Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?

  1. #1
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150

    ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?

    GIA PAIDIA...
    MIA APLI ILITHIA EROTISI POU OMOS MALLON APASXOLEI ARKETOUS????

    SE PERIPTOSI EKTAKTOU FRENARISMATOS ANAGKIS H KAI GENIKA FRENARISMATOS PIOS EINAI O SOSTOS TROPOS:

    1. TSITA TO MPROSTA MEXRI NA "KOKALOSEI" KAI META PISO
    2. TO ANTITHETO APO TO 1
    3. KAI TA DYO, MPROS KAI PISO, TAYTOXRONA.

    EYXARISTO....

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Θα απαντήσει κανείς ρε ???

    (Άντε γιατί θα πλακώσει ο "τρικυμία εν κρανίω" και θα αρχίσει τα διαφορικά ολοκληρώματα (ναι, υπάρχουν...) σχετικά με την κατανομή του φρεναρίσματος).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Το σωστό φρενάρισμα είναι αυτό που δεν είναι ανάγκης.
    Είναι αυτό που λέμε το είδα να έρχεται και έστριψα.
    Η άποψη μου πάντως είναι και τα 2 μαζί χωρίς να μπλοκάρεις τίποτα.

  4. #4
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Το σωστό φρενάρισμα είναι αυτό που δεν είναι ανάγκης.
    Είναι αυτό που λέμε το είδα να έρχεται και έστριψα.
    Η άποψη μου πάντως είναι και τα 2 μαζί χωρίς να μπλοκάρεις τίποτα.
    SIGOURA FILE STEF, ALLA AN TO DEIS TELEYTAIA STIGMI? OXI KAI KATI TOSO PROTOTIPO STOUS ELLINIKOUS DROMOUS....

    TOTE TI KANEIS?

  5. #5
    Ο σωστός τρόπος είναι ο τριτος, με μεγαλύτερη πίεση στα μπροστινά βέβαια. Το πίσω έχει μάλλον βοηθητική ή διακοσμητική λειτουργία. πχ ο Freddie Spencer που ήταν από τους μεγαλύτερους οδηγούς αγώνων ΔΕΝ είχε καν πισω φρένο. Τώρα σε φρενάρισμα πανικού, τι να πω; Μπροστινά βέβαια, μέχρι να νοιώσουμε ότι μπλοκάρει, οπότε αφήνουμε λίγο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    φρεναρισμα αναγκης... =το καλυτερο δυνατο. Αυτο δε σημαινει οτι θα γλυστρισουμε κι ολας. ακριβως το αντιθετο.

    πρεπει να πατηθει σε πρωτη φαση ΛΙΓΟ το πισω ετσι ωστε να μετατοπιστει το βαρος της λιγο εμπρος. Σχεδον αμεσως παταω μετρια το εμπρος ωστε να φορτισω το εμπρος πιρουνι και να αυξησω την προσφυση του εμπρος ελαστικου (το πισω το κραταω πατημενο κατα ενα μικρο ποσοστο και προσεχω να μην το πατησω αλλο. Ισως πιο μετα το χαλαρωσω και λιγο), σαν 2ο σταδιο μπορω να πατησω ακομα πιο πολυ το εμπρος και φρεναρω δυνατα.
    Προυποθεσεις:
    1) Η μοτο ειναι σε ορθια θεση.
    2)Τα ποδια σφηγμενα στο τεποζιτο, σωμα σε ευθεια γραμμη χωρις να γερνει αριστ.δεξια
    3)χερια οχι τεντωμενα. Οι αγκωνες να ειναι λιγο λιγισμενοι και να κρατουν το τιμονι στα ισια.

    (η προσωπικη μου αποψη στο θεμα)
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    +1 σε οτι ειπε ο cbanthropos και να εχεις στο μυαλο σου οτι το σχετικα ιδανικο αν το παμε σε ποσοστα ειναι το 30% πισω και το 70% μπροστα!!!



    προσοχη ομως αν εχεις μεγαλη ταχυτητα γιατι το endo καραδοκει!!!

  8. #8
    ρε παιδιά δεν κάνει κανένας σας κανα κατεβασματάκι;;;;;;(ταχυτήτων) προσωπικά απο τους πρώτους παράγοντες για ένα σωστό φρενάρισμα θεωρώ περα απο την επιτυχή κατανομή πέδης στον μπροστινό και πισινό, το κατέβασμα.Εγω εχω κυριολεκτικά σωθεί πολλές φορές οταν ήμουν με 200+(αλλα και με μικρές ταχύτητες).

  9. #9
    Eγω δεν ξερω αν φρεναρω σωστα,αλλα κανω τα εξης ,ενστικτωδως γιατι στο παρελθον ειχα μπλοκαρει και πεσει αρκετες φορες

    Και τα δυο φρενα μαζι αρχικα μαλακα μετα βλεπωντας πως δεν εχω πολλα μετρα για σταματημα ,τα δαγκωνω.Κατεβαζω στην αρχη και δυο ταχητητες μαζι μεχρι την δευτερα.Αφηνα τα φρενα και τον συμπλεκτη μαζι ετσι ωστε το μηχανακι να τρεμει και να σκορτσαρει να τσουλαει (ετσι ωστε να μην μπλοκαρει) και να φρεναρει μονο απο το μοτερ. και μετα ξανα φρεναρισμα πανικου.Κατι σαν χειροποιητο ABS.
    Δεν δισταζω να εξαντλησω την αποσταση απο την μηχανη εως το εμποδιο.Πρωτο μελημα ειναι να μην μπλοκαρει.Ειναι καπως επικυνδινο.Καποιες φορες δεν εχω υπολογισει πολυ σωστα,προλαβα να σταματησω αλλα ηταν καπως τρομαχτικο.
    Και να πει κανας πιο διαβασμενος την αποψη του για να μην περναμε και λαθος πληροφοριες.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  10. #10
    Το σωστό φρενάρισμα πανικού είναι ευθέως ανάλογο με την ποιότητα της ασφάλτου. Και αφού γλιτώσουμε να κρατήσουμε τη μηχανή όρθια και να μην πέσει στα πλάγια.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #11
    Κάτι που δεν είδα ως τώρα στην κουβέντα και το οποίο μου κόστισε ένα κάταγμα πέρυσι:

    Ή φρενάρουμε, ή κάνουμε μανούβρα αποφυγής. ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ, ΤΖΙΖΖΖΖ ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ ΜΠΡΡΡΡ!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Ο πανικός είναι ο χειρότερος εχθρός.
    Ο αμέσως επόμενος το μπλοκάρισμα.
    Σε κατάσταση πανικού όπως στη στιγμή που βλέπεις το εμπόδιο να πετάγεται αντιδράς αυτόματα και με πολύ δύναμη.
    Η μόνη σωτηρία είναι να έχεις συνηθήσει να φρενάρεις σωστά με το μπροστινό και λιγότερο με το πίσω.
    Το μηχανάκι ΜΟΥ με 2 δάχτυλα στην μανέτα δεν μπλοκάρει εύκολα, οπότε φρενάρω με ένα ή δύο δάχτυλα συνέχεια.
    Προσέχτε μη πατάτε συμπλέκτη γιατί μπορεί να μπλοκάρει ευκολότερα πίσω.
    Κανα κατέβασμα βοηθάει αλλά προσοχή, μου έχει τύχει τη στιγμή που πάταγα συμπλέκτη να μπλοκάρει η πίσω ρόδα λόγω του φρένου και όταν τον ξαναάφησα με μια ταχύτητα κάτω απλά ήταν σβηστό και πήγα έτσι καμιά εικοσαριά μέτρα μέχρι να αποφασίσει η άσφαλτος αν έχει πρόσφυση, μη ξεχνάμε οτι όλο το βάρος είναι μπροστά σε τέτοιες φάσεις.
    Και τέλος πιστεύω οτι δεν πρέπει να πέσεις.
    Δεν έχει νόημα να σφηνώσεις κάτω απο κανα αυτοκίνητο, και το χειρότερο είναι να φύγει το αυτοκίνητο και εσύ απλά να έχεις πέσει μόνος σου.
    Στο τελευταίο βέβαια δεν έιμαι και σίγουρος αλλά έτσι νομίζω.

  13. #13
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Ας πω και γω τη γνώμη μου.Όσες φορές χρειάστηκε να φρενάρω απότομα επειδή είδα ξαφνικά εμπόδιο έκανα το εξής: φρέναρα αρκετά δυνατά πατώντας και μπροστινό αλλά και πίσω φρένο(αλλά όχι τέρμα για να μην μπλοκάρουν οι τροχοί) για 1-2 δευτερόλεπτα,μετά άφησα εντελώς τα φρένα και αμέσως τα ξαναπάτησα με τον ίδιο τρόπο,αφήνοντας όσο έκοβε ταχύτητα μέχρι που σταμάτησα με ασφάλεια.Φρενάροντας έτσι δεν έχω κινδυνέψει ποτέ.Μόνο μια φορά πήγα να ξεκινήσω απο φανάρι και πετάχτηκε μπροστά μου ένας απο κόκκινο,πάτησα αντανακλαστικά το μπροστά μόνο(το κοκκάλωσα) και έκανα ένα τόοοοοοοσο δα μικρόυλι έντο(παραλίγο να φάω τα μούτρα μου...).

    Επίσης πολλές φορές υπάρχει περιθώριο και για ελιγμό ακόμα και σε συνδυασμό με τα φρένα(φρενάρουμε στην αρχή και αν εκτιμήσουμε οτι δεν προλαβαινουμε να σταματήσουμε αφήνουμε εντελώς τα φρένα και αποφεύγουμε το εμπόδιο).Ωστόσο τους ελιγμούς αποφυγής προσπαθώ να τους αποφύγω γιατί μπορεί να στραβώσει χειρότερα η κατάσταση(να έρχεται αμάξι απο την άλλη,μηχανή ή ακόμα και πεζός και σπάνια προλαβαίνεις εκείνη την στιγμή να ελέγξεις).
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  14. #14

    Exclamation Φρένα!!!

    Το πιό κατάλληλο δυνατό φρενάρισμα σε σπορ μηχανή και καλή άσφαλτο είναι περίπου 90% μπροστά, 10% πίσω. Για δυνατό φρενάρισμα μια θεωρία λέει ότι είναι ιδανικό να πατήσουμε το πίσω ένα κλάσμα του δευτερολέπτου πριν από το μπροστά ώστε να φορτίσουμε τον εμπρός τροχό, μετά πατάμε το μπροστινό και μειώνουμε την πίεση στο πίσω. Αν ο δρόμος γλυστράει ή είναι βρεγμένος το πίσω έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί δεν επιτυγχάνεται τόσο μεγάλη μεταφορά βάρους.

    Το καλύτερο φρενάρισμα πανικού είναι μάλλον να μην είναι πανικού αλλά ελεγχόμενο οπότε φρενάρουμε με τα δύο φρένα και με πίεση ανάλογη της κατάστασης της ασφάλτου.

    Βέβαια κάποιες φορές μπορεί να μας κυριεύσει ο πανικός και τότε νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να έχουμε μάθει να φρενάρουμε με το μπροστινό που μπλοκάρει δυσκολότερα. Εγώ έχω σχεδόν πάντα ένα δάκτυλο στη μανέτα του φρένου - ιδίως μέσα στην πόλη - και φρενάρω με ένα δάκτυλο οπότε δύσκολα το μπλοκάρω.

    - The superior pilot uses his superior judgement to avoid having to use his superior skills -

  15. #15
    Καλό είναι καθώς φρενάρουμε και πέφτουν οι στροφές του μοτέρ να ανεβαίνουν οι στροφές του νιονιού μας και να αναζητούμε διεξόδους διαφυγής, αφού συχνά το φρενάρισμα δεν την γλιτώνει την κατάσταση.

    Έχω αδιάκοπα ΔΥΟ δάκτυλα στη μανέτα, ένα δεν μου φτάνει με τίποτε. Μια μέρα μόλις αφού το διαπίστωσα και έβαλα δεύτερο δάκτυλο, παραλίγο να πατήσω δύο πιπίνες που περνούσαν ανάμεσα στα αμάξια στην Πατησίων και δεν τις έβλεπα λόγω μεγάλου οχήματος που τις έκρυβε.

    Με ένα δάκτυλο θα τις είχα χτυπήσει, 100%.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43
  2. Για Σωστο Μαυρισμα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 08:30
  3. Ειναι Σωστο...
    από XTMPAM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF