Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ανάβαση στον Άθωνα (2033m) 29-30/9/2019

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Ανάβαση στον Άθωνα (2033m) 29-30/9/2019

    Ένας ιδιαίτερος προορισμός ανεξάρτητα απο την πίστη του καθενός.Ορειβατικά πρόκειται για μια απο τις πιο επίπονες αναβάσεις καθώς ανεβαίνεις απο τη θάλασσα ουσιαστικά μέχρι την κορυφή φορτωμένος με προμήθειες και υπνόσακο.Οι εικόνες που αντίκρισα ήταν μοναδικές,διανυκτέρευσα για 1η φορά σε κορυφή και ήταν φανταστική εμπειρία με τον έναστρο ουρανό να είναι πρωταγωνιστής.

    Όσοι δεν έχετε πάει,αξίζει να πάτε για το ταξίδι στο παρελθόν καθώς ο χρόνος εκεί μοιάζει να έχει σταματήσει.


    Ανέβηκα αποκλειστικά απο την παλιά εθνική στην Ουρανούπολη,απο διαδρομή που θεωρώ πως είναι η καλύτερη για να βγεις στη Θεσσαλονίκη.Ειδικά πάνω απο τη Λάρισα απο Ελασσόνα-Αγιο Δημήτριο-Κατερίνη που κυκλώνεις τον Όλυμπο η διαδρομή είναι μαγική.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	410731



    Η ανάβαση μου σε ένα σύντομο βίντεο(φαντάζει αστείο να βλέπεις σε 3 λεπτά μια ανάβαση 6+ ωρών,ειδικά όταν ξέρεις τι έχεις τραβήξει για να πατήσεις στην κορυφή )











    Όποιος επιθυμεί να δει φωτογραφίες έχω ανεβάσει εδω https://ncclub.gr/index.php/topic,5562.0.html .Δυστυχώς για να τις ανεβάσω εδώ θέλουν όλες resize



    Πάντα όρθιοι όσοι καβαλάτε και πάντα ψηλά όσοι ανεβαίνετε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Φίλε Βασίλη δεν ξέρω αν σου το χω πει είμαι μεγάλος fan σου. Θεωρώ ότι είσαι ένας original adventurer και πραγματικά πιστεύω οτι αν κάναμε εδώ μέσα μια ετήσια ψηφοφορία σε στυλ national geographic για το ποιοι άνθρωποι έχουν το πραγματικό πνεύμα της περιπέτειας στο φόρουμ ή το ποιοι άνθρωποι μας εμπνέουν να κάνουμε πράγματα περπετειωδη θα ήσουνα σταθερά υποψήφιος για την πρώτη θέση.

    Ας μοιραστώ κάποιες σκέψεις για την τελευταία περιπέτεια σου στο ορο Άθως. Καταρχην ήταν ιδιαίτερα απαιτητικη. Νομίζω ότι οι πνευματικές προκλησεις (μόναχικοτητα) οι σωματικες προκλησεις (κούραση) και οι προκλήσεις του περιβάλλοντος (επικυνδινοτητα) ήταν όλες σε κάποιο υψηλοτερο απο συνηθισμένο επίπεδο. Μπράβο σου γιατί δείχνεις τον σωστό δρόμο της περιπέτειας ιδιαίτερα στους νεότερους.

    Ερωτησεις για τον εξοπλισμό.....Μπατόν χρησιμοποίησες; Πόσα λίτρα χωρητικότητας ήταν ο σάκος σου; Πόσο ζυγίζε περίπου; Πόσο νερό κουβαλούσες; Σε περίπτωση καταιγίδας τι εξοπλισμό είχες και τελος τι παπούτσια χρησιμοποίησες; (Χωρίς παρεξήγηση ολα αυτά τα ρωτάω για να μαθαίνω)

    Τώρα όσον αφορά το αδιέξοδο που νιώθεις για το τελος αυτου του κύκλου περιπέτειας θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Στην θέση σου θα έκανα ένα μικρό break και θα έκανα μερικά μαθηματα φωτογραφίας ή σκηνοθεσίας και μονταζ ή θα αγόραζα και θα μάθαινα χρήσιμοποιω ένα drone. Ακόμα θα μπορούσα να παρακολουθήσω και μαθήματα δημιουργικής γραφής. Στην συνέχεια θα μπορουσα να επαναλάβω το εγχείρημα και να γράψω ένα βιβλιο για αυτό . Κάπως έτσι φαντάζομαι δούλεψε πχ ο πεζοπορος και ορειβατης Κώστας Τσίπιρας στα τέλη του 80 και ο δικός μας ο bmwδακιας Στέφανος Ψημένος στις αρχές του 90 και έδωσαν πλουσιο υλικό σε ολους εμάς τους άσχετους και μπουνταλαδες που θέλαν ακοπα να κάνουν την περιπέτεια τους και να γυρίσουν και ασφαλής στο σπίτι τους.

    Ο κόσμος μας έχει μια θάλασσα ευκαιρίες για νέες περιπέτειες. Ότι σε βγάζει από το comfort zone και είναι βίωμα εντελη είναι μια περιπέτεια και αυτό μπορεί να βρίσκεται στον Αθω, την πόλη σου και όσο και αν φαίνεται απίστευτο ακόμα και στην γειτονιά σου!. Αυτό το τονίζουν στις ομιλίες τους πολλοί adventurers που έχουν κάνει πολύ μακρινές και τρελες περιπέτειες! Μην ανησυχείς λοιπόν για το τέλους του κυκλου των αναβάσεων σου. Η περιπετεια δεν τελειώνει ποτέ για όσους έχουν ανήσυχο πνεύμα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος

    Τώρα όσον αφορά το αδιέξοδο που νιώθεις για το τελος αυτου του κύκλου περιπέτειας θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Στην θέση σου θα έκανα ένα μικρό break και θα έκανα μερικά μαθηματα φωτογραφίας ή σκηνοθεσίας και μονταζ ή θα αγόραζα και θα μάθαινα χρήσιμοποιω ένα drone. Ακόμα θα μπορούσα να παρακολουθήσω και μαθήματα δημιουργικής γραφής. Στην συνέχεια θα μπορουσα να επαναλάβω το εγχείρημα και να γράψω ένα βιβλιο για αυτό . Κάπως έτσι φαντάζομαι δούλεψε πχ ο πεζοπορος και ορειβατης Κώστας Τσίπιρας στα τέλη του 80 και ο δικός μας ο bmwδακιας Στέφανος Ψημένος στις αρχές του 90 και έδωσαν πλουσιο υλικό σε ολους εμάς τους άσχετους και μπουνταλαδες που θέλαν ακοπα να κάνουν την περιπέτεια τους και να γυρίσουν και ασφαλής στο σπίτι τους.
    Ρε συ τι ωραίο πλάνο είναι αυτό...
    Travel, Grow, Share

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    φοβερο.....ολο το βιντεο.....αλλα ειδικα τα τελευταια δευτερολεπτα, με την πυραμιδα στην θαλασσα, το βραδινο ουρανο και το ξημερωμα......τα ειδα πολλες φορες !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Μπίλυ είσαι κομάντο απο τα λίγα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Φίλε Βασίλη δεν ξέρω αν σου το χω πει είμαι μεγάλος fan σου. Θεωρώ ότι είσαι ένας original adventurer και πραγματικά πιστεύω οτι αν κάναμε εδώ μέσα μια ετήσια ψηφοφορία σε στυλ national geographic για το ποιοι άνθρωποι έχουν το πραγματικό πνεύμα της περιπέτειας στο φόρουμ ή το ποιοι άνθρωποι μας εμπνέουν να κάνουμε πράγματα περπετειωδη θα ήσουνα σταθερά υποψήφιος για την πρώτη θέση.

    Ας μοιραστώ κάποιες σκέψεις για την τελευταία περιπέτεια σου στο ορο Άθως. Καταρχην ήταν ιδιαίτερα απαιτητικη. Νομίζω ότι οι πνευματικές προκλησεις (μόναχικοτητα) οι σωματικες προκλησεις (κούραση) και οι προκλήσεις του περιβάλλοντος (επικυνδινοτητα) ήταν όλες σε κάποιο υψηλοτερο απο συνηθισμένο επίπεδο. Μπράβο σου γιατί δείχνεις τον σωστό δρόμο της περιπέτειας ιδιαίτερα στους νεότερους.

    Ερωτησεις για τον εξοπλισμό.....Μπατόν χρησιμοποίησες; Πόσα λίτρα χωρητικότητας ήταν ο σάκος σου; Πόσο ζυγίζε περίπου; Πόσο νερό κουβαλούσες; Σε περίπτωση καταιγίδας τι εξοπλισμό είχες και τελος τι παπούτσια χρησιμοποίησες; (Χωρίς παρεξήγηση ολα αυτά τα ρωτάω για να μαθαίνω)

    Τώρα όσον αφορά το αδιέξοδο που νιώθεις για το τελος αυτου του κύκλου περιπέτειας θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Στην θέση σου θα έκανα ένα μικρό break και θα έκανα μερικά μαθηματα φωτογραφίας ή σκηνοθεσίας και μονταζ ή θα αγόραζα και θα μάθαινα χρήσιμοποιω ένα drone. Ακόμα θα μπορούσα να παρακολουθήσω και μαθήματα δημιουργικής γραφής. Στην συνέχεια θα μπορουσα να επαναλάβω το εγχείρημα και να γράψω ένα βιβλιο για αυτό . Κάπως έτσι φαντάζομαι δούλεψε πχ ο πεζοπορος και ορειβατης Κώστας Τσίπιρας στα τέλη του 80 και ο δικός μας ο bmwδακιας Στέφανος Ψημένος στις αρχές του 90 και έδωσαν πλουσιο υλικό σε ολους εμάς τους άσχετους και μπουνταλαδες που θέλαν ακοπα να κάνουν την περιπέτεια τους και να γυρίσουν και ασφαλής στο σπίτι τους.

    Ο κόσμος μας έχει μια θάλασσα ευκαιρίες για νέες περιπέτειες. Ότι σε βγάζει από το comfort zone και είναι βίωμα εντελη είναι μια περιπέτεια και αυτό μπορεί να βρίσκεται στον Αθω, την πόλη σου και όσο και αν φαίνεται απίστευτο ακόμα και στην γειτονιά σου!. Αυτό το τονίζουν στις ομιλίες τους πολλοί adventurers που έχουν κάνει πολύ μακρινές και τρελες περιπέτειες! Μην ανησυχείς λοιπόν για το τέλους του κυκλου των αναβάσεων σου. Η περιπετεια δεν τελειώνει ποτέ για όσους έχουν ανήσυχο πνεύμα!


    Φίλε σε ευχαριστώ για όσα έγραψες και χαίρομαι που κάποιοι φίλοι ταξιδεύουν έστω νοερά μαζί μου.


    Θα σου πω τις σκέψεις μου για το κλείσιμο του κύκλου των ορεινών εξορμήσεων.Δυστυχώς όταν ζεις κάτι για 1η φορά ο τρόπος που νιώθεις κατα τη διάρκεια δε θα επανέλθει ποτέ.Αυτό ισχύει σε πολλά πράγματα.πχ σκέψου πως νιώθει κάποιος όταν αντικρίζει για 1η φορά τη σιδερένια υδρόγειο στο Nordkapp και σύγκρινέ τη με τη 2η και την 3η φορά.Σιγουρα δεν έχει την ίδια σπίθα το βλέμμα,ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος...αυτό ήθελα να τονίσω.

    Απο εκεί και πέρα όμως τα καλά νέα είναι οτι υπάρχουν άλλα 138 βουνά απο 1500m μέχρι 2000m ύψος.Σε κάποια απο αυτά έχω ανέβει ήδη,αλλά η λίστα είναι τεράστια και θέλει κάποια χρόνια για να τελειώσει.Όλα αυτά τα βουνά θα συνδυάζονται και με εξαιρετικές χωμάτινες διαδρομές οπότε θα συνεχίσω απο εκεί που τελείωσα.Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι μεν τελειώνει ένας κύκλος,ανοίγει όμως ένας άλλος.Στο χέρι μας είναι να κρατιόμαστε όσο το δυνατόν ενεργοί.Ίσως αυτό να είναι και το σημαντικότερο ''μάθημα'' για όλους μας.


    Όσον αφορά τον εξοπλισμό μου.Είμαι κατά των βοηθημάτων όταν δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μπατόν,παραδέχομαι όμως οτι βοηθάνε αρκετά.Εχει τύχει στον Ερύμανθο να βρώ ένα παρατημένο και να το χρησιμοποιήσω για κάποια ώρα,όντως κάνει δουλειά αλλά δεν το χρειάζομαι πραγματικά.Δε ζύγισα το σακίδιό μου αλλά είχα 2.5 λίτρα νερό,2 κονσέρβες,2 σάντουιτς που πήρα το πρωί για να τα φάω στην κορυφή,10 μπάρες δημητριακών,ξηρούς καρπούς,2 power bank,ένας υπνόσακος,ισοθερμικά πάνω κάτω,αδιάβροχο μόνο πάνω(κακώς,έπρεπε και κάτω να έχω),αλουμινοκουβέρτα.Ήταν πολύ βαρύ πάντως και είμαι συνηθισμένος να παίρνω μόνο τα απαραίτητα στις υπόλοιπες αναβάσεις(2 μπάρες δημητριακών και 2 λιτρα νερό) για να είμαι όσο ελαφρύς γίνεται,όμως η συγκεκριμένη ανάβαση είχε την ιδιαιτερότητα της διανυκτέρευσης.Παπούτσια έχω τα κλασσικά χαμηλά ορειβατικά Salomon τα οποία είναι μέχρι τον αστράγαλο,είναι απαραίτητο να είναι ελαφριά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Bill γραφεις την δικη σου ιστορια κ τουτη την φορα ξεπερασες -ισως- κ το ιδιο σου τον εαυτο.σαφως δεν το εννω σε προσπαθεια αλλα σε ποιοτητα εξορμησης.
    μπορει βεβαια για σενα που το ζεις να μην ειναι ετσι αλλα εγω ως θεατης αυτο καταλαβα.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Bill γραφεις την δικη σου ιστορια κ τουτη την φορα ξεπερασες -ισως- κ το ιδιο σου τον εαυτο.σαφως δεν το εννω σε προσπαθεια αλλα σε ποιοτητα εξορμησης.
    μπορει βεβαια για σενα που το ζεις να μην ειναι ετσι αλλα εγω ως θεατης αυτο καταλαβα.

    Γιώργαρε εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα,ίσως τα συγκεκριμένα τοπία έδωσαν μια άλλη-διαφορετική ποιότητα στην εξόρμηση.Εγώ ένας απλός παρατηρητής είμαι και τα καταγράφω,με ένα απλό κινητό μάλιστα.Όταν όμως μιλάμε για την ορεινή Ελλάδα, τα ίδια τα τοπία είναι οι πρωταγωνιστές!Να σαι καλά φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Όταν όμως μιλάμε για την ορεινή Ελλάδα, τα ίδια τα τοπία είναι οι πρωταγωνιστές!

    Μπίλλυ στο αφιερώνω... είναι ακριβώς αυτό που λες!






  10. #10
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Εξαιρετικός!
    I search, therefore I travel...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ευχαριστούμε.




    Ανατρίχιασα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε.




    Ανατρίχιασα
    Τι ευχαριστούμε ρε! Εγώ σας ευχαριστώ όλους και τις πλατφόρμες που μου δίνουν τη δυνατότητα να μοιραστώ αυτές τις ομορφιές!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τι ευχαριστούμε ρε! Εγώ σας ευχαριστώ όλους και τις πλατφόρμες που μου δίνουν τη δυνατότητα να μοιραστώ αυτές τις ομορφιές!
    Που μας ταξιδευεις ρε βασιλη. Πάλι τα ίδια θα λεμε


    Το βίντεο είναι ένα από τα καλύτερα που έχω δει. Όλα. Η μουσική. Η νύχτα. ΤΟ ξημέρωμα. Η πυραμίδα. Απλά τα σπάει. ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Άψογος ο Βασίλης ,άψογο και το nc!

    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Μπράβο ρε Βασίλη! Απο τις συγκινησιακά φορτισμένες για μένα αναβάσεις,ο θείος μου ήταν καλόγηρος στη σκήτη της Αγίας Άννας και είχαμε ανέβει μαζί στην κορυφή πριν πολλά χρόνια.
    Να είσαι καλά να ταξιδεύεις και πάντα ψηλά!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διήμερο 29 & 30 Λίμνη Δασίου
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 18:17
  2. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 17:30
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 23:45
  4. Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2006, 18:23
  5. Ανοιξιατικη βολτα στις Αρδεννες 29/30 Απρ. και 1 Μαϊου ...
    από tifoefs στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 19:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF