Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Απορίες ενός νέου οδηγού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2024
    Μηνύματα
    0

    Απορίες ενός νέου οδηγού

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα .
    Για διάφορους λόγους, ξεκίνησα αρκετά μεγάλος το ταξίδι στους δύο τροχούς (εδώ και 3 μήνες, στα 33) και μέχρι τώρα έχω οδηγήσει ένα cheetah 125 σκούτερ του 2007-8 (κάπου εκεί τέλος πάντων.) Η αλήθεια είναι ότι έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα να αγοράσω ένα 125 που είναι πιο μηχανή, αλλά λόγω περιορισμένου μπάτζετ σκέφτομαι το keeway x light 125 (γύρω στα 2300 βγαίνει.)
    https://www.keeway.com/gr-el/products/x-light-125
    Τι λέτε; Έχετε κάποια καλύτερη εναλλακτική σε παρόμοιο μπάτζετ;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Mια χαρα φαινεται,αντιπροσωπεια εχει στην οδο αλιμου,ανεβαινοντας απο παραλια προς βουλιαγμενης δεξια,τραβα καβαλησε το,(πιθανως να το εχουν και για τεστ)η εταιρεια ειναι, απ τις ανω του μεσου ορου κινεζιες,και ο ελληνας αντιπροσωπος φερνει και τα benelli.Αρκετα σοβαρη αντιπροσωπεια.Ομορφουλι και καλοφτιαγμενο φαινεται.ΠΡΟΧΩΡΑ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 13/02/2024 στις 22:40.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2024
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Mια χαρα φαινεται,αντιπροσωπεια εχει στην οδο αλιμου,ανεβαινοντας απο παραλια προς βουλιαγμενης δεξια,τραβα καβαλησε το,(πιθανως να το εχουν και για τεστ)η εταιρεια ειναι, απ της ανω του μεσου ορου κινεζιες,και ο ελληνας αντιπροσωπος φερνει και τα benelli.Αρκετα σοβαρη αντιπροσωπεια.Ομορφουλι και καλοφτιαγμενο φαινεται.ΠΡΟΧΩΡΑ.
    Σε ευχαριστώ, φίλε μου. Είμαι βέβαια Θεσσαλονίκη, και η αντιπροσωπεία από όπου σκέφτομαι να το πάρω, έχει επίσης και benelli. Μακάρι να μπορούσα να πάρω κάτι πιο ποιοτικό (και όχι κινέζικο), αλλά α) θέλω να είναι καινούριο και β) δεν μπορώ να περιμένω να μαζέψω λεφτά. Ειλικρινά, απορώ που άφησα τόσα χρόνια να πάνε χαμένα και δεν ασχολήθηκα με μηχανές μικρότερος. Αλλά τι να κάνεις, ο γέγονε, γέγονε...

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eliphas Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ, φίλε μου. Είμαι βέβαια Θεσσαλονίκη, και η αντιπροσωπεία από όπου σκέφτομαι να το πάρω, έχει επίσης και benelli. Μακάρι να μπορούσα να πάρω κάτι πιο ποιοτικό (και όχι κινέζικο), αλλά α) θέλω να είναι καινούριο και β) δεν μπορώ να περιμένω να μαζέψω λεφτά. Ειλικρινά, απορώ που άφησα τόσα χρόνια να πάνε χαμένα και δεν ασχολήθηκα με μηχανές μικρότερος. Αλλά τι να κάνεις, ο γέγονε, γέγονε...
    Η κεντρικη αντιπροσωπεια της ΚΕΕWAY ειναι θεσσαλονικη.Μην φοβασαι τις καλες κινεζιές.Και γω κινεζικο εχω VOGE 500 DS.και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος Σαν καινουργιο θα εχεις και εγγυηση.Διαβασε την εμπειρια μου στο σχετικο θρεντ για voge500ds στο φορουμ.Προχωρα,και μην φοβασαι..
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    ότι είπε ο από πάνω, προχώρα και αργότερα, αν όντως σου κάνει κλικ, πας (αν μπορέσεις, εννοείται, οικονομικά) σε κάτι μεγαλύτερο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ότι είπε ο από πάνω, προχώρα και αργότερα, αν όντως σου κάνει κλικ, πας (αν μπορέσεις, εννοείται, οικονομικά) σε κάτι μεγαλύτερο.
    Να διευκρινίσω εδώ, γιατί λέω "μεγαλύτερο". Σαφώς όχι τόσο για το γκάζι όσο για την μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια που προσφέρουν, (φρένα, αναρτήσεις, λάστιχα, πλαίσιο)...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2024
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να διευκρινίσω εδώ, γιατί λέω "μεγαλύτερο". Σαφώς όχι τόσο για το γκάζι όσο για την μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια που προσφέρουν, (φρένα, αναρτήσεις, λάστιχα, πλαίσιο)...
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
    Μια άλλη ερώτηση, τώρα. Με μια τέτοια μηχανή μπορώ να βγω περιφερειακό; Όχι για κάτι φοβερό, για παράδειγμα διαδρομή Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική; Είναι επίφοβο;

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Σε λίγο πιο αυξημένο budget, και στα ίδια κυβικά, μ αρέσει οπτικά το Brixton Cromwell 125. China μεριά και αυτό, κυκλοφορεί ένα στην πόλη μου και μια μέρα το περιεργαζόμουν...

    Σε 125άρι και με ένα χιλιάρικο παραπάνω, δηλ. εκτός budget, προσωπική επιλογή το SWM Ace of Spades 125...

    Tονίζω πως δεν γνωρίζω τι λένε από άποψη ποιότητας και αξιοπιστίας αμφότερα... καθαρά οπτική προσέγγιση...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eliphas Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
    Μια άλλη ερώτηση, τώρα. Με μια τέτοια μηχανή μπορώ να βγω περιφερειακό; Όχι για κάτι φοβερό, για παράδειγμα διαδρομή Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική; Είναι επίφοβο;
    Τεχνικα γινεται (αλλωστε θα εχεις πετυχει παπια στον περιφερειακο κι εσυ), αλλα προσωπικα δεν το συνιστω απο πλευρας ασφαλειας. Εχω κανει καθημερινη μετακινηση στον περιφερειακο με διαφορετικα μηχανακια και για μενα για να κινηθεις με ασφαλεια χρειαζεσαι πανω απο 20 αλογα και τελικη 130+ ωστε στα 100χαω να εχεις διαθεσιμο λιγο γκαζι ακομα αν χρειαστει να προσπερασεις. Αν δεν εχεις καποιον περιορισμο απο πλευρας διπλωματος θα σου προτεινα να μην κοιτας κατω απο τα 250 αν θες να βγαινεις σε αυτοκινητοδρομο.

Παρόμοια θέματα

  1. Aπορίες νέου οδηγού για το CBF
    από invi69 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2010, 00:21
  2. Απορια ενος νεου...
    από mouskelo στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 15:45
  3. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 16:38
  4. αποριες ενος νιουφη
    από geolykgsxr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2008, 02:41
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 11:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF