φουλ σέρβις και της τρόμπας με μία πρέσσα ,για να αλλαχτούν η κεραμική, η μηχανική,η τσιμούχα ,αλλά και το ρουλεμάν. Μπελάς μεν αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    Οτι και να χρησιμοποιήσεις για το καθάρισμα , λευκά ξύδια ή μαγικούς ζωμούς θα ήμουν πολύ προσεκτικός με τα κολλάρα που τα έχουν τα χρονάκια τους. Δεν τα πάνε πολύ καλά με αυτά τα υγρά αν το παρακάνεις.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/11/2019 στις 11:51.

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Ευχαριστώ Μάικ
    Κολάρα θα τα αλλάξω όλα για να είμαι ήσυχος αλλά μόλις κάνω όλους τους καθαρισμούς για να μην φάνε χημικά και ξεραθούν

    Παράγγειλα από το moto sp σήμερα φλατζες και ορινγκ γνήσιες
    Αναμονή μέχρι την επόμενη εβδομάδα

    Περιμένω και το σετ για τις δαγκάνες
    Αγόρασα φτερό για vtr
    Πήρα τακάκια ferodo και υγρά φρένων brembo

    Διαροη δεν είχα πριν και την τρόμπα την καθαρισα πολύ καλά όπως και τα καπάκια
    Στο δικό μου δεξιά δεν είχε καν φλατζα

  6. #201
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιωργο το κυκλωμα μπορεις να το καθαρισεις ανοιγοντας πανω και κατω κολλαρο και βαζοντας πανω λαστιχο νερου προς το μοτερ και προς το ψυγειο
    ετσι θα φυγουν τα χοντρα
    μετα το κλεινεις και βαζεις ειδικο καθαριστικο που υπαρχει στην αγορα και το αφηνεις να δουλεψει 15-20 λεπτα ρελαντι το ξαναξεπλενεις γεμιζεις φρεσκο παραφλου και εισαι ετοιμος
    Πολύ σωστά, με τη μόνη ένσταση μου όσον αφορά το άδειασμα των υγρών.
    Πρέπει το μοτέρ να έχει (σχετικά) κρυώσει για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω ξαφνικών συστολών-διαστολών.
    Τελευταία τροποποίηση από D3300; 13/11/2019 στις 19:37.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Καλημέρα Και Ευχαριστώ για όποια πληροφορία δίνετε


    Έφτιαξα το σωληνάκι υψηλής
    Πήγα στον μπελο στην Σπύρου πατση
    Μου το έφτιαξε άμεσα η ποιότητα δε της δουλειάς υλικών παρά πολύ καλή
    Ακριβό μου φάνηκε για 40 εκατοστά σωληνάκι

    Αναμονή για φλατζες,τακάκια που ήρθαν αλλα ,τσιμουχακια σετ φρένων κλπ

    Πήρα και το φτερό για vtr

    Περιμένοντας τις φλατζες θα πιάσω τον πίσω τροχό, φρένο,γρανάζι,αλυσίδα,γλύστρα κλπ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20191113_130714_resized.jpg‎   20191113_130730_resized.jpg‎   IMG-8eb2a893d29b3a5cd26b839fe627e49d-V_resized.jpg‎  

  8. #203
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Και Ευχαριστώ για όποια πληροφορία δίνετε


    Έφτιαξα το σωληνάκι υψηλής
    Πήγα στον μπελο στην Σπύρου πατση
    Μου το έφτιαξε άμεσα η ποιότητα δε της δουλειάς υλικών παρά πολύ καλή
    Ακριβό μου φάνηκε για 40 εκατοστά σωληνάκι

    Αναμονή για φλατζες,τακάκια που ήρθαν αλλα ,τσιμουχακια σετ φρένων κλπ

    Πήρα και το φτερό για vtr

    Περιμένοντας τις φλατζες θα πιάσω τον πίσω τροχό, φρένο,γρανάζι,αλυσίδα,γλύστρα κλπ
    Πόσο όμορφα είναι τα καινούρια πραγματάκια κάθε φορά...
    Κάποιες φορές νομίζω πως είναι πολύ πιο όμορφη η διαδικασία της ανακατασκευής από την ώρα που θα το βολτάρεις τελειωμένο.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    καλησπέρα

    ασχολήθηκα με το πίσω μέρος σήμερα εν αναμονή ανταλλακτικών αλλά λίγα πράγματα

    έβγαλα ρόδα που είναι ίσια ευτυχώς ,ξεζανταρισα λάστιχο όπου το πέταξα,έβγαλα και την αλυσίδα με τροχό επίσης στα σκουπίδια
    καθάρισα καλά κέντρα έβγαλα γρανάζι ,δισκόπλακα καθάρισα σινεμπλοκ ,άξονες κλπ
    τα σινεμπλοκ είναι σκληρά μεν χωρίς ίχνος φθοράς δε εκτός ότι στα 3 από τα 4 έχει κοπεί το λαστιχάκι που τα συγκρατεί και τα κάνει ζευγάρι αλλά όταν μπαίνει η γραναζιέρα δεν κουνιούνται και έτσι αποφάσισα να κρατήσω τα ίδια

    έβγαλα και την λάμα από σιδηρόδρομο για παράθυρα(πιστεύω ότι ήταν)

    πλάκωσα και σουαζ όλο το πίσω ψαλίδι,ρόδα για να μαλακώσει και να ασχοληθώ να τα καθαρίσω και να τρίψω την ζάντα θα συνεχίσω αύριο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20191114_141458_resized.jpg‎   20191114_160843_resized.jpg‎   20191114_160907_resized.jpg‎   20191114_161015_resized.jpg‎   20191114_173554_resized.jpg‎  

    20191114_175601_resized.jpg‎   20191114_175532_resized.jpg‎  

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    καλησπέρα

    καθάρισμα ψαλίδι τοποθέτηση γλίστρας υποφυλακτηρα που χρειάστηκε να ανοίξω καινούργιο σπείρωμα και να πάω μια βίδα μεγαλύτερη

    μπιχλα πίσω τέλος ...καθάρισα και το πλαστικό κοκοβιο
    έβαλα την μπαταρία του και το κάλυμμα της μπαταρίας

    ξεκίνησα με το φρένο να βάλω του δότη που είναι καθαρό αλλά τα παράτησα στην μέση...αύριο πάλι

    οι πίσω αναρτήσεις θα είναι ένα κεφάλαιο μόνες τους
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων katharo psalidi2.jpg‎   katharo epiteloys.jpg‎   speiroma.jpg‎   katharo.jpg‎  

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μήπως είναι καλό να αλλάξεις και τα σινεμπλόκ πριν προχωρήσεις; Είμαι σίγουρος ότι τα έλεγξες αλλά θα έδινα την ίδια προσοχή με αυτά των αναρτήσεων ίσως και παραπάνω .
    Εν πάση περιπτώσει θα τα άλλαζα ούτως ή άλλως μαζί με τα ρουλεμάν του τιμονιού και και των τροχών.

  12. #207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μήπως είναι καλό να αλλάξεις και τα σινεμπλόκ πριν προχωρήσεις; Είμαι σίγουρος ότι τα έλεγξες αλλά θα έδινα την ίδια προσοχή με αυτά των αναρτήσεων ίσως και παραπάνω .
    Εν πάση περιπτώσει θα τα άλλαζα ούτως ή άλλως μαζί με τα ρουλεμάν του τιμονιού και και των τροχών.
    μου ανεβάζεις τον προϋπολογισμό συνέχεια

    στους τροχούς θα τα αλλάξω γιατί έχουν φάει πολύ σουαζ, ειδικά ο πίσω

    στον λαιμό έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά όταν το οδήγησα, είχαν κόκκινο γράσο δείγμα ότι δεν είχε νερά εκεί να γίνει γλίτσα και στα ποτήρια δεν είχε πατούρα
    τα καθάρισα και με καινούργιο γράσο τα έβαλα στην θέση τους.
    αν στο μέλλον ζητήσει εκεί θα κολλήσουμε ? τα αλλάζουμε τότε

    για τα σινεμπλοκ εκτός το ότι είναι σκληρά δεν βρίσκω κάποια φθορά και έλεγα να τα αφήσω
    πιστεύω ότι και τα καινούργια σκληρά θα είναι και για αυτό έλεγα να βάλω τα ίδια
    τώρα από το να με τρώει αν έπρεπε να βάλω νέα....θα βάλω.
    36 ευρώ τα βρίσκω

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    μου ανεβάζεις τον προϋπολογισμό συνέχεια

    στους τροχούς θα τα αλλάξω γιατί έχουν φάει πολύ σουαζ, ειδικά ο πίσω

    στον λαιμό έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά όταν το οδήγησα, είχαν κόκκινο γράσο δείγμα ότι δεν είχε νερά εκεί να γίνει γλίτσα και στα ποτήρια δεν είχε πατούρα
    τα καθάρισα και με καινούργιο γράσο τα έβαλα στην θέση τους.
    αν στο μέλλον ζητήσει εκεί θα κολλήσουμε ? τα αλλάζουμε τότε

    για τα σινεμπλοκ εκτός το ότι είναι σκληρά δεν βρίσκω κάποια φθορά και έλεγα να τα αφήσω
    πιστεύω ότι και τα καινούργια σκληρά θα είναι και για αυτό έλεγα να βάλω τα ίδια
    τώρα από το να με τρώει αν έπρεπε να βάλω νέα....θα βάλω.
    36 ευρώ τα βρίσκω
    Να μην τα αλλάξεις τα σινεμπλοκ. Και τα ρουλεμάν αν τα τσεκάρεις με δάχτυλο σε όλη τους την διαδρομή και δεν νιώσεις διαφορά ή γρεζι να τα αφήσεις ως έχουν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    To σωληνάκι υψηλής πόσο σου πήγε, γιατί ειμαστε 2 3 που ψάχνουμε και εγω θέλω 1.30 μήκος συν το πίσω.
    Αλλα και εγώ έχω ακούσει για 40 αρια+
    Δεν ξέρω τι εχεις σκοπό να κάνεις με το μηχανάκι ,βιτρινα λειτουργικό , χρηστικό πάντως εμένα η γνώμη μου είναι οτι αν μπαίνεις στην διαδικασία να αλλάζεις πράγματα που είναι σε ανεκτή κατάσταση και εύκολα προσβάσιμα το κόστος εκτοξεύεται και κάποια στιγμή φτάνεις να μήν μπορείς να το χαρείς. Εκτός αν υπάρχουν αρκετά χρήματα.
    Καλή συνέχεια περιμένουμε να το δούμε στο δρόμο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Καθάρισα την δεξαμενή για το παραφλου
    Ήταν καφέ μέσα
    Πήρα μια βούρτσα απο jumbo 1 ευρώ να καθαρίζω σωλήνες

    Έλεγα να το βάλω στο πλυντήριο πιάτων αλλά θα το αφήσω έτσι

    Έδεσα πίσω φρένο

    Maik Leftos και sniper
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20191116_142309_resized.jpg‎   20191116_142345_resized.jpg‎   20191116_142416_resized.jpg‎  

Σελίδα 14 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. manual cb 400sf
    από geowv στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 08:45
  2. CB 400SF Project 1 agora?
    από suzukimaniac στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 21:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF