Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 162

Θέμα: Άτμισμα vs κάπνισμα

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    εαν ισχυε το παραπανω και απλα βρηκαμε το μεσο διακοπης του καπνισματος τοτε γιατι δεν υιοθετειται απο την πολιτεια το ατμισμα σαν θεραπεια στο καπνισμα να βρει ο κοσμος την υγεια του και να γλυτωσουν και τα ταμεια τα νοσηλεια των δισεκατομμυριων που ξοδευονται απο τις συνεπειες του καπνισματος;.Η πρωτη αιτια θανατου στην μεση ηλικια των 40 ετων ειναι τα καρδιαγγειακα ,με πρωτο υπευθυνο το τσιγαρο.
    Αντιθετα τα ιατρεια διακοπης καπνισματος εχουν εντελως διαφορετικη μεθοδολογια για αυτο.
    Π.Χ

    ΙΑΤΡΕΙΟ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

    Στο Ιατρείο Διακοπής Καπνίσματος του Metropolitan κλείνονται ατομικά ραντεβού στους καπνιστές που αυτοπαρακινούμενοι και για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, θέλουν να κόψουν το κάπνισμα.

    Το πρόγραμμα είναι τρίμηνο (κάθε εβδομάδα τον πρώτο μήνα, κάθε δύο εβδομάδες τους δύο επόμενους μήνες). Στην πρώτη επίσκεψη γνωριμίας και στις επισκέψεις του πρώτου μήνα, με βασικό άξονα την ανάπτυξη ανθρώπινης «χημείας» και επαφής και την οικοδόμηση ειλικρινούς σχέσης αξιοπιστίας και αμοιβαίας εμπιστοσύνης, γίνεται η καταγραφή της καπνιστικής συνήθειας του καπνιστή, αξιολόγηση της εξάρτησής του από τη νικοτίνη, λήψη ιατρικού ιστορικού, κλινική εξέταση, εργαστηριακός/απεικονιστικός έλεγχος και πνευμονολογικός & καρδιολογικός έλεγχος με σπιρομέτρηση, καρδιογράφημα και, εάν χρειαστεί, αξονική θώρακος ή/και υπερηχογράφημα καρδιάς. Γίνεται συζήτηση για τα υπέρ και τα κατά του καπνίσματος, όπως τα αντιλαμβάνεται ο κάθε καπνιστής και τα έχει ενσωματώσει στη ζωή του. Καθορίζεται επίσης η ημερομηνία διακοπής του τσιγάρου και δίνονται συμβουλές για τη γνωστοποίηση και δέσμευση από μεριάς του καπνιστή για αυτή του την απόφαση, στο περιβάλλον του.

    Η προσπάθεια του δεύτερου και του τρίτου μήνα, κυρίως μέσα από συζήτηση στο πλαίσιο της οικοδομημένης ειλικρινούς σχέσης, είναι να αντιμετωπιστούν προβλήματα που προκύπτουν από το σύνδρομο στέρησης της νικοτίνης (νεύρα, ευερεθιστότητα, σφοδρή επιθυμία για κάπνισμα, διαταραχές ύπνου, αύξηση βάρους κ.λπ.), να τονωθούν η αυτοπεποίθηση και η αυτοεκτίμηση για το μεγάλο επίτευγμα που συντελείται, να αποφευχθεί η υποτροπή και η αποτυχία. Με περιοδικό έλεγχο τροφοδοτούμε τον καπνιστή με ενθαρρυντικά feedbacks, όπως, π.χ., η βελτίωση της ικανότητάς του να ασκείται, η βελτίωση της σπιρομέτρησής του κ.λπ. Αξιολογείται ακόμα και το οικονομικό όφελος που προκύπτει από το να μην καπνίζει κανείς.

    Εάν υπάρξει υποτροπή οποτεδήποτε ή διαπιστωθεί αυξημένος κίνδυνος για κάτι τέτοιο, γίνεται φαρμακευτική παρέμβαση με φαρμακευτική ουσία (βαρενικλίνη), που μειώνει την επιθυμία για κάπνισμα και ελαχιστοποιεί το σύνδρομο στέρησης. Ο στόχος-κλειδί είναι και η απεξάρτηση από τη νικοτίνη, για αυτό και δεν προωθούμε την πρόσκαιρη χρήση υποκατάστατων νικοτίνης, ηλεκτρονικού τσιγάρου ή τσιγάρου θερμαινόμενου καπνού
    μια τρυπα στο νερό έκαναν τοσα χρονια.

    In 2017, over 487 billion cigarettes were produced in the European Union (EU), 40 billion fewer than in 2016.
    In the European Union, over 527 billion cigarettes were produced in 2016. This was 36 billion items fewer than in 2015 and about a third less (almost 300 billion fewer cigarettes) compared with the production recorded ten years ago.

    eurostat

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητα γιατροί-ψυχοθεραπευτές κλπ. για να κόψει κάποιος το κάπνισμα.
    Ήμουν από τους πολύ βαρείς καπνιστές (2 με 3 πακέτα).
    Οποιοδήποτε υποκατάστατο δεν πετύχαινε. Ακόμα και όταν έφτασα να το μειώσω στα 5 τσιγάρα την μέρα σε κάποια στιγμή το ξανάρχιζα.
    Το μόνο που πέτυχε ήταν απλά κάποια στιγμή να μην ξανά αγοράσω. Σίγουρα το 1ο δίμηνο ήταν εφιάλτης και μέχρι την 5ετία ήμουν επίφοβος να το ξαναρχίσω.
    Η ζωή (και η οδήγηση!!!!) θέλουν υπομονή κάποιες φορές.
    Δεν μου λείπει , δεν θέλω να το ξαναδώ. Και μου έμειναν και ρέστα για περισσότερες βόλτες με το μηχανάκι μου ( το ξέρω ότι είναι επικίνδυνο , μην μου το υπενθυμίσετε! )

  3. #48
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι?

    Εσείς που είστε "πολέμιοι" του ατμίσματος, τί κάνετε? καπνίζετε? ατμίζετε? τίποτα? καπνίζατε και το κόψατε? κάνετε iqos? πουλάτε iqos?
    Έχουμε μετοχές στην Altria (τσιγαρόβηχας)

  4. #49
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Τώρα αυτό το γράφεις και το πιστεύεις ας πούμε;
    Τα ακριβή λόγια του γιατρού ήταν : έχεις αυτό έχεις εκείνο έχεις έχεις το άλλο, ευτυχώς που δεν καπνίζεις.

    Νταξ, σχήμα λόγου και υπερβολή αυτό που έγραψα, face to face δεν θα το παρεξηγουσες.
    Αυτό που τελικά θέλω να πω είναι ότι τσιγάρο ατμός heets iqos ίδια σκατα είναι.
    Κόφτε τα όλα.

  5. #50
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι?

    Εσείς που είστε "πολέμιοι" του ατμίσματος, τί κάνετε? καπνίζετε? ατμίζετε? τίποτα? καπνίζατε και το κόψατε? κάνετε iqos? πουλάτε iqos?
    Για πες, γιατί το ρωτάς αυτό; Ποια είναι η σκέψη σου;

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μια τρυπα στο νερό έκαναν τοσα χρονια.

    In 2017, over 487 billion cigarettes were produced in the European Union (EU), 40 billion fewer than in 2016.
    In the European Union, over 527 billion cigarettes were produced in 2016. This was 36 billion items fewer than in 2015 and about a third less (almost 300 billion fewer cigarettes) compared with the production recorded ten years ago.

    eurostat
    Αντιθετως.Αυτη η παραγωγη καπνικων προιοντων δεν σημαινει υποχρεωτικα αυξηση της καταναλωσης τους .Το στιγμιοτυπο της διαφημιστικης εικονας του παθιασμενου cawboy που ρουφαει ηδονικα το μαλμπορο την 10ετια του 1960 ,απομυθοποιηθηκε και προχωρησε την 10 ετια 2000 - 2010 στο επομενο καρε της διαφημισης ,πανω στο πακετο τα τσιγαρα αυτη την φορα ,δειχνοντας τον ιδιο ηλιοκαμενο λεβεντη να εχει γινει κιτρινωπος σαν τον Κινεζο απο το κοβαλτιο της ακτινοθεραπειας των οστικων μεταστασεων που τον φιλοδωρησε το καβουρι του πνευμονα.Εαν παρ'ολα αυτα ,και παρα την εκστρατεια πληροφορησης στο πακετο των τσιγαρων ,την απαγορευση παντου και παντα του καπνισματος ,ο αλλος εξακολουθει το καπνισμα,αυτο ειναι δικαιωμα του,οπως ομως και δικαιωμα της πολιτειας ειναι να τον επιβαρυνει με επαυξημενα ασφαλιστρα για να αντιμετωπισει τα εξοδα νοσηλειας του.
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 04/10/2019 στις 22:55.
    κουκουρουκουκου

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Για πες, γιατί το ρωτάς αυτό; Ποια είναι η σκέψη σου;
    Θα σου πω ποια είναι η σκέψη μου.

    Όσοι ασχολούνται "σοβαρά" με το ατμισμα, ξέρουν πολύ καλά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ατμισματος. Όλοι ξέρουμε ότι το καλύτερο είναι να μην κάνεις τίποτα. Δεν είπε κανένας ότι το ατμισμα είναι τελείως αθώο.
    Δεν υπάρχουν μέχρι τώρα σοβαρές μελέτες που να μας δείχνουν το ποσό βλαβερό ειναι, και όλα τα στοιχεία μέχρι τωρα δείχνουν ότι είναι σαφώς λιγότερα βλαβερό από το τσιγάρο.
    Το ατμισμα δέχεται εντονότατο πόλεμο, πράγμα φυσιολογικό μιας και τα χρήματα που χάνουν οι καπνοβιομηχανίες και οι φαρμακευτικές είναι πάρα πάρα πολλά.
    Δυστυχώς λοιπόν, μέσα σε αυτό τον πόλεμο χρησιμοποιούνται τακτικές παραπληροφόρησης και "στημένων" μελετών. Οι υπέρμαχοι του ατμισματος είναι πολύ λίγοι και με πολύ περιορισμένο budget.
    Η ΚΈΑ και ο ΣΕΠΑ στην Ελλάδα.
    Ένας σοβαρός επιστήμονας που υποστηρίζει το ατμισμα και φαίνεται να είναι αντικειμενικός, είναι ο φαρσαλινος.
    Όποιος θέλει να μάθει παραπάνω, ας ψάξει να διαβάσει και να δει τι λεει αυτός ο άνθρωπος.

    Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι κανένας δεν άνοιξε θέμα στο φόρουμ να διαμαρτύρεται ότι το κάπνισμα είναι κακό, κανένας δεν άνοιξε θέμα να διαμαρτύρεται ότι το iqos και τα λοιπά υποκατάστατα θερμενομενου καπνού είναι ίδια με το τσιγάρο. Κανένας δεν άνοιξε θεμα ότι το κρέας προκαλεί καρκινο ξέρω γω.
    Όταν άνοιξε ένα θέμα για μια Μελέτη (Την οποία δεν έχω καταφέρει ακόμα να διαβάσω ενδελεχώς για να κρίνω αν είναι σοβαρή η οχι) η οποία ισχυρίζεται ότι ένα ποσοστό ατμιστων κάτι έπαθαν από το ατμισμα, έγινε χαμός.
    Και παρόλο που οι ατμιστες του φορουμ είπαν 2 πράγματα, ότι κανένας δεν είπε ότι το ατμισμα είναι μη βλαβερό, και ότι πρέπει να μήν ατμιζεις μαλακιες, ήταν σαν να μην ειπώθηκαν ποτέ.
    Μάλιστα συζητήθηκε για τα εγκεκριμένα προϊόντα και τον έλεγχο αυτών, σαν αρνητικό.
    Εμείς οι ίδιοι οι ατμιστες , θέλουμε και ζητάμε ελέγχους σοβαρούς και αξιόπιστους για τα υγρά που ατμιζουμε και παρόλο που ακόμα δεν έχει γίνει στο βαθμό που Πρέπει, οι υφιστάμενοι έλεγχοι είναι καλύτεροι από το τίποτα. Ακόμα είναι και η αρχή για σοβαροτερους ελέγχους.

    Η άποψη μου ειναι να μην καταδικάζουμε τίποτα αν δε είμαστε 100% σίγουροι για αυτά που λέμε.
    Εγώ δεν κόβω το π@@τσο μου ότι το ατμισμα είναι καλύτερο, αλλά διάβασα τις απόψεις και των 2 πλευρών και μετά πήρα την απόφαση μου.

    Ναι, είμαι μέλος της κεα. Κάπου στο site υπάρχουν και τα στοιχεία μου.
    Δεν λέμε ότι το ατμισμα είναι αβλαβες.
    Περιμένουμε με τα αφτιά ανοιχτά για να μάθουμε ναι εμείς πόσο βλαβερό είναι, από αυτούς που έχουν την ικανότητα να το βρουν.

    Παρόλα αυτά, τα μέχρι τώρα στοιχεία μόνο θετικά είναι για το ατμισμα.

    Αρκεί να μην ατμιζουμε μαλακιες.

  8. #53
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καταρχήν για εμένα το άτμισμα δεν είναι τρόπος διακοπής ή απεξάρτησης από την νικοτίνη.
    Δεν ατμίζω για να ''καθαρίσω''.

    Είναι ένας τρόπος να παίρνω την ''δόση'' μου με πολύ λιγότερα χημικά ,χωρίς καύση ,πίσσα,νιτροζαμίνες,αμμωνία κτλ.
    Αρκετοί το καταφέρνουν βέβαια,κόβεις το ΗΤ πολύ πιο εύκολα από ότι το κανονικό,αν δεν ατμίσω μια μέρα είμαι οκ,με το μαλμπορο σκοτώνω άνθρωπο.(μεταφορικά)
    Για 9 μήνες δεν άτμιζα ,νομίζω με λίγη θέληση μπορώ να κόψω και το ατμισμα.
    Δεν θέλω όμως.
    Φυσικό και λογικό τα κέντρα διακοπής τσιγάρου να έχουν αυτή την άποψη για το ητ,η δουλειά τους είναι.

    Όσο για εμένα,βλέπω την διαφορά στον εαυτό μου μετά από 3 χρόνια ,ανεβαίνω στον 5ο τρέχοντας,κάνω 50 κάμψεις άνετα κτλ, όσο κάπνιζα δεν μπορούσα να τρέξω 10 μέτρα.Κυριολεκτικά.Ήμουν και κάποια χρόνια μικρότερος.
    Βάλε και την βρώμα σε ρούχα και περιβάλλον.

    Δεν παραμυθιάζομαι.Είμαι ακόμα καπνιστής ,τουλάχιστον βρήκα μια καλύτερη εναλλακτική.
    porca miseria.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Διάβασα όλο το νήμα... Παρέα με το eleaf iStick Pico X

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω ποια είναι η σκέψη μου.

    Όσοι ασχολούνται "σοβαρά" με το ατμισμα, ξέρουν πολύ καλά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ατμισματος. Όλοι ξέρουμε ότι το καλύτερο είναι να μην κάνεις τίποτα. Δεν είπε κανένας ότι το ατμισμα είναι τελείως αθώο.
    Δεν υπάρχουν μέχρι τώρα σοβαρές μελέτες που να μας δείχνουν το ποσό βλαβερό ειναι, και όλα τα στοιχεία μέχρι τωρα δείχνουν ότι είναι σαφώς λιγότερα βλαβερό από το τσιγάρο.
    Πως οριζεις φιλε μου το Όσοι ασχολούνται "σοβαρά" με το ατμισμα ξέρουν ;
    Δλδ αν ατμιζεις ,αυτοματως γινεσαι ειδικος στην πνευμονιολογια ;
    Λοιπον για να μην μακρηγορουμε ανουσια.Ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για την υγεια του,αλλα το να μεταδιδει καποιος ασχετα επηρεαζοντας ενδεχομενως τριτους ,χωρις να διεπονται τα γραφομενα του απο την παραμικρη μορφωση για το αντικειμενο ,αυτο ειναι μεμπτο και σηκωνει φασκελο.
    Εγκυρη Βιβλιογραφια για το ατμισμα υπαρχει κατα κορον στον παγκοσμιο οργανισμο υγειας καθως και σε επισημες υγειονομικες δομες που ασχολουνται με το καπνισμα.https://www.who.int/search?query=Is%...=180&tune.5=75.Τα υπολοιπα ειναι περιττα.
    κουκουρουκουκου

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Για μένα το σίγουρο είναι ότι δεν ξέρουμε ακόμα τι παίζει με το άτμισμα. Από προσωπική μου εμπειρία όμως, μπορεί να βοηθήσει στη διακοπή του καπνίσματος αν είσαι συνειδητοποιημένος και το κάνεις έως ότου απεξαρτηθείς από το τσιγάρο.

    Και το λέω εγώ που έκανα 1,5-2 πακέτα επί 20 χρόνια.

    Βέβαια κάποιος μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το IQOS... Θεμιτό!

    Ότι βοηθάει τον καθένα να σταματήσει το κάπνισμα εφόσον το θέλει είναι αποδεκτό

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Τι είναι αυτή η αναζήτηση που ποσταρες;
    8 αποτελέσματα που λένε ότι δεν υπάρχουν επαρκείς ερευνες;
    Σώπα...

    Προσπαθώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο κάθετος και επιθετικός...

    Όταν λέω ασχολούνται σοβαρά, εννοώ αυτούς που εκτός του ότι πήγαν σε ένα μαγαζί και πήραν μια συσκευή, έκατσαν και διάβασαν και στο who.int και όπου αλλού μπορούσαν και έκριναν με τη δικιά τους κρίση το είναι καλύτερο για αυτούς.

    Δεν είμαι απόλυτος και δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι το ατμισμα είναι αθώο.
    Αυτό που λέω είναι ότι βάσει αυτών που έχω διαβάσει, φαίνεται να είναι ασφαλέστερο από το κάπνισμα.
    Ακόμα δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι είναι τρόπος διακοπής του καπνίσματος.
    Είναι εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης της νικοτίνης στην οποία είμαι εθισμένος.
    Και προσωπικά για εμένα είναι ο μοναδικός τρόπος από αυτούς που δοκίμασα, ο οποίος με κράτησε μακριά από το τσιγάρο τα τελευταία 4 χρόνια.
    Μην μου πεις ότι είναι καλύτερο να το κόψω τελείως. Το ξερω.
    Αν κάποιος μπορεί να κόψει το τσιγάρο με άλλο τρόπο, και βέβαια θα τον υποστηρίξω.
    Αν θέλει όμως να ξεφύγει από το τσιγάρο με κάποιον εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης, η προσωπική μου άποψη είναι ότι το ατμισμα είναι ο καλύτερος δρόμος.

    Επιμένω ομως ότι καλό είναι ο κάθε ενας ενδιαφερομενος να ψαχτει λιγο.
    Ας απευθύνει στη κεα να ακούσει την άποψη της και ας διαβάσει και την αντίθετη άποψη και ας κρίνει μόνος του.

    Δεν είπα ότι όποιος ασχολείται σοβαρά γίνεται πνευμονολογος... Προς Θεού... αν ήταν ετσι, όσοι έχουν δίπλωμα μηχανής θα ήταν ροσσι (τυχαία επιλογή οδηγού...)

    Δεν είπα τίποτα άσχετο και ο σκοπός μου προς τους τρίτους είναι να ψαχτουν μόνοι τους.

    Εσύ είσαι αυτός που είσαι τόσο σιγουρος για την άποψη σου που προσπαθείς να την επιβάλλεις εμμέσως.

    Ο νοών νοειτω.
    Τα υπόλοιπα είναι περιττά...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τι είναι αυτή η αναζήτηση που ποσταρες;
    8 αποτελέσματα που λένε ότι δεν υπάρχουν επαρκείς ερευνες;
    Σώπα...
    Εαν συμμετεχεις στην συζητηση θα δεις οτι ακριβως αυτο λεω στα ποστ μου . Οτι δεν υπαρχουν δεδομενα για εξαγωγη συμπερασματων για το ατμισμα.. .Αλλα μαντεψε. Στην ιατρικη οδηγια η μη υπαρξη δεδομενων σημαινει αυτοματα απαγορευση.Εξαιρουνται τα πειραματοζωα βεβαιως.
    http://www.eof.gr/web/guest/home;jse...81_version=1.0
    κουκουρουκουκου

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να έχουμε ιατρική οδηγία για το ατμισμα...
    Φάρμακο ειναι;
    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι απαγορευμένο και το κάπνισμα για το οποίο υπάρχουν και μελέτες που αποδεικνύουν το ποσό βλαβερό ειναι...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Εαν συμμετεχεις στην συζητηση θα δεις οτι ακριβως αυτο λεω στα ποστ μου . Οτι δεν υπαρχουν δεδομενα για εξαγωγη συμπερασματων για το ατμισμα.. .Αλλα μαντεψε. Στην ιατρικη οδηγια η μη υπαρξη δεδομενων σημαινει αυτοματα απαγορευση.Εξαιρουνται τα πειραματοζωα βεβαιως.
    http://www.eof.gr/web/guest/home;jse...81_version=1.0
    Η λογική σου είναι να μην πάει κάποιος από τη σκύλλα στη χάρυβδη ... Λογικό και άξιο προσοχής από τους ατμιστές!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να έχουμε ιατρική οδηγία για το ατμισμα...
    Φάρμακο ειναι;
    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι απαγορευμένο και το κάπνισμα για το οποίο υπάρχουν και μελέτες που αποδεικνύουν το ποσό βλαβερό ειναι...
    Την εισπνοή ατμού δεν τη λες και φυσιολογική.. Πάντα κὰποιο λάκκο έχει η φάβα!

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF