Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Ψάχνοντας τον μπάσο ήχο εξάτμισης

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οτι ειπε ο Αγις (ειδικα για τον τελικο κωνο..)!!

    Αυξανει την ταχυτητα εξοδου των καυσαεριών (καλο για τον καθαρισμο του θαλαμου καυσης στις ψηλες στροφες) αλλα αυξανει και την συχνοτητα των πυκνωματων-αραιωματων (κακό για τον ηχο στις χαμηλες, ειδικα οταν προκαλουνται αρμονικες ζυγής ταξης..)

    Υ.Γ.
    Αγι, αμα δεν βαλει διαφραγματα θα του φυγει η σουφρα να στερεωσει καλά τον σωλήνα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122


    το ροζ δωμάτιο είναι αυτόνομο με δικό του κώνο που σφηνώνει μέσα στον εξωτερικό και ράβεται - ασφαλίζει όλο μαζί.

    Πως αυξάνεται η ταχύτητα εξόδου όταν ο σωλήνας εκτονώνει βαθιά μέσα του πάνω σε ένα κλειστό, κυρτό, ημισφαίριο που υποχρεώνει σε ανάποδη ροή και επιτρέπει την ροή μόνο στο 1/3 περίπου του ύψους που στην συνέχεια μπλοκάρει τον κώνο και έχει έξοδο μόνο τον τρυπητό σωλήνα;

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος


    το ροζ δωμάτιο είναι αυτόνομο με δικό του κώνο που σφηνώνει μέσα στον εξωτερικό και ράβεται - ασφαλίζει όλο μαζί.

    Πως αυξάνεται η ταχύτητα εξόδου όταν ο σωλήνας εκτονώνει βαθιά μέσα του πάνω σε ένα κλειστό, κυρτό, ημισφαίριο που υποχρεώνει σε ανάποδη ροή και επιτρέπει την ροή μόνο στο 1/3 περίπου του ύψους που στην συνέχεια μπλοκάρει τον κώνο και έχει έξοδο μόνο τον τρυπητό σωλήνα;
    Να σου δώσω εγώ τα € να πας να πάρεις μία dragon να τελειώνουμε;

    Δεν ξέρω το αποτέλεσμα, αλλά μόνος σου, μόνο εδώ θα γράφεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    θα χρειαστώ δύο..

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πως αυξάνεται η ταχύτητα εξόδου όταν ο σωλήνας εκτονώνει βαθιά μέσα του πάνω σε ένα κλειστό, κυρτό, ημισφαίριο που υποχρεώνει σε ανάποδη ροή και επιτρέπει την ροή μόνο στο 1/3 περίπου του ύψους που στην συνέχεια μπλοκάρει τον κώνο και έχει έξοδο μόνο τον τρυπητό σωλήνα;
    Πες μας ντε οτι αρεσκεσαι στο πινειν..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Έπεσα μέσα μικρός, δεν είναι κάτι που επιδιώκω

    Νόμιζα ότι ήταν ευδιάκριτο ρε συ, έχει το σχήμα του κλασσικότερου DB killer το δεύτερο μισό..

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Διατήρησε το απλό.
    Η μόνη εφαρμογή διαφραγματων που ξέρω είναι οι μαμισιες οπότε θα έχει ενδιαφέρον.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Από την άλλη ο πρώτος θάλαμος κενός με μια τρύπα για να επικοινωνεί με τον δεύτερο και με υπολογισμένο όγκο θα μπορούσε να ακυρώσει κάποιες ενοχλητικές συχνότητες.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Είναι δύσκολο να υπολογιστεί με ακρίβεια ο όγκος Στέφανε.
    Ακόμα και το οβάλ του συνόλου θα διαμορφωθεί αναλογικά (με πρεσάρισμα δηλ) αν το αποφασίσω
    γιατί βλέπω στα προσχέδια που κάνω πως είναι ομορφο στρογγυλό..

    Δεν έχω αντίρρηση για την τρύπα, μάλλον θα το δοκιμάσω. Θέλω να το δώ σε στάδια με μία αλλαγή
    την φορά, μήπως καταλάβω πως θα συμπεριφέρεται και μπορέσω να το ελέγξω λίγο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 28/09/2019 στις 10:13.

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Βρήκα λίγο χρόνο να ξεκινήσω ένα προσχέδιο, το βασικό είναι πως βρήκα σε καλούτσικο mood μερικούς μηχανικούς
    που μου θύμισαν τα διαθέσιμα κυβικά και μερικές βασικές αρχές να μη το παρακάνω με τις εξαγωγές.

    Έτσι αναθεώρησα αρκετά τις διατομές που νόμιζα πως χρειαζόμουν μέχρι τα τελικά και μέσα σε αυτά.
    Θα πρέπει να ρωτήσω για κάποιες λεπτομέρειες ελέγχου του αισθητήρα λάμδα από το power commander και να
    ξαναρωτήσω χωρίς να γίνω φορτικός τον μηχανικό εξατμίσεων την γνώμη του για τις εξαγωγές.

    Φωτό να χαλαρώσουμε την ώρα που ανοίγω φύλλο για τελικό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20190929_21_54_31_Pro (1).jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	71,4 KB 
ID:	410562

    Αν μπείτε σε κανα ασανσερ και λείπουν μερικά κομμάτια, μη το κάνουμε θέμα. Σαββατιάτικο μουρλαθηκα στη γύρα να βρω πρώτες ύλες..

  11. #41
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    έλα το update!

    Επιστροφή στην αρχική σκέψη και διαχείριση δημιουργίας αρμονικής; φίλτρου; σορυ μου τα εξηγούν αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.
    Θα πάει στον κατάλληλο με ακριβή μεγέθη, να προσπαθήσει να το τσεκάρει για συντονισμούς και βλέπουμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	reVersedCONE.JPG 
Προβολές:	65 
Μέγεθος:	11,4 KB 
ID:	410739

  12. #42
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Πιστευω να εχεις καταλαβει πως, με παθητικα στοιχεια, ΔΕΝ ενισχυεις τα μπασσα..!!
    (το μονο που μπορεις να καταφερεις ειναι να μειωσεις τις υψηλομεσαιες..)

    Αυτα που σου εξηγουν (και δεν θυμασαι) αφορουν σε φιλτρα που υποβιβαζουν την ενταση του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ήχου με την δημιουργία/διαχειριση αντι-φασικων αρμονικων αρτιας(ζυγής) ταξης ωστε να "αφαιρουνται" (υποβιβαζονται σημαντικά ή και εξουδετερώνονται) οι ανεπιθύμητες υψηλομεσαιες..
    (αμα δεν βαριεσαι, ριξε μια σύνθεση σειρας Fourier για σύνολο καθαρων ημιτονοειδών στα 100Hz, που γουσταρει και ο Μπίγκουλας, και ριξε στο καπακι και μια αναλυση μετασχηματισμου Laplace για την συναρτηση μεταφορας σε ενα ευρος απο π.χ. 80 - 120 Hz για να διαπιστωσεις οτι χρειαζεται ΜΕΓΑΛΗ ακριβεια στο τι θα κοψεις, που θα το κοψεις και πως θα το κοψεις..)

    Αλλιως, καλο κουραγιο..!!
    (ριξε και μια ματια πια ηρεμηστικα συνταγογραφούνται..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Μάλλον σε μπέρδεψα από την αρχή με το χαρακτηρισμό που έκανα για τον "ενισχυτή"...
    Να "καθαρίσω" όσο περισσότερο τον ήχο προσπαθώ απο τις ενοχλητικές ψηλές και αν αυξηθεί
    η ένταση του ήχου λόγο νέων διατομών - διαχείρισης από το σύνολο λαιμών - τελικών, καλώς.

    Σε γενικές γραμμές η ένταση του ήχου που έχω δει να αποδίδει το μοτέρ με αλλαγή του καζανακιού και χρήση τελικών του εμπορίου
    είναι αρκετή. Απλά θα 'θελα να το έχω με δύο τελικά και επι τη ευκαιρία λέω μήπως και καταφέρω να αφαιρέσω μερικές ενοχλητικές
    συχνότητες πετυχαίνοντας καλύτερο μπάσο.

    Όσον αφορά την ακρίβεια των στοιχείων δεν μπορώ να σου πω ψέματα. Προσπαθώ να ορίσω πράγματα που όπως και
    να έχει, δεν είναι οικείο αντικείμενο εργασίας μου. Απο εκεί και πέρα θα το παλέψω αλλά δεν αγχώνομαι κιόλας.

    Θα κάνω το προσχέδιο με τα προτεινόμενα υλικά, θα το κοτσάρω σε κανα μονοκύλιδρο να δω πως πάει
    και ανάλογα την όποια απόδοση έχει θα αποφασίσω αλλαγές και την κατασκευή δύο.

    Δεν τσαντιζομαι εύκολα αν δεν πετύχω κάτι που δεν έχω ξανακάνει. Αν αντέγραφα κάποιο τελικό και το έβγαζα χάλι θα έβριζα
    αλλά κάτι που μου ήρθε και δεν μου κοστίζει πολύ - δεν με καθυστερεί... ποσώς. Ισα - ισα που αν είναι τραγική αποτυχία
    θα έχω αποκλείσει με μεγαλύτερη ασφάλεια τι δεν πρέπει να κάνω.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ακουστε τον ηχο που θα εκανε η εξατμηση που σας ενδιαφερει
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 12:59
  2. ''ξερω τραγουδια θαλασσα και τον ηχο να διαλεγω......''
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 16:06
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF