Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2019
    Μηνύματα
    10

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ

    Καλησπέρα. Είμαι 15 και κάτι και είμαι αγόρι. Μένω στην επαρχία και τα πράγματα είναι πιο χαλαρά εδώ όσον αφορά την οδήγηση. Οι περισσότεροι από τους φίλους μου έχουν μηχανάκια 50αρια ή 125αρια και γενικά συζητάνε πολύ για τέτοια. Όλο μιλανε για glx, Crypton X,ζετακια, dv στρογγυλοφαναρα και τέτοια, αλλά εγώ είμαι άσχετος και δεν ξέρω πολλά. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές διχρονων -
    τετραχρονων, στρογγυλων, αλλά και γενικά τις ιδαιτεροτητες κάθε παπιου (κυρίως από όσα ανεφερα) και πως λειτουργεί θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Ευχαριστώ
    ΥΓ: σχεδιάζω να βγάλω δίπλωμα και να πάρω 50αρι στα 16 οπότε θέλω να μάθω τι παίζει γενικά με αυτά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Καλως τον. Αρχικα να σου γράψω ότι είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις ένα καλύτερο nickname αν και γούστα ειναι αυτά.
    Θα σου πρότεινα μιας και έχεις πρόσβαση στο ΝΕΤ να ψάξεις άρθρα ή να βρεις βιβλία που αφορούν τους κινητήρες εσωτερικής καύσης. Θα πάρεις βασικές γενικές τεχνικές γνώσεις στις οποίες θα βρεις και τις διαφορές ανάμεσα σε διχρονους και τετραχρονους κινητήρες. Αυτό στο γράφω αν έχεις μηχανολογικες ανησυχίες και θέλεις να μάθεις πως δουλεύει αυτό το πράγμα ανάμεσα στα πόδια σου....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Καλώς ήρθες. Το ότι δεν έχεις ιδέα δεν είναι πρόβλημα, αν σου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες. Το να μάθεις επειδή ασχολούνται οι άλλοι δεν έχει πολύ νόημα...

    Κατά τα άλλα ισχύουν όσα σου έγραψε ο αποπάνω. Κάνε αναζήτηση στο google για 2χρονο και 4χρονο κινητήρα, ψάξε και μέσα στο φόρουμ παλιά θέματα, και θα βρεις πολύ υλικό.

    Οι εκφράσεις "της πιάτσας" όπως στρογγυλοφάναρο, ταυράκι, καθαρό κλπ. ίσως είναι πιο μπελάς να τις ξεκαθαρίσεις, αλλά ό,τι δε μπορέσεις να βρεις και είναι σχετικά συγκεκριμένο, ρώτα.

    Υ.Γ: Από αγγλικά πώς πάς; Θα βρεις πολύ περισσότερη πληροφορία αλλά με εξειδικευμένο λεξιλόγιο.

    Υ.Γ2: Στα 15 έμαθα τη διαφορά μεταξύ δίχρονου-τετράχρονου και οδηγούσα κιόλας, τρομάρα μου. Ακόμα θυμάμαι ότι δεν ήξερα να απαντήσω στο βενζινά τι λάδι ήθελα (2Τ) και έγινα ρόμπα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αν παντως ενδιαφερεσαι να διαβασεις για τους κινητηρες εσωτερικης καυσης προτεινω τα σχετικα βιβλια με τιτλο "μηχανες εσωτερικης καυσης του ΕΠΑ.Λ. Εχουν οτι πληροφορια μπορει να αναζητησει καποιος που ξεκιναει τωρα να ασχολειται.
    http://ebooks.edu.gr/new/books-pdf.p...se=DSEPAL-C120

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Εύχομαι στα αλήθεια να είσαι 15...
    Έχεις ασυνήθιστα καλή ορθογραφία για έφηβος και ακόμα πιο ασυνήθιστα δομημένη γραφή.
    Πολλά έχουν δει τα μάτια μας...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αν παντως βαριεσαι να διαβασεις ολα αυτα τα μηχανολογικα θα προσπαθησω να απαβτησω σε αυτα που ρωτησες. Στρογγυλοφαναρα απ'οτι ξερω λενε τα Honda c50 λογω του στρογγυλου προβολεα μπροστα. Ιστορικο παπι 50 κυβικων με μεγαλη αξιοπιστια. Το μετεπειτα glx της honda εβγαινε και σε 90 κυβικα και ειχε ορθογωνιο προβολεα αντι για στρογγυλο. Και τα δυο ειναι παλια μοντελα με μειονεκτηματα οπως τα κακα φρενα, αναρτησεις και τα αδυναμα ηλεκτρικα. Ομως λογω του πολυ αξιοπιστου κινητηρα προτειμουνται ακομη και σημερα ως μεταχειρισμενα σε σχεση με τα καινουργια 50αρια παπια. Σχεδον ολα εχουν υπερκυβιστει, δηλαδη εχει μπει μεγαλυτερο πιστονι για να αποκτησουν περισσοτερα κυβικα. Το dy μαζι με το sprinter ειναι κινεζικης προελευσης μηχανακια που πωλουνται απο την ελληνικη daytona σε χαμηλες σχετικα τιμες σε εκδοσεις με 50 και με 125 κυβικα. Και τα 50αρια της daytona πολυ συχνα περνανε απο συνεργεια για ανεβασμα κυβικων. Το crypton x ηταν το γρηγοροτερο παπι οταν κυκλοφορησε απο την Yamaha στα 135 κυβικα.Πολυ πιο ακριβο απο τα υπολοιπα και χρειαζεται Α2 διπλωμα για να οδηγηθει. Γρηγορο και αξιοπιστο μηχανακι. Ολα τα παραπανω εχουν τετραχρονο κινητηρα. Η διαφορα τετραχρονου και διχρονου ειναι στον τροπο λειτουργιας (εισαγωγη καυσιμου, καυση και εξαγωγη καυσαεριου) μπορεις να ψαξεις και να βρεις πολλα αρθρα που εξηγουν χωρις δυσκολους τεχνικους ορους τις διαφορες τους. Χωρις τεχνικες λεπτομεριες ο διχρονος κινητηρας λειτουργει με καυση λαδιου μαζι με την βανζινη και ειναι αισθητα πιο δυνατος απο εναν τετραχρονο στα ιδια κυβικα. Απαιτει μεγαλυτερη προσοχη απο τον τετραχρονο, αφηνει καπνα απο την εξατμιση λογω του λαδιου που καιγεται και εχει σταματησει να χρησιμοποιειται πλεον λογω των πολλων ρυπων.

    Υ.Γ Δεν ξερω αν πραγματικα σου αρεσουν τα μηχανολογικα η απλα θελεις να μαθεις καποια πραγματα για να μπορεις να συμετεχεις στις συζητησεις της παρεας σου. Σε αυτη την ηλικια συνηθως παμε με το ρευμα των πολλων και της παρεας αλλα το σημαντικο ειναι να κατανοησεις και τι σημαινει ασφαλης οδηγηση πριν καβαλησεις. Εκει εξω παιζει πολυ καγκουρια και ειναι μεχρι ενα σημειο δικαιολογημενη αλλα ειναι κριμα να χανουμε νεα παιδια και οχι μονο νεα παιδια, λογω ελειψης οδηγικης παιδιας.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εύχομαι στα αλήθεια να είσαι 15...
    Έχεις ασυνήθιστα καλή ορθογραφία για έφηβος και ακόμα πιο ασυνήθιστα δομημένη γραφή.
    Πολλά έχουν δει τα μάτια μας...
    Μην το δένεις κόμπο αυτό γαύρε αν και έχεις δίκιο (κι εμένα έχουν δει τα ματάκια μου....) αλλά υπάρχουν (ευτυχώς) και οι φωτεινές εξαιρέσεις και ένα τέτοιο παράδειγμα είναι και ο γιος μου που ήδη από 14 ετών (τώρα είναι 18 πλέον....) γράφει στρωτά, συγκροτημένα και με άριστο συντακτικό και ορθογραφία αν και δεν είναι και ο πλέον μελετηρός μαθητής .
    Είμαι τυχερός; μπορεί......
    Τα μΕχανάκια, πάντως, τον αφήνουν παγερά αδιάφορο, προτιμά τους υπολογιστές και γενικά ότι έχει σχέση με υψηλή τεχνολογία
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ένα τέτοιο παράδειγμα είναι και ο γιος μου που ήδη από 14 ετών (τώρα είναι 18 πλέον....) γράφει στρωτά, συγκροτημένα και με άριστο συντακτικό και ορθογραφία αν και δεν είναι και ο πλέον μελετηρός μαθητής .......

    Τα μΕχανάκια, πάντως, τον αφήνουν παγερά αδιάφορο, προτιμά τους υπολογιστές και γενικά ότι έχει σχέση με υψηλή τεχνολογία
    Και τα 2, χαρακτηριστικά ενός έξυπνου νέου. Να τον χαίρεσαι!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    καλως ηρθες μικρέ μας φίλε.

    ολοι στην ηλικία σου περίπου αρχίσαμε να έχουμε ανησυχίες...διαβασε προσεκτικά το φόρουμ, χρησιμοποιησε λέξεις κλειδιά στην αναζήτηση και θα βρείς πολύ πραμα για μελέτη...από εμένα μια φιλική συμβουλή...μην βιαστείς με τους δυο τροχούς, πήγαινε το χαλαρά και πάντα να έχεις ενήμερους τους γονείς σου...άσε τους φίλους τι κάνουν και τι λένε, η οικογένεια είναι ο ανιδιοτελής σύμμαχος σου τώρα στο ξεκίνημα της ενήλικης ζωής και στις επιλογές που θα κάνεις,να θυμάσαι η ενασχόληση με τα δίκυκλα όταν το αίμα βράζει (ηλικίες 16-25) εμπεριέχει σημαντικό ρίσκο, γι αυτό προσπάθησε να μην ξεμυαλίζεσαι και κυρίως να μην κάνεις τρελες μέχρι να ωριμάσεις λιγο και να δεις αν σου αρέσει ο μαγικός κοσμος των μηχανών.

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πολλά έχουν δει τα μάτια μας...
    Μα αυτό μου φέρνει τρόμο (Καββαδίας)...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μα αυτό μου φέρνει τρόμο (Καββαδίας)...
    Παπακωνσταντινου
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παπακωνσταντινου
    Μικρούτσικος
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μικρούτσικος
    Αντρέας? ??



    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αντρέας? ??



    Θάνος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μικρούτσικος
    Παίζει ρόλο το μέγεθος?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σας παρακαλώ διαβαστε και απαντηστε
    από alexara_1_9_9_4 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2010, 14:07
  2. Παρακαλώ διαβάστε!!!
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2009, 17:35
  3. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
    από agelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 21:47
  4. επειγον! παρακαλω διαβαστε!
    από airamhag στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 15:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF