Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Daytona Sprinter - Χαλασε? Βοήθεια (97.600χλμ)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2019
    Μηνύματα
    12

    Daytona Sprinter - Χαλασε? Βοήθεια (97.600χλμ)

    Καλησπέρα έχω ενα σπριντερ με 97.600 χλμ (όλο μαμά , αλλαγές μόνο σε αναλώσιμα και είχε βγάλει και ένα πρόβλημα στα φώτα παλιά αλλά το έφτιαξα , πρώτο χέρι κουτα) , γενικά ήμουνα τυπικός στα σέρβις και το δούλεψα και ντελιβερι μια περίοδο και από χθες μου έχει βγάλει ένα θέμα το οποίο δεν ξέρω τι σημαίνει , κάνει έναν ήχο περίεργο μερικές φορές το μοτέρ (δεν το έχει ξανακάνει παρά μόνο τις τελευταίες μέρες αλλά από χθες εντονα) και εκτός από αυτό όταν πάω να το βάλω μπρος τις περισσότερες φορές σβήνει και θέλει αρκετή επιμονή στο Γκάζι με νεκρά για λίγο

    Ο περίεργος ήχος ειναι χαρακτηριστικός , κάνει σαν "ελικόπτερο" θα μπορούσα να πω , τα εφτισε το μοτέρ μου?Λέω να το πάω σε μηχανικό αύριο , από τιμές τι να περιμένω για να μην με πιάσουν κορόιδο?Αξίζει να το φτιάξω η να παω να πάρω καινούργιο μοτέρ ιδιο? Σκέφτομαι και τα λιφαν αλλά είναι κινέζικα και τα φοβάμαι αν και εχω ακούσει καλά λόγια για το 110 αλλά αξίζει να το βάλω για να γλυτώσω λίγα λεφτά?

    Επίσης ξέρει κανείς αν βάλω ίδιο μοτέρ αν πρέπει να κάνω αλλαγή στην άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες?

    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ήχος σαν ελικόπτερο, που πάει ανάλογα τις στροφές/λεπτό; Κι άρχισε πιο χαλαρά και τελευταία έγινε πιο έντονο; Δεν κρατάει ρελαντί κιόλλας;

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά για βλάβη στο μοτέρ ακούγεται.

    Αν είσαι τυχερός, μπορεί να είναι κάτι πιο απλό π.χ. κάηκε το φλαντζάκι στην εξαγωγή της εξάτμισης και χάνει καυσαέριο ή έχει λίγο λιώσει το μπουζοκαλώδιο και διαφεύγει σπινθήρας ή κάτι θέλει ρύθμιση-καθάρισμα η τροφοδοσία και δίνει πολύ λάθος μίγμα, ΟΛΑ ΑΥΤΑ υπό προυποθέσεις, μπορεί να ακούγονται σαν βλάβη του μοτέρ και να σε μπερδεύουν.

    Ας το δει μηχανικός όμως, γιατί από κείμενο-περιγραφή, διάγνωση αναξιόπιστη, είναι. Για τα άλλα που ρωτάς, μην βιάζεσαι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    ...
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 24/09/2019 στις 20:12.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πηγενε σε 2 3 μηχανικούς και πάρε γνώμες.Λογικά όταν θα το ακούσουν θα σου πουν πανω κάτω τι παιζει.Εαν οι γνώμες τους συμφωνούν τοτε βλέπεις τι κανεις και απο τιμή.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2019
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MrKotsifis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα έχω ενα σπριντερ με 97.600 χλμ (όλο μαμά , αλλαγές μόνο σε αναλώσιμα και είχε βγάλει και ένα πρόβλημα στα φώτα παλιά αλλά το έφτιαξα , πρώτο χέρι κουτα) , γενικά ήμουνα τυπικός στα σέρβις και το δούλεψα και ντελιβερι μια περίοδο και από χθες μου έχει βγάλει ένα θέμα το οποίο δεν ξέρω τι σημαίνει , κάνει έναν ήχο περίεργο μερικές φορές το μοτέρ (δεν το έχει ξανακάνει παρά μόνο τις τελευταίες μέρες αλλά από χθες εντονα) και εκτός από αυτό όταν πάω να το βάλω μπρος τις περισσότερες φορές σβήνει και θέλει αρκετή επιμονή στο Γκάζι με νεκρά για λίγο

    Ο περίεργος ήχος ειναι χαρακτηριστικός , κάνει σαν "ελικόπτερο" θα μπορούσα να πω , τα εφτισε το μοτέρ μου?Λέω να το πάω σε μηχανικό αύριο , από τιμές τι να περιμένω για να μην με πιάσουν κορόιδο?Αξίζει να το φτιάξω η να παω να πάρω καινούργιο μοτέρ ιδιο? Σκέφτομαι και τα λιφαν αλλά είναι κινέζικα και τα φοβάμαι αν και εχω ακούσει καλά λόγια για το 110 αλλά αξίζει να το βάλω για να γλυτώσω λίγα λεφτά?

    Επίσης ξέρει κανείς αν βάλω ίδιο μοτέρ αν πρέπει να κάνω αλλαγή στην άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες?

    Σας ευχαριστω
    97.000 χλμ?! Κερνάω καφέ!
    Δεν σε τρολλαρω, εσύ καίγεσαι, αλλά πήρα ένα velos 125 και με αυτά που ακούω εδώ μέσα, περί αξιοπιστίας,έτοιμος ήμουν να το πάω πίσω!
    Καλά ξεμπερδέματα και πάντα όρθιος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Η αληθεια ειναι οτι 97.000 χλμ ειναι αρκετα καλα ακομη και για ιαπωνικο μηχανακι. Τα λεφτα του τα εβγαλε και με το παραπανω!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    με τα λεγομενα σου για μπιελα το κοβο,
    για τα lifan τα 110 απ'οσους εχω ακουσει, και απο ντελιβεραδες , ειναι σκυλια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    για τα lifan τα 110 απ'οσους εχω ακουσει, και απο ντελιβεραδες , ειναι σκυλια.
    όχι μακριά . Χίλιες φορές να φτιάξει το daytona. Δεν πάει πάνω απο 85-90 το 110 .Το 1ο μοτέρ βάρεσε μπιέλα στα 5000 και το 2ο έχει πρόβλημα ή στον επιλογέα ή στο ρουλεμάν ή στον συμπλέκτη. Οχι ελικοπτεράτο αλλά γ@22σε τα σε κάθε αλλαγή ταχύτητας. Στα 10χιλ χιλ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Πιάσε το λαιμό τις εξάτμισης όταν ειναι κρύο και κούνα τον να δεις αν έχει τζογο. Και οταν δουλεύει βάλε το χερι σου κοντα να δεις αν βγαίνουν κααυσαέρια από το σημείο που η εξάτμιση ενώνεται με το μοτερ. Εμένα είχαν λασκάρει οι αλενόβιδες μια φορά και το ρελαντί ανεβοκατέβαινε και το άκουγα πολύ διαφορετικό το μηχανάκι (δεν ξερω αν ήταν σαν ελικόπτερο ). Αλλά με τόσα χιλιόμετρα μάλλον είναι κάτι πιο σοβαρό!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ioa Προβολή μηνύματος
    97.000 χλμ?! Κερνάω καφέ!
    Δεν σε τρολλαρω, εσύ καίγεσαι, αλλά πήρα ένα velos 125 και με αυτά που ακούω εδώ μέσα, περί αξιοπιστίας,έτοιμος ήμουν να το πάω πίσω!
    Καλά ξεμπερδέματα και πάντα όρθιος.
    Είπαμε...η φτήνια τρώει τον παρά.Εγώ πήρα τον ιάπωνα και έσκασα 1700 στην αρχή για μεταχείρω και ηρέμησα...Εσύ έδωσες 1500 για καινούριο και πόσα θα δώκεις σιγά σιγά συν τους χρόνους αναμονής...συνεργεία κτλπ.
    Στο θέμα μας τώρα 100Κ χιλιόμετρα για να έχει βγάλει το μηχανάκι....η συντήρηση θα πρέπει να είναι ευλαβική.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2019
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Είπαμε...η φτήνια τρώει τον παρά.Εγώ πήρα τον ιάπωνα και έσκασα 1700 στην αρχή για μεταχείρω και ηρέμησα...Εσύ έδωσες 1500 για καινούριο και πόσα θα δώκεις σιγά σιγά συν τους χρόνους αναμονής...συνεργεία κτλπ.
    Στο θέμα μας τώρα 100Κ χιλιόμετρα για να έχει βγάλει το μηχανάκι....η συντήρηση θα πρέπει να είναι ευλαβική.
    Γειά σου ρε τσολιά...

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ioa Προβολή μηνύματος
    Γειά σου ρε τσολιά...
    Έπαθα και έμαθα...Και το Magic δεν ήταν ο πρώτος μου κινέζος...
    Eίχα κάποτε ένα σκούτερ HSUN 150 που το κράτησα 2 ολόκληρες ημέρες και το πήρε πίσω ο έμπορας (με άφησε στα λιναμάκια και δεν άναβε με τίποτα ~για μπανιο ειχα παει το νου σας~)
    Είχα κάποτε ένα Jinlun 125R αγορασμένο απο Euromotors Ν.Κόσμο (΄08) που έσπαγε η μάσκα πιο συχνά απο ότι του έβαζα βενζίνα και στις 13.000 ήθελε σινεμπλόκ ψαλιδιού που κάναν 130 ευρώ τοτε γιατί πηγαίναν πακέτο με το ψαλίδι...και έβαζε και νερά στην βροχή μέσα στο ντεπόζιτο...
    Είχα κάποτε ένα Lifan type Z που το κλέψανε στον μήνα απάνω με κουστούμι yamaha...
    Είχα και το χάρβαλο το ματζικ που τα ξερεις πλεον....
    Αλλά έχω και το wolf 250 που έχει αποδειχτεί φοβερό...Αν και δεν ξέρω αν αντέξει όσο τα γιαπωνέζικα.

    Japan και πάλι Japan.Ακόμα και η BMW να βγάλει παπί εγώ ΔΕΝ θα το πάρω.Καμια GS650F μπορεί αλλά μέχρι εκεί (αν και πιο καλά μου καθεται η bandit 650S και ας έχει θερμοσίφωνα για εξάτμιση όπως είχε πει κάποιος συνφορουμίτης!

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Κινεζιά με 98000 χλμ μην το πεις ουτε του παπά.Αν δεν ειναι καμμια φλαντζα ή καμμια εξατμιση,και ειναι κατι πιο σοβαρο στον κινητηρα,ρωτα την αντιπροσωπεια,αν πουλαει ξεχωριστα κινητηρες σε λογικη τιμη,ή βαλε καναν λιφαν 110 που λενε οτι ειναι καλος,ή παρε καινουργιο και κρατα το παλιο,για ανταλλακτικα.Αν σου κρατησει αλλα 98000 εβγαλες τα λεφτα σου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    όχι μακριά . Χίλιες φορές να φτιάξει το daytona. Δεν πάει πάνω απο 85-90 το 110 .Το 1ο μοτέρ βάρεσε μπιέλα στα 5000 και το 2ο έχει πρόβλημα ή στον επιλογέα ή στο ρουλεμάν ή στον συμπλέκτη. Οχι ελικοπτεράτο αλλά γ@22σε τα σε κάθε αλλαγή ταχύτητας. Στα 10χιλ χιλ
    εμενα το lifan110 παει 110km/h σε κοντερ glx, με 1 δοντι διαφορα στον χρονισμο που εκκεντροφορου,εξατμιση protec,και λιγο φτωχο μιγμα. 15-34 γραναζομα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εμενα το lifan110 παει 110km/h σε κοντερ glx, με 1 δοντι διαφορα στον χρονισμο που εκκεντροφορου,εξατμιση protec,και λιγο φτωχο μιγμα. 15-34 γραναζομα
    Και 5 δόντια στο κοντέρ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	700-large_default.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	410426

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. DAYTONA SPRINTER 50CC ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ!!
    από nikosT50 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2016, 22:50
  2. Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.
    από evris75 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 14:22
  3. Piaggio Liberty VS Kymco Nexxon VS Daytona Sprinter
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF