Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: CryptonX κατανάλωση καυσίμου και πιθανές αιτίες μετά απο σέρβις

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    CryptonX κατανάλωση καυσίμου και πιθανές αιτίες μετά απο σέρβις

    Επανέρχομαι πάλι για το παπάκι μου.
    Αφού κάναμε το σέρβις μας μιας και βάραγε το μοτεράκι που λέγαμε...μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση που έχει.
    Οπότε αφού παραθέσω τα γεγονότα όλα πείτε μου σας παρακαλώ αν το βλέπω εγώ λάθος ή πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο.
    Αν και έχει προγραμματιστεί ακόμα κάποια εργασία.

    Λοιπόν ακουγόταν ένας θόρυβος στο μοτέρ και λέγαμε οκ είναι καδένα εκκεντροφόρου.Μπαίνω προχτές συνεργείο να κάνουμε σερβάκι σε καδένα και γυρω γυρω.
    Λύνονται πλαστικα κτλπ και φτάνουμε στην καδένα η οποία ήταν εντάξει και αλλάξαμε τεντωτήρα ουσιαστικά προληπτικά μιας και ήταν 2 βίδες υπόθεση και τον είχα στο χέρι ήδη.Κοιτάμε τις βαλβίδες που ήταν στο πρόγραμμα να ρυθμιστούν και εκεί είχα το σόκ.
    Ενώ η γιαμάχα δίνει τιμές 10-14 εισαγωγής και 16-20 εξαγωγής....στην εισαγωγής χόρευε 20ρι φίλλερ και στην εξαγωγής χόρευε 25ρι...
    Άρα βρήκαμε τις πταίει για το ντέφι που βάραγε το μοτέρ.Ρυθμίστηκαν οι βαλβίδες σε 0.11 εισαγωγής και 0.19 εξαγωγης και ο θόρυβος σταμάτησε.Ώρα για το μπουζί.Το μπουζάκι (χωρίς να ξέρω πριν πόσα χλμ είχε αλλαχτεί) είχε όψη που πρόδιδε πλούσιο μίγμα.Αλλάχτηκε μπουζάκι και δεν μπήκε φιλτροκούτι μιας και με τόσο πλούσιο μίγμα φοβάμαι θα σβήνει το μηχανάκι με φιλτροκούτι (θα φιμωθεί πολύ).Εδώ θα πάει κάποια στιγμή με το φιλτοκούτι για ρύθμισμα εγκεφάλου γιατί μάλλον κάτι εχουν πειράξει και δεν μου λένε.
    Απορία νο1...Απο την στιγμή που ρυθμίστηκαν βαλβίδες και μάλιστα κλείστηκε πολύ το διάκενο...δεν θα έπρεπε να πέσει η κατανάλωση μου;
    Το σέρβις έγινε 2/10/2019

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_4.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	410776

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οι βαλβίδες πως έχουν να κάνουν με την κατανάλωση? Ειδικά δε από την στιγμή που ρυθμιστικαν σωστά..
    Κάτι έχει μαιμουδιαστει στο μηχανάκι...
    Θέλει ψάξιμο τα μίγματα αλλά σε συνδυασμό με καυσαναλυση(μη σου πω κ δυναμομετρησεις) για να ρυθμιστεί σωστά

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    την εξαγωγης γιατι την εκανε 0,19 και οχι 0,17? αν δεν φορας φιλτροκουτι πιθανον να εχουν πειραξει μιγματα. αν δεν κανω λαθος καπου κοντα στην πισω αναρτηση εχει εναν ρυθμιστη-βιδα για το μιγμα.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Οι βαλβίδες πως έχουν να κάνουν με την κατανάλωση? Ειδικά δε από την στιγμή που ρυθμιστικαν σωστά..
    Κάτι έχει μαιμουδιαστει στο μηχανάκι...
    Θέλει ψάξιμο τα μίγματα αλλά σε συνδυασμό με καυσαναλυση(μη σου πω κ δυναμομετρησεις) για να ρυθμιστεί σωστά
    Eίχα την εντύπωση πως ανοίγοντας βαλβίδες καίει παραπάνω.Λόγω του οτι μπαίνει ίσως παραπάνω καύσιμο; στον κύλινδρο;Επι του πρακτέου στο καζερακι όταν άνοιγα βαλβίδες πήγαινε πιο καλά αλλά η κατανάλωση ήταν μεγαλύτερη.Δεν ξέρω πως λειτουργεί στο ψεκαστό μιας και στο καρμπυρατέρ είναι εντελώς διαφορετικά πολλά πράγματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    την εξαγωγης γιατι την εκανε 0,19 και οχι 0,17? αν δεν φορας φιλτροκουτι πιθανον να εχουν πειραξει μιγματα. αν δεν κανω λαθος καπου κοντα στην πισω αναρτηση εχει εναν ρυθμιστη-βιδα για το μιγμα.
    Φιλτροκούτι δεν έχει όχι (το έχω πάρει στο χέρι βέβαια).Μου είπε ο μηχανικός οτι ρυθμίζουμε σε 0.11/0.19 για να κερδίσουμε το πολύ μισή μοίρα και ελάχιστη διάρκεια μέχρι να το πάω να μετρηθεί και να ρυθμιστεί σωστά ο εγκέφαλος.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Κάπου κάτι έχεις μπερδέψει νομίζω. Το ποσό ανοικτή η κλειστή είναι η βαλβίδα δεν επηρεάζει την ποσότητα του μίγματος. Το σωστό διάκενο επιτρέπει απλά να κατεβαίνει σωστά η όποια ποσότητα μίγματος και να σφραγίζει επίσης σωστά όταν έρθει στον χρόνο της καύσης. Αντίστοιχα, στην εξαγωγής στην έξοδο των καυσαερίων κ.λ.π.
    (Ξέρω θα μπει ο νεανίας και θα με κραξει )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Μην ψάχνεις για βλάβη αν πρώτα δεν το κάνεις μαμα

  7. #7
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    135 κυβικά είναι απλά και εγώ είμαι ολίγο μπερδεμένος με την λειτουργία των βαλβίδων και για αυτό ρωτάω.Ειχα την εντύπωση ότι όσο πιο πολύ ώρα μενει ανοιχτή (αυξανοντας το διάκενο άρα την διαδρομή βύθισης) τόσο περισσότερο μίγμα παίρνει ο κύλινδρος.

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    135 κυβικά είναι απλά και εγώ είμαι ολίγο μπερδεμένος με την λειτουργία των βαλβίδων και για αυτό ρωτάω.Ειχα την εντύπωση ότι όσο πιο πολύ ώρα μενει ανοιχτή (αυξανοντας το διάκενο άρα την διαδρομή βύθισης) τόσο περισσότερο μίγμα παίρνει ο κύλινδρος.
    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
    Αυξάνοντας το διάκενο μειώνεται η βύθιση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ναι οντως το εχεις καταλαβει αντιστροφα. Το διακενο ουσιαστικα το ρυθμιζουμε γιατι στις θερμοκρασιες λειτουργιας του μοτερ δεν θα υπαρχει πλεον λογω διαστολης των μεταλων. Το ιδανικο λοιπον ειναι το διακενο μας να ειναι τοσο οσο η διαστολη που θα υπαρξει. Με μεγαλυτερο διακενο οι βαλβιδες "χτυπανε" γιατι στην επαφη τους με τα κοκκορακια παραμενει ενα κενο, ακομη και μετα την διαστολη των μεταλων. Η βαλβιδα θα κινηθει μεσα στον κυλινδρο αλλα θα ειναι λιγο πιο κλειστη, δηλαδη θα ειναι καποια εκατοστα του χιλιοστου λιγοτερο πιο μεσα στο κυλινδρο απ' οτι πριν. Αμφιβαλω οτι αυτο μπορει να επιρεασει την καταναλωση.

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν σίγουρος για το πώς λειτουργεί ακριβώς εκεί μέσα.Εν πάση περίπτωση στο επόμενο ραντεβού με τον γιατρό από εβδομάδα θα έχω αρκετές μετρήσεις με το μοτερ έτσι και θα γίνουν τα απαραίτητα βήματα να ξαναμπεί φιλτροκουτι όποτε θα έχω και τις μετά μετρήσεις να δω αν πάει σωστά.

  11. #11
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Τσολιά μου όταν ανέβαινα την μεσογείων και έφτανα έως Αττική οδό στην μαραθωνος είτε πήγαινα με 80 είτε με όσα είχε το παπί η κατανάλωση του ήταν Πάντα σταθερή κοντά στα 2.5 λίτρα ανά 100χλμ.
    Ακομα και τώρα που πάω καμία φορά στην Μαγούλα (νέα δουλειά) με το παπί στα ίδια είναι η κατανάλωση.
    Αυτά τα νούμερα πρέπει να έχεις με ένα υγείες μαμά μοτέρ.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Και για να αποκλίσεις λάθη βγάζε μέση κατανάλωση ανα 500χλμ ή και 1000χλμ.
    Τα 100χλμ για μένα είναι υπερβολικά μικρό νούμερο εκτός αν το πάς φούλ με φούλ (φούλ της υπομονής) στο ίδιο βενζινάδικο, στην ίδια αντλία και να μήν τύχει να αλλάξει το πόσο κλέβει στο ενδιάμεσο.

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ως επί τω πλείστον είναι ίδια αντλία και ίδιο ακροφύσιο.Μετρησεις φουλ με φουλ κάνω κάθε μέρα μιας δουλεύω διανομή.ευκολο είναι γιατί όπως και να έχει θα πρέπει να γεμίσω για την επόμενη μέρα.

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι αλλά παίζουν ρόλο το ότι είμαι 120 κιλά και το ότι θα κατέβω 2-3 φορές την Συγγρού και θα την ξανά ανεβω με το γκάζι καρυδωμενο.συν την κούτα έξτρα βάρος άρα λογικό να έχω παραπάνω από τα 2.5..... Το ζητούμενο είναι να σταθεροποιηθεί κάπου χωρίς πολλές αποκλίσεις

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    η στηλη "καταναλωση" ειναι λιτρα ανα 100χλμ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετα απο cbf 250 τι?(ή αλλιώς ξεμεινα απο μηχανή και θέλω βοήθεια)
    από nikos0104 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2016, 19:38
  2. Help! Έσβησε και μετα απο αρκετη ώρα ξαναπήρε....
    από froulis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 20:36
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2006, 22:35
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47
  5. Τα Ζώδια και τι λένε μετά από το sex!!!!!!!
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF