Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: honda shadow ή steed?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18

    honda shadow ή steed?

    γεια σας

    ειμαι 22 χρονων στα 23 εχω ενα innova 125 και μενω στην αθηνα
    πηρα την απαφαση οτι η επομενη μου μηχανη θα ειναι ειναι ή honda shadow 600 ή honda steed 400
    θα ηθελα να μαθω την γνωμη σας για τα δυο αυτα μηχανακια καθως και ποια μου προτεινετε για μετακινηση μεσα στην αθηνα αλλα και για ταξιδακια
    επισης θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει για καταναλωση σερβις και γενικοτερα συντηριση

    ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Είχα για ένα διάστημα ένα vt1100 shadow με άξονα και 4 ταχύτητες. Δεν είμαι τσοπερας αλλά ήταν ωραίο μηχάνημα. Νομίζω ότι και τα 2 είναι στην ίδια κατηγορία. Εξαρτάται ποιο σου κάθεται καλά στο μάτι. Για ταξιδάκια μια χαρά είναι. Και αν βάλεις και έναν ανεμοθραυστη ακόμα καλύτερα. Για μέσα στην πόλη ίσως σε ταλαιπωρήσει λιγο λογω του ότι δεν κόβει το τιμόνι αρκετά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Όπως τα λέει ο viper1, τα είχαμε στην ευρύτερη παρέα για χρόνια. Προσωπικά προτιμώ το 600, είναι πιο άνετο και ίσως και πιο οικονομικό
    αν υποθέσουμε ότι κινείσαι με τον ίδιο τρόπο. 5-5.5 λτ/100Χμ το 400, 6+λτ/100Χμ το 600 ανάλογα πάντα πως οδηγείς και τι φορτώνεις.

    Τα τεπόζιτα τους είναι μικρότερα από 15λτ αλλά δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται ποτέ. Μάλλον εγώ έχω θέμα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Για συντήρηση που ρωτάς πάντως, ο κινητήρας είναι ο γνωστός της οικογένειας V2 με μετατοπισμένα κομβία, που στις διάφορες παραλλαγές του, έχει φορεθεί και σε transalp, africa twin, bros, revere, deauville κ.ο.κ..

    Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σε απαιτήσεις service ούτε χρειάζεται μηχανικό με εξειδικευμένες γνώσεις, είναι ένας κινητήρας που ακόμα και ερασιτέχνες κάνουν σέρβις, εύκολα, δεν έχει κάποιο μυστικό, κάποια δυσκολία, στάνταρ πράγματα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Το steed συνήθως το έχουν με κοντό τιμόνι για να είναι και καλά Light και δεν παλεύεται.
    Ενώ τα shadow είχαν τιμονακλα από fatboy. Η σέλα στο steed είναι πιο μικρή στο shadow πολυθρόνα. Μετά από 1.5 ώρες πονάει η ουρά σου λόγω στάσης του σώματος. Τότε θα θες να βάλεις βενζίνα οπότε οκ.
    Γενικά είναι ασπαστα εκτός από το 600 που είχε θέμα με ηλεκτρικά.
    Κοίτα το shadow aero εάν σου αρέσει το μπούγιο.

Παρόμοια θέματα

  1. honda shadow 400
    από michalis69 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2011, 20:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF