Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 162 από 162

Θέμα: Άτμισμα vs κάπνισμα

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε τα αυτοκίνητα-μηχανές και διάφορα άλλα τροχοφορα δεν πληρώνουν φόρους. Ακόμα και τα ανταλλακτικά τους είναι αφορολόγητα.
    Επίσης κανένας οδηγός δεν πληρώνει ασφαλεια για το όχημα που έχει στην ιδιοκτησία του.
    Ούτε καν τέλη κυκλοφορίας.
    Ούτε τέλη ταξινόμησης σε περίπτωση αγοράς καινούργιου.
    Επίσης η αξία της βενζίνης πάει όλη στους άραβες. Το ότι το 70 % της αξίας της είναι φόροι είναι μύθος.
    Επίσης το ότι το 50% των μισθών πλέον είναι κρατήσεις για φόρους και ασφάλεια είναι επίσης ψέμα.
    Αυτα συμβαίνουν σε άλλες χώρες.
    Στην Ελλάδα φορολογείται μόνο ο καπνός και αυτό το ζουμί που ατμιζεται

  2. #152
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Όπως τα λες είναι απλά στο ζουμί που αναφέρεις μπήκε έξτρα φόρος 10 cents/ml.Και πριν πλήρωνες το 24%,τώρα και τα δύο.Να καταλαβαίνουμε τι λέμε.
    Βάση αξίας ανά ml αυτά τα ζουμιά είναι πιο ακριβά από το ακριβότερο ουισκι(που λέει ο λόγος),ένα λίτρο βενζίνη κοστίζει 1.6 ευρό και ένα λίτρο ζουμί έχει 100 ευρό έξτρα φόρο εκτός από την αξία του και το φπα.

    εντιτ όπου ζουμί=φυτική γλυκερίνη που κοστίζει 5 ευρο το λίτρο+ κάποια αρώματα,ούτε δυιλιστήριο χρειάζεται,ούτε εισαγωγή,ούτε φορτηγά κτλ για την παραγωγή του.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 09/10/2019 στις 11:23.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε τα αυτοκίνητα-μηχανές και διάφορα άλλα τροχοφορα δεν πληρώνουν φόρους. Ακόμα και τα ανταλλακτικά τους είναι αφορολόγητα.
    Επίσης κανένας οδηγός δεν πληρώνει ασφαλεια για το όχημα που έχει στην ιδιοκτησία του.
    Ούτε καν τέλη κυκλοφορίας.
    Ούτε τέλη ταξινόμησης σε περίπτωση αγοράς καινούργιου.
    Επίσης η αξία της βενζίνης πάει όλη στους άραβες. Το ότι το 70 % της αξίας της είναι φόροι είναι μύθος.
    Επίσης το ότι το 50% των μισθών πλέον είναι κρατήσεις για φόρους και ασφάλεια είναι επίσης ψέμα.
    Αυτα συμβαίνουν σε άλλες χώρες.
    Στην Ελλάδα φορολογείται μόνο ο καπνός και αυτό το ζουμί που ατμιζεται
    Μπορείς να αναλογιστεί πόσοι κυκλοφορούν ανασφάλιστοι αλλά πληρώνουν τσιγάρα/ατμισμα κανονικά. Που κοστίζουν όσο η ασφάλεια του οχήματος. Ίσως και παραπάνω. Αλλά αυτό είναι για άλλο νημα είπαμε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε τα αυτοκίνητα-μηχανές και διάφορα άλλα τροχοφορα δεν πληρώνουν φόρους. Ακόμα και τα ανταλλακτικά τους είναι αφορολόγητα.
    Επίσης κανένας οδηγός δεν πληρώνει ασφαλεια για το όχημα που έχει στην ιδιοκτησία του.
    Ούτε καν τέλη κυκλοφορίας.
    Ούτε τέλη ταξινόμησης σε περίπτωση αγοράς καινούργιου.
    Επίσης η αξία της βενζίνης πάει όλη στους άραβες. Το ότι το 70 % της αξίας της είναι φόροι είναι μύθος.
    Επίσης το ότι το 50% των μισθών πλέον είναι κρατήσεις για φόρους και ασφάλεια είναι επίσης ψέμα.
    Αυτα συμβαίνουν σε άλλες χώρες.
    Στην Ελλάδα φορολογείται μόνο ο καπνός και αυτό το ζουμί που ατμιζεται
    έχεις μπερδεψει άμμεσους φόρους, έμμεσους φορους, φπα, τελη και εφκ. Γενικώς σαλάτα. Τα υγρα φορολογούνται σαν καπνικα προιοντα ενω δεν εχουν καπνο (εκτος απο τα νετ). Ανευ λογου λοιπον, γιαυτο ειπα οτι (και απο εκει ξεκίνησε η κουβεντα αυτη) οτι περιμένω τα λεφτα αυτα να πιασουν τοπο σε έρευνα πανω στο ητ.

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα τροχαία είναι ατυχήματα.
    Ατύχημα, ατυχία .... Δηλαδή πιστεύεις στη τύχη?

    Πέρα από την πλάκα , προσωπικά ειμουν χρόνια καπνιστής , με 2- 3 αποτυχημένες προσπάθειες του 6μηνου , με το ηλ. Τσιγάρο το έκοψα πολύ εύκολα , και αυτό πλέον το χρησιμοποιώ πολύ αραιά με μηδενική σχεδόν νικοτίνη . Η διαφορά στο σώμα μου είναι τεράστια . Το θέμα είναι ότι σε μια ενδεχόμενη δικαιολογία τύπου στεναχώρια κτλ που πριν ίσως να αναβα τσιγάρο ( και ένα ίσον πάλι τα ίδια) τώρα θα βγαλω από το συρτάρι το ηλ τσιγάρο και θα ξαναμπεί μετά πάλι χωρίς να υπάρχει συνέχεια. Το ίδιο με εμένα και αρκετοί συνάδελφοι που κάπνιζαν και 30 χρόνια , πλέον δεν κάνουν τίποτα. Τα υπόλοιπα είναι ....χαβαλε να κάνουμε .

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Ατύχημα, ατυχία .... Δηλαδή πιστεύεις στη τύχη?

    Πέρα από την πλάκα , προσωπικά ειμουν χρόνια καπνιστής , με 2- 3 αποτυχημένες προσπάθειες του 6μηνου , με το ηλ. Τσιγάρο το έκοψα πολύ εύκολα , και αυτό πλέον το χρησιμοποιώ πολύ αραιά με μηδενική σχεδόν νικοτίνη . Η διαφορά στο σώμα μου είναι τεράστια . Το θέμα είναι ότι σε μια ενδεχόμενη δικαιολογία τύπου στεναχώρια κτλ που πριν ίσως να αναβα τσιγάρο ( και ένα ίσον πάλι τα ίδια) τώρα θα βγαλω από το συρτάρι το ηλ τσιγάρο και θα ξαναμπεί μετά πάλι χωρίς να υπάρχει συνέχεια. Το ίδιο με εμένα και αρκετοί συνάδελφοι που κάπνιζαν και 30 χρόνια , πλέον δεν κάνουν τίποτα. Τα υπόλοιπα είναι ....χαβαλε να κάνουμε .
    αυτη ειναι η μαγκια του ητ. η αίσθηση οτι καπνίζεις που δεν έδιναν τα υπόλοιπα υποκατάστατα. τραβας μια τζούρα, μια δευτερη και μετα σου φευγει η ανάγκη να πας να παρεις τσιγάρα. εμείς στην παρέα μου δεν έχουμε πλέον ουτε εναν καπνιστη. είμασταν 5 άτομα και όπου πηγαιναμε γινότανε τεκες. ο φίλος που έβαζε σπιτι δεν καπνιζε και ειχε αρχισει να μην μας δεχετε σπιτι του. πάνε 4 χρόνια που κανένας μας δεν πηρε τσιγάρα. Ο ένας το έκοψε οριστικα, οι άλλοι 4 οχι. Παίζουν ομως με 6αράκια εκτος απο μένα που ειμαι ακομα στο 10-12.

  7. #157
    Πάααλι θρεντ για το η.τ.; Εκείνα τα Ι, ΙΙ, ΙΙΙ.. δε φτάνανε; Άρωμα τσουρέκια πια..
    safety doesn't happen by accident

  8. #158
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Πάααλι θρεντ για το η.τ.; Εκείνα τα Ι, ΙΙ, ΙΙΙ.. δε φτάνανε; Άρωμα τσουρέκια πια..
    Εϊναι γνωστό ότι αν δεν μας αρέσει κάτι σε μια βιτρίνα πάμε στην επόμενη, δεν την φύνουμε.... α, εσείς Vanda;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αυτη ειναι η μαγκια του ητ. η αίσθηση οτι καπνίζεις που δεν έδιναν τα υπόλοιπα υποκατάστατα. τραβας μια τζούρα, μια δευτερη και μετα σου φευγει η ανάγκη να πας να παρεις τσιγάρα. εμείς στην παρέα μου δεν έχουμε πλέον ουτε εναν καπνιστη. είμασταν 5 άτομα και όπου πηγαιναμε γινότανε τεκες. ο φίλος που έβαζε σπιτι δεν καπνιζε και ειχε αρχισει να μην μας δεχετε σπιτι του. πάνε 4 χρόνια που κανένας μας δεν πηρε τσιγάρα. Ο ένας το έκοψε οριστικα, οι άλλοι 4 οχι. Παίζουν ομως με 6αράκια εκτος απο μένα που ειμαι ακομα στο 10-12.
    Καλά, 4 χρόνια και ατμιζεις ακόμη 10-12;
    Φαντάζομαι θα ξεκίνησες με 18, όταν υπήρχαν.
    Πάντως δεν έκανες καμία προόδου στην νικοτίνη.
    Τα φιλαράκια σου μια χαρά είναι στο 6αρη.
    Πρέπει να ήσουν φουγάρο παλιά για να παραμένεις στο 10-12. Φαντάζομαι καπνικα σε γεύσεις.

  10. #160
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δεν είναι πάντα έτσι να ξέρεις.
    Και εγώ είχα μπει στο μεντάλιτι να ρίξω την νικοτίνη αλλά έφτασα να ατμίζω πολύ παραπάνω τελικά με 3ρα,διπλές αντιστάσεις,βατ τέρμα,σύννεφα,τα ξέρεις.Μέχρι και διάφορους τύπους clapton τύλιγα μόνος,αρρώστια.
    Το σπίτι,το γραφείο,το αυτοκίνητο μύριζαν σαν ζαχαροπλαστείο

    Εδώ και ένα χρόνο που άλλα τα πούλησα και άλλα είναι συρτάρι ατμίζω με ένα ταπεινό pico και ένα κλώνο doggy ,καπνικό 12ρα νικ, 9 w χεχε.
    Ατμίζω πολύ λιγότερο και δεν τραβάω τζούρα όπως πριν κάθε 2 λεπτά.

    Βέβαια σκοπός μου δεν ήταν να το κόψω,ήταν να κάνω την εξάρτηση μου πιο υποφερτή για εμένα και τους δίπλα.
    Νοιώθω ότι μπορώ να διακόψω,το έχω ξεχάσει και 10 ώρες σπίτι και πήγε καλά,δεν θέλω όμως.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #161
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Κάτι παρόμοιο κάνω και εγώ.

    Έχω ένα pico με ένα galaxies με 9άρα για τις δύσκολες ώρες και ατμίζω σταθερά, ενα dotmod dual mech με hadaly με 2άρα.

    Έχει τύχει να πάω στη δουλειά και να ξεχάσω το τσαντάκι στο σπίτι. Δεν υπήρχε κανένα θέμα.

    Το pico με την 9άρα το έχω για όταν πλακώνει το πολύ άγχος...

  12. #162
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τέλεια! Το θέμα του αρχικού ποστ εξαντλήθηκε. Συνεχίζουμε στο θρεντ για τα ΗΤ.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF