Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Daytona Sprinter - Χαλασε? Βοήθεια (97.600χλμ)

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    μεχρι το beam δηλαδη

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    μεχρι το beam δηλαδη
    Μόλις αλλάξω την καινούρια καμπάνα τ€λικά που γρατζουνάει από την πρώτη μέρα ,θα το κάνω κι €γώ beamer με προτεκ + γρανάζωμα +χρονισμούς + μείγμα +€€€ . Να του βάλω και καρμπυρατερ glx?
    Δεν περπατάει το μοτέρ .Επίσης κάθε μήνα μου τρώει 100-150 ml λάδι αν μπορείς να το πεις φυσιολογικό αυτό.Να του βάλω και 1 κυλινδροπίστονο honda? Πέρα απ΄το γρανάζωμα που το θεωρώ αναλώσιμο τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 27/09/2019 στις 13:42.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μόλις αλλάξω την καινούρια καμπάνα τ€λικά που γρατζουνάει από την πρώτη μέρα ,θα το κάνω κι €γώ beamer με προτεκ + γρανάζωμα +χρονισμούς + μείγμα +€€€ . Να του βάλω και καρμπυρατερ glx?
    Δεν περπατάει το μοτέρ .Επίσης κάθε μήνα μου τρώει 100-150 ml λάδι αν μπορείς να το πεις φυσιολογικό αυτό.Να του βάλω και 1 κυλινδροπίστονο honda? Πέρα απ΄το γρανάζωμα που το θεωρώ αναλώσιμο τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί
    εχω το λιφαν καρπυρατερ με μια θεση ποιο πανω στην ασφαλεια τις βελωνας.(δλδ η βελωνα ποιο κατω) και καπος ανοικτη εισαγωγη(οχι φιλτροκουτι,οχι χοανη). δεν ειχε θεματα με διαροες ουτε χρειάστηκε καθαρισμα στα 45.000 χιλιομετρα. και καταναλωση σταθερα κοντα στα 2 λιτρα ανα 100 km.
    η προτεκ ηταν δωρο οποτε δεν ξοδεψα κατι.
    ο εκκεντροφορος εγινε ετσι σε ενα λυσιμο-δεσιμο οταν εσπασα την μια βιδα εξατμισης και μπηκε honda κεφαλη με μερικα σώθηκα τις lifan.(κοστος 30ευρω)
    στο δεσιμο χρονισα τον λιφαν εκκεντροφορο λιγο διαφορετικα. γινεται και χωρις κοστος αν λυσεις 6 βιδες.

    o κυλινδρος κ αυτος honda μιας και καποτε ειχε παρει νερα μεσα,σκουριασε,κολλησε οταν εκλεψαν την χοανη και ελειπα (κοστος 40) παντος και το λιφαν δεν καιει τιποτα λαδια αν εχει στρωθεί καλα και ειναι σε καλη κατασταση. αν καιει θα κοιτουσα πρωτα τα τσιμουχακια βαλβιδων

    οταν ηταν 100% λιφαν ειχα κανει αρκετες φορες διαδρομες οπως αρτα-αθηνα και πισω. η αρτα-θεσσαλονικη δικαβαλος και πισω και οταν εφτανα στον προορισμο μου η σταθμη ηταν ακομα στο μαχ. σε ορισμενες περιπτωσεις πηγαινα και τερμα ή ειχε ζεστη η δεν εκανα στασεις. για τα λεφτα του (160-180 ευρω) πιστευω αξιζει. το πρωτο πραγμα που ισως χρειαστει ειναι δισκα-ελατηρια συμπλεκτη αν πατιναρει μετα απο καποια πολλα χιλιομετρα και σωστες αλλαγες ταχυτητων.
    λαδια αλλαζα οποτε θυμομουν. 1 φορα τον χρονο με 2-3 συμπληρώματα αναμεσα μιας και εκανα αρκετα χιλιομετρα. η σταθμη παντος ποτε δεν εφτασε κατω απο το μισο του δεικτη οταν πηγαινε στα 3/4 συμπληρωνα μεχρι το max. βεβαια μερικες αλλαγες λαδιων εγιναν και μετα τα 6.000 χιλιομετρα

    αν φτιαξει το δικο του τα ανταλακτικα+ η εργασια μπορει να ξεπερασουν το κοστος του καινουριου lifan110 και θα εχει ενα ανοιγμενο-δεμενο μοτερ που θα αντεξει αναλογα το ποσο καλος ηταν ο μάστορας, καινουριο daytona μοτερ ποσο εχει?
    2 φιλοι εχουν το ιδιο μοτερ λιφαν 110 χωρις μιζα. ενας κοντα 10 χρονια. αλλος 5, και το ειχα και σε ενα αλλο παπι ποιο παλια χωρις κανενα προβλημα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εχω το λιφαν καρπυρατερ με μια θεση ποιο πανω στην ασφαλεια τις βελωνας.(δλδ η βελωνα ποιο κατω) και καπος ανοικτη εισαγωγη(οχι φιλτροκουτι,οχι χοανη). δεν ειχε θεματα με διαροες ουτε χρειάστηκε καθαρισμα στα 45.000 χιλιομετρα. και καταναλωση σταθερα κοντα στα 2 λιτρα ανα 100 km.
    η προτεκ ηταν δωρο οποτε δεν ξοδεψα κατι.
    ο εκκεντροφορος εγινε ετσι σε ενα λυσιμο-δεσιμο οταν εσπασα την μια βιδα εξατμισης και μπηκε honda κεφαλη με μερικα σώθηκα τις lifan.(κοστος 30ευρω)
    στο δεσιμο χρονισα τον λιφαν εκκεντροφορο λιγο διαφορετικα. γινεται και χωρις κοστος αν λυσεις 6 βιδες.

    o κυλινδρος κ αυτος honda μιας και καποτε ειχε παρει νερα μεσα,σκουριασε,κολλησε οταν εκλεψαν την χοανη και ελειπα (κοστος 40) παντος και το λιφαν δεν καιει τιποτα λαδια αν εχει στρωθεί καλα και ειναι σε καλη κατασταση. αν καιει θα κοιτουσα πρωτα τα τσιμουχακια βαλβιδων

    οταν ηταν 100% λιφαν ειχα κανει αρκετες φορες διαδρομες οπως αρτα-αθηνα και πισω. η αρτα-θεσσαλονικη δικαβαλος και πισω και οταν εφτανα στον προορισμο μου η σταθμη ηταν ακομα στο μαχ. σε ορισμενες περιπτωσεις πηγαινα και τερμα ή ειχε ζεστη η δεν εκανα στασεις. για τα λεφτα του (160-180 ευρω) πιστευω αξιζει. το πρωτο πραγμα που ισως χρειαστει ειναι δισκα-ελατηρια συμπλεκτη αν πατιναρει μετα απο καποια πολλα χιλιομετρα και σωστες αλλαγες ταχυτητων.
    λαδια αλλαζα οποτε θυμομουν. 1 φορα τον χρονο με 2-3 συμπληρώματα αναμεσα μιας και εκανα αρκετα χιλιομετρα. η σταθμη παντος ποτε δεν εφτασε κατω απο το μισο του δεικτη οταν πηγαινε στα 3/4 συμπληρωνα μεχρι το max. βεβαια μερικες αλλαγες λαδιων εγιναν και μετα τα 6.000 χιλιομετρα

    αν φτιαξει το δικο του τα ανταλακτικα+ η εργασια μπορει να ξεπερασουν το κοστος του καινουριου lifan110 και θα εχει ενα ανοιγμενο-δεμενο μοτερ που θα αντεξει αναλογα το ποσο καλος ηταν ο μάστορας, καινουριο daytona μοτερ ποσο εχει?
    2 φιλοι εχουν το ιδιο μοτερ λιφαν 110 χωρις μιζα. ενας κοντα 10 χρονια. αλλος 5, και το ειχα και σε ενα αλλο παπι ποιο παλια χωρις κανενα προβλημα.
    Δεν θα πω για τις προφανείς ή τις "αυτονόητες" δαπάνες που έκανες Εξαρχής για να έχεις ένα αξιόπιστο μοτέρ ,αλλά πέρα από τις γνώσεις που πολλοί δεν διαθέτουν δεν έχουν και τον χρόνο να ασχοληθούν με προσωπική εργασία. Μιας και το παιδί το θέλει και για ντελίβερι καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί ένα μοτέρ να είναι συνεχώς ανοιγμένο για επισκευές ή βελτιώσεις όταν κάνεις 1500 χλμ τον μήνα και όχι τον χρόνο. Προτιμώ να δώσω τα 170 ευρώ για επισκευή μετά από 10 χρόνια σε ένα αξιόπιστο μοτέρ για να αντέξει άλλο τόσο!Ας είναι και daytona! Παθών και μαθών με τα λιφάν

    Τα 97600 που έχει κάνει το παιδί βγαίνουν σε 3 με 4 χρόνια στο ντελίβερι. Εκεί πολλοί διανομείς συνήθως τα "πετάνε" τα παπιά και παίρνουν καινούριο ή δίνουν 250 ευρώ και τα κάνουν πάλι καινούρια. Πιο σπάνια το δέυτερο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 27/09/2019 στις 16:46.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Εξαρχής δεν έκανα καμία δαπάνη. Πήρα όλο το παπί 400 ευρώ με μεταχειρισμένο λίφαν πάνω. Το κοντέρ έγραφε τότε 40.000+ από τότε μέχρι σήμερα έκανα αλλά 44.000. οι αλλαγές σε κεφαλή και κύλινδρο έγιναν κάπου στα μισά και δεν εφτεγε το λίφαν που χρειάστηκαν. .φίλοι έχουν το ίδιο μοτέρ απειραχτο για χρόνια.

  6. #21

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Εξαρχής δεν έκανα καμία δαπάνη. Πήρα όλο το παπί 400 ευρώ με μεταχειρισμένο λίφαν πάνω. Το κοντέρ έγραφε τότε 40.000+ από τότε μέχρι σήμερα έκανα αλλά 44.000. οι αλλαγές σε κεφαλή και κύλινδρο έγιναν κάπου στα μισά και δεν εφτεγε το λίφαν που χρειάστηκαν. .φίλοι έχουν το ίδιο μοτέρ απειραχτο για χρόνια.
    Και εγώ έτσι θα το αφήσω και δεν θα κάνω καμία δαπάνη

    Σε 1 χρόνο θα το πετάξω

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Εν τω μεταξύ, ο ίδιος ο ερωτών, μηδέ φωνή, μηδέ ακρόαση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ωραία περιπέτεια.
    Το 1ο μοτέρ κάηκε γιατί το μετρούσα βιδωμένο όπως κι εσύ ...που λέτε ότι δεν παθαίνει τίποτα.Τους το πέταξα πίσω στην ΠΕΡΚΟ . Στο δεύτερο οι δίσκοι και η καμπάνα (και οι βαλβίδες) που βαράγανε από τα 0 χλμ καταστράφηκαν εντελώς από το ημισυνθετικό που βάζεις κι εσύ ,εδώ κι ένα χρόνο που του έβαζα bellray 20-50! Τώρα του έχω βάλει τηγανόλαδο ορυκτέλαιο motul το οποίο το καίει πιο γρήγορα κι απ΄τον άνεμο.Κι αυτό απ΄τα 0 χλμ!! Κι ας το έστρωσα ευλαβικά σαν επιτάφιο Οχι ταξίδια ,που μακάρι να κάνεις αλλά 100 χιλ με το λιφάν, αλλά μόνο για φωτιά ή να το πουλήσω σαν αλουμίνιο αξίζει. Ποτέ ξανά κινεζιά , ΚαραΚινεζιά!

    Πολλές καλές βόλτες Κωστή!
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 28/09/2019 στις 01:02.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με αβιδωτη τάπα μετράω. Λάδια ημισυνθετικά 20-50 εδώ και 40.000 + με αραιές αλλαγές. Πάντος το θεωρώ καλό μοτέρ για την τιμή που εχει

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Με αβιδωτη τάπα μετράω. Λάδια ημισυνθετικά 20-50 εδώ και 40.000 + με αραιές αλλαγές. Πάντος το θεωρώ καλό μοτέρ για την τιμή που εχει
    ΜΗν επιμένεις. Είναι καλό μοτέρ γιατί με 3,5 ευρώ το κιλό θα πιάσω καλή τιμή για το αλουμίνιο


  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ΜΗν επιμένεις. Είναι καλό μοτέρ γιατί με 3,5 ευρώ το κιλό θα πιάσω καλή τιμή για το αλουμίνιο

    ΑΝ ήταν αλουμίνιο καλά θα ήταν... Έλα όμως που είναι κράμα οτιναναιξυδια και δεν πιάνεις ούτε 0,10 το κιλό
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Τελικά τι είχε;;

  14. #29
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Τελικά τι είχε;;
    Μάλλον πρέπει να περιμένουμε κάποιον δύτη να το ανακαλύψει πρώτα.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Καλημέρα , τελικά πήρα καινούργιο μοτέρ Daytona επειδή το κόστος επισκευής πιστεύω δεν άξιζε και ήταν και πολύ παλιό μοτέρ , 350€ κόστισε και ελπίζω να κρατήσει άλλο τόσο και αυτό

    Το παλιό δεν τα είχε φτησει εντελώς αλλά από το να το σημαζεβω συνέχεια καλύτερα καινούργιο , σε ένα συνεργείο που πήγα μου είπαν ότι θέλει 200€ για να φτιάξει οπότε πήγα στο καινούργιο

    Νομίζω πήγε να με κλέψει λίγο εντομεταξυ , καινούργιο και μακριά από μάστορες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. DAYTONA SPRINTER 50CC ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ!!
    από nikosT50 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2016, 22:50
  2. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 14:22
  3. Piaggio Liberty VS Kymco Nexxon VS Daytona Sprinter
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF