Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: KAWASAKI KLE 500 vs BMW F650

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    1 βάζεις σφουγγάρι, πας την βαλίτσα πιο πίσω, το δικό μου το πήρα κ η βαλίτσα τέρας ήταν τέρμα μπροστά, λάθος τοποθέτηση από τον προηγούμενο.

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Στην συμβίωση μου με το GS δεν έμεινα ευχαριστημένος. Διαβάζω εδώ μέσα συνέχεια και άλλοι το θεωρούν πολύ καλό μηχανάκι και άλλοι μπαχαντέλα.

    Βασικά όταν δεν έχει κάποια βλάβη είναι μια χαρά...

    Είχα στην κατοχή μου ένα δίμπουζο του 2004 το οποίο το πήρα το 2007 και το κράτησα μόνο 6 μήνες. Σε αυτούς τους 6 μήνες το έβαλα στο χώμα κανονικά... σε κάποια φάση μετά την εντουράδα εκεί που ήταν παρκαρισμένο το κοίταζα και μου φαινόταν ότι ήταν πολύ ξάπλα. Πάω κοντά και όντως ήταν ξάπλα.
    Μην τα πολυλογώ έιχε κοπεί μια βίδα μ12 μήκους 35 πόντων περίπου... η οποία είναι της βάσης του κινητήρα και βρισκόμουν στην Πάτρα. Βίδα στην BMW δεν βρήκα και έπρεπε να κάνουν παραγκελεία εξωτερικό... τελικά αγόρασα μια ντίζα από χρωματοπωλείο και την έκοψα στα μέτρα της παλιάς με μπρος πίσω παξιμάδι.
    Η δεύτερη βλάβη που μου έβγαλε ήταν ρουλεμάν τιμονιού και η τρίτη έφυγε το σωληνάκι της υπερχείλισης στης μπαταρίας και έκανε μπάνιο κινητήρα και σκελετό...
    Ειλικρινά... αν το είχα κρατήσει χρόνο και όχι 6 μήνες δεν ξέρω τι θα μπορούσε να βγάλει ακόμα.
    Σαν μηχανάκι στήσιμο κλπ είναι υπέροχο.. αλλά...

  3. #18
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gladiatorius Προβολή μηνύματος
    Το κοστος συντηρησης ειναι οπως εχω ακουσει , λιγο "τσιμπιμενο" η ειναι νορμαλ, τα ανταλλακτικα ειναι ακριβα ;;
    Καλημέρα, όπως λένε και τα παιδιά, αν συντήρηση εννοείς τυπική συντήρηση είναι ΟΚ. Ανταλλακτικά γενικά βρίσκεις εύκολα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Κ χίλια καλά να έχει το μπεμπέ σε σχέση με το κλε, πάρε κλε γιατί είναι ο ορισμός παλιό τζαπαν δεν χαλάει δεν σπάει. Για μένα στο κλε μου δεν μαρεσει το μπροστά το φρένο του κ έχω και σωληνάκι υψηλής και πολύ μαλακή η ανάρτηση μπροστά.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Κ χίλια καλά να έχει το μπεμπέ σε σχέση με το κλε, πάρε κλε γιατί είναι ο ορισμός παλιό τζαπαν δεν χαλάει δεν σπάει. Για μένα στο κλε μου δεν μαρεσει το μπροστά το φρένο του κ έχω και σωληνάκι υψηλής και πολύ μαλακή η ανάρτηση μπροστά.
    M'αρεσει παρα πολυ το ΚΛΕ, αλλα διαβασα εδω καποιες παρατηρησεις οτι βγαζει προβληματα με το κομπλερ ,ξεκολλανε τα μαγνητακια, και η επισκευη ειναι αρκετα μεγαλη σε κοστος. Ξερω οτι η αγορα μιας μεταχειρισμενης μηχανης εχει μεγαλο ρισκο και ισως και η Μπεμπα μπορει να βγαζει προβληματα κοστοβορα παρομοια με της ΚΛΕ γιαυτο και δεν ξερω τι να κανω.
    Θα δω να οδηγησω και μια Μπεμπα για να δω στην πραξη πως ειναι για να μπορω να εχω μια πιο σωστη αποψη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Κολλητός πάντως έχει φτάσει τα 170.000 km με ΕR500 που έχει το ίδιο μοτέρ και δεν έχει πάθει τίποτα χοντρό στο μοτέρ.

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Εχω το ερ-5 που εχει τον ιδιο κινητηρα με το κλε με 6 αλογα παραπανω και με λυμενα απο το εργοστασιο τα θεματα με τα μαγνητακια κλπ.Χοντρικα λοιπον
    KLE γιαπωνεζικη αξιοπιστια,πολλοι και φθηνοτεροι μαστορες και ανταλλακτικα,περισσοτερα απροβληματιστα χιλιομετρα,κακη σελα-στενη-.
    ΒΜW καλυτερη οδικη συμπεριφορα και φρενα,και ΑBS στα μεταγενεστερα μοντελα,καλυτερη καταναλωση.

    διαλεγεις και παιρνεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εχω το ερ-5 που εχει τον ιδιο κινητηρα με το κλε με 6 αλογα παραπανω και με λυμενα απο το εργοστασιο τα θεματα με τα μαγνητακια κλπ.Χοντρικα λοιπον
    KLE γιαπωνεζικη αξιοπιστια,πολλοι και φθηνοτεροι μαστορες και ανταλλακτικα,περισσοτερα απροβληματιστα χιλιομετρα,κακη σελα-στενη-.
    ΒΜW καλυτερη οδικη συμπεριφορα και φρενα,και ΑBS στα μεταγενεστερα μοντελα,καλυτερη καταναλωση.

    διαλεγεις και παιρνεις.
    Tωρα ειναι που δεν ξερω

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    παρε ενα KLE και το αποφασίζεις σε κάποιο καταφύγιο με ενα καφέ στο χέρι, easy living φίλε. Καταπίνει χλμ όπως λίγες μοτο.

    Να στο πώ αλλιώς: γνωρίζω παθιασμένους και έμπειρους μοτοσυκλετιστές που κάποια στιγμή είπαν "α'στο καλό σου για μπεμπέ!"
    επίσης κάτι Ζώα, ανεπίδεκτους μαθήσεως που το πιρούνι μοιάζει αξεσουάρ πολυτελείας στο χέρι τους και έχουν κάνει το γύρο της ελλάδας
    20 φορές με KLE συχνά ξεχνώντας τα σερβις και άλλες πολυτέλειες συντήρησης.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας, θα τα δοκιμασω και τα δυο (Αν και το ΚΛΕ το εχω ''καβαληση'' κανα δυο φορες) και θα παρω οποια μου κατσει καλυτερα (μαλλον Κλε με βλεπω), απλα για το ΚΛΕ με προβληματιζει αρκετα η ασταθεια στους πλευρικους ανεμους.

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gladiatorius Προβολή μηνύματος
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας, θα τα δοκιμασω και τα δυο (Αν και το ΚΛΕ το εχω ''καβαληση'' κανα δυο φορες) και θα παρω οποια μου κατσει καλυτερα (μαλλον Κλε με βλεπω), απλα για το ΚΛΕ με προβληματιζει αρκετα η ασταθεια στους πλευρικους ανεμους.
    αυτό συμβαίνει μονο στα πολλά 140 και πάνω , όμως είναι καθαρά λόγο ενδοτικών ως προς το offroad setup αναρτήσεων, διάλεξε ένα που θα έχει αναβαθμίσει τις μαμα αναρτήσεις με αφτερμαρκετ
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτό συμβαίνει μονο στα πολλά 140 και πάνω , όμως είναι καθαρά λόγο ενδοτικών ως προς το offroad setup αναρτήσεων, διάλεξε ένα που θα έχει αναβαθμίσει τις μαμα αναρτήσεις με αφτερμαρκετ
    Σε περιπτωση που δεν βρω καποιο με αναβαμησμενες αναρτησεις, ποιο ειναι το κοστος της αναβαθμησης αν την κανω εγω, και το κοστος της σελας ;;

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ για να την κάνω ''ανατομική'' ,με το σκαλοπατάκι για την πλάτη δηλαδή και αλλαγή σε όλο το αφρώδες σχεδόν έδωσα 80 ε.
    Από εκεί και πέρα βάζουν και gel το οποίο λένε ότι αποδίδει μετά από αρκετή ώρα,με το ανάλογο κόστος βέβαια.
    Για τις μπροστά αναρτήσεις αν αλλάξεις ελατήρια θέλει περίπου 120-130ε +εργασία και λάδι.
    porca miseria.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ για να την κάνω ''ανατομική'' ,με το σκαλοπατάκι για την πλάτη δηλαδή και αλλαγή σε όλο το αφρώδες σχεδόν έδωσα 80 ε.
    Από εκεί και πέρα βάζουν και gel το οποίο λένε ότι αποδίδει μετά από αρκετή ώρα,με το ανάλογο κόστος βέβαια.
    Για τις μπροστά αναρτήσεις αν αλλάξεις ελατήρια θέλει περίπου 120-130ε +εργασία και λάδι.
    Αρα κοντα στα 400 - 500 ευρωπουλα χοντρικα + κανενα συμμαζεματακι που ολο και κατι θα θελει, παμε στο χιλιαρικο και ισως και λιγο πιο πανω.
    Ετσι ξεφεγω απο το μπατζετ.

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κοίτα,λίγο πολύ όλες οι μότο είναι ευαίσθητες στον αέρα.Τον νιώθεις δηλαδή αν φυσάει καλά .
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF