Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 82

Θέμα: βοηθεια για αγορα πρωτου scooter

  1. #61
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    τη μερα που πηγα δεν του ζητησα το κτεο, ηταν πριν μου γραψεις. του ζητησα ομως το βιβλιο σέρβις και κοιταξε κατω απο τη σελα και στο μπροστα ντουλαπακι και δεν το βρηκε και λεει ε καπου το εχω, αλλα στην τελικη δεν μου το εδειξε...
    ειναι αντιπροσωπεια της piaggio αλλα ειχαμε μιλησει στο ποδι, δεν καταλαβα αν εννοει προφορικη ή γραπτη εγγύηση...
    αστο λοιπον ,ακομα και καλο να ειναι το μηχανακι,η αξιοπιστια του εμπορου ειναι 0κατα την ταπεινη μου γνωμη αν το μηχανακι ηταν αστερι δεν θα το πουλαγε τοσο.Σπανια χαριζονται οι εμποροι.Παρε καινουργιο SYM να εχεις και 2 χρονια εγγυηση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2019
    Μηνύματα
    20
    παιδια εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω στην χειροτερη περιπτωση που το μηχανακι εχει ειτε αλλαγμενο κοντερ και εγραφε πριν 50.000 χιλιομετρα, ειτε το ειχε νεανιας που το επινε το αιμα ή δεν ξερω εγω τι αλλο, ποσα λεφτα θα χρειαστει να ακουμπησω ακομα επανω; πειτε μου και μετα διαφωνειστε με την ησυχια σας

  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Εσύ πόσα είχες; Γιατί piaggio/gilera ΔΕΝ είχες. Το ξέχασες αυτό...
    Το έχεις οδηγήσεις το sym? Το συγκεκριμένο sym.
    Οταν το οδηγήσεις, να μου πεις. Να δούμε τι δεν σου άρεσε εσενα και δεν μου άρεσε εμένα.
    Δηλαδή 4 σελίδες τώρα μας ζαλίζεις ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη αν δεν είχες πιάτζιο, αλλά εσύ στο πρώτο σου ποστ εδώ γράφεις ότι το συμ είναι "μια μαλακία και μισή" χωρίς να είχες ποτέ σου συμ. Μμ οκ.

    Εγώ έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο Sym, ναι. Και θα το αγόραζα κιόλας. Μεταχειρισμένο. Αλλά ακριβώς επειδή πουλάνε πολύ στην Ελλάδα, κρατάνε ψηλά την τιμή τους και περίπου στα ίδια λεφτά μπορούσα να πάρω πιο καινούριο μοντέλο και, φυσικά, προτίμησα το καινούριο, πιο σύγχρονο μηχανάκι κι ας είναι χαμηλότερου κυβισμού.

    Τι μου άρεσε; Χμ. Μου άρεσε το ότι το κόστος αγοράς και χρήσης είναι εξαιρετικά χαμηλό και ότι είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο. Αυτά. Αλλά μόνο αυτά ζητούσα για τη χρήση που κάνω. Ποιότητα πλαστικών, βαφής, τελική ταχύτητα, μούρη στις καφετέριες κτλ, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
    Life begins at 45°.

  4. #64
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    παιδια εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω στην χειροτερη περιπτωση που το μηχανακι εχει ειτε αλλαγμενο κοντερ και εγραφε πριν 50.000 χιλιομετρα, ειτε το ειχε νεανιας που το επινε το αιμα ή δεν ξερω εγω τι αλλο, ποσα λεφτα θα χρειαστει να ακουμπησω ακομα επανω; πειτε μου και μετα διαφωνειστε με την ησυχια σας
    κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή 4 σελίδες τώρα μας ζαλίζεις ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη αν δεν είχες πιάτζιο, αλλά εσύ στο πρώτο σου ποστ εδώ γράφεις ότι το συμ είναι "μια μαλακία και μισή" χωρίς να είχες ποτέ σου συμ. Μμ οκ.

    Εγώ έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο Sym, ναι. Και θα το αγόραζα κιόλας. Μεταχειρισμένο. Αλλά ακριβώς επειδή πουλάνε πολύ στην Ελλάδα, κρατάνε ψηλά την τιμή τους και περίπου στα ίδια λεφτά μπορούσα να πάρω πιο καινούριο μοντέλο και, φυσικά, προτίμησα το καινούριο, πιο σύγχρονο μηχανάκι κι ας είναι χαμηλότερου κυβισμού.

    Τι μου άρεσε; Χμ. Μου άρεσε το ότι το κόστος αγοράς και χρήσης είναι εξαιρετικά χαμηλό και ότι είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο. Αυτά. Αλλά μόνο αυτά ζητούσα για τη χρήση που κάνω. Ποιότητα πλαστικών, βαφής, τελική ταχύτητα, μούρη στις καφετέριες κτλ, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.


    Εδώ εσύ μας έχεις πρήξει με τα Ιταλικά γενικότερα, χωρίς να έχεις αγοράσει ένα. Τι το παράξενο βλέπεις να έχω εγώ άποψη για το συγκεκριμένο sym που το είχα δανεικό από φίλο για μια εβδομάδα;

    Το "αποδεδειγμένα αξιόπιστο", από που βγαίνει;;; Γιατί αν βγαίνει από όσα άκουσες από έναν που το είχε, τότε θα δεχτείς ότι και τα Ιταλικά είναι αποδεδειγμένα επειδή κι εγώ έχω 15 περιπτώσεις που το αποδεικνύουν.

  6. #66
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Εδώ εσύ μας έχεις πρήξει με τα Ιταλικά γενικότερα, χωρίς να έχεις αγοράσει ένα.
    Δε χρειάζεται να είσαι αστροναύτης για να ξέρεις ότι η Γη δεν είναι επίπεδη.

    Έχω καβαλήσει κι εγώ ιταλικά. Λεφτά δεν τους δίνω.

    (εντάξει, μόνο εκείνο το Hyper, ίσως)

    Παιδιά, ήρθαν τα σουβλάκια! Καλή συνέχεια!
    Life begins at 45°.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε χρειάζεται να είσαι αστροναύτης για να ξέρεις ότι η Γη δεν είναι επίπεδη.

    Έχω καβαλήσει κι εγώ ιταλικά. Λεφτά δεν τους δίνω.

    (εντάξει, μόνο εκείνο το Hyper, ίσως)

    Παιδιά, ήρθαν τα σουβλάκια! Καλή συνέχεια!
    Μου αρέσει πάντως που έχεις επιχειρήματα!
    Τέτοια είχαν και όσοι τώρα τραβάνε τα μαλλιά τους επειδή αγόρασαν versys, cb500, innova, sh, vfr κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο με "αποδεδειγμένα Ιαπωνική αξιοπιστία".

    Και τελικά;;;;; Ποιο Ιαπωνικό κάτω από τα 10 χιλιάρικα είναι αξιόπιστο; Και το ότι η BMW είναι Νο1 στην Ευρώπη και η piaggio Νο1 στα σκούτερ, μας λέει τι;;; Ότι όσοι τα αγοράζουν είναι κόπανοι;

  8. #68
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει πάντως που έχεις επιχειρήματα!
    Τέτοια είχαν και όσοι τώρα τραβάνε τα μαλλιά τους επειδή αγόρασαν versys, cb500, innova, sh, vfr κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο με "αποδεδειγμένα Ιαπωνική αξιοπιστία".

    Και τελικά;;;;; Ποιο Ιαπωνικό κάτω από τα 10 χιλιάρικα είναι αξιόπιστο; Και το ότι η BMW είναι Νο1 στην Ευρώπη και η piaggio Νο1 στα σκούτερ, μας λέει τι;;; Ότι όσοι τα αγοράζουν είναι κόπανοι;
    Να σου πω αυτα που ειχα και εχω και ηταν εξαιρετικα αξιοπιστα?KLR 650 01,SUZUKI 600 BANDIT 02,HONDA CB 500 97,HONDA DEAUVILLE 650 2001,KAWASAKI ER-5 2000.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Να σου πω αυτα που ειχα και εχω και ηταν εξαιρετικα αξιοπιστα?KLR 650 01,SUZUKI 600 BANDIT 02,HONDA CB 500 97,HONDA DEAUVILLE 650 2001,KAWASAKI ER-5 2000.
    Δεν διαφωνώ. Μέχρι πριν 15-20 χρόνια, οι Ιάπωνες έβγαζαν πολύ αξιόπιστα μηχανάκια. Αλλά αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί... Κάτι η μεταφορά παραγωγής σε τρίτες χώρες για να μειωθεί το κόστος και να αυξηθεί το κέρδος, κάτι η επιλογή αμφιβόλου ποιότητας προμηθευτών για να μειωθεί κι άλλο το κόστος και να αυξηθεί κι άλλο το κέρδος, κάτι η συνειδητή επιλογή να πέσει στο πάτωμα η ποιότητα για να αυξηθεί όσο δεν πάει το κέρδος, έφεραν την κατάσταση που γνωρίζουμε σήμερα.
    Εξάλλου, το made in japan εχει σχεδόν εξαφανιστεί. Αλλά και να μην είχε εξαφανιστεί, πάλι τα ίδια θα συνέβαιναν.
    Η Toyota για παράδειγμα, είναι ο κατασκευαστής με την μεγαλύτερη ανάκληση στην ιστορία της αυτοκίνησης.
    Η takata, ο Νο1 προμηθευτής σε airbags, είναι η φιρμα που συνειδητά εξαπατουσε προμηθευτές και καταναλωτες. Πάνε οι εποχές που οι Ιάπωνες έκαναν χαρακίρι όταν χαλούσε εκτός προγράμματος το μηχάνημα που είχαν πουλήσει.

    Εδώ δες...

    https://www-wsj-com.cdn.ampproject.o...ity-1507808968

    Το σκάνδαλο, λέει, στο χώρο του μετάλλου, απειλεί τη φήμη της ποιότητας της χώρας...

    Τώρα τους έπιασε ο πόνος...

    Αλλά τι να λεμε όταν, οι φίλοι μας οι έντιμοι Ιάπωνες, μέχρι πλαστά πιστοποιητικά ζητούσαν για να "Ελληνοποιησουν" Ιαπωνικό γιαούρτι...


    https://www.google.com/amp/s/www.ath...a-presvi%3famp

    Χαρακίρι δεν βλέπουμε και ανησυχώ.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 28/09/2019 στις 07:07.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panlaz Προβολή μηνύματος
    παιδια εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω στην χειροτερη περιπτωση που το μηχανακι εχει ειτε αλλαγμενο κοντερ και εγραφε πριν 50.000 χιλιομετρα, ειτε το ειχε νεανιας που το επινε το αιμα ή δεν ξερω εγω τι αλλο, ποσα λεφτα θα χρειαστει να ακουμπησω ακομα επανω; πειτε μου και μετα διαφωνειστε με την ησυχια σας
    Η επιλογή να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο από μάντρα, είναι η χειρότερη δυνατή. Στην περίπτωση σου, ο τύπος 99,9% πουλάει τρέλα.
    Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις σε αυτή τη φάση τα μετρητά που χρειάζεσαι οπότε οι επιλογές είναι 2.
    Ειτε πας σε καινούριο αλλά φθηνό τύπου sym-kymco, μιλάμε για ταιβανεζικες φίρμες που παράγουν μηχανάκια σαν το symphony ή το agility (κάτι αντιστοιχο του sym) στην Κίνα ή βρίσκεις κάποιο piaggio (μιας και από ότι καταλαβαίνω σου αρέσει το bev) από ιδιώτη και χρησιμοποιείς κάποιον έμπορο για να μεσολαβήσει ώστε να γίνει η αγορά με δόσεις. Το μείον αυτής της επιλογής είναι ότι ο μαντρας θα πληρωθεί για την "εξυπηρέτηση" που θα σου κάνει.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    gilera 50αρι ρουλεμάν τιμονιού σε <20.000χλμ και <5χρονών

    επίσης διάφορα άλλα piaggio στην οικογένεια που προσωπικά μόνο για να τα βλέπω να τα έχουν οι άλλοι τα θέλω

    σίγουρα δεν είναι όλα τα μοντέλα όλων των εταιριών αστέρια αλλά είναι όλα τα μοντέλα της Piaggio σκουπίδια
    Άκου αναλώσιμο η τρόμπα φρένων στο bev350 !!!!!!!!!!

  12. #72
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Karateo, δε σχολίασες αυτό που ειπώθηκε για το Honda SH300 και την κατανάλωση λαδιού μετά τα 30.000 χιλιόμετρα. Θα με ενδιέφερε η άποψή σου. Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχε αρχίσει να σου καίει λάδι μετά τα 60.000 χιλιόμετρα;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/09/2019 στις 10:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Karateo, δε σχολίασες αυτό που ειπώθηκε για το Honda SH300 και την κατανάλωση λαδιού μετά τα 30.000 χιλιόμετρα. Θα με ενδιέφερε η άποψή σου. Αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι είχε αρχίσει να σου καίει λάδι μετά τα 60.000 χιλιόμετρα;
    Μην τα πληγώνεις τα παιδιά... Άφησε τα να ζήσουν το μύθο τους στην Ιαπωνία.
    Live your myth in Japan.

    Τουλάχιστον η piaggio προχώρησε σε ανάκληση για τις τρόμπες στα bev 350.

    Η χονδα από την άλλη μούγκα για τα σασμάν στα cb500, για τους στρόφαλους στα sh150, για τα πηνία σχεδόν σε ολα να της τα μοντέλα, για τις μπιελες στα innova και πόσα ακόμα...
    Η kawasaki, άλλη αυτή... Ούτε το θέμα της τροφοδοσίας στα zx130 δεν έφτιαξε. Και ούτε λόγος για τα versys... Σιωπηρή(!!!) ανάκληση και μόνο στη χώρα παραγωγής τους, κάπου Ταϊλάνδη ή Ινδονησία αν θυμάμαι καλά...

    Τα Ιαπωνικά μεταλλα να είναι καλά. Ναι, αυτά που η kobe steel "νοθευει" με ότι σαβούρα βρει μπροστά της...

  14. #74
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μην τα πληγώνεις τα παιδιά... Άφησε τα να ζήσουν το μύθο τους στην Ιαπωνία.
    Live your myth in Japan.

    Τουλάχιστον η piaggio προχώρησε σε ανάκληση για τις τρόμπες στα bev 350.

    Η χονδα από την άλλη μούγκα για τα σασμάν στα cb500, για τους στρόφαλους στα sh150, για τα πηνία σχεδόν σε ολα να της τα μοντέλα, για τις μπιελες στα innova και πόσα ακόμα...
    Η kawasaki, άλλη αυτή... Ούτε το θέμα της τροφοδοσίας στα zx130 δεν έφτιαξε. Και ούτε λόγος για τα versys... Σιωπηρή(!!!) ανάκληση και μόνο στη χώρα παραγωγής τους, κάπου Ταϊλάνδη ή Ινδονησία αν θυμάμαι καλά...

    Τα Ιαπωνικά μεταλλα να είναι καλά. Ναι, αυτά που η kobe steel "νοθευει" με ότι σαβούρα βρει μπροστά της...
    Ρε αδερφέ ντάξει καταλάβαμε πίνεις νερό στο όνομα πεβερλι και πιατζιο...λοιπόν εγώ που είχα και gillera 4t και piaggio και aprilia απο σκούτερ σε πληροφορώ ότι το μοναδικό που δεν έβγαλε το παραμικρό 30.000χλμ ήταν το sym symphony sr 150....απ τα ιταλικά μόνο παράπονα απ οποιον ξέρω.....και καλό θα ήταν να σταματήσεις την καραμέλα με τα ιαπωνικά....Όπως και να το κάνεις είναι 5 σκάλες...Όχι κανε το 10 σκάλες πάνω από τα ιταλικά....εφόσον τα έχεις πετάξει όλα σε ένα καζάνι...σκούτερ μηχανές τα πάντα όλα....και παμε παρακάτω....οσον αφορά την απάντηση στο φιλο......εφόσον μπορείς....πάντα καινούριο...έχεις και την εγγύηση σου και το κεφάλι σου ήσυχο...μεγάλο πράγμα το piece of mind...
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #75
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου.Έχει αγοράσει το Sym Symphony 125 ST ο κουνιάδος μου και κάνει διανομή κάθε μέρα 8-10 ώρες.Έχει φτάσει μέσα σε 1 χρόνο περίπου 16.000χλμ και το μόνο πρόβλημα που του έβγαλε ήταν που έκοψε ιμάντα διότι ο ΙΔΙΟΣ είχε αμελήσει να τον αλλάξει στις 12.000 που λέει ο κατασκευαστής.
    Κανένα πρόβλημα άλλο σε κανένα τομέα.
    Επειδή το έχω καβαλήσει το μηχανάκι 2 φορές η προσωπική μου άποψη είναι οτι...
    Οκ καλό είναι αλλά με χαλάει η σέλα.Αλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

    Αυτά από έναν που σιχαίνεται τα σκούτερ.Πάντως ο κουνιάδος είναι κάτι παραπάνω απο αυχαριστημένος.Και προέρχεται απο WR250,Astrea Supra 100,GLX 90cc,Townmate 80cc

    Eίναι το μοναδικό Sym μαζί με το Wolf 250 που θεωρώ πως έχει κάποια αξιοπιστία.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θελω Βοηθεια Για Αγορα Scooter !
    από Aloyreos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2011, 06:35
  2. βοήθεια για αγορα scooter!!
    από giannis2304 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 23:27
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF