Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Στερέωση μπίλιας λεβιέ ταχυτήτων

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787

    Στερέωση μπίλιας λεβιέ ταχυτήτων

    Κατ αρχάς να ζητήσω συγνώμη μιας και δεν αφορούν μοτο αλλά αυτοκίνητο οι συμβουλές που ζητάω, αλλά επειδηΣ εδώ είναι μαζεμένα πολλά μαστορια έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω σωστές απαντήσεις. Επίσης αν είναι σε λάθος σεξιον ας μεταφερθεί.
    Το λοιπόν φιλαράκος πήρε το πρώτο του αυτοκίνητο ένα Peugeot 206 μεταχειρισμένο και τον βοηθάω σε μικρομαζεματα που χρειάζεται. Έχουμε λοιπόν το εξής θέμα. Η μπίλια που είναι στο πάνω μέρος του λεβιέ ταχυτήτων, αυτή που χουφτωνουμε για να αλλάξουμε ταχύτητα έχει ξεκολλήσει και όταν πας να αλλάξεις ταχύτητα σου μένει στο χέρι. Θέλω με κάποιον τρόπο να την στερεωσω. Να πω ότι στην φωλιά της μπίλιας βλέπω υπολείμματα κόλλας που σημαίνει ότι έχει γίνει ξανά προσπάθεια από τον προκάτοχο του αυτοκινήτου για κόλλημα αλλά δεν πέτυχε. Κανονικά έχει ένα πλαστικό σαν καποτα που μπαίνει και φοριέται πάνω στον λεβιέ και από πάνω σφηνωνει η μπίλια. Αυτή η καποτα μάλλον είναι κολλημένη πια μέσα στην φωλιά της μπίλιας και δεν γίνεται να ξεκολλήσει χωρίς να γίνει ζημιά στην μπίλια. Να αγοραστούν καινούρια καποτα και μπίλια κοστίζει κοντά στα 80 ευρωπαϊκά και ο πιτσιρικάς δεν μπορεί να τα διαθέσει τώρα. Ο λεβιές είναι γιαλιστερος μάλλον επινικελωμενος και όχι ανοξειδωτος. Σκέφτομαι να τρυπησω τον λαιμό της μπίλιας και τον λεβιέ με διαμπερή τρύπα και να ασφαλίσω με πειρο διαστολής. Το εγχείρημα έχει δυσκολίες και μάλλον πρέπει να βγει ο λεβιές και να γίνει η τρύπα σε κολωνατο σταθερό δραπανο για να επιτευχθεί σωστό κεντραρισμα. Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα πχ να αγριεψω το μεταλλικό κομμάτι του λεβιέ που φωλιαζει στην μπίλια και να χρησιμοποιήσω κάποια κάλλη εποξική 2 συστατικών; Έχετε να προτείνετε κάποια κόλλα που θα κάνει δουλειά; Όλες οι προτάσεις και οι ιδέες ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    24
    δουλευει πολυ καλα σε αυτην την περιπτωση η παρμπριζοκολλα,παραμενει ελαστικη και ειναι απιστευτα γερη. Το εχω κανει σε λεβιε απο Saxo και ειναι αψογο. Η κολλα εποξικη μολις στεγνωσει γινεται σαν τσιμεντο και δεν μου αρεσε.Το μειονεκτημα της παρμ-κολας ειναι οτι μουντζουρωνει τα χερια για πλακα και βγαινει δυσκολα η μουτζουρα..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Επισης αντι για διαμπερής τρύπα μπορεις να κανεις εγκοπη αριστερα δεξιά στο λεβιε που έρχεται απο το σασμαν και να βαλεις ααφαλεια τυπου Π
    Τις τρύπες στην μπίλια τις κάνεις σε σταθερό δραπανο και μάλλον πρέπει να τις κάνεις πρώτα για να δεις που θα κάνεις τις εγκοπες

    Αν και η μπαρμπριζοκολα τα σπάει και δεν θα έχεις κανένα θεμα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Στό δικό μου διαλύθηκε πρώτα η καπότα στο κάτω μέρος της οποίας υπήρχε αυλάκι για να δεθεί το δερμάτινο κάλυμμα που καλύπτει το λεβιέ.
    Έφτιαξα άλλη με την γνωστή πλαστελίνη 2 συστατικών και με λίμα έφτιαξα το αυλάκι πολύ εύκολα.
    Το θέμα όπως λες είναι ότι δεν κόλλησε στον επινικελωμένο λεβιέ.
    Τώρα πρέπει να τον αγριέψει όπως λες και να χρησιμοποιήσω 2 συστατικά.
    Στην περίπτωσή σου όμως δεν είμαι σίγουρος ότι θα κολλήσει με 2 συστατικών στο πλαστικό της καπότας.
    Θα δοκίμαζα με μπαρμπριζόκολα που λένε τα παιδιά παραπάνω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    θα πω αυτο που ξερω απο c4 και 307 χωρις να ξερω αν ειναι ακριβως ιδια
    η πλαστικη φωλια κανονικα ασφαλιζει στον λεβιε και η μπιλια αφαιρειται με δυνατη πιεση προς τα κατω και ελαφρυ στριψιμο
    ισως αν κοντραρεις αξονικα το πλαστικο πιεσεις και στριψεις τη μπιλια να χωρισουν τα δυο κομματια και να τα μονταρεις μετα κανονικα
    εγω σε τετοια φαση ανοιξα ελαφρα με τροχακι την ηδη φθαρμενη μπιλια πηρα το πλαστικο στο χερι το φορεσα σταθερα στον λεβιε χωρις κολλα και κουμπωσα επανω καινουρια γνησια μπιλια με 25 ευρω
    ολα αυτα σε c4

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα πω αυτο που ξερω απο c4 και 307 χωρις να ξερω αν ειναι ακριβως ιδια
    η πλαστικη φωλια κανονικα ασφαλιζει στον λεβιε και η μπιλια αφαιρειται με δυνατη πιεση προς τα κατω και ελαφρυ στριψιμο
    ισως αν κοντραρεις αξονικα το πλαστικο πιεσεις και στριψεις τη μπιλια να χωρισουν τα δυο κομματια και να τα μονταρεις μετα κανονικα
    εγω σε τετοια φαση ανοιξα ελαφρα με τροχακι την ηδη φθαρμενη μπιλια πηρα το πλαστικο στο χερι το φορεσα σταθερα στον λεβιε χωρις κολλα και κουμπωσα επανω καινουρια γνησια μπιλια με 25 ευρω
    ολα αυτα σε c4
    Είναι κολλημένη στην μπίλια η πλαστική καποτα από προηγούμενη προσπάθεια. Θα δοκιμάσω να την φάω με το δραπανο αλλά φοβάμαι θα ξεχειλωσει η φωλιά της μπίλιας και μετά δεν θα μαζεύεται με τπτ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κολλημένη με κόλλα;
    Το πρόβλημα που είχαν αυτά ήταν ότι πηγαίνοντας να αλλάξουν μπίλια παίρναν και τη φωλιά μαζί και μετά δεν μπορούσαν να την βγάλουν
    Όπως σου είπα το μονταρισα κανονικά θυσιάζοντας την παλιά μπίλια η οποία όμως έτσι κι αλλιώς ήταν για πεταμα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Fiat Panda 2004. Το τρύπησα πέρα πέρα και έβαλα βίδα. Με απλό χειροκίνητο δράπανο. Και ειδικά το δικό μου επειδή για να μπει η όπισθεν θέλει τράβηγμα προς τα πάνω, ότι και να έβαλα δεν έπιανε. Με τη βίδα το έχω 6 χρόνια τώρα και δεν χάλασε.
    Πάτα το 0

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Ρε σεις.... Βιδωτές δεν είναι κανονικά αυτές οι μπίλιες;
    Στο ασεντ που είχα, έτσι ήταν και είχα αλλάξει 3 μπίλιες για λόγους άνεσης και εμφάνισης... Και στο yaris που έχω τώρα, παλιό βιδωτό είναι... Τι τρέχει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Γιατί δεν παίρνετε κάτι τέτοιο?
    https://www.accestories.com/gr/shop/...kinhtou-detail

    Τυχαίο λινκ. Εναν παρόμοιο ειχα παλιότερα στο τότε αμαξι μου. Στερεώνεται με μικρα αλενάκια που κοντράρουν πανω στο λεβιέ.
    Εναλλακτικά μπορείς να τρυπήσεις μόνο το λεβιέ που έχεις και να κανεις την ίδια δουλεια με μικρα βιδάκια.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Κολλημένη με κόλλα;
    Το πρόβλημα που είχαν αυτά ήταν ότι πηγαίνοντας να αλλάξουν μπίλια παίρναν και τη φωλιά μαζί και μετά δεν μπορούσαν να την βγάλουν
    Όπως σου είπα το μονταρισα κανονικά θυσιάζοντας την παλιά μπίλια η οποία όμως έτσι κι αλλιώς ήταν για πεταμα
    Ναι έχουν βάλει μάλλον εποξική, είναι πέτρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Fiat Panda 2004. Το τρύπησα πέρα πέρα και έβαλα βίδα. Με απλό χειροκίνητο δράπανο. Και ειδικά το δικό μου επειδή για να μπει η όπισθεν θέλει τράβηγμα προς τα πάνω, ότι και να έβαλα δεν έπιανε. Με τη βίδα το έχω 6 χρόνια τώρα και δεν χάλασε.
    Είναι αυτό που σκεφτόμουν από την αρχή αλλά δεν ήξερα την σκληρότητα του μετάλλου. Αν το έκανες με δράπανο χειρός ίσως τα καταφέρω κι εγώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις.... Βιδωτές δεν είναι κανονικά αυτές οι μπίλιες;
    Στο ασεντ που είχα, έτσι ήταν και είχα αλλάξει 3 μπίλιες για λόγους άνεσης και εμφάνισης... Και στο yaris που έχω τώρα, παλιό βιδωτό είναι... Τι τρέχει;
    Όχι αυτή η μ@λ@κί@ είναι όπως λέει ο Τόγιαρ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν παίρνετε κάτι τέτοιο?
    https://www.accestories.com/gr/shop/...kinhtou-detail

    Τυχαίο λινκ. Εναν παρόμοιο ειχα παλιότερα στο τότε αμαξι μου. Στερεώνεται με μικρα αλενάκια που κοντράρουν πανω στο λεβιέ.
    Εναλλακτικά μπορείς να τρυπήσεις μόνο το λεβιέ που έχεις και να κανεις την ίδια δουλεια με μικρα βιδάκια.
    Έψαχνα κάτι τέτοιο είναι και ποιο όμορφο αλλά έχω χρόνια να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα. Χρήσιμο πολύ το λινκ σου
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έψαχνα κάτι τέτοιο είναι και ποιο όμορφο αλλά έχω χρόνια να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα. Χρήσιμο πολύ το λινκ σου
    Δε μπορώ να δω το λινκ (βρίσκει το site πολύ επικίνδυνο το security του γραφείου )
    αλλά και στο ebay άμα ψάξεις θα βρεις πολλά aftermarket λεβιεδάκια και για διάφορα γούστα από 10€
    https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_f...&_sacat=107059
    Είχα πάρει πιο παλιά για ένα C3 με ένα 10άρικο περίπου και ήταν μια χαρά!
    Ξέρω από βέσπα!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Τα ανατολίτικα είναι απλά βιδωτά
    Οι Ευρωπαίοι κάνουν τσαχπινιες
    Μάλλον κάνουν οικονομία από το σπείρωμα στον λεβιε

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Αν βολέψει άλλο λεβιεδάκι ακόμα καλύτερα. Εμένα λόγο της ιδιαιτερότητας της όπισθεν δεν μπορούσα να βάλω άλλο.
    Πάτα το 0

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Δε μπορώ να δω το λινκ (βρίσκει το site πολύ επικίνδυνο το security του γραφείου )
    αλλά και στο ebay άμα ψάξεις θα βρεις πολλά aftermarket λεβιεδάκια και για διάφορα γούστα από 10€
    https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_f...&_sacat=107059
    Είχα πάρει πιο παλιά για ένα C3 με ένα 10άρικο περίπου και ήταν μια χαρά!
    Το έχω δει και αυτό το λινκ και μια χαρά μου φαίνονται. Μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξουμε
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν χωραν οι μποτες κατω απτο λεβιε των ταχυτητων ...:p
    από Panos1313 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 10:22
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2007, 12:07
  4. Αξεσουαρ για το Λεβιε Ταχυτητων?
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2005, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF