Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 162

Θέμα: Άτμισμα vs κάπνισμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    Άτμισμα vs κάπνισμα

    Επειδή πριν από λίγες μέρες είχα μια κουβέντα με δύο ατμιστές που το ξαναγύρισαν σε κανονικό τσιγάρο...
    Οι βιοψίες από τους πνεύμονες 17 ανθρώπων στις ΗΠΑ που έχουν διαγνωστεί με πνευμονολογική πάθηση που συνδέεται με τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, εκ των οποίων οι δύο υπέκυψαν, αποκάλυψαν βλάβες παρόμοιες με αυτές που προκαλούνται από την έκθεση σε τοξικά αέρια, αναφέρει ιατρική έκθεση που δόθηκε χθες Τετάρτη στη δημοσιότητα.
    Πηγή

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Επειδή πριν από λίγες μέρες είχα μια κουβέντα με δύο ατμιστές που το ξαναγύρισαν σε κανονικό τσιγάρο...
    Οι βιοψίες από τους πνεύμονες 17 ανθρώπων στις ΗΠΑ που έχουν διαγνωστεί με πνευμονολογική πάθηση που συνδέεται με τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, εκ των οποίων οι δύο υπέκυψαν, αποκάλυψαν βλάβες παρόμοιες με αυτές που προκαλούνται από την έκθεση σε τοξικά αέρια, αναφέρει ιατρική έκθεση που δόθηκε χθες Τετάρτη στη δημοσιότητα.
    Πηγή
    δεν αγοράζουμε υγρα μη εγκεκριμένα για πωληση στην ΕΕ. όπως και τροφιμα, όπως και φαρμακα...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν αγοράζουμε υγρα μη εγκεκριμένα για πωληση στην ΕΕ. όπως και τροφιμα, όπως και φαρμακα...
    ερώτηση (χωρίς ειρωνεία απλά περιέργεια)
    υπάρχουν εγκεκριμένα υγρά για άτμισμα?
    συγκεκριμένα για άτμισμα δηλαδή που να έχουν γίνει δοκιμές και όχι απλά προς βρώση

    το θέμα στην Αμερική είναι πολύ click-bait
    αυτοί άτμιζαν και THC και δε ξέρω και εγώ τι άλλο

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Όλα τα υγρά πλέον χρειάζονται συγκεκριμένη έγκριση βάση κάποιων κανόνων.Μιλάω για ΕΕ.
    Κάποιοι κανόνες είναι σίγουρα η απουσία συγκεκριμένων ουσιών όπως το διακετύλιο, κάτι που υπάρχει στις Μπύρες αλλά είναι ακατάλληλο για άτμισμα.Παλαιότερα πολλά υγρά το είχαν.
    Σε όλο τον πλανήτη ατμίζουν εκατομμύρια άνθρωποι πλέον ,αρρωσταίνουν μόνο στην Αμέρικα. Χμ.....
    Εγώ πάντως αναστατώθηκα ,ας ανάψω ένα μαλμπορο να πάνε κάτω τα φαρμάκια.
    porca miseria.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    από όσα ξέρω ότι πωλείται ευρώπη έχει περάσει τις προδιαγραφές που έχουν οριστεί και έχει το φουσκωτό τριγωνάκι σε κάθε συσκευασία

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Άλλο οι προδιαγραφές και άλλο εγκεκριμένο προϊόν που έχουν γίνει κλινικές δοκιμές και δεν προκαλεί πρόβλημα μακροχρόνια.

    το GMP και κάτι άλλα χαρακτηριστικά που τα κοτσάρουν μπροστά μπροστά για μαρκετίστικους λόγους σε όσους δε ξέρουν δε λέει απολύτως τίποτα,
    ή καλύτερα λέει ότι δεν τα έχει φτιάξει κάποιος γύφτος σε ένα τσαντίρι

    απο εκεί και πέρα ΑΣΦΑΛΗ προϊόντα για άτμισμα μετά απο κλινικές δοκιμές όπως γίνεται με τα φάρμακα για παράδειγμα υπάρχουν?
    εδώ στα πάρα πολύ γρήγορα δε βρήκα κάτι
    https://www.aemsa.org/wp-content/upl...rds-v2.3.2.pdf

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ερώτηση (χωρίς ειρωνεία απλά περιέργεια)
    υπάρχουν εγκεκριμένα υγρά για άτμισμα?
    συγκεκριμένα για άτμισμα δηλαδή που να έχουν γίνει δοκιμές και όχι απλά προς βρώση

    το θέμα στην Αμερική είναι πολύ click-bait
    αυτοί άτμιζαν και THC και δε ξέρω και εγώ τι άλλο
    Nαι υπάρχουν, υπάρχουν και υγρά Ελληνικά με πιστοποίηση απο το Δημοκρίτειο, δεν τα βάζω λογω διαφήμισης, όποιος ατμίζει σοβαρά, τα ξέρει.

    Οι Αμερικανοί είναι γενικά γνωστοί μ@λ@κες ως πλυθυσμός, και οι καπνοβιομηχανίες που παράγουν κι αυτές πλέον παράλληλα προϊόντα με το άτμισμα, περίμεναν στην γωνία κάποιο γελοίο υποκείμενο να ατμίζει (στη συγκεκριμένη περίπτωση, υπάρχει πλειάδα άλλων πιο επικίνδυνων ουσιών) THC (χασισέλαιο για τους μη γνώστες) για να πάρει ΚΑΙ αυτό το κομμάτι της πίτας .

    Ατμισμα THC γινόταν για πολύ καιρό και νόμιμαγια φαρμακευτικούς λογους όπως το κάπνισμα μαριχουάνας για ιατρικούς λόγους.

    Το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί κάτι τζιμάνια έβγαλαν παράνομα στην αγορά THC άλλης περικτικότητας. Αυτο θα πει κάποιος τι σχέση έχει... Έχει, γιατί για να ατιμστεί το THC θέλει acetone (Ακετόνη, ασετον) κι άρα αν βάλεις όσο να 'ναι, χωρίς να ξέρεις, ε θα πεθάνεις.

    Και κηροζίνη μπορείς να ατμίσεις, για λίγο πριν σκάσει στα μούτρα σου η βόμβα, δεν φταίει το άτμισμα.

    Το τσιγάρο αποδεδειγμενα σκοτώνει αλλά κυκλοφορεί νομιμότατα, το άτμισμα πάνε να το καταργήσουν, δλδ πόσο πιο μ@λ@κες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    100% ασφαλές δεν είναι τίποτα φίλος,και τα αλλαντικά που τρώμε μακροπρόθεσμα δεν είναι καλά για την υγεία.
    Από εκει και πέρα το μη χείρον βέλτιστον.
    Και μόνο που το ΗΤ δεν έχει https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosamine ,πίσσα κτλ εμένα μου αρκεί.
    porca miseria.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    100% ασφαλές δεν είναι τίποτα φίλος,και τα αλλαντικά που τρώμε μακροπρόθεσμα δεν είναι καλά για την υγεία.
    Από εκει και πέρα το μη χείρον βέλτιστον.
    Και μόνο που το ΗΤ δεν έχει https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosamine ,πίσσα κτλ εμένα μου αρκεί.
    Που είδες ότι είπα ότι είναι 100% ασφαλές; Εγώ είπα ότι πεθαίνουν από acetone αλλά και ότι υπάρχουν ελεγμένα υγρά, ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    100% ασφαλές δεν είναι τίποτα φίλος,και τα αλλαντικά που τρώμε μακροπρόθεσμα δεν είναι καλά για την υγεία.
    Ναι, απλά το φαγητό το ψιλοχρειαζόμαστε.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Άλλο οι προδιαγραφές και άλλο εγκεκριμένο προϊόν που έχουν γίνει κλινικές δοκιμές και δεν προκαλεί πρόβλημα μακροχρόνια.

    το GMP και κάτι άλλα χαρακτηριστικά που τα κοτσάρουν μπροστά μπροστά για μαρκετίστικους λόγους σε όσους δε ξέρουν δε λέει απολύτως τίποτα,
    ή καλύτερα λέει ότι δεν τα έχει φτιάξει κάποιος γύφτος σε ένα τσαντίρι

    απο εκεί και πέρα ΑΣΦΑΛΗ προϊόντα για άτμισμα μετά απο κλινικές δοκιμές όπως γίνεται με τα φάρμακα για παράδειγμα υπάρχουν?
    εδώ στα πάρα πολύ γρήγορα δε βρήκα κάτι
    https://www.aemsa.org/wp-content/upl...rds-v2.3.2.pdf
    Έχουν γίνει κάποιες δοκιμές, τίποτα δεν ειναι ακόμα σαφές.

    Στην Μ. Βρετανία παντως συνταγογραφείται από το Δημόσιο συστημα υγείας για την διακοπή του καπνίσματος.
    Γενικότερα πάντως, αυτοί που πουλάνε τέτοια, δεν θέλουν να πεθαίνουν οι αγοραστές, για ευνόητους λόγους
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, απλά το φαγητό το ψιλοχρειαζόμαστε.
    Και η μουρταδέλα είναι έρωτας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    τα αλλαντικά είναι φαγητό;

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    τα αλλαντικά είναι φαγητό;
    I see what you did there!
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    100% ασφαλές δεν είναι τίποτα φίλος,και τα αλλαντικά που τρώμε μακροπρόθεσμα δεν είναι καλά για την υγεία.
    Από εκει και πέρα το μη χείρον βέλτιστον.
    Και μόνο που το ΗΤ δεν έχει https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosamine ,πίσσα κτλ εμένα μου αρκεί.
    όχι δεν είναι καλά αλλά είναι σίγουρα καρκινογόνα
    https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

    8. Processed meat was classified as Group 1, carcinogenic to humans. What does this mean?
    This category is used when there is sufficient evidence of carcinogenicity in humans. In other words, there is convincing evidence that the agent causes cancer. The evaluation is usually based on epidemiological studies showing the development of cancer in exposed humans.

    In the case of processed meat, this classification is based on sufficient evidence from epidemiological studies that eating processed meat causes colorectal cancer.

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF