Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: KAWASAKI KLE 500 vs BMW F650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31

    KAWASAKI KLE 500 vs BMW F650

    Καλησπερα , επηρεασμενος απο τους κουμπαρους μου μπαινω στο πειρασμο να ψαξω για μοτο.
    Σκεφτομαι για ενα ON/OF και ειμαι αναμεσα σε KLE 500(το εχουν οι κουμπαροι μου) & F 650 (εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες) λογο περιορισμενου μπατζετ, αλλα δεν ξερω τι διαφορα εχουν στο κοστος συντηρησης, προβληματα,ευπαθειες , καταναλωση κτλ, και θα ηθελα αν ξερει καποιος να με βοηθησει με τις γνωσεις του.
    Το θελω κυριος για μεσα στην πολη, και κανενα ταξιδακι εκτος (200-300 χλμ) δικαβαλο.
    Τελευταία τροποποίηση από Gladiatorius; 01/10/2019 στις 22:48.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Πιο ομαλή η λειτουργία του KLE, λίγο πιο τραχιά (με περισσότερους κραδασμούς) του F 650, δικύλινδρο το KLE, μονοκύλινδρο το F 650, πιο "αρχοντικό" σε αίσθηση το F 650 από το KLE. Ωστόσο, επειδή έχω βρεθεί στη θέση να ψάχνω ακριβώς γι' αυτά τα δυο και τελικά... κατέληξα σε Transalp 600, θα σου έλεγα να πάρεις... όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση μετά από πολύ καλό ψάξιμο! Διότι αυτό είναι το δύσκολο, το να το βρεις σε καλή κατάσταση, όχι τόσο να αποφασίσεις τι θα πάρεις. Και τα δυο άλλωστε την ίδια δουλειά κάνουνε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Σαν ιδιοκτήτης προτείνω KLE 500. Πολύ φθηνά και σε αφθονία ανταλλακτικά γιατί κυκλοφόρησε 30 χρόνια σχεδόν. Πιο άνετο ταξίδι λόγω δυο κυλίνδρων σε σχέση με το μονοκύλινδρο bmw. Τα 3 Θεματάκια που βγάζουν όλα τα KLE μετά απο τόσα χρόνια θα τα έχει λύσει κάποιος προηγούμενος (βολάν που ξεκολλάει και χτυπάει και τα πηνεία και το κόμπλερ της μίζας είναι τα προβλήματα). Πουλιέται πιο εύκολα απο το bmw, πατάει πιο εύκολα χώμα, ενδέχεται να καίει λίγο παραπάνω απο το Bmw. Επίσης δεν έχει δείκτη ή λαμπάκι βενζίνης οπότε ενδέχεται αν είσαι ξεχασιάρης με το ρουμπινέτο να μείνεις στον δρόμο απο βενζίνη. Εγώ πάντως δεν έμεινα ποτέ (απο βενζίνη).

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    To KLE για μέσα στη πόλη είναι σούπερ. Στο ταξιδάκι το F650 πολύ πιο άνετο σε χώρους ανεμοκάλυψη σέλα, αλλά με περισσότερους κραδασμούς από το KLE.

    Για μένα εφόσον υπάρχει KLE να πάρεις βόλτα, κάντου μια 200άρα δικάβαλο και αν σου κάνει η ζυγαριά γέρνει υπερ του.

    Είχα 1χρόνο F650 και μόνο παράπονο οι κραδασμοί και η λειτουργία του μονοκύλινδρου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Εχουν γραφτει πολλά για τα δυο αυτα μηχανάκια αλλα και για τα άλλα της κατηγορίας ( transalp, freewind)
    Αυτο που είπαν παραπάνω πιο θα είναι σε καλύτερη κατάσταση πάντα ανάλογα με τα χρήματα που θα δώσεις, δεν έχει ουσία να δώσεις παραπάνω λεφτα για μηχανάκια 15 ετών και άνω.
    Λίγο πολύ τα προβλήματα θα ειναι καρμπυρατερ φρένα και μετα αλυσιδογραναζα λαστιχα.
    Να παρεις αυτό που θα ειναι σε καλύτερη κατάσταση θα έχει καλύτερη προικα απο αξεσουάρ και την καλύτερη τιμή.
    Είχα το kle είναι όντως τίμιο βρίσκεις τα πάντα ακόμα και δεύτερο μηχανάκι με ψίχουλα. Αλλα αν έπαιρνα κατι τέτοιο πάλι μάλλον θα πήγαινα στο bmw και πιθανότατα στο dakar.
    Δές και τα άλλα μοντέλα της κατηγορίας.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    οταν ειχα ρωτησει εδω πριν 2 χρονια περιπου αν ειναι καλα τα κλε , μου χε πει ενας απο εδω, "ανταλλακτικά βρίσκεις και στα δένδρα" οποτε μετα απο 2 χρονια συμβίωσης με την KLαρα , καταλαβα τι εννοούσε ο τύπος και δεν το εχω μετανιωσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Τα είχα και τα δύο στο παρελθόν..
    Το kle είναι ασπαστο μηχανάκι για μέσα στην πόλη να κάνεις τις δουλειές σου και επίσης δεν λέει όχι ακόμα και σε ταξίδια φορτωμένο σα γαϊδούρι... ... Αν πάρεις ένα προσεγμένο μόνο βενζίνη θα βάζεις κι έφυγες... Η τεχνολογία του σε σχέση με την εποχή μας είναι φυσικά απαρχαιωμένη... Είναι καρμπυρατέρ και όχι ψεκαστο που είναι ο Γερμανός...

    Το BMW την πρώτη φορά που το είχα τη ντακαρ μορφή από το 2000 κάτι μέχρι το 04... Δεν μου είχε βγάλει κάτι εκτός από το ψυγείακι του που ράγισε στη βάση του και την καλωδίωση στο λαιμό του τιμονιού που είχε κοπεί... Βέβαια παρέα με τον αδερφό μου τότε το χαμε ψιλό βιάσει σε κάτι χωμάτινες εκδρομές και σε διακοπές.. Το μοσχοπούλησα και πήγαμε παρακάτω... Πριν κάνα τεσσάρι χρόνια είχα την φαεινή ιδέα κι αφού είχα αλλάξει διαφορά μπεμβε, να το ξαναπάρω... Πήρα ένα διμπουζο του 06.. Ε μαρτυρησα μαζί του... Αντλίες νερού κλασμενες κάθε τρεις χιλιάδες χλμ νερά στα λάδια, (φλάντζα καμένη) διαρροές από το ψυγείο κομμένο υποπλαισιο από φόρτωμα λάμπες να καίγονται σα κεριά προβληματικός θερμοστάτης και άλλα..
    Σαν σέλα το μπεμβε φοράει την καλύτερη στην κατηγορία... Ταξιδεύει καλύτερα από το kle κι ας έχει ένα κιλυνδρο.. Έχει abs στάνταρ θερμαινόμενα, αλαρμ και άλλα που δεν θυμάμαι... Επίσης επειδή αναφέρθηκε, θεωρώ ότι το μπεμβε υπερέχει και στο χώμα... Το kle είναι κάπως βαρύ σε αίσθηση και πιο απότομο στις αντιδράσεις, όχι ότι δεν πάει, πάει άνετα σε φλαταδουρες απλά με το μπεμβε πήγαινα παντού πιο άνετα...

    Το kle δεν στο κλέβει κάνεις ενώ το μπεμβε πάντα είναι επίφοβο λόγω σήματος και λόγω ότι είχε πουλήσει σαν τρελό και κυκλοφορούν άπειρα ακόμα..

    Εγώ που τα είχα και τα δύο θα παιρνα το μπεμβε αν τα προβλήματα που σου ανέφερα ήταν η εξαίρεση και είχαν τύχει μόνο σε εμένα... Δυστυχώς όμως δεν είναι και έχουν πάθει πολλοί παρόμοια και χειρότερα... Οπότε kle από μένα φίλε..

    Και που σαι κάπως ψηλά μηχανάκια και τα δύο έτσι... Ειδικά αν μπεμβε πας σε Ντακάρ έκδοση... Διαφέρει από το "απλό".
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 02/10/2019 στις 17:27.

  8. #8
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Καλησπέρα και από εμένα, είμαι κάτοχος του F650 εδώ και 12 χρόνια. Έχω ακούσει πολλά καλά για το KLE αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. Για το BMW όμως, αν είναι το δίμπουζο, ισχύουν λίγο - πολύ τα εξής:
    Όντως έχει θέμα με την τρόμπα, αλλά παίρνει αντικατάσταση με χαμηλό κόστος και δεν ασχολείσαι ξανά. Το δικό μου το έβγαλε μετά από τα 90000χλμ, τώρα έχει 150.000, όλα σχεδόν στην πόλη. Η συντήρηση του είναι μόνο τα "αναλώσιμα" λάδια-φίλτρα κλπ. Δικάβαλο είναι σχετικά άνετο. Το θετικό για εμένα είναι η κατανάλωση του, δλδ μετά από τόσα χρόνια και με συντήρηση που δεν θα την χαρακτήριζα συστηματική, είμαι πάντα γύρω στο 3.5-3.7lt/100km και μιλάω μόνο για πόλη, διαδρομή κέντρο - Μεσογείων - Λαυρίου κλπ. Εννοείται ότι είναι και θέμα οδηγού αυτό βέβαια. Για το αν το κλέβουν ή όχι κανένας δεν νομίζω ότι μπορεί να σε πληροφορήσει, γενικά ακούγεται ότι δεν το πειράζουν αλλά πάντα έχεις στον νου σου τη στραβή. Αυτό με τις λάμπες που λέει ο φίλος παραπάνω σωστό είναι, αν εννοεί τα φώτα στο ταμπλό. Νομίζω ότι και τα δύο που κοιτάς είναι εργάτες και αξιόπιστα. Είναι επιλογές που δύσκολα θα χάσεις.
    Καλό ψάξιμο και ότι θες ρώτα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ναι το ταμπλό εννοώ φίλος... Αυτή τη νεκρά την άλλαξα τρεις φορές στα δύο χρόνια που το κρατησα

    Επίσης να προσθέσω στον φίλο κάτι που ξέχασα... Ψάχνοντας θα δεις ότι υπάρχουν 650 με γκρι μοτέρ και 650 με μαύρο μοτέρ... Τα γκρι είναι Αυστρία (Rotax) και τα μαύρα είναι Κίνα..Νομίζω τα μαύρα μοτέρ εμφανίστηκαν το 2010 και μετά που η μπεμβε επανέφερε το μοντέλο στην αγορά ενώ το είχε σταματήσει το 2008 που είχαν βγει τα f800gs και το υποκυβισμενο που το ονόμαζε f650.. Δεν ξέρω τι μπορει να σημαίνει ότι πήγε τη γραμμή παραγωγής στην κινα, αλλά για κάποιους έχει σημασία και γι αυτό το αναφέρω..
    Όπως λέει ο φίλος από πάνω ειναι καλό μηχανάκι με χιλιάδες ιδιοκτήτες παγκοσμίως ευχαριστημένους, μην το θάψω κιόλας. Απλά επιμένω ότι μιας και το kle και το gs τα έχουν τα χρονάκια τους, ε στο χρόνο καλύτερα έχει αντέξει ο γερόλυκος το kle.. Το δικό μου kle (μαύρο μπλε με ασημί γράμματα το kle500 στα πλαϊνά) που το είχα το 2006 έως 2008 το πούλησα σε γνωστό που το έχει μέχρι σήμερα και είναι το πιστό του σκυλί... Το προσέχει βέβαια αλλά η αλήθεια να λέγεται, είναι σκυλί μαύρο.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 02/10/2019 στις 17:33.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Εχω οδηγηση το ΚΛΕ 500 του κουμπαρου μου απο Κοζανη μεχρι Βεροια και επιστροφη, και μου αρεσε αρκετα αλλα μερικα πραγματα με ενοχλησαν .
    Τα + ειναι οτι με 120-130 χλμ/ωρα πηγαινε ανετα, δεν ειχε σχεδον καθολου κραδασμους, στην ανιφορα απο Βεροια για Κοζανη, πριν τα τουνελ πηγαινε πολυ ανετα.
    Τα - ειναι οτι εκει στα τουνελ ειχε αερα, (πλευρικους ανεμους) και η μηχανη δεν ηταν καθολου σταθερη, δεν ξερω τωρα αν φταιει η μηχανη του κουμπαρου μου η ολες οι ΚΛΕ εχουν αυτο το προβλημα, επισης η σελα ειναι καπος μικρη για δικαβαλο χωρις βαλιτσα, με βαλιτσα δεν ξερω αν επαρκει η σελα. Αν και μου αρεσει πιο πολυ η ΚΛΕ , η ασταθεια στον ανεμο με προβληματισε αρκετα, και η μικρη σελα.

    Για την Μπεμπα δεν ξερω δεν εχω οδηγησει .

    Για κοστος συντηρησης, ανταλλακτικα κτλ ποια ειναι πιο συμφερουσα ;;
    Τελευταία τροποποίηση από Gladiatorius; 02/10/2019 στις 23:56.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gia Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα, είμαι κάτοχος του F650 εδώ και 12 χρόνια. Έχω ακούσει πολλά καλά για το KLE αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. Για το BMW όμως, αν είναι το δίμπουζο, ισχύουν λίγο - πολύ τα εξής:
    Όντως έχει θέμα με την τρόμπα, αλλά παίρνει αντικατάσταση με χαμηλό κόστος και δεν ασχολείσαι ξανά. Το δικό μου το έβγαλε μετά από τα 90000χλμ, τώρα έχει 150.000, όλα σχεδόν στην πόλη. Η συντήρηση του είναι μόνο τα "αναλώσιμα" λάδια-φίλτρα κλπ. Δικάβαλο είναι σχετικά άνετο. Το θετικό για εμένα είναι η κατανάλωση του, δλδ μετά από τόσα χρόνια και με συντήρηση που δεν θα την χαρακτήριζα συστηματική, είμαι πάντα γύρω στο 3.5-3.7lt/100km και μιλάω μόνο για πόλη, διαδρομή κέντρο - Μεσογείων - Λαυρίου κλπ. Εννοείται ότι είναι και θέμα οδηγού αυτό βέβαια. Για το αν το κλέβουν ή όχι κανένας δεν νομίζω ότι μπορεί να σε πληροφορήσει, γενικά ακούγεται ότι δεν το πειράζουν αλλά πάντα έχεις στον νου σου τη στραβή. Αυτό με τις λάμπες που λέει ο φίλος παραπάνω σωστό είναι, αν εννοεί τα φώτα στο ταμπλό. Νομίζω ότι και τα δύο που κοιτάς είναι εργάτες και αξιόπιστα. Είναι επιλογές που δύσκολα θα χάσεις.
    Καλό ψάξιμο και ότι θες ρώτα.
    Το κοστος συντηρησης ειναι οπως εχω ακουσει , λιγο "τσιμπιμενο" η ειναι νορμαλ, τα ανταλλακτικα ειναι ακριβα ;;
    Τελευταία τροποποίηση από Gladiatorius; 03/10/2019 στις 00:30.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    οταν ειχα ρωτησει εδω πριν 2 χρονια περιπου αν ειναι καλα τα κλε , μου χε πει ενας απο εδω, "ανταλλακτικά βρίσκεις και στα δένδρα" οποτε μετα απο 2 χρονια συμβίωσης με την KLαρα , καταλαβα τι εννοούσε ο τύπος και δεν το εχω μετανιωσει.
    Αλεξ, το κοστος συντηρησης ειναι νορμαλ, η ειναι ''τσιμπιμενο'' επισης τα ανταλλακτικα ειναι ακριβα, προβληματα βγαζει ;;

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ναι το ταμπλό εννοώ φίλος... Αυτή τη νεκρά την άλλαξα τρεις φορές στα δύο χρόνια που το κρατησα

    Επίσης να προσθέσω στον φίλο κάτι που ξέχασα... Ψάχνοντας θα δεις ότι υπάρχουν 650 με γκρι μοτέρ και 650 με μαύρο μοτέρ... Τα γκρι είναι Αυστρία (Rotax) και τα μαύρα είναι Κίνα..Νομίζω τα μαύρα μοτέρ εμφανίστηκαν το 2010 και μετά που η μπεμβε επανέφερε το μοντέλο στην αγορά ενώ το είχε σταματήσει το 2008 που είχαν βγει τα f800gs και το υποκυβισμενο που το ονόμαζε f650.. Δεν ξέρω τι μπορει να σημαίνει ότι πήγε τη γραμμή παραγωγής στην κινα, αλλά για κάποιους έχει σημασία και γι αυτό το αναφέρω..
    Όπως λέει ο φίλος από πάνω ειναι καλό μηχανάκι με χιλιάδες ιδιοκτήτες παγκοσμίως ευχαριστημένους, μην το θάψω κιόλας. Απλά επιμένω ότι μιας και το kle και το gs τα έχουν τα χρονάκια τους, ε στο χρόνο καλύτερα έχει αντέξει ο γερόλυκος το kle.. Το δικό μου kle (μαύρο μπλε με ασημί γράμματα το kle500 στα πλαϊνά) που το είχα το 2006 έως 2008 το πούλησα σε γνωστό που το έχει μέχρι σήμερα και είναι το πιστό του σκυλί... Το προσέχει βέβαια αλλά η αλήθεια να λέγεται, είναι σκυλί μαύρο.
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Στα θετικά του BMW εγώ θα τονίσω το ABS και τον ψεκασμό. Καλώς ή κακώς είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε αυτά τα 2 μηχανήματα γιατί αν και συνυπήρχαν για μεγάλο χρονικό διάστημα, παρόλα αυτά ανήκουν σε άλλη γενιά. το KLE (το οποίο είχα στα 400 κυβικά το 1994), είναι δίκαιο να συγκριθεί με το BMW F650 FUNDURO.

    Τεχνολογικά αυτά που έχει το gs δεν τα έχει κανένα άλλο μοντέλο στην κατηγορία (εννοώ ABS και ψεκασμό) της ίδια χρονολογίας. Τα βρίσκει κάποιος μόνο στο DUKE του 2010+

    Εγώ θα σου πρότεινα το BMW γιατί είναι πολύ οικονομικό στην χρήση, ανταλλακτικά έχει πολλά καθώς έχει κυκλοφορήσει πάρα πολύ, είναι πολύυυυυ βολική μέσα στην πόλη, (σχεδόν παπί) και οποιαδήποτε αβαρία έχει μπορεί να διορθωθεί σχετικά εύκολα. Είναι μηχανή για μακροχρόνια σχέση

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gladiatorius Προβολή μηνύματος
    Αλεξ, το κοστος συντηρησης ειναι νορμαλ, η ειναι ''τσιμπιμενο'' επισης τα ανταλλακτικα ειναι ακριβα, προβληματα βγαζει ;;
    Το κοστος συντηρησης ειναι πολυ νορμαλ, αν σου βγαλει εξαρτατε το ανταλλακτικό, τα περιφερειακά ανταλλακτικα ειναι νορμαλ. Παρόμοια ειναι και στο bmw.

    Το gs ειναι πιο σύγχρονο πιο ανετο πιο εργονομικό, καλυτερα φρενα πιο ομοιογενή συμπεριφορά στις αναρτησεις καλυτερο σχεδον σε ολα εκτος απο ενα που για μενα προσωπικά ειναι θεμελιώδη και ως τεχνικος την εχω την ψωρα μου με την αίσθηση του μοτερ και πως περιστρέφεται κατω στα πόδια μου, η αίσθηση του άλλοτε ιαπωνεζικου πολυστροφου gpz500 ειναι μακραν καλύτερη απο τον αυστριακο μονοκυλινδρο rotax του 1989.
    Και ενα ακομα φετιχ τα όργανα του kle τα θεωρώ πολυ όμορφα ακομη, μου θυμίζουν τις άλλοτε sport touring καταβολές τους και προτιμώ να αντικρίζω κατα την συμβίωση

  15. #15
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Και ενα ακομα φετιχ τα όργανα του kle τα θεωρώ πολυ όμορφα ακομη, μου θυμίζουν τις άλλοτε sport touring καταβολές τους και προτιμώ να αντικρίζω κατα την συμβίωση
    Συμφωνώ και με τα 2!
    Το μοτέρ λειτουργεί πολύ γλυκά, σα σβηστό είναι
    Τα όργανα δε, είναι πραγματικά από τα πιο όμορφα! (πρακτικά καμμία σχέση με το χαρακτήρα της μοτο στην οποία βρίσκονται αλλά πανέμορφα!)

    Να προσθέσω επίσης ότι καίει πολύ λίγο, νομίζω γύρω στα 5λ/100 το θυμάμαι.
    Η σέλα όντως είναι μικρή.
    Με βαλίτσα στο 2καβαλο είμασταν αρκετά στριμωχτά, αλλά εν τέλει δεν είχε ενοχλήσει.
    Η άνεση της σέλας είναι το πρόβλημα. Η πιο άβολη που είχα, πάνω από 20' δεν την άντεχα.
    Αυτό βέβαια διορθώνεται εύκολα και οικονομικά.
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF