Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Ψάχνοντας τον μπάσο ήχο εξάτμισης

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124

    Ψάχνοντας τον μπάσο ήχο εξάτμισης

    Μόνιμος καημός ακόμα και με τα πολλά κυβικά της μοτό.

    Πλέον που θα το προσπαθήσω με αρκετά λιγότερα, το άγχος για την φίμωση των ενοχλητικών
    υψηλών συχνοτήτων, την ενίσχυση των χαμηλών αλλά και την υποτυπώδη δημιουργία ανάδρασης
    για σωστή λειτουργία, είναι μεγάλο.

    Διαβάζω διάφορες "μελέτες" και συμβουλεύομαι για την βασική κατεύθυνση μουσικό τεχνολόγο
    που μου βρίσκεται εύκαιρος και έχω καταλήξει στην παρακάτω απλή δομή με παράλληλο
    σκοπό να μπορώ να το κατασκευάσω ο ίδιος χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

    Από αριστερά προς δεξιά η κίνηση των αερίων, με κόκκινο ο "σιγαστήρας υψηλών, ενισχυτής χαμηλών και
    εμπόδιο", με γαλάζιο ο ο υαλοβάμβακας της θερμομόνωσης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	reVersedCONE.JPG 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	9,3 KB 
ID:	410155

    Ένα από τα εύκολα blog που έχω υπόψιν είναι το παρακάτω.
    https://mybikeshop.wordpress.com/200...tion-of-sound/

    Αν υπάρχει κάποια πρόταση, συμβουλή κλπ θα 'θελα να την ακούσω γιατί πλεον τα βλέπω
    από πολύ κοντά και μπορεί να έχω χάσει μικροπράγματα ή και μεγαλύτερα...

    Τα σχήματα είναι περιγραφικά, δεν έχουν απόλυτη σύμπτωση με τα μέτρα που σχεδιάζω τα τελικά.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Εμπλεξες (και θες να μπλεξεις κι εμας..)

    Τα μηχανικα ισοδυναμα των υψυ-ζωνο-βαθυ περατων φιλτρων δεν είναι τοσο απλα (απλοϊκα θα ελεγα) οσο φαινονται στο site που παρεθεσες..
    (τα παραπανω στηριζονται στην εξωφρενικα απλή μετατροπή των αντιστοιχων ηλεκτρονικων για τα οποία υπαρχουν ετοιμες συναρτησεις μεταφορας Laplace των αναδρωντων στοιχειων, οπότε η υλοποίηση τους σε "ηχο" (SPL, dB, THD και αλλα ηχητικα γκρουπούσκουλα) ειναι piece of cake.. (για τους μυημενους, τουλαχιστον..)

    Στην παρουσα περίπτωση, υπαρχει η μεθοδος trial & error (θα πεσει πολυυυυ ψυχοφαρμακο εκτός απο κοψε-ραψε) ή εξειδικευμενο μεταπτυχιακό στη Μηχανική Ρευστων σε συνεργασία με το τμημα Επιστημης Υλικων..

    Υ.Γ.1
    Υπόψιν ότι ΔΕΝ εχεις διαθεσιμο κατα το δοκουν ανηγμενο μηκος σωληνα εκτόνωσης ουτε διαμετρο αυτου, οπότε ξεκινας με μερικα γκολακια απο τα αποδυτηρια εις βαρος σου..

    Υ.Γ.2
    Δεν λεω ότι δεν μπορει να γινει..
    Απλά θελει πρωτα να καταλήξεις σε καποια δεδομενα, οπως π.χ. το ευρος ζωνης που θελεις να φιμώνεται λιγοτερο (σε Hz) και να χρησιμοποιήσεις υλικά που δεν συντονίζονται στην συγκεκριμενη περιοχή συχνοτήτων, για να αποφύγεις αρμονικές υψηλης ταξης καθως και καταλληλη διαστασιολόγηση των θαλάμων ωστε να μην υπαρχει υποβιβασμός/ακυρωση της ακουστικής εντασης των χαμηλων συχνοτήτων λογω διαφορας φασης ..
    (αν μιμηθεις μια καμπίνα ηχείου bass-reflex, ίσως ξεκινησεις απο καπου..)
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 23/09/2019 στις 12:36.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εμπλεξες (και θες να μπλεξεις κι εμας..)

    Τα μηχανικα ισοδυναμα των υψυ-ζωνο-βαθυ περατων φιλτρων δεν είναι τοσο απλα (απλοϊκα θα ελεγα) οσο φαινονται στο site που παρεθεσες..
    (τα παραπανω στηριζονται στην εξωφρενικα απλή μετατροπή των αντιστοιχων ηλεκτρονικων για τα οποία υπαρχουν ετοιμες συναρτησεις μεταφορας Laplace των αναδρωντων στοιχειων, οπότε η υλοποίηση τους σε "ηχο" (SPL, dB, THD και αλλα ηχητικα γκρουπούσκουλα) ειναι piece of cake.. (για τους μυημενους, τουλαχιστον..)

    Στην παρουσα περίπτωση, υπαρχει η μεθοδος trial & error (θα πεσει πολυυυυ ψυχοφαρμακο εκτός απο κοψε-ραψε) ή εξειδικευμενο μεταπτυχιακό στη Μηχανική Ρευστων σε συνεργασία με το τμημα Επιστημης Υλικων..

    Υ.Γ.
    Υπόψιν ότι ΔΕΝ εχεις διαθεσιμο κατα το δοκουν ανηγμενο μηκος σωληνα εκτόνωσης ουτε διαμετρο αυτου, οπότε ξεκινας με μερικα γκολακια απο τα αποδυτηρια εις βαρος σου..
    Δεν θέλω να σε ταλαιπωρήσω αλλά αν έχεις κάποια στιγμή χρόνο να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το υστερόγραφο θα το 'θελα.
    Γνωρίζω την τελική διάμετρο των σωλήνων που θα δεχθούν τα τελικά αν αυτό εννοείς.
    Είναι το σύστημα mini twins της arrow που έφτιαξαν για το μοτέρ μου και έχω ακούσει από κοντά παρόμοια συστήματα
    που όμως έχουν πολύ κοντά (σε μήκος) και τελείως ανοικτά τελικά.

    ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αν και δεν το πιάνω το σχήμα, νομίζω οτι απλά χρειάζεσαι πολύ όγκο.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Εγραφα και ΥΓ2 όσο πόσταρες..

    BTW, εκφρασεις όπως "ενισχυτής χαμηλων" σε καθαρα παθητικό συστημα δεν εχουν θεση..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εγραφα και ΥΓ2 όσο πόσταρες..

    BTW, εκφρασεις όπως "ενισχυτής χαμηλων" σε καθαρα παθητικό συστημα δεν εχουν θεση..
    Με φαντάζομαι στον πάγκο με τσιμπίδες σωλήνες και λαμαρινοψάλιδα απλωμένα...

    Μετά το Υ.Γ 2 θα τα παράταγα άμεσα....

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ρε Πατερα, αμα δεν ξερεις τι ακριβως θελεις να κανεις δεν μπορεις να ξερεις και το ακριβη τροπο που θα το κανεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Καλά παιδιά μη φανταστείτε πως θα κάνω τρελές δοκιμές και πισωγυρίσματα λόγω λεπτομερειών.
    Θέλω να πιστεύω πως θα κινηθώ εκ του ασφαλούς γιατί χρησιμοποιώ σύστημα που έχουν φτιάξει - ελέγξει άλλοι
    και την χομπίστικη εμπειρία μου σε δικύλινδρα εδώ και 30χρόνια.

    Ο διαθέσιμος χώρος της πρώτης εκτόνωσης θα είναι αρκετά μεγαλύτερος σε διατομή από αυτόν που φαίνεται
    στο σχήμα και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 0.8 ανοξείδωτο για το σύνολο του τελικού.

    Η αρχική ανάγκη που ξέχασα να αναφερθώ, είναι να έχω τα τελικά μου σε τιμή που μπορώ να καλύψω
    οπότε μάλλον θα τα παρατήσω δύσκολα. Τώρα αν θα πετύχω να βγάλω λίγο καλύτερο μπάσο
    μόνο ο Θεός το ξέρει από πριν.

    Υποτίθεται πως με ελεύθερα τελικά το σύστημα λειτουργεί, απλά για τα γούστα μου παραείναι φασαριόζικο με αρκετές υψηλες συχνότητες.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρε go for it αλλα ειναι αμαρτία να κανεις την κοπτοραπτρια/γαζωτρια/πλακοραφου χωρις καποια βαση εκκίνησης..

    Και μην καταπίνεις αμασητο οτι διαβαζεις γιατι υπαρχουν και αρκετες ανακριβειες..
    (π.χ. στο αρθρο που παρεθεσες, τα 4db per stage υποβιβασμός ειναι στην πραγματικότητα 6.. σε ενα ηχητικο κύμα που μπαινει σε φιλτρο πρωτης ταξης, το σημειο αποκοπής των 3dB (το σημείο του ορίου αντίληψης στην διαφορά ακουστότητας) ειναι [ 10log(Pout/Pin), όπου Pout/Pin = 0.5 ] και πλεον η καμπυλη υποβιβασμου της εντασης έχει κλίση -6db/οκταβα (20dB/δεκάδα..)
    Το αν σε φιλτρο 6ης ταξης παρουσιαζεται συνολικος υποβιβασμός 24dB, δεν οφειλεται στην ισομοιρασμένη εξασθενιση (4db/stage) της συγκεκριμενης συχνότητας αλλα στην "φορτωση" (γονατισμα) των προηγουμενων φιλτρων απο τα επόμενα..)

    Πιασε τον μουσικο τεχνολογο αλα μπρατσετα γιατι σε βλεπω να ψαχνεις ντηλερακι αρον αρον..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Πω πω, χίλια ευχαριστώ!
    Θα κάνω ένα λεπτομερές να μπορεί να δεί όγκους και ακριβείς διατομές και θα του το πασάρω μαζί με τα γραφόμενα σου να δω τι θα μου πει.

    Αν έχεις αντίρρηση για την χρήση 0.8 ανοξείδωτου πες μου, αν χρειαστεί 1mm το βάζω δεν με προβληματίζει το βάρος.

    και πάλι ευχαριστώ!

    υγ: είμαι κοντά στο να μιμηθώ καμπίνα bass reflex αλλά δεν βολεύει το σχήμα
    να την σχεδιάσω εξαρχής. Έλεγα να πρεσάρω τον κώνο όταν ραφτεί έτσι ώστε να τον κάνω οβάλ
    να γλιτώσω λίγο πιθανό ξύσιμο και να έχω θηριώδη διάσταση στον ένα άξονα τουλάχιστον
    (στρογγυλό 12,5cm στο τέλος που μπορεί να δώσει οβάλ 10cm x ~15cm).
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 23/09/2019 στις 15:30.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα κάνω ένα λεπτομερές να μπορεί να δεί όγκους και ακριβείς διατομές και θα του το πασάρω μαζί με τα γραφόμενα σου
    να δω τι θα μου πει.
    Το πιθανοτερο ειναι να σου πει να πας απο 'κει που 'ρθες..
    (αν δεν του παραθεσεις το ΕΥΡΟΣ ΖΩΝΗΣ που θελεις να υποβιβαζεται λιγοτερο..)

    Αν δε, δεν εχει καποιο CAD μαζι με καποιο Simulation program, δεν θα σε στειλει απο 'κει που 'ρθες..
    (θα σε φωναζει κοντα του να μπορει να σε βαραει ανετα..)

    Υ.Γ.
    Για την επιλογη μεταξυ 0.8 και 1 mm, πρωτιστο κριτηριο θα πρεπει να ειναι λογος διαμετρου προς το παχος..
    (δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το τι ειναι καταλληλοτερο γιατι απλα βαριεμαι να ανοιξω πινακες St39 και να βρω την επιτρεπτη ελαστικοτητα σε σχεση με το συγκεκριμενο μηκος κυματος που θελεις να ακουγεται περισσοτερο.. - αν ταλαντωνεται ο σωληνας σε μηκος ακεραιου (υπο)πολλαπλασιου του μηκους κυματος των μπασσων, μπορει να εξουδετερωθουν τα μπασσα σου..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ξεκινα με εφαρμογη της σχεσης για helmholtz resonator, αλλα συνυπολογισε και το οτι η διαμετρος της οπης θα πρεπει να αρκει για τον αριθμο κυλινδρων και ισχυ του μοτερ.

    Σε γενικες γραμμες θελεις μεγαλο ογκο τελικου συδνυασμενο με μηκος και διαμετρο οπης (που δινονται απο την παραπανω σχεση) τετοια ωστε να φτιαξεις ενα band pass ακουστικο φιλτρο που να αφηνει να περασει μονο το ευρος συχνοτητων που σε ενδιαφερει.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_resonance
    Η τελικη σχεση ειναι η fh = μπλα μπλα μπλα

    Επειδης ειναι πολυπαραμετρικη η σχεση, θα προτεινα αν κανεις ιδιοκατασκευη να αποφασισεις εξ αρχης την διαμετρο της οπης και να παιξεις μονο με το μηκος του σωληνα σε ενα τελικο αρκουντως μεγαλο σε ογκο.

    Ενα βημα παραπερα ειναι να υπολογισεις τα στασιμα κυματα και στους 2 η 3 αξονες. Γι αυτο κοιτα εδω:
    http://www.mh-audio.nl/Acoustics/HHReso.html
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 23/09/2019 στις 16:11.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ψοφιος εισαι για μπρι μπιρι ρε Μπιγκουλα..
    (αφου ΔΕΝ εχει αποφασισει συχνοτητες...!!!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ψοφιος εισαι για μπρι μπιρι ρε Μπιγκουλα..
    (αφου ΔΕΝ εχει αποφασισει συχνοτητες...!!!)
    Εκει γυρω στα 100hz θα ειναι, το αποφασισα εγω γι αυτον!

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Πω πω έχει πέσει πολύ θεωρία εδω...

    Αυτό που έχω να πω είναι οτι τα καλύτερα μπάσα ever τα είχα με την Devil SB2.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ακουστε τον ηχο που θα εκανε η εξατμηση που σας ενδιαφερει
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 12:59
  2. ''ξερω τραγουδια θαλασσα και τον ηχο να διαλεγω......''
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 16:06
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF