Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 82

Θέμα: βοηθεια για αγορα πρωτου scooter

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2019
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και γίνεται σύγκριση σε δύο μοτοσυκλέτες διαφορετικών δυνατοτήτων, διότι βρέθηκαν να έχουν το ίδιο κόστος, αυτό που φθάνει ο προϋπολογισμός του υποψήφιου αγοραστή. Απλώς, όταν αναφερόμαστε σε δυνατότητες, αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, θα πρέπει να προσθέτουμε την αβεβαιότητα που εισάγει η παλαιότητα και η προηγούμενη χρήση του Beverly.

    Για παράδειγμα:
    Τι είναι πιο αξιόπιστο; Piaggio Beverly 10ετίας ή καινούριο Sym Symphony ST 200;

    Ας μην ξεχνάμε ότι κάποιοι στο forum προτείνουν μοτοσυκλέτες ιαπωνικής κατασκευής 15ετίας, αντί για καινούριες κινέζικες, στην ίδια τιμή.
    ακριβως αυτο ρωταω, οπως λεει ο φιλος μου ο νεοσσος! σας ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντησεις! Γενικά παρατηρω μια απαξιωση απο τους περισσοτερους για τα piaggio ακομα και σε σύγκριση με ενα sym, τοσο που αρχισα να τα φοβαμαι τα piaggio...
    εν τελει θα παρω το sym st 200 καινουριο το οποιο ειναι μια χαρά για τη χρηση που το θέλω προς το παρον και αργοτερα βλεπουμε, εξαλλου φοιτητης ειμαι ακομα!

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Εντάξει, σχεδόν 8.000 μνμ στο φόρουμ, εγγυώνται την αξιοπιστία της συγκεκριμένης άποψης.
    Ευτυχώς που η piaggio ΔΕΝ παίζει να καταστραφεί από τέτοιες απόψεις... Βασικά, ουδείς τις παίρνει στα σοβαρά. Αν τις έπαιρναν, δεν θα ήταν η Νο1 φίρμα σκούτερ στην Ευρώπη.

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    Γενικά παρατηρω μια απαξιωση απο τους περισσοτερους για τα piaggio ακομα και σε σύγκριση με ενα sym, τοσο που αρχισα να τα φοβαμαι τα piaggio...
    Ψάξε τι θέματα έβγαζαν πριν καν κλείσουν 20.000 χλμ και έλα πες μας κι εμάς τι προτιμάς.

    Αν το θέλεις για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλης, το ST είναι μια χαρά, όπως είπα αρχικά. Και αξιοπιστότατο. Φυσικά έχει και τις αδυναμίες του και τις εκπτώσεις σε ποιότητα, καθώς μιλάμε για μηχανάκι που το αγοράζεις καινούριο με 2 χιλιάρικα, αλλά αξίζει κάθε ευρώ από αυτά τα 2 χιλιάρικα και θα βλέπεις συνεργείο μόνο για τα σέρβις του, τα οποία έχουν αστείο κόστος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, σχεδόν 8.000 μνμ στο φόρουμ, εγγυώνται την αξιοπιστία της συγκεκριμένης άποψης.
    Ευτυχώς που η piaggio ΔΕΝ παίζει να καταστραφεί από τέτοιες απόψεις... Βασικά, ουδείς τις παίρνει στα σοβαρά. Αν τις έπαιρναν, δεν θα ήταν η Νο1 φίρμα σκούτερ στην Ευρώπη.
    Και η μπεμβέ είναι νο1 φίρμα μοτοσικλετών στην Ευρώπη. Μας λέει κάτι αυτό περί αξιοπιστίας; Ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ, σίγουρα κάτι μας διαφεύγει.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Καλύτερα να ρωτήσεις ιδιοκτήτες piaggio/gilera να σου πουν αν είναι καλά και όχι το ράδιο αρβύλα...
    Γιατί και οι υπόλοιποι στη γύρα είμαστε, φίλους έχουμε, μηχανάκια είχαμε/έχουμε και κάτι ξέρουμε...
    Δεν έχει νόημα να γράψω εγώ ή ο καθένας δεκάδες περιπτώσεις piaggio/gilera με πάνω από 100.000 χλμ που φυσικά δουλεύουν ρολόι.
    Είναι σαν να λέω εγώ, επειδή έχω γνωστό ιδιοκτήτη 2 Honda, ότι τα Honda είναι μπουρδελα επειδή το vfr έχει κάψει 2 φορές πηνία και το cbf125 έχει βαρέσει μεχρι ρουλεμάν στροφάλου...
    Με το καλό να πάρεις το sym.

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να ρωτήσεις ιδιοκτήτες piaggio/gilera να σου πουν αν είναι καλά και όχι το ράδιο αρβύλα...
    Γιατί και οι υπόλοιποι στη γύρα είμαστε, φίλους έχουμε, μηχανάκια είχαμε/έχουμε και κάτι ξέρουμε...
    Δεν έχει νόημα να γράψω εγώ ή ο καθένας δεκάδες περιπτώσεις piaggio/gilera με πάνω από 100.000 χλμ που φυσικά δουλεύουν ρολόι.
    Είναι σαν να λέω εγώ, επειδή έχω γνωστό ιδιοκτήτη 2 Honda, ότι τα Honda είναι μπουρδελα επειδή το vfr έχει κάψει 2 φορές πηνία και το cbf125 έχει βαρέσει μεχρι ρουλεμάν στροφάλου...
    Με το καλό να πάρεις το sym.
    Δε διαφωνώ σε όλα αυτά. Όπως είπα, δες τα ΣΤΑΝΤΑΡ θέματα που έβγαζαν τα μπέβερλι, από την αρχή κιόλας. Πιο σίγουρα από τη βαρύτητα. Δε μιλάω ούτε για μεμονωμένες περιπτώσεις, ούτε για μπέβερλι που βιάστηκαν και όντως άντεξαν (ξέρω κι εγώ, ένα).

    Πολλά χόντα βγάζουν πηνία, οπότε μπορείς να πεις με σιγουριά ότι - σε αυτόν τον τομέα - είναι μπουρδέλα. Όποιος έχει αντίρρηση, κάνει λάθος. Το ένα cbf125 που βάρεσε στρόφαλο είναι, προφανώς, μεμονωμένη περίπτωση.

    Για το συγκεκριμένο Sym δεν έχει ακουστεί απολύτως τίποτα σοβαρό και είναι νο1 στην Ελλάδα εδώ και χρόνια. Ε κάτι σημαίνει κι αυτό (σύμφωνα με τη δική σου λογική ε ). Στη χειρότερη, ότι είναι vfm.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ψάξε τι θέματα έβγαζαν πριν καν κλείσουν 20.000 χλμ και έλα πες μας κι εμάς τι προτιμάς.

    Αν το θέλεις για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλης, το ST είναι μια χαρά, όπως είπα αρχικά. Και αξιοπιστότατο. Φυσικά έχει και τις αδυναμίες του και τις εκπτώσεις σε ποιότητα, καθώς μιλάμε για μηχανάκι που το αγοράζεις καινούριο με 2 χιλιάρικα, αλλά αξίζει κάθε ευρώ από αυτά τα 2 χιλιάρικα και θα βλέπεις συνεργείο μόνο για τα σέρβις του, τα οποία έχουν αστείο κόστος.



    Και η μπεμβέ είναι νο1 φίρμα μοτοσικλετών στην Ευρώπη. Μας λέει κάτι αυτό περί αξιοπιστίας; Ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ, σίγουρα κάτι μας διαφεύγει.
    Συνέχισε, δεν ψήνεις κανέναν εκτός από τον εαυτό σου...
    Τί να μου πεις μωρέ; Που γνωστός έχει X8 με σχεδόν 200.000 χλμ;;;
    Φίλος είχε runner 180 2t με πάνω από 100.000 χλμ χωρίς την παραμικρή επισκευή;
    Άλλος γνωστός είχε bev 300 με 150.000 χλμ, το έδωσε για να πάρει το μοντέλο 350 με abs και σε 4 χρόνια έχει 140.000χλμ;
    2 κολλητοί μου έχουν runner 125 4t lc με 70.000.και skipper 150 4t με άλλα τόσα και δουλεύουν ρολόι;;;
    Ειλικρινά, δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει εδώ... Χωρίς να έχουν προσωπική εμπειρια μερικοί, λένε αυτά που κατεβάζει η κούτρα τους...
    Piaggio έχουμε στη δουλειά, τα έχουμε χίλιο ξεκωλιασει και αυτά εκεί, σκυλιά.
    Έλεος με τις παρωπίδες... Που μάθανε όλοι όσοι ΔΕΝ τα έχουν δει ούτε σε φωτογραφία, πόσα προβλήματα βγάζουν στις 20.000χλμ...

    Σύμφωνα με τη λογική σου, το ότι είναι Νο1 δεν σημαίνει τπτ. Ή μάλλον όχι, σημαίνει ότι αυτοί που τα αγοράζουν είναι ηλιθιοι. Γιατί αν ήταν έξυπνοι, θα αγόραζαν κάποιο Ιαπωνικό... Τρατζικ...

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Συνέχισε, δεν ψήνεις κανέναν εκτός από τον εαυτό σου...
    Τί να μου πεις μωρέ; Που γνωστός έχει X8 με σχεδόν 200.000 χλμ;;;
    Φίλος είχε runner 180 2t με πάνω από 100.000 χλμ χωρίς την παραμικρή επισκευή;
    Άλλος γνωστός είχε bev 300 με 150.000 χλμ, το έδωσε για να πάρει το μοντέλο 350 με abs και σε 4 χρόνια έχει 140.000χλμ;
    2 κολλητοί μου έχουν runner 125 4t lc με 70.000.και skipper 150 4t με άλλα τόσα και δουλεύουν ρολόι;;;
    Ειλικρινά, δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει εδώ... Χωρίς να έχουν προσωπική εμπειρια μερικοί, λένε αυτά που κατεβάζει η κούτρα τους...
    Piaggio έχουμε στη δουλειά, τα έχουμε χίλιο ξεκωλιασει και αυτά εκεί, σκυλιά.
    Έλεος με τις παρωπίδες... Που μάθανε όλοι όσοι ΔΕΝ τα έχουν δει ούτε σε φωτογραφία, πόσα προβλήματα βγάζουν στις 20.000χλμ...
    Ε δεν τα έλεγες νωρίτερα αυτά! Θα έπαιρνε το μπέβερλι 10ετίας με 2 χιλιάρικα.

    ΦΙΛΕ, ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ, ΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

    Life begins at 45°.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2019
    Μηνύματα
    20
    δεν το πηρα ακομη παιδια, προλαβαινει να με πεισει!!!
    παντως χωρις πλάκα, θελω πολυ να παρω το bev απλα δεν καταφερνει να με πεισει το στυλακι του εμπορου της piaggio για μηχανακι 10ετιας με 10.000 χιλιμετρα... αμα ειχε 25.000 θα το σκεφτομουν λιγοτερο, αληθεια...
    μου δινει 6 μηνες εγγύηση παντως!!! σημαίνει κατι αυτο; ισως οτι οντως ειναι ενταξει το μηχανακι;
    και μου λεει φερε και μηχανικο να το δει αν θελεις...

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εκτός αν βαράει ολόκληρο, κανείς μηχανικός δεν μπορεί να σου βεβαιώσει ότι το μηχανάκι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Η εγγύηση δεν ξέρω αν έχει ισχύ νομικά σε μεταχειρισμένο όχημα, αλλά ακόμα κι αν έχει, θεωρώ ότι είναι στην ευχέρεια του εμπόρου να σε εξυπηρετήσει. Μπορεί να είναι σωστός και να το κάνει, μπορεί και όχι.

    Εννοείται ότι θα πάρεις όποιο γουστάρεις. Εγώ μιλάω πάντα για τον εαυτό μου, τι θα έκανα εγώ, βάσει δικών μου εμπειριών και γούστων.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Εντάξει, σε έψησες;;;

    Πες μας τώρα, εκτός από τα πηνία της χονδα, ισχύει ή δεν ισχύει ότι τα kawa versys 650 έβγαζαν θέμα στο μοτέρ;
    Ισχυει ή δεν ίσχυει ότι τα 500αρια cb της χονδα (η σειρά που βγήκε πριν 3-4 χρόνια) βαράνε σαζμάν;
    Ισχύει ή δεν ισχύει ότι τα sh150 βαράνε στρόφαλο στις 60-70.000χλμ;;;

    Για να σε βοηθήσω, για τα versys είχε γίνει σιωπηρή ανάκληση, ειδικά στη χώρα παραγωγής του.
    Για τα sh150, το έχει αναφέρει και μέλος εδώ τι τράβηξε αλλά το είχε και φίλος που το πέταξε στις 60.000 χλμ
    "Βαράνε στροφαλο σε αυτά τα χλμ", του είπε ο μηχανικός του.. Και το sh300i που έχει, μετά τις 30.000χλμ,ξεκινησε να τραβάει λάδι...
    Πάντως, piaggio/gilera ουδέποτε είχες από ότι φαίνεται. Γραφεις εδώ με άνεση αυτά που άκουσες από ανθρώπους που 99% επίσης δεν είχαν κάποιο piaggio.

  11. #41
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, σε έψησες;;;

    Πες μας τώρα, εκτός από τα πηνία της χονδα, ισχύει ή δεν ισχύει ότι τα kawa versys 650 έβγαζαν θέμα στο μοτέρ;
    Ισχυει ή δεν ίσχυει ότι τα 500αρια cb της χονδα (η σειρά που βγήκε πριν 3-4 χρόνια) βαράνε σαζμάν;
    Ισχύει ή δεν ισχύει ότι τα sh150 βαράνε στρόφαλο στις 60-70.000χλμ;;;

    Για να σε βοηθήσω, για τα versys είχε γίνει σιωπηρή ανάκληση, ειδικά στη χώρα παραγωγής του.
    Για τα sh150, το έχει αναφέρει και μέλος εδώ τι τράβηξε αλλά το είχε και φίλος που το πέταξε στις 60.000 χλμ
    "Βαράνε στροφαλο σε αυτά τα χλμ", του είπε ο μηχανικός του.. Και το sh300i που έχει, μετά τις 30.000χλμ,ξεκινησε να τραβάει λάδι...
    Πάντως, piaggio/gilera ουδέποτε είχες από ότι φαίνεται. Γραφεις εδώ με άνεση αυτά που άκουσες από ανθρώπους που 99% επίσης δεν είχαν κάποιο piaggio.
    Όταν, λοιπόν, με δεις να προτείνω versys, cb ή sh, μπορείς να μιλάς με επιχειρήματα. Μέχρι τότε, απλά μιλάς, γιατί ποτέ δε θα πρότεινα κανένα από αυτά.

    Προφανώς δεν είχα ποτέ piaggio/gilera. Μάντεψε γιατί. Το τι γράφω με ποια άνεση και τι άκουσα από ποιους είναι δικές σου υποθέσεις. Ό,τι κάνεις εδώ και 10 ποστ δηλαδή, υποθέσεις του αέρα. Εσύ πόσα Sym είχες;
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 27/09/2019 στις 23:35.
    Life begins at 45°.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2019
    Μηνύματα
    20
    εν τελει αν εχει καποιο θεμα το μηχανακι, για παραδειγμα πειτε ισως το χειροτερο προβλημα που μπορει να εχει ενα μεταχειρισμενο για να το πουλησει καποιος, με ποσα λεφτα λυνεται;

  13. #43
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    δεν το πηρα ακομη παιδια, προλαβαινει να με πεισει!!!
    παντως χωρις πλάκα, θελω πολυ να παρω το bev απλα δεν καταφερνει να με πεισει το στυλακι του εμπορου της piaggio για μηχανακι 10ετιας με 10.000 χιλιμετρα... αμα ειχε 25.000 θα το σκεφτομουν λιγοτερο, αληθεια...
    μου δινει 6 μηνες εγγύηση παντως!!! σημαίνει κατι αυτο; ισως οτι οντως ειναι ενταξει το μηχανακι;
    και μου λεει φερε και μηχανικο να το δει αν θελεις...
    Σου δινει γραπτη ή προφορικη εγγυηση?
    γενικα μην δινεις και πολυ βαση στις εγγυησεις γιατι ελαχιστες εχουν πραγματικη αξιοπιστια.ειδικα αυτες των εμπορων εκτος αντιπροσωπειας.
    Ξαναρωτησα αλλα δεν μου απηντησες.Εχει κτεο το πιατζιο με τα 10000 χλμ?ΑΝ δεν εχει μην το παρεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    εν τελει αν εχει καποιο θεμα το μηχανακι, για παραδειγμα πειτε ισως το χειροτερο προβλημα που μπορει να εχει ενα μεταχειρισμενο για να το πουλησει καποιος, με ποσα λεφτα λυνεται;
    Το χειρότερο πρόβλημα που μπορεί να έχει ένα μεταχειρισμένο είναι να είναι ιταλικό.
    Life begins at 45°.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν, λοιπόν, με δεις να προτείνω versys, cb ή sh, μπορείς να μιλάς με επιχειρήματα. Μέχρι τότε, απλά μιλάς, γιατί ποτέ δε θα πρότεινα κανένα από αυτά.
    Ααααα... Τώρα αρχίσαμε τις εξαιρέσεις... Τι έγινε;;; Δεν είναι ΟΛΑ τα Τζαπανια αστέρια;;;;;; Πόσα λεφτά πρέπει να διαθέσει κάποιος για να πάρει Honda της προκοπής; Γιατί τα innova καρμπ βαρουσαν μπιέλα, τα sh150i βαράνε στροφαλο, τα 300αρια τραβάνε λαδί, τα versys έκαναν το μοτέρ χωνί, τα cb έκαναν το σαζμάν στραγάλια, τα kawa zx130 είχαν θέμα με την τροφοδοσία και πάει λέγοντας.

    Τί προτείνεις σε Τζαπανι και σε τιμή κάτω από 10.000 που θα είναι αξιόπιστο;;; Για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι τι να αγοράσουμε βρε αδερφέ; Μην πάρουμε γουρούνι στο σακί...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θελω Βοηθεια Για Αγορα Scooter !
    από Aloyreos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2011, 07:35
  2. βοήθεια για αγορα scooter!!
    από giannis2304 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2010, 00:27
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 20:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 18:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 13:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF