Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 79

Θέμα: SUZUKI GSR 600 (2006) VS HONDA HORNET 600 (2000)

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Αφου σου αρεσει το hornet δες το 900.
    Πολυ καλυτερο απο ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν και κοντα στα λεφτα που λες.
    Αλλιως αν ανεβεις οικονομικα triple 675
    Το 900 είναι πολύ καλό όντως, το έχω τόσα χρόνια!
    2000 εχει budget όμως και 900 δεν θα βρεί με τόσα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Περιμενε να μαζεψεις λιγα ακομα και παρε ενα πιο συγχρονο Hornet. Tης γενιας με το usd μπροστα που διατηρησε το στρογγυλο φαναρι.
    Τοσο παλιο Hornet που κοιτας θα εχει χαρχαλεψει οπως και να εχει.
    Δεν υπαρχει καμια τοσο αισθητη διαφορα μεταξυ Fazer και GSR στις χαμηλες στροφες. Και τα δυο σερνονται. Αν θελεις ροπη χαμηλα κοιτας για δικυλινδρο οπως το SV 650 αλλα σιγουρα οχι αυτο που ποσταραν εδω!
    Αν το θελεις για χρηση κυριως πολης το SV ή καποιο ER-6 θα σε βολεψει σιγουρα περισσοτερο. Τα 4κυλινδρα κουραζουν (τουλαχιστον εμενα).
    Για κάποιο λόγο το κράζουν το FZ6 οτι έχει περίεργη συμπεριφορά ο κινητήρας στα χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα.Θα προσπαθήσω να κάνω ενα test ride για να το τσεκάρω.

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    ρε σεις αυτό το SV γράφει 92Hp!..

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχυει καθολου αυτο, ειναι μια σαχλαμαρα που διαδοθηκε χωρις νοημα αυτο. Το ειχα ως οχημα δουλειας για 2 χρονια, ναι ψηλα οντως τρελαινεται και φορμουλιζει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αργο μεσσαιες και χαμηλες, απλα δεν ειναι τοσο ηφαιστειο οσο ειναι ψηλα. Κινεισαι πολυ ανετα μια φορα στις μεσσαιες του.

    Ολα τα τετρακυλινδρα 600 ειναι ετσι, και το hornet και το gsr, οποιος λεει ψοφιο το ενα και οχι ψοφιο το αλλο, απλα λεει οτιναναι.

    Γενικοτερα μην πιστευεις οτι γραφουν στο ιντερνετ, καλη αρχικη πληροφορια μπορει να ειναι, αλλα αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος, πραγματικη πληροφορια δεν θα εχεις.
    Nαι οκ, καμμία σχέση δεν έχει το Fazer με το Hornet χαμηλες μεσαίες.
    Δεν το διάβασα στο internet, τα καβάλησα.
    Για το GSR δεν ξερω, δεν το εχω καβαλήσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Staskw Προβολή μηνύματος
    Για κάποιο λόγο το κράζουν το FZ6 οτι έχει περίεργη συμπεριφορά ο κινητήρας στα χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα.Θα προσπαθήσω να κάνω ενα test ride για να το τσεκάρω.
    μην πολυτσιμπάς με το τι κράζει ποιος.
    το φεηζερ ειναι ενα εξαιρετικό αλεξίσφαιρο μηχάνημα που κάνει πολλά πράγματα αρκετά καλά ( και είναι και πολύ όμορφο).Τουριστας, δικαβαλος τουρίστας, κομιούτερ, κανίβαλος,γιουνέημιτ.
    για μέσα στην πόλη το ότι είναι λίγο πιο κουφιο χαμηλά, είναι ταμάμ!
    και αν θελήσεις να ζωηρέψεις με τον δεξί καρπό τότε ψηλά είναι λύσσα. Ειδικά σαν νέο αναβάτη θα σε τρομάξει πιθανώς.

    Νομίζω ότι εκεί που (δείχνεις να) έχεις εστιάσει σαν κατηγορία, βρίσκεις καλά μηχανάκια συνολικά.
    με κάποιες μικροδιαφορές φυσικά αλλά στο συνολο τους ποιοτικές κατασκευές.

    Αλλά γιατί εκτός του κατεσάρ, δεν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	20,4 KB 
ID:	410401
    ε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Tο παλιο καρμπυρατερατο Fazer (με το μοτερ Thundercat) ειναι ελαφρως (ελαφρως ομως) πιο γεματο χαμηλα. Αμφοτερα παντως εχουν σχεδον μηδενικη ροπη κατω απο τις 3 χιλιαδες στροφες. Απο τις 3,5 και μετα αρχιζουν και παιρνουν λιγο τα ποδια τους, απο τις 6 και μετα πανε καλα και μετα τις 8 γινεται τσι πουτ@νας. Παντελως ακαταληλα για καθημερινη κινηση σε πολη.
    Το GSR ειναι παρομοια κατασταση.
    Το Hornet ειναι πιο γεματο χαμηλα και πιο γραμμικο αλλα και πιο αβολο εργονομικα σε θεση οδηγησης (κατ εμε).

    Ειπαμε, παρε δικυλινδρο, μη σου πω και μονοκυλινδρο.. Θα σε εξυπηρετησουν πολυ καλυτερα εντος των τειχων. Τωρα αν θελεις sony και καλα 4Κ γνωμη μου ειναι να μαζεψεις λιγα περισσοτερα λεφτα και να πας για το επομενης γενια Hornet.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    μην πολυτσιμπάς με το τι κράζει ποιος.
    το φεηζερ ειναι ενα εξαιρετικό αλεξίσφαιρο μηχάνημα που κάνει πολλά πράγματα αρκετά καλά ( και είναι και πολύ όμορφο).Τουριστας, δικαβαλος τουρίστας, κομιούτερ, κανίβαλος,γιουνέημιτ.
    για μέσα στην πόλη το ότι είναι λίγο πιο κουφιο χαμηλά, είναι ταμάμ!
    και αν θελήσεις να ζωηρέψεις με τον δεξί καρπό τότε ψηλά είναι λύσσα. Ειδικά σαν νέο αναβάτη θα σε τρομάξει πιθανώς.

    Νομίζω ότι εκεί που (δείχνεις να) έχεις εστιάσει σαν κατηγορία, βρίσκεις καλά μηχανάκια συνολικά.
    με κάποιες μικροδιαφορές φυσικά αλλά στο συνολο τους ποιοτικές κατασκευές.

    Αλλά γιατί εκτός του κατεσάρ, δεν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	20,4 KB 
ID:	410401
    ε;
    Όπως λέει και ο Bob_o_mastoras

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τοσο παλιο Hornet που κοιτας θα εχει χαρχαλεψει οπως και να εχει.
    στα 2000 βρίσκω κάποια FZ6.

    btw αναφορικά μιλώντας για τα γκάζια του σε σχέση με το GSR δείτε τι βρήκα: https://www.youtube.com/watch?v=vsrDMpYBHHY 2:35(Round 1) 2:56(Round 2) .

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/09/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Tο παλιο καρμπυρατερατο Fazer (με το μοτερ Thundercat) ειναι ελαφρως (ελαφρως ομως) πιο γεματο χαμηλα. Αμφοτερα παντως εχουν σχεδον μηδενικη ροπη κατω απο τις 3 χιλιαδες στροφες. Απο τις 3,5 και μετα αρχιζουν και παιρνουν λιγο τα ποδια τους, απο τις 6 και μετα πανε καλα και μετα τις 8 γινεται τσι πουτ@νας. Παντελως ακαταληλα για καθημερινη κινηση σε πολη.
    Το GSR ειναι παρομοια κατασταση.
    Το Hornet ειναι πιο γεματο χαμηλα και πιο γραμμικο αλλα και πιο αβολο εργονομικα σε θεση οδηγησης (κατ εμε).

    Ειπαμε, παρε δικυλινδρο, μη σου πω και μονοκυλινδρο.. Θα σε εξυπηρετησουν πολυ καλυτερα εντος των τειχων. Τωρα αν θελεις sony και καλα 4Κ γνωμη μου ειναι να μαζεψεις λιγα περισσοτερα λεφτα και να πας για το επομενης γενια Hornet.
    Μένω επαρχία με 20χλμ ανοιχτό δρόμο και λίγα στροφιλίκια απόσταση απο την κοντινότερη πόλη.Είχα 2κύλινδρο το βαρέθηκα.

  9. #39
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Staskw Προβολή μηνύματος
    Μένω επαρχία με 20χλμ ανοιχτό δρόμο και λίγα στροφιλίκια απόσταση απο την κοντινότερη πόλη.Είχα 2κύλινδρο το βαρέθηκα.
    A, ok τοτε. Νομιζα ησουν Αθηνα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #40
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Σχετικά με τα fazer, είχα το fzs και φίλος το fz6.
    H διαφορά στις μεσσαίες είναι ΠΟΛΥ αισθητή υπέρ του FZS και το κάνει πολύ πιο εύχρηστο και φιλικό/καθημερινό μηχανάκι.
    Στα πολύ ψηλά βέβαια αυτή η διαφορά γυρνάει τούμπα, οπότε εξαρτάται τί είναι αυτό που θες.
    Ξέρω από βέσπα!

  11. #41
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Υπαρχει και το πολυ ομορφο αλλα παλιο, γυμνο και αεροψυκτο Bandit. Το μονο με τοσο ρετρο λουκ. Για εμενα (σε ασπρο-μπλε) το πιο ομορφο απο ολα αυτα που συζηταμε αλλα πιθανον και το χειροτερο σε specs.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    το fazer ειναι πολύ καλο στο ταξιδι και εχει μια χαρα γκαζι παντου. περιεργο μοτερ μιας που δεν ταιριαζει καθολου στον χαρατηρα της μηχανης. Παρόλα αυτα ειναι το χειροτερο μηχανάκι που εχω οδηγησει, μακραν το χειροτερο που είχα δικο μου. Αν σε μισουσα δηλαδη θα σου έλεγα να το αγοράσεις. Εγω θα έπερνα 675. Αν θες κατι αναμεσα στα 2 θα επέλεγα το καλυτερο που θα εβρισκα ανεξαρτητα απο μαρκα. ενα λουλουδι μηχανάκι ειναι καλυτερο απο ενα μετριο αλλης μαρκας εφοσον ειναι σχεδον ιδια σε specs/στησιμο/μοτερ/φρενα κτλ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Αυτό πάντως που κάποιος είναι ανάμεσα σε 2 μηχανάκια και καταλήγει να είναι ανάμεσα σε 25 είναι πολύ γαμάτο.

  14. #44
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112
    Έχω το GSR600 k6 από το 2006, δεν έχω οδηγήσει το Hornet

    Είναι ευκολοοδήγητο και απροβλημάτιστο. Με εξαίρεση ένα ρουλεμάν τιμονιού δεν έχει χρειαστεί τίποτα απρόβλεπτο πέρα από τα τυπικά service. Δεν το έχω βάλει σε πίστα γιατί δε με ενδιέφερε ποτέ. Σε όλες τις άλλες χρήσεις street μοτοσυκλέτας με έχει αφήσει ευχαριστημένο (πόλη, επαρχιακός, ταξίδι μονός/διπλός).

    Σε επαρχιακό δρόμο η κατανάλωσή του είναι πολύ καλή.

    Στην πόλη ή πάνω από τα 110-120 πίνει, αλλά όχι κάτι φοβερό για 4κύλινδρο.

    Στην κατηγορία οι επιλογές είναι πολλές (hornet, z750, fazer). Εγώ το πήρα γιατί γουστάρω Suzuki και επίσης ήταν το πιο φρέσκο εμφανισιακά το 2006. Αν θες κάτι άλλο, ρωτάς.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Τα 2000 ειναι θεματακι σαν budget και δεν νομιζω να φτανουν για ενα αξιοπρεπες gsr. Οποτε πηγαινε στο hornet καλυτερα. Ουτε fazer παιζει σε τετοια χρηματα (μιλαω για το s2. Αν πας πιο πισω βρισκεις). Εχω σαν επιλογες θα κοιταζα hornet, fazer, sv. Με μια κλιση στα 2 τελευταια γτ το hornet δεν ειναι κ για πολλες συγκινησεις. Αν καταληξεις παντως σε hornet, βαλε στο παιχνιδι και το τιμιο bundit εξισου σκυλι αλλα για αναβατη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda hornet 600 vs honda cb 1000r!
    από Kostas156 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2016, 15:39
  2. suzuki bandit s 650 vs honda cbf 600
    από kpv στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF