Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αρχαριος Α2,σε αναζητηση μηχανης..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6

    Αρχαριος Α2,σε αναζητηση μηχανης..

    Καλησπερα παιδες,καινουριος στο site,ειμαι 22 ετων,εβγαλα τις προαλλες το Α2 και κοιταζω για την 1η μοτοσυκλετα.Απο εμπειρια-γνωση μηχανων ελαχιστη,αυτη της σχολης οδηγων.Οι κατηγοριες που μου αρεσουν περισσοτερο ειναι οι γυμνες(προτιμηση στρογγυλοφαναρες),on/off,ss.Η χρηση που προορίζεται να της κανω ειναι καθημερινή μετακίνηση στην Αθηνα και κανενα ταξιδι(αποσταση 300χλμ max).Μπορω να διαθεσω μεχρι 3000 ευρω για αγορα μηχανης,χωρια εξοπλισμου.Εχω υψος 1.97 και 100 κιλα,οποτε δεν γνωριζω τι να παρω σε σχεση εμπειριας-σωματοτυπου-χρηματων-χρησης-συντηρηση-καλη μεταπωληση.Τι προτεινετε;
    ΥΓ:Το mt-03 του ΄10,καλυπτεται απο το α2;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adm620 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδες,καινουριος στο site,ειμαι 22 ετων,εβγαλα τις προαλλες το Α2 και κοιταζω για την 1η μοτοσυκλετα.Απο εμπειρια-γνωση μηχανων ελαχιστη,αυτη της σχολης οδηγων.Οι κατηγοριες που μου αρεσουν περισσοτερο ειναι οι γυμνες(προτιμηση στρογγυλοφαναρες),on/off,ss.Η χρηση που προορίζεται να της κανω ειναι καθημερινή μετακίνηση στην Αθηνα και κανενα ταξιδι(αποσταση 300χλμ max).Μπορω να διαθεσω μεχρι 3000 ευρω για αγορα μηχανης,χωρια εξοπλισμου.Εχω υψος 1.97 και 100 κιλα,οποτε δεν γνωριζω τι να παρω σε σχεση εμπειριας-σωματοτυπου-χρηματων-χρησης-συντηρηση-καλη μεταπωληση.Τι προτεινετε;
    ΥΓ:Το mt-03 του ΄10,καλυπτεται απο το α2;
    Είσαι πολύ ψηλός και οι περισσότερες γυμνές ή sport μηχανές είναι σχετικά μικρές σε διαστάσεις.Αρχικά,πήγαινε στο cycle ergo και βάλε διάφορα μοντέλα να δεις πως θα'σαι πάνω(χρησιμοποίησε την μηχανή που οδηγούσες στην σχολή για reference).Εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι με όρθια στάση(πχ dual sport),αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό αυτό με 3κ.Μοντέλα που έχω στο μυαλό μου είναι το wr250x/r,το klx250 ή ακόμα και παλιά thumpers όπως fmx ή xt,τα οποία κατά την άποψή μου on off θεωρούνται,αλλά δεν είναι το κλασσικό πρότυπο που σου 'ρχεται στο μυαλό όταν ακούς για αυτήν την κατηγορία.Εννοείται ότι φθηνό και εντός α2 on off φωνάζει kle και pegaso,αλλά δεν έχω άποψη περί αυτού.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Καλησπερα καλως ορισες!
    σου ευχομαι τις καλυτερες εμπειριες με την αγορα που θα κανεις.
    Προσοχη...οχι βιασυνη σοφρων και μυαλωμενος να εισαι !
    Το ΜΤ ναι ειναι σε αυτα τα πλαισια...
    Θα διαβασεις πολλες γνωμες πιστευω...ακομη και για σκουτερ....απλα ξεκαθαρισε μεσα σου πραγματικα τι θες !

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες πιτσιρίκο
    Suzuki Inazuma, KTM 390 Duke, Kawasaki Z300, Honda CBR300(ή 250), SYM Wolf, Bajaj Dominar 400 ή κάποιο από τα Daytona 310, αν δεν έχεις θέμα με αυτά που αποκαλούμε ''κινέζικα''.
    Στα περισσότερα όμως από τα προαναφερθέντα είναι πιθανό να μη νιώσεις πολύ βολικά λόγω σωματοδομής...γι'αυτό καλό είναι να πας να τα καβαλήσεις έστω στατικά.
    Τα scooters είναι εντελώς εκτός του πλάνου σου;

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Καλώς ήρθες. Το MT-03 νομίζω ότι καλύπτεται από το Α2 και μάλλον θα σου ταιριάξει, δεδομένου του ύψους σου. Από τιμές και μεταπώληση δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως είναι αδικημένο μηχανάκι (άρα σε καλή τιμή για όσα προσφέρει) και ξεχωριστό εμφανισιακά.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα καλως ορισες!
    σου ευχομαι τις καλυτερες εμπειριες με την αγορα που θα κανεις.
    Προσοχη...οχι βιασυνη σοφρων και μυαλωμενος να εισαι !
    Το ΜΤ ναι ειναι σε αυτα τα πλαισια...
    Θα διαβασεις πολλες γνωμες πιστευω...ακομη και για σκουτερ....απλα ξεκαθαρισε μεσα σου πραγματικα τι θες !
    Σε ευχαριστω για το site,σου δινει μια γευση για το πως θα ειναι η θεση του αναβατη.Στην σχολη ειχα κανει με ενα cb500f(νομιζω του ΄14),ωραια μηχανη προς το τελος των μαθηματων το ειχα συνηθισει αρκετα στην οδηγηση αλλα και σαν αισθηση.
    Τα xt τα εχω σε πρωτη προτιμηση σε σχεση με τα υπολοιπα(fmx,klx,wr),τωρα απο τα αλλα δυο,προτιμω στο trail αλλα δεν εχω και εγω πληροφοριες.Για 1η μηχανη κοιταζω για κατι αξιοπιστο,καλη τιμη ανταλλακτικων σε περιπτωση που..
    Με βαση αυτα πρεπει να κοιταξω yamaha-honda-suzuki-kawasaki.Το καλυτερο που εχω να κανω,ειναι να αρχισω να παιρνω σβαρνα τις αντιπροσωπειες για test drive και να τις βλεπω μεχρι να καταληξω σε καποια που μου ταιριαζει.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα καλως ορισες!
    σου ευχομαι τις καλυτερες εμπειριες με την αγορα που θα κανεις.
    Προσοχη...οχι βιασυνη σοφρων και μυαλωμενος να εισαι !
    Το ΜΤ ναι ειναι σε αυτα τα πλαισια...
    Θα διαβασεις πολλες γνωμες πιστευω...ακομη και για σκουτερ....απλα ξεκαθαρισε μεσα σου πραγματικα τι θες !
    Να σαι καλα,φιλε η αληθεια ειναι οτι εχω χασει λιγο την μπαλα γιατι υπαρχει μεγαλη ποικιλια,δεν εχω γνωσεις,ο περιγυρος περιορισμενος για να βοηθησει και το ψαχνω σχεδον μονος
    Οποτε θα παρω το χρονο μου μεχρι να καταληξω,σε συνδυασμο με τις γυρες που θα κανω

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες πιτσιρίκο
    Suzuki Inazuma, KTM 390 Duke, Kawasaki Z300, Honda CBR300(ή 250), SYM Wolf, Bajaj Dominar 400 ή κάποιο από τα Daytona 310, αν δεν έχεις θέμα με αυτά που αποκαλούμε ''κινέζικα''.
    Στα περισσότερα όμως από τα προαναφερθέντα είναι πιθανό να μη νιώσεις πολύ βολικά λόγω σωματοδομής...γι'αυτό καλό είναι να πας να τα καβαλήσεις έστω στατικά.
    Τα scooters είναι εντελώς εκτός του πλάνου σου;
    Γεια σου θειο
    Απο αυτα που εχεις προτεινει,εχω ανεβει στο ktm,τα ποδια μου ηταν οκ,αλλα δεν το πηρα για test drive,απο daytona 310,εχω καθισει σε ολες τις κατηγοριες με προτιμηση το t310 και μετα το v310.Το t310 φαινεται ενδιαφερον σε σχεση τιμης και της κατηγοριας του αλλα δεν ξερω απο προβληματα-ανταλλακτικα-μεταπωληση
    Τα αλλα θα τα ψαξω και απο κοντα να τα δω
    Οσο για scooter,δεν το σκεφτομαι καν,παρολο που θα ειναι μεγαλη διευκολυνση στην οδηγηση ειδικα μεσα στην πολη,αλλα και σε συντηρηση.Εχω δει και το yamaha ys125 απο κοντα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ΄τραβαει΄,νομιζω ειναι και οικονομικο(σαν παπι),τι λες-λετε;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες. Το MT-03 νομίζω ότι καλύπτεται από το Α2 και μάλλον θα σου ταιριάξει, δεδομένου του ύψους σου. Από τιμές και μεταπώληση δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως είναι αδικημένο μηχανάκι (άρα σε καλή τιμή για όσα προσφέρει) και ξεχωριστό εμφανισιακά.
    Αξιζει λετε; https://www.car.gr/24108813-yamaha-mt-06

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adm620 Προβολή μηνύματος
    Εγώ από έμπορο δεν θα έπαιρνα μηχανή ποτέ.Είναι καταπληκτικοί στο να γυαλίζουν και να κατεβάζουν χιλιόμετρα.Δεν λέω πως το κάνει ο συγκεκριμένος,απλά δεν θα έπαιρνα ποτέ το ρίσκο.Όσον αφορά αυτό για το xt που λες,διαφωνώ.Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τα άλλα μοντέλα και τελευταίο το xt.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/09/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εγώ από έμπορο δεν θα έπαιρνα μηχανή ποτέ.Είναι καταπληκτικοί στο να γυαλίζουν και να κατεβάζουν χιλιόμετρα.Δεν λέω πως το κάνει ο συγκεκριμένος,απλά δεν θα έπαιρνα ποτέ το ρίσκο.Όσον αφορά αυτό για το xt που λες,διαφωνώ.Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τα άλλα μοντέλα και τελευταίο το xt.
    Κατι εχει παρει το ματι μου σε αυτο το θεμα,αλλα και πως καταλαβαινεις οτι εχει κατεβασει χιλιομετρα,ο οποιοσδηποτε(ειτε εμπορος/ιδιωτης)Απο αυτα που μου προτεινες εννοω,διοτι τα 2 πρωτα ειναι δυσκολο να τα βρεις,αλλα και ξεφευγουν στην τιμη τους

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adm620 Προβολή μηνύματος
    Το διπλωμα σου Α2 δεν καλυπτει αυτη την μηχανη !!
    46,94 hp ειναι το διπλωμα σου...για λιγο δλδ

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Το διπλωμα σου Α2 δεν καλυπτει αυτη την μηχανη !!
    46,94 hp ειναι το διπλωμα σου...για λιγο δλδ
    Επισήμως βγάζει 45 οπότε καλύπτεται, εκτός αν αυτό που διάβασα δεν ισχύει. Ο έμπορος βάζει τρία παραπάνω... για μόστρα;

    Το συγκεκριμένο της αγγελίας αν δεν είναι τρακαρισμένο/με γυρισμένα χιλιόμετρα, δείχνει πολύ καλό οπτικά και σε λογική τιμή (για Κρήτη τουλάχιστον)

Παρόμοια θέματα

  1. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38
  2. ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
    από FZMAN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2009, 19:23
  3. Σε αναζητηση εξωτικου ΜΠΟΥΖΙ
    από SpeakeasyBlues στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2009, 04:02
  4. Σε αναζήτηση "stand"
    από MikeG στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF