Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: CryptonX αγοράστηκε.

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    CryptonX αγοράστηκε.

    Εθιμοτυπικά πλέον
    Μιας και σας είχα πεί οτι αγόρασα το κρυπτονΧ να βάλουμε και μερικές φωτογραφίες και μια μικρή περιγραφή.
    Αν και δεν έχω τελειώσει τα μαζέματα που θέλει αλλά παρασκευή πλέον θα ξαναπάω συνεργείο και να ανοίξω και σε αυτό Book service μιας και δεν έχει (σιγά μην είχε δηλαδή αλλά λέμε).
    Το μηχανάκι έχει αλλάξει κάμποσους ιδιοκτήτες και τους ξέρω όλους.
    Δεν θεωρώ βέβαια οτι έκανα την αγορά του αιώνα αλλά είναι σίγουρα μια πολύ καλλίτερη επιλογή απο το sym magic και το Modenas kriss II με την χαλασμένη πλεξούδα.Τουλάχιστον για εργάτης χιλιομετροφάγος.
    Εδώ ο πάπιος πλέον.Και περιγραφή απο κάτω τις εικόνες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	410336
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	90,1 KB 
ID:	410337
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_3.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	62,6 KB 
ID:	410338

    Στο διαταυτα.Το μηχανάκι είναι πρώτη άδεια 2007.Αρχικά ήταν special edition και έγινε μαύρο απο τον δεύτερο ιδιοκτήτη και άσπρο απο τον τέταρτο.(Είμαι ο πέμπτος).
    Τα χιλιόμετρα στο κοντέρ είναι πλασματικά διότι το τελευταίο κτέο είχε 46000 χλμ και το κοντέρ γράφει πιο λίγα (αλλά δεν λειτουργεί κιόλλας μιας και θέλει ατέρμονα)...Ο πρώτος ιδιοκτήτης που το είχε το είχε για διανομή 4 χρόνια με περίπου 100χλμ την μέρα για 6 μέρες την βδομάδα.Μαζί με τις διακοπές υπολογίζω περίπου 112.000χλμ.Ο δεύτερος το κράτησε 3 χρόνια και το είχε για να πηγαίνει καμια βόλτα και γυρω γυρω άρα ας πούμε άλλα 30.000.Ο τρίτος το κράτησε μέχρι πέρυσι και το είχε και αυτός για καμια βόλτα και ελάχιστα διανομή άρα υπολογίζω καμια 50ρια χιλιάδες ακόμα και το έδωσε να βαράει μπιέλα στον τέταρτο που το κράτησε ένα χρόνο με περίπου 25.000 που το πήρα εγώ.Άρα μιλάμε για ένα μηχανάκι που σαν σασί έχει περίπου 217.000 χλμ.Το μοτέρ έχει περίπου στις 25.000 μιας και είναι απο ανακασκευή μετά την μπιέλα.
    Για αρχή το μηχανάκι θέλει καδένα εκκεντροφόρου,λαδια,φιλτρο,βαλβίδες,λάστιχα.(την καδένα την έχω πάρει και τα λαδάκια).
    Μαζί πήρα με το μηχανάκι δεύτερο μοτέρ/πλεξούδα/ψυγείο με χαρτιά απο τρακαρισμένο,φανάρι εμπρός,ζαντολάστιχα δεύτερα,σέλα δεύτερη, σφραγισμένο σετ δισκάκια γνήσια,τακάκια ferodo εμπρός,afam αλυσιδογράναζα όλα σφραγισμένα.Υπ όψιν οτι οι 3 ενδιάμεσοι ιδιοκτήτες είναι ολίγο κάφροι/κάγκουρες.

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    και πόσα έδωσες για τέτοιο ιστορικό και 220χιλ. χιλιόμετρα;

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Για τακάκια σου προτείνω να πετάξεις τα φερόντο και να δοκιμάσεις τα κάρμπον της EBC (SFAC464), θα με θυμηθείς!
    όσο ήμουν ντελίβερυ, άλλαζα λόγω φθοράς τα ορίτζιναλ της Γιαμαχα (που είναι καλύτερα,ακριβότερα & ανθεκτικότερα των φερόντο) σχεδόν κάθε 3 μήνες.
    Τωρα μπορεί να μην κάνω ντελίβερυ αλλά συνεχίζω και γράφω παρα πολλά χλμ με το μηχανακι.
    Τα φοράω απο τις 8.6.18 και ακόμα με πάνε!υπολογίζω γύρω στα χριστούγεννα θα χρειαστούν αλλαγή. 1,5 χρόνο χρήσης δηλαδή!

    Αν το 2ο σετ ζάντες που λες ότι πήρες είναι με ακτίνες, τότε βάλτες χθες.
    Δεν είναι οι δρόμοι για χυτές ζάντες άμα είσαι ντελίβερι (καλά και γενικά δεν είναι,πόσο μάλλον τωρα).

    Κάτω απο το φανάρι έχει μια βίδα με δεκαράκι παξιμάδι για να ρυθμιζεις το κάτοπτρο. Εγω έχω φάει λίγο το πλαστικό με λίμα (με πέτρα λιμαρισματος σε ηλεκτρικό κατσαβίδι) για να μου δίνει λίγα χιλιοστά ακόμα χαμηλώματος της δέσμης.

    Ας είναι όσο κάφροι θέλουν οι προηγούμενοι.
    Αφού το μηχανάκι λες ότι έκανε επισκευή το μοτέρ, τότε το μόνο που σου μένει είναι να δεις την κατάσταση του αμορτισερ.

    Όταν το φέρεις στα συγκαλά του, θα δεις ότι είναι ο απόλυτος εργάτης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για τακάκια σου προτείνω να πετάξεις τα φερόντο και να δοκιμάσεις τα κάρμπον της EBC (SFAC464), θα με θυμηθείς!
    όσο ήμουν ντελίβερυ, άλλαζα λόγω φθοράς τα ορίτζιναλ της Γιαμαχα (που είναι καλύτερα,ακριβότερα & ανθεκτικότερα των φερόντο) σχεδόν κάθε 3 μήνες.
    Τωρα μπορεί να μην κάνω ντελίβερυ αλλά συνεχίζω και γράφω παρα πολλά χλμ με το μηχανακι.
    Τα φοράω απο τις 8.6.18 και ακόμα με πάνε!υπολογίζω γύρω στα χριστούγεννα θα χρειαστούν αλλαγή. 1,5 χρόνο χρήσης δηλαδή!

    Αν το 2ο σετ ζάντες που λες ότι πήρες είναι με ακτίνες, τότε βάλτες χθες.
    Δεν είναι οι δρόμοι για χυτές ζάντες άμα είσαι ντελίβερι (καλά και γενικά δεν είναι,πόσο μάλλον τωρα).

    Ας είναι όσο κάφροι θέλουν οι προηγούμενοι.
    Αφού το μηχανάκι λες ότι έκανε επισκευή το μοτέρ, τότε το μόνο που σου μένει είναι να δεις την κατάσταση του αμορτισερ.

    Όταν το φέρεις στα συγκαλά του, θα δεις ότι είναι ο απόλυτος εργάτης.
    Αναρτήσεις εμπρός αφήνουν μπιχλίτσα στα καλάμια.Πίσω ανάρτηση φοράει RCB εδώ και περίπου 7.000 χλμ επειδή η μαμά ήταν λίγο σώβρακο. (λογικό)
    Οι ζάντες δυστηχώς δεν είναι με ακτίνες αλλά είναι οι special edition που είχε απο την μέρα που αγοράστηκε κουτα.Δεν έχουν κανένα θέμα απλά θα τις έχω στο μαγαζί σε περίπτωση που πάθω κανα λάστιχο να κάνω αλλαγή αμέσως στην ρόδα και δρόμο πάλι για παραγγελίες...Ο λόγος που ίσως ΔΕΝ πάψ σε ακτινωτές είναι οτι με τα tubeless μπορώ εντός Αθήνας με την μέθοδο βενζινάδικο-βενζινάδικο να φτάσω στο μαγαζί ενώ με σαμπρέλα χάνει πιο γρήγορα τον αέρα.

    Ευχαριστώ για τη συμβουλή για τα τακάκια αλλά μιας και τα έχω ήδη τζάμπα θα τα βάλω στην επόμενη αλλαγή και μετά θα δοκιμάσω τα άλλα που είπες.Αν και αυτά που φοράει έχουν ψωμάκι ακόμα.

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    και πόσα έδωσες για τέτοιο ιστορικό και 220χιλ. χιλιόμετρα;
    Ουσιαστικά κόστισε 1600 με την προίκα αλλά όχι όλα σε λεφτά.Γύρω στα 1000 έδωσα στο χέρι...και το Μοdenas Kriss II δανεικό και 3 σφραγισμένα συλλεκτικά παιχνίδια απο PS4.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Η μπίχλα στα καλαμια συμβαινει απο καινούριο,μου το έλεγαν στο εξουσιοδοτημένο απο όταν το πήρα. Δεν σε απασχολεί.

    RCB είχα βάλει κι εγω, όπως σου είχα γράψει προχθες στο αλλο θρεντ. Μια παπαριά καμαρωτή είναι για να ψαρώνουν οι πιτσιρικάδες που τα ακουμπάνε χοντρά για τα κρυπτον.
    Αν δεν πας σε ωχλινς που εντάξει εκεί ξέρεις τι παίζει, τότε όταν κλάσει το παρόν, ξαναγύρνα σε εργοστασιακό αμορτισέρ.

    Για τα τακάκια.
    Προφανώς και μια δοκιμή θα σε πείσει.
    Επειδή νομίζω έχεις αναφέρει ότι το τρως κι εσυ το φαΐ σου, θα διαπιστώσεις το πόσο αθλια ειναι τα φεροντο.
    Τα ebc που σου λέω είναι και πιο φτηνά απο τα Γιαμάχα.

    Α,επίσης σκέψου να αλλάξεις σωληνακι φρένου με υψηλής.Εμένα με βοήθησε αρκετά.

    Για τις ζάντες αυτό που λες δεν εχει και πολύ λογική.
    Να έχεις κάβα ένα ζευγάρι (κι αυτες χυτές) στο μαγαζί για όταν σε πιάσει λάστιχο.
    Αρχικά, το αν και που θα σε πιάσει λάστιχο δεν το προβλέπεις.
    Κατόπιν αν φας τέτοιο γκουπ απο λακουβα που φτάσει να κάνει ζημιά και στη ζάντα εκτός απο το λάστιχο, τότε μάλλον θα έχεις πιο σοβαρά θέματα να ανησυχήσεις.
    Στη θέση σου θα πούλαγα το ένα ζευγαρι χυτές για να παρω με ακτίνες.Ειδικά αν δουλευα ντελίβερυ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ...και 3 σφραγισμένα συλλεκτικά παιχνίδια απο PS4.


    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΣΟΛΙΑ ΠΑΙΚΤΑΡΑ!



    Μεγειές και καλοδούλευτο!
    Life begins at 45°.

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Η μπίχλα στα καλαμια συμβαινει απο καινούριο,μου το έλεγαν στο εξουσιοδοτημένο απο όταν το πήρα. Δεν σε απασχολεί.

    RCB είχα βάλει κι εγω, όπως σου είχα γράψει προχθες στο αλλο θρεντ. Μια παπαριά καμαρωτή είναι για να ψαρώνουν οι πιτσιρικάδες που τα ακουμπάνε χοντρά για τα κρυπτον.
    Αν δεν πας σε ωχλινς που εντάξει εκεί ξέρεις τι παίζει, τότε όταν κλάσει το παρόν, ξαναγύρνα σε εργοστασιακό αμορτισέρ.

    Για τα τακάκια.
    Προφανώς και μια δοκιμή θα σε πείσει.
    Επειδή νομίζω έχεις αναφέρει ότι το τρως κι εσυ το φαΐ σου, θα διαπιστώσεις το πόσο αθλια ειναι τα φεροντο.
    Τα ebc που σου λέω είναι και πιο φτηνά απο τα Γιαμάχα.

    Α,επίσης σκέψου να αλλάξεις σωληνακι φρένου με υψηλής.Εμένα με βοήθησε αρκετά.

    Για τις ζάντες αυτό που λες δεν εχει και πολύ λογική.
    Να έχεις κάβα ένα ζευγάρι (κι αυτες χυτές) στο μαγαζί για όταν σε πιάσει λάστιχο.
    Αρχικά, το αν και που θα σε πιάσει λάστιχο δεν το προβλέπεις.
    Κατόπιν αν φας τέτοιο γκουπ απο λακουβα που φτάσει να κάνει ζημιά και στη ζάντα εκτός απο το λάστιχο, τότε μάλλον θα έχεις πιο σοβαρά θέματα να ανησυχήσεις.
    Στη θέση σου θα πούλαγα το ένα ζευγαρι χυτές για να παρω με ακτίνες.Ειδικά αν δουλευα ντελίβερυ.
    Καποια στιγμή σου έχω τάξει να σου πώ για τα διπλά ενισχυμένα λαστιχάκια/τσιμουχάκια για τα μπροστινά καλάμια.
    Ε μιας και φοράει καινούριο ουσιαστικά αμοστισέρ κρίμα να το βγάλω μέχρι να έχει θέμα.Μετά αναγκαστικά σε Ohlins.
    Σωληνάκια υψηλής μόλις ρεφάρω λίγο απο τα έξοδα σκέφτομαι να βάλω μαζί με μαργαρίτα εμπρός για πιο καλό φρενάρισμα.
    Τακάκια ναι θα τα δοκιμάσω απλά τα ferodo υπάρχουν οπότε θα μπούν για αρχή μόλις χρειαστούν να με βοηθήσουν να ρεφάρω...να έχω ένα διάστημα να πάρω μια ανάσα.
    Οι ζάντες τζάμπα και αυτές ήρθαν.Αλλά αν θα μου κάτσει λάστιχο πχ στα 5 χιλιόμετρα απο το μαγαζί με σαμπρέλα τον έχασα τον αέρα αμέσως.Με tubeless με βγάζει κανα χιλιόμετρα να ξαναβάλω απο άλλο βενζινάδικο.Τώρα αν θα πέσει γκουπ τέτοιο που θα πάθω απο αυτό λάστιχο...εκεί κλάψε και την ζάντα...αλλά δεν είναι οτι αγοράζω ζάντες για αυτό το λόγο.Απλά υπάρχουν και θα μείνουν στο μαγαζί.Αργότερα θα ψάξω να δώ αν υπάρχει ακτινωτή να παίρνει tubeless και θα δούμε.

  9. #9
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος


    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΣΟΛΙΑ ΠΑΙΚΤΑΡΑ!



    Μεγειές και καλοδούλευτο!
    Να σαι καλά....Έμεινα με 112 παιχνίνια μόνο ρε αλλά τι να κάνω...(αν δεν με πιστεύεις παραθέτω και φωτό)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάτω απο το φανάρι έχει μια βίδα με δεκαράκι παξιμάδι για να ρυθμιζεις το κάτοπτρο. Εγω έχω φάει λίγο το πλαστικό με λίμα (με πέτρα λιμαρισματος σε ηλεκτρικό κατσαβίδι) για να μου δίνει λίγα χιλιοστά ακόμα χαμηλώματος της δέσμης.
    Μόλις το πρόσεξα αυτό....Ωραίος.

    Παρακαλώ εδώ γιατί ξεχάστηκα....Μια συνχώνευση με το πάνω...
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 25/09/2019 στις 23:43.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    τα μαμα τακακια μέχρι περσι που θυμαμαι κοστίζαν 17€.
    τα ebc που σου λεω τα πήρα 12€ απο τον εισαγωγέα στις τρεις γεφυρες (Παπακώστα).

    Ναι ρε προφανώς και δε θα πεταξεις καινουριο αμορτισέρ.
    Σωληνάκι με 21€ απο τον Παφίτη στον Πειραιά. Θελει να του πας το οριτζιναλ για δείγμα ομως.
    μπορώ να σε εξυπηρετήσω σε αυτό.το δικό μου το ορίτζιναλ το έχω στο ράφι.

    Αν το μηχανακι το κοιμίζεις εξω,θα σου πρότεινα να αφήσεις τις πεταλούδες για τα λιβάδια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    καλό το deal τελικά.

    αν και με το δανεικο να προσέχεις.

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τα μαμα τακακια μέχρι περσι που θυμαμαι κοστίζαν 17€.
    τα ebc που σου λεω τα πήρα 12€ απο τον εισαγωγέα στις τρεις γεφυρες (Παπακώστα).

    Ναι ρε προφανώς και δε θα πεταξεις καινουριο αμορτισέρ.
    Σωληνάκι με 21€ απο τον Παφίτη στον Πειραιά. Θελει να του πας το οριτζιναλ για δείγμα ομως.
    μπορώ να σε εξυπηρετήσω σε αυτό.το δικό μου το ορίτζιναλ το έχω στο ράφι.

    Αν το μηχανακι το κοιμίζεις εξω,θα σου πρότεινα να αφήσεις τις πεταλούδες για τα λιβάδια.
    Μπά είναι δεσποζόμενο σε χώρο με κάμερες και 24/7 προσωπικό φύλαξης.
    Για το σωληνάκι ευχαριστώ!Θα το χρειαστώ σύντομα!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μπροστά δεν έχουμε πρόβλημα με τα τακάκια. Για πίσω έχετε να προτείνετε κάτι που στους 3 μήνες τα λιώνω τα aspira?


    Τσολιάς καλορίζικο !Ζόρικο το μοτόρι!

  14. #14
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μπροστά δεν έχουμε πρόβλημα με τα τακάκια. Για πίσω έχετε να προτείνετε κάτι που στους 3 μήνες τα λιώνω τα aspira?


    Τσολιάς καλορίζικο !Ζόρικο το μοτόρι!
    Να βάλεις τα γνήσια,ειναι πολύ καλά σε απόδοση και δεν λιώνουν.

    Τσολιά καλά χιλιόμετρα να έχεις αλλά όσο διαβάζω τέτοια τνιλ (1600 ευρώ) για παπί με 4 ιδιοκτήτες και επισκευασμενο μοτέρ σκέφτομαι να δώσω το δικό μου crypton x του 2007 με ούτε 40 χιλιάδες χιλιόμετρα και όλο μαμά 2500 ευρώ!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #15
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Βόλεψε που δεν έδωσα τα πάντα μετρητά!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΖΗΤΕΙΤΑΙ] ΣΕΛΑ Ιnnova 125 injection / cryptonX 135 ΓΝΗΣΙΕΣ
    από zefos1100xx στο forum Αγγελίες ζήτησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2017, 19:23
  2. Κλοπη yamaha cryptonx 135
    από nikos555 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2015, 09:07
  3. Πρόβλημα cryptonx
    από Sardasagam στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2009, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF