Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Συμπίεση

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72

    Συμπίεση

    Καλησπέρα, εστω ενα μηχανάκι του 1999 καινούριο καρμπυρατερατο βγαίνοντας από το εργοστάσιο έχει την ιδανική αναλογία 12:1 με συμπίεση 156 psi και ζιγκλερ #100. Το ίδιο μηχανάκι λόγο φυσικής φθοράς μετά από χρόνια έχει συμπίεση 110 psi. Δεδομένου του #100 ζιγκλερ η βενζίνη που τραβάει μενει σταθερή σε ποσότητα αλλά λόγο διαφυγής του αέρα κατά την συμπίεση το μείγμα μας γίνεται πλούσιο (επομενος θέλεις μικρότερα ζιγκλερ) ή λόγο χαμηλής συμπίεσης δεν τραβάει με την ίδια ταχύτητα τον αέρα μέσα στο κύλινδρο επόμενος χύνεται λιγότερη βενζίνη άρα να φτωχευει;

    Υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας; Δηλαδή σε παλιό κινητήρα ανεβάζουμε ζιγκλερ λόγο χαμηλής συμπίεσης ή ρίχνουμε ζιγκλερ λόγο χαμηλής συμπίεσης ή ανάλογος τον κινητήρα?? Ευχαριστώ

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Καλησπέρα, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτηση σου.

    Μου κάνει εντύπωση όμως πως ξεχωρίζεις το τι χάνεται από το μείγμα αέρα βενζίνης που εισέρχεται στον κύλινδρο.
    Επίσης πως γνωρίζεις αν η χαμηλή συμπίεση είναι από τις βαλβίδες ή είναι από τα ελατήρια ή κάποια ρωγμή κλπ.
    Αν είναι "φυσική" η φθορά γιατί να μην την επαναφέρεις με επισκευή;

    Ίσως θα ήταν καλύτερα να πεις για ποιο λόγο προβληματίζεσαι και πως γνωρίζεις ότι έχει πέσει η συμπίεση.

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ούτε εγώ γνωρίζω να απαντήσω, αλλά μαντεύω ότι σε τέτοια πτώση συμπίεσης ο γενικός κανόνας είναι μεγαλύτερο νούμερο πιστόνι ή/και ρεκτιφιέ...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει αν χάνετε βενζίνη ή αέρας ή και τα δύο κατά ίση αναλογία, ουσιαστικά αυτό ρωταω αν υπάρχει κάποιος τυφλός κανόνας ή κάποια γενική αντίληψη πίσω από αυτό, και όταν λέω αυτό εννοώ το ζιγκλερωμα. Δεν γνωρίζω αν η χαμηλή συμπίεση οφείλεται σε κάτι από τα παραπάνω πιθανολογω ελλατηρια, ομως είναι ακόμα μέσα στα όρια του κατασκευαστή. Μια τέτοια επισκευή δεν νομίζω ότι χρειάζεται ακόμη, άλλωστε όπως γράφει το μανιουαλ είναι μέσα στα όρια. Την συμπίεση την μέτρησα με συμπιεσομετρο και προβληματίζομαι γιατί δεν δουλεύει σωστά αλλά δεν θέλω να σταθώ στο προσωπικό γιατί είναι σε καλά χέρια κ θα βρεθεί άκρη.

    Edit: Η συμπίεση είναι εντός ορίων του μανιουαλ, έχει ένα εύρος 99-156 και είναι στα 115
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 03/10/2019 στις 21:32.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εφοσον ειναι καρμπυρατερ εισαγεις μιγμα συμπιεζεις μιγμα και οτι χανεις ειναι μιγμα οποτε δεν εχεις λογο να ασχοληθεις με αλλα ζιγκλερ
    το μοτερ σου ομως με τοσο χαμηλη συμπιεση δεν εχει αποδοση οποτε εχει ερθει η ωρα για επισκευη

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εφοσον ειναι καρμπυρατερ εισαγεις μιγμα συμπιεζεις μιγμα και οτι χανεις ειναι μιγμα οποτε δεν εχεις λογο να ασχοληθεις με αλλα ζιγκλερ
    το μοτερ σου ομως με τοσο χαμηλη συμπιεση δεν εχει αποδοση οποτε εχει ερθει η ωρα για επισκευη
    Με μπέρδεψες, χάνεις μείγμα κατά αναλογία; χάνεις μόνο βενζίνη; Χάνεις μόνο αέρα;

    Να δεχτώ ότι δεν έχει ιδανική καύση στο κύλινδρο λογο συμπίεσης και γι'αυτό δεν σου παραγάγει το προβλεπόμενο έργο όμως όντας μέσα στα σπεκς τι αλλάζει οεο ή δεν αλλάζει;
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 03/10/2019 στις 21:48.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Ανοίγεις δουλειές στον γέρο Παρασκευάτικα;;;;


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες, χάνεις μείγμα κατά αναλογία; χάνεις μόνο βενζίνη; Χάνεις μόνο αέρα;

    Να δεχτώ ότι δεν έχει ιδανική καύση στο κύλινδρο λογο συμπίεσης και γι'αυτό δεν σου παραγάγει το προβλεπόμενο έργο όμως όντας μέσα στα σπεκς τι αλλάζει οεο ή δεν αλλάζει;
    Όπως το καταλαβαίνω ,αυτήν την στιγμή στα 110 psi έχεις απόδοση όσο ένας 50 cc κύλινδρος με την σωστή αναλογία 12:1 Οτι και να κάνεις 50άρι θα μείνει.Επομένως δεν αλλάζεις την αναλογία αλλά την ποσότητα αυτής , δλδ να κάνεις υποκυβισμό στο μηχανάκι
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 04/10/2019 στις 01:57.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψες, χάνεις μείγμα κατά αναλογία; χάνεις μόνο βενζίνη; Χάνεις μόνο αέρα;

    Να δεχτώ ότι δεν έχει ιδανική καύση στο κύλινδρο λογο συμπίεσης και γι'αυτό δεν σου παραγάγει το προβλεπόμενο έργο όμως όντας μέσα στα σπεκς τι αλλάζει οεο ή δεν αλλάζει;
    (Όσο αναφορά το μείγμα)

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    (Όσο αναφορά το μείγμα)
    Όσο αφορά...η αναφορά είναι άλλο πράγμα. Έχω βαρεθεί να διαβάζω αυτό το ατόπημα ( blitz θα γίνω ρε γμτ)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    (Όσο αναφορά το μείγμα)
    Όσον Αφορά το μείγμα και όχι η αναφορά στο εξήγησα ήδη αλλά μάλλον δεν το έπιασες. Αλλάζει η πόσοτητα του μείγματος στην 12/1. Στο 50άρι που έχεις τώρα πχ παίρνει 12 άερα και 1 καύσιμο και στο κατοστάρι πχ την διπλάσια, 24 αέρα σε 2 κάυσιμο. Αλλάξε το καρμπυρατέρ και την κεφαλή και βάλε από 50αρι και μπορεί και νΑ MHN σπάσει το υπόλοιπο μοτέρ. ΟΚ τώρα? Αν αλλάξεις την αναλογία 12/1 θα το κολλήσεις μια ώρα αρχύτερα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 04/10/2019 στις 02:28.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Καταλήγουμε ότι η αναλογία μείγματος (αέρα/καυσίμου) ανεξάρτητα τη συμπίεση του κυλίνδρου και της αναρρόφησης παραμένει σταθερή όμως δεν ρουφάτε/συμπιέζεται η ίδια ποσότητα μείγματος δεδομένου της μικρότερης αναρρόφησης λόγου των μικρό-διαρροων που έχει υποστεί ο θάλαμος καύσης ή ρουφάτε αλλά μας διαφεύγει ένα μέρος λόγο χαμηλότερης συμπίεσης μειώνοντας την απόδοση. Εν ολίγοις δεν μπορείς να κάνεις διόρθωση στα καρμπιρατερ παρά μόνο να διορθώσεις τη συμπίεση. Τα κατάλαβα καλά;
    Τελευταία τροποποίηση από ErHarD; 04/10/2019 στις 03:34.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όσο αφορά...η αναφορά είναι άλλο πράγμα. Έχω βαρεθεί να διαβάζω αυτό το ατόπημα ( blitz θα γίνω ρε γμτ)
    Αδελφουλη ισως κάποια πράγματα λόγο εμπειρίας ή φυσικής επιστήμης είναι εξοφθαλμα για σενα και να σε βγάζουν έξω από τα ρούχα σου θελωντας να γίνεις "blitz" όμως κανείς το εξής λάθος 1) είσαι σε μια κατηγορία φόρουμ που αφορά την αλληλοβοήθεια μεταξύ ερασιτεχνων 2) δεν γενννηθηκαμε με γνώσεις φυσικού ή εμπειρία μηχανικού ή και τα δύο μαζί. Βαστα τα προσχήματα αδελφουλη

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Το αν έχεις φτωχό ή πλούσιο μίγμα θα σου το δείξει το μπουζί.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Spark%20Plug%20Reading.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	410774

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμπιεση Xrv 750 ?
    από crs-k στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2009, 11:19
  2. Τελικό GP style και συμπιεση(backpressure)
    από SVX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2009, 07:03
  3. Συμπιεση;
    από antrenik στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2008, 11:52
  4. Aναρτησεις, συμπιεση, επαναφορα, προφορτιση κλπ
    από RαNd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF