Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Οικονομικη μηχανη αρχαριου σε προσιτη τιμη (125-300cc)?

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της NicKtheGreeK97
    Εγγραφή
    05/10/2019
    Μηνύματα
    6

    Οικονομικη μηχανη αρχαριου σε προσιτη τιμη (125-300cc)?

    Καλησπερα σε ολους, αμηχανους και πολυμηχανους.

    Κανω αυτο το ποστ για βοηθεια με τις επιλογες μου αλλα ειναι πιο πολυ καταθεση ψυχης για να μου φυγει λιγο η καυλα.
    Ειμαι 22 και χρονων χωρις να εχω οδηγησει η να ξερω πολλα απο μηχανες (εμπειρια σε ποδηλατο δε νομιζω να μετραει) και ξαφνικα αποφασισα να παρω μηχανη, για λογους γουστου και μετακινησης (σιχαθηκα τον ΟΑΣΘ). Ειμαι στην ηλικια για Α2 και σκεφτομαι για την αποκτηση μηχανης στα 125-300 κυβικα.

    Απο τη μια καποιοι λενε οτι 125 θα μου φανουν λιγα πολυ γρηγορα ενω αλλοι λενε οτι τα 250-300 ειναι πολλα για αρχη. Εγω εμπιστευομαι τον εαυτο μου και δεν φοβαμαι καθολου (το λες και αγνοια κινδυνου), και θα ηθελα να μπορω να βγω περιφερειακο που και που χωρις να βαρανε κοκκινο οι στροφες (ειμαι και βαρυς στα 90 κιλα), αλλα θελω και κατι οικονομικο με χαμηλη καταναλωση. Η αλλη σκεψη ειναι να περιμενω να κλεισω τα 24 για απεριοριστο και να παω κατευθειαν σε πολυ μεγαλυτερο κυβισμο (πχ VSTROM) αλλα αυτο θα ηταν πιο επικινδυνο θεωρω, οποτε μαλλον δεν γλιτωνω αυτο το σταδιο "αναβαθμισης" τουλαχιστον μια φορα.

    Εχω ενα χιλιαρικο στην ακρη (τα 300 φανταζομαι θα χρειαστουν μονο για το διπλωμα και 100 γαντια/κρανος), δεδομενου οτι θα βρω δουλεια (αλλιως δεν γινεται τιποτα), ελπιζω να κανω γερη μπαζα και να εχω αρκετα λεφτα για να την συντηρω και 1 χρονο, η κατι πιο μονιμο ωστε να καλυπτονται πιο ευκολα τα εξοδα.

    Ηθελα κατι με γνωμoνα την χαμηλη αρχικη τιμη, χαμηλη καταναλωση και αξιοπιστια, καθως και την εμφανιση.
    -Παπια και σκουτερ δε μπορω καν να τα βλεπω (σε maxi scooter ανεβαινα ανετα αλλα στην ιδια τιμη βρισκεις πιο ωραιες μηχανες οποτε θα τις προτιμουσα)
    -Dual sport ειναι αυτο που εψαχνα κυριως (γουσταρω και το εκτος δρομου) αλλα δεν υπαρχει σαν κατηγορια στο car.gr οποτε το ψαχνω σαν enduro και super motard, αν και καποιες σε αυτη την κατηγορια τις κατατασουν στις on/off
    -Street, super sport και sport touring ειναι ολες ωραιες
    -Cafe racers, καποια Benelli που μοιαζουν με naked ειναι ωραια (αν και δεν εμπιστευομαι τα ιταλικα, το λεω για παραδειγμα)
    -Και τελος οι naked για τις οποιες αρχισα να τρεφω τεραστια αγαπη καθως ειναι πανεμορφες και κανουν για τα παντα

    Στα 125 εχω βρει Sym Wolf και Daytona Monster 180i (τα οποια ειναι πανεμορφα, ειδικα το πρωτο το εχω δει και απο κοντα), Yamaha YBR, Honda CBR (καλη επιλογη σε μεγαλυτερα κυβικα θεωρω) και CBF (αν και η CBF ειναι πιο βαρια νομιζω στα 125 δεν τραβαει), κοντα στο 1,5 χιλιαρικο. Ολα αυτα εχουν και εκδοση στα 250 νομιζω, συν Kawasaki Ninja, και ολα ειναι σαφως πιο ακριβα νομιζω κοντα στα 2 χιλιαρικα και βαλε. Παιζουν παντα και οι ΧΤ που μ αρεσουν αλλα εχω την εντυπωση πως τα σχετικα νεα μοντελα ειναι πιο ακριβα.

    Και τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις...
    1)Να προτιμησω την ιαπωνικη αξιοπιστια? Ποια μοντελα ειναι λιγοτερο πιθανο να βγαλουν προβλημα?
    2)Εχετε προσωπικη εμπειρια με κατι απο αυτα η κατι αλλο να προτεινετε?
    3)Ποια εχουν μικροτερη καταναλωση?
    4)Αξιζει ενα χιλιαρικο παραπανω για 250, αν λαβουμε υποψην και την καταναλωση και τα τελη? Ειδικα οταν μιλαμε για πιο καινουργια μοντελα που εχουν injection αντι για καρμπυρατερ, θα γινει αποσβεση της διαφορας του ποσου σε μικρο χρονικο διαστημα, η ειναι ασημαντη η διαφορα?
    5)Και γενικα ποσα να υπολογιζω για βενζινες το μηνα, και για τελη/φορους/ασφαλειες τον χρονο?

    Η μηπως να κανω υπομονη να μαζεψω σιγα σιγα αρκετα παραπανω χρηματα ωστε να μπορεσω να δωσω 3-3,5 χιλιαρικα μονο για τη μηχανη αλλα να αξιζει πραγματικα?

    Αυτο το σεντονι ειναι καταθεση ψυχης, καλη υπομονη σε οποιον το διαβασει και ευχαριστω οποιον αγιο καθισει να απαντησει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Να προτιμήσεις να μη δώσεις 100 για γαντια/κράνος.
    Κράτα τα 1000 στην άκρη για δίπλωμα/γαντι/κρανος/μπουφανακι και άμα φτάσουν και για κάνα μποτακι και μαζ2ψε ξανά και ξεχωριστά για τη μοτοσυκλέτα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Τα 125 κυβικά είναι ιδανικά για :
    Αστική χρήση. Δηλαδή για να πηγαίνεις στο σχολείο η την δουλειά σου .
    Καταναλωση: Η κατανάλωση λίτρων είναι από 1,5 μέχρι 3 λίτρα περίπου.
    Οικονομία: Ανταλλακτικά πολύ φτηνα
    Διανομη: Λόγω της οικονομίας προτιμουνται από τους διανομεις.

    Τα 250 είναι ιδανικά για:
    Αστική και περιαστική χρηση: Συμπεριλαμβάνονται διαδρομές σε αυτοκινητόδρομους.
    Εκδρομές: 100 χιλιομέτρων , μπάνιο το Σκ κτλ
    Δικαβαλο: Είνα πολυ περισσότερο άνετα σε αυτό από τα 125.

    Τα παραπάνω αφορούν τον συμβατικό τρόπο χρήσης τους. Δηλαδή υπάρχουν και παιδιά που πήγαν Αγγλία δικαβαλα με 110 κυβικα ή που μπαίνουν σε πίστες σκραμπλ αλλά αυτες οι χρησεις είναι η εξαίρεση και η μη ενδεδειγμένες. Δες λοιπόν ποιες είναι οι ανάγκες σου και αποφάσισε.

    Απαντήσεις στα ερωτήματα σου:
    1 Τα ιαπωνικά είναι σε γενικές γραμμές ποιο αξιόπιστα και σαν μεταχειρισμένα μπορούν να επισκευαστούν ποιο εύκολα.
    2.Προσωπικα έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από διάφορα ιαπωνικά πάπια και από 250 εντουρο.
    3. Όλα τα 125 έχουν μικρή κατανάλωση
    4.Οι μοτοσυκλέτες είναι εργαλεία. Το αν αξίζει ένα 125 η ενα 250 εξαρτάται από την χρήση που το προοριζεις και την ανάγκη που θα καλύψει. Δες τον πίνακα από πάνω.
    5. Οι μοτοσυκλέτες όπως και τα αυτοκίνητα δημιουργούν πάγιες υποχρεώσεις στους κατόχους τους. Η κατοχή ενός καινούργιου 125 μπορεί να κυμανθεί σε κόστος από 400 έως 900 ευρώ τον χρόνο χοντρικά περίπου αν πληρώνεις και πάρκινγκ. Σε ένα μεταχειρισμένο υπάρχουν πάντοτε έκτακτες ανάγκες επισκευών.

    Ο volpad σου απάντησε σωστά για τον εξοπλισμο. Η ασφάλεια ειναι πολυ σημαντική και τον οδηγό μοτοσυκλέτας. Μην την αγνοείς
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 05/10/2019 στις 09:01.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NicKtheGreeK97 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους, αμηχανους και πολυμηχανους.

    Κανω αυτο το ποστ για βοηθεια με τις επιλογες μου αλλα ειναι πιο πολυ καταθεση ψυχης για να μου φυγει λιγο η καυλα.
    Ειμαι 22 και χρονων χωρις να εχω οδηγησει η να ξερω πολλα απο μηχανες (εμπειρια σε ποδηλατο δε νομιζω να μετραει) και ξαφνικα αποφασισα να παρω μηχανη, για λογους γουστου και μετακινησης (σιχαθηκα τον ΟΑΣΘ). Ειμαι στην ηλικια για Α2 και σκεφτομαι για την αποκτηση μηχανης στα 125-300 κυβικα.

    Απο τη μια καποιοι λενε οτι 125 θα μου φανουν λιγα πολυ γρηγορα ενω αλλοι λενε οτι τα 250-300 ειναι πολλα για αρχη. Εγω εμπιστευομαι τον εαυτο μου και δεν φοβαμαι καθολου (το λες και αγνοια κινδυνου), και θα ηθελα να μπορω να βγω περιφερειακο που και που χωρις να βαρανε κοκκινο οι στροφες (ειμαι και βαρυς στα 90 κιλα), αλλα θελω και κατι οικονομικο με χαμηλη καταναλωση. Η αλλη σκεψη ειναι να περιμενω να κλεισω τα 24 για απεριοριστο και να παω κατευθειαν σε πολυ μεγαλυτερο κυβισμο (πχ VSTROM) αλλα αυτο θα ηταν πιο επικινδυνο θεωρω, οποτε μαλλον δεν γλιτωνω αυτο το σταδιο "αναβαθμισης" τουλαχιστον μια φορα.

    Εχω ενα χιλιαρικο στην ακρη (τα 300 φανταζομαι θα χρειαστουν μονο για το διπλωμα και 100 γαντια/κρανος), δεδομενου οτι θα βρω δουλεια (αλλιως δεν γινεται τιποτα), ελπιζω να κανω γερη μπαζα και να εχω αρκετα λεφτα για να την συντηρω και 1 χρονο, η κατι πιο μονιμο ωστε να καλυπτονται πιο ευκολα τα εξοδα.

    Ηθελα κατι με γνωμoνα την χαμηλη αρχικη τιμη, χαμηλη καταναλωση και αξιοπιστια, καθως και την εμφανιση.
    -Παπια και σκουτερ δε μπορω καν να τα βλεπω (σε maxi scooter ανεβαινα ανετα αλλα στην ιδια τιμη βρισκεις πιο ωραιες μηχανες οποτε θα τις προτιμουσα)
    -Dual sport ειναι αυτο που εψαχνα κυριως (γουσταρω και το εκτος δρομου) αλλα δεν υπαρχει σαν κατηγορια στο car.gr οποτε το ψαχνω σαν enduro και super motard, αν και καποιες σε αυτη την κατηγορια τις κατατασουν στις on/off
    -Street, super sport και sport touring ειναι ολες ωραιες
    -Cafe racers, καποια Benelli που μοιαζουν με naked ειναι ωραια (αν και δεν εμπιστευομαι τα ιταλικα, το λεω για παραδειγμα)
    -Και τελος οι naked για τις οποιες αρχισα να τρεφω τεραστια αγαπη καθως ειναι πανεμορφες και κανουν για τα παντα

    Στα 125 εχω βρει Sym Wolf και Daytona Monster 180i (τα οποια ειναι πανεμορφα, ειδικα το πρωτο το εχω δει και απο κοντα), Yamaha YBR, Honda CBR (καλη επιλογη σε μεγαλυτερα κυβικα θεωρω) και CBF (αν και η CBF ειναι πιο βαρια νομιζω στα 125 δεν τραβαει), κοντα στο 1,5 χιλιαρικο. Ολα αυτα εχουν και εκδοση στα 250 νομιζω, συν Kawasaki Ninja, και ολα ειναι σαφως πιο ακριβα νομιζω κοντα στα 2 χιλιαρικα και βαλε. Παιζουν παντα και οι ΧΤ που μ αρεσουν αλλα εχω την εντυπωση πως τα σχετικα νεα μοντελα ειναι πιο ακριβα.

    Και τωρα αρχιζουν οι ερωτησεις...
    1)Να προτιμησω την ιαπωνικη αξιοπιστια? Ποια μοντελα ειναι λιγοτερο πιθανο να βγαλουν προβλημα?
    2)Εχετε προσωπικη εμπειρια με κατι απο αυτα η κατι αλλο να προτεινετε?
    3)Ποια εχουν μικροτερη καταναλωση?
    4)Αξιζει ενα χιλιαρικο παραπανω για 250, αν λαβουμε υποψην και την καταναλωση και τα τελη? Ειδικα οταν μιλαμε για πιο καινουργια μοντελα που εχουν injection αντι για καρμπυρατερ, θα γινει αποσβεση της διαφορας του ποσου σε μικρο χρονικο διαστημα, η ειναι ασημαντη η διαφορα?
    5)Και γενικα ποσα να υπολογιζω για βενζινες το μηνα, και για τελη/φορους/ασφαλειες τον χρονο?

    Η μηπως να κανω υπομονη να μαζεψω σιγα σιγα αρκετα παραπανω χρηματα ωστε να μπορεσω να δωσω 3-3,5 χιλιαρικα μονο για τη μηχανη αλλα να αξιζει πραγματικα?

    Αυτο το σεντονι ειναι καταθεση ψυχης, καλη υπομονη σε οποιον το διαβασει και ευχαριστω οποιον αγιο καθισει να απαντησει
    Εχοντας βρεθει σε παρομοια φαση με εσενα με την μονη διαφορα οτι εγώ ειχα απο τα 18 μ χρονια Α1 δίπλωμα και ετσι επελεξα να παρω 125 το οποιο αν εβγαινε καλο και οικονομικο να το κρατουσα για εργατη και μολις εκλεινα τα 24 βγαλω απεριόριστο και να παρω μια μεγαλύτερη για τις εκδρομές μου. Εγω σου προτεινω αν δεν εχεις βγαλει διπλωμα ακομα να πας σιγουρα για Α2 και να κοιταξεις και 250cc και πανω ακομα κ 500 πχ kle 500 ή honda cbx500(ξεφεύγει απο το budget σ) ωστε να μην τα βαρεθεις γρηγορα γιατι κακα τα ψεματα το 125 ειναι μονο για επαρχιακή πόλη καθως εγω σκεψου το ειχα σε νησι και ηταν καπως επικίνδυνο καθως σε δυνατους αεριδες παλευα με τον αερα και επισης σε ανηφορες δεν υπηρχε περίπτωση να προσπερασω ουτε φορτηγάκι κ ετρωγα την μποχα όλη. Τα γκαζια ειναι και για ασφάλεια όχι μόνο για φιγούρα και το 125 το μονο που εχει ειναι 0-80 σε ευθεία. Αν θες ντε και καλα 125 να δεις πως ειναι πηγαινε σε κατι εμπορικο honda cbf 125 πχ που κ φθηνο ειναι και οικονομικό και οταν το αποφασισεις θα πουληθεί ποιο εύκολα σε σχέση με μηχανακια που δεν πουλανε στην Ελλάδα κ δεν τα γνωρίζει κ ο κόσμος

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Λίγο πολύ σου τα είπανε.
    Εγώ αλλού σκάλωσα, ''χωρις να εχω οδηγησει η να ξερω πολλα απο μηχανες ''''(αν και δεν εμπιστευομαι τα ιταλικα,''
    αλλά εμπιστεύεσαι τα sym και τα daytona .
    Μάλιστα,μάλιστα.
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Κατ' αρχάς με ένα χιλιάρικο από το οποίο θα ξοδέψεις και για δίπλωμα και για εξοπλισμό... δεν κάνεις τίποτα δυστυχώς.

    Επομένως πρώτα πρέπει να μας πεις μέχρι πόσα χρήματα μπορείς/θέλεις να μαζέψεις και πάνω σε αυτά να κινηθείς και μετά να σου απαντήσουμε.

    Για ξεκίνημα πάντως θα σου πρότεινα μια επώνυμη μοτοσυκλέτα (Honda/Yamaha) 125 καινούρια!

    Μια χαρά είναι για αρχή... θα μάθεις καλά πάνω σε αυτή, δεν θα έχεις προβλήματα αξιοπιστίας, όταν θα την πουλήσεις θα πιάσεις καλύτερη τιμή σε σχέση με SYM, Daytona κλπ. και μετά πας σε μεγαλύτερη μηχανή.
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 05/10/2019 στις 13:16.

  7. #7
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ότι είπαν οι αποπάνω συν το ότι...ΜΑΚΡΥΑ απο Sym wolf 125 (το 250 είναι άλλη ιστορία αλλά το 125 έχει πολλά θέματα)

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NicKtheGreeK97 Προβολή μηνύματος
    Εχω ενα χιλιαρικο στην ακρη (τα 300 φανταζομαι θα χρειαστουν μονο για το διπλωμα και 100 γαντια/κρανος), δεδομενου οτι θα βρω δουλεια (αλλιως δεν γινεται τιποτα), ελπιζω να κανω γερη μπαζα και να εχω αρκετα λεφτα για να την συντηρω και 1 χρονο, η κατι πιο μονιμο ωστε να καλυπτονται πιο ευκολα τα εξοδα.
    Θα σε ξενερώσω, αλλά βρες δουλειά και μετά το ξαναβλέπεις.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της NicKtheGreeK97
    Εγγραφή
    05/10/2019
    Μηνύματα
    6
    Αρα εχουμε ενα χιλιαρι για διπλωμα και εξοπλισμο, και πηγαινοντας στα 250 κυβικα 2-3 χιλιαρικα για μηχανη, δηλαδη 3-4 χιλιαρικα συνολο χονδρικα. Ειδα παιζει πολυ νιντζα (αν και φανταζομαι καιει και λιγο παραπανω). Ειδα και 1-2 Υamaha WR kai Kawasaki KLX μου εκαναν εντυπωση. Επισης παιζουν Zongshen, KTM και Bajaj, ξερει κανεις τιποτα για αυτα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Λίγο πολύ σου τα είπανε.
    Εγώ αλλού σκάλωσα, ''χωρις να εχω οδηγησει η να ξερω πολλα απο μηχανες ''''(αν και δεν εμπιστευομαι τα ιταλικα,''
    αλλά εμπιστεύεσαι τα sym και τα daytona .
    Μάλιστα,μάλιστα.
    Δεν ειπα οτι τα εμπιστευομαι απλα ανεφερα μοντελα. Απλα ξερω οτι οι Ιαπωνες και ειδικα Honda ειναι σκυλια στην αξιοπιστια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ότι είπαν οι αποπάνω συν το ότι...ΜΑΚΡΥΑ απο Sym wolf 125 (το 250 είναι άλλη ιστορία αλλά το 125 έχει πολλά θέματα)
    Τι αλλαζει στα 250? Βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες προσιτες σε αυτα τα κυβικα, εχω δει και απο κοντα ειναι πανεμορφες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα σε ξενερώσω, αλλά βρες δουλειά και μετά το ξαναβλέπεις.
    Ναι ξενερωσα ηδη απο μονος μου, το βλεπω να τραβαει χρονια οποτε ισως παω και απευθειας στο απεριοριστο διπλωμα, αλλα θα δουμε. Ολα στην θεωρια ειναι τωρα.

    Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις
    Τελευταία τροποποίηση από NicKtheGreeK97; 05/10/2019 στις 14:06.

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι επειδή το wolf 250 το έχω και το 125 το έχουν αρκετοί γνωστοί...Το 250 είναι καλό για τα λεφτά του.Το 125 είναι εξολομληρου κινεζικό και βγάζει πολλά προβλήματα.Απο καρμπυρατέρ,φρένα, σωληνάκια κοντέρ ... πολλά...Το 250 έβγαζε μόνο επιλογέα ταχυτήτων και μίζα.λυνεται απλά αλλάζοντας τον επιλογέα με κόστος ανταλλακτικού στα 3 ευρώ και μίζα από cbf250 και είσαι μια χαρά για πολύ καιρό μετά.Γενικα μιλώντας πάρε Ιάπωνα

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της NicKtheGreeK97
    Εγγραφή
    05/10/2019
    Μηνύματα
    6
    Οκ το χω, ευχαριστω. Θα ψαχτω περαιτερω εν καιρω... Αν και κατεληξα οτι ειναι πιο σοφο να περιμενω να βγαλω το απεριοριστο και να παω κατευθειαν σε μεγαλυτερου κυβισμου, μια και καλη. Πιστευω πως η αλογιστη χρηση, η αγνοια και το γκαζι ειναι που την κανει επικινδυνη, οχι τα κυβικα. Ετσι κι αλλιως η μηχανη τρυπιος κουμπαρας ειναι, οποια και να παρεις λεφτα θα σου φαει. Τουλαχιστον ας δωσω λιγα παραπανω να αξιζει τον κοπο.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Η ερώτηση είναι τι το θες...

    Αν θες για μετακίνηση μέσα σε πολύ και περιστασιακες εκδρομές , μέχρι 300 κυβικά είναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε περισσότερα

    Εγώ εχω 125 κυβικά παπί και δεν καίει τίποτα , πηγα και όλο το καλοκαίρι τα μπάνια μου από κέντρο Αθήνας βαρκιζες κλπ (100χλμ πήγαινε έλα αν θυμάμαι καλά) , και αν τα έκανα αυτά εγώ με 125 προφανώς τα κάνεις και με 300 , αν δεν θες ταξίδια σε όλη την Ελλάδα κλπ δεν αξίζουν τα παραπάνω κυβικά ειδικά αν δεν έχεις λεφτά να τα υποστηρίξεις

    Με 300 κυβικά πάντως ταξιδακι κάνεις , εγώ το καλοκαίρι πάλι έκανα 350 χλμ και άλλα τόσα γυρισμό δικαβαλος φορτωμένος με σακίδια στο 125παπί , δεν ήταν κάτι και πόσο μάλλον με 300αρα..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Επειδή εγώ δίνω πολύ μεγάλη βαρύτητα στην οδηγική εμπειρία και αντίληψη,
    πάρε το δίπλωμα, δώσε ~300-400 για κράνος και γάντια
    και βρές ένα 125άρι να ξεκινήσεις.

    Στα πολύ γρήγορα χωρίς πολύ σκέψη υπάρχουν αποτελέσματα με 1000-1500. (χωρίς να ξέρω αν αξίζει κάποιο)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...31&category=29

    Δε θες πολλά. Να βγάλει 3 χρόνια με όσα λιγότερα προβλήματα/χρήματα γίνεται.
    Οπότε ξεκίνα ψάξιμο και δίπλωμα και στο 2-3ο μισθό αν το έχεις βρεί το χτυπάς.

    60.000 έκανα με παπί 100άρι
    και Εθνική πήγαινα άνετα με 80 (κοντέρ) και τις βόλτες μου σε επαρχιακούς στην Κρήτη και τη δουλειά μου

    Ξεκίνα και βλέπεις στο μέλλον αν θα αναβαθμιστείς και τί θα σου αρέσει περισσότερο τη στιγμή που θα έχεις και μία εμπειρία για να οδηγήσεις με περισσότερο ασφάλεια τα 40-50-100 άλογα απο ότι τώρα.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της NicKtheGreeK97
    Εγγραφή
    05/10/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Αν θες για μετακίνηση μέσα σε πολύ και περιστασιακες εκδρομές , μέχρι 300 κυβικά είναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε περισσότερα

    Με 300 κυβικά πάντως ταξιδακι κάνεις , εγώ το καλοκαίρι πάλι έκανα 350 χλμ και άλλα τόσα γυρισμό δικαβαλος φορτωμένος με σακίδια στο 125παπί , δεν ήταν κάτι και πόσο μάλλον με 300αρα..
    Η αληθεια ειναι για τετοια χρηση την θελω. Κοιτουσα στα 250-600 κυβικα αν και οσο ανεβαινεις τοσο αυξανεται και το κοστος συντηρησης, αν και δεν ξερω ποσο μεγαλη διαφορα εχει.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2019
    Μηνύματα
    2
    Αν πάντως το κόστος συντήρησης/μετακίνησης είναι η πρώτη σου προτεραιότητα και θες μοτοσυκλετάκι με μεγάλη αυτονομία δες τα honda CB125f ή yamaha YBS125. Ως κάτοχος του 2ου έχω 2,0lt/100 κατανάλωση, μηδέν βλάβες και πολύ φθηνά σέρβις. Αίσθηση και σταθερότητα μοτοσυκλέτας και επιδόσεις στο μέσο όρο 125αριού παπιού.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή : Aνάμεσα σε cbr 125, και άλλα αυτής της κατηγορίας
    από christos8989 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2017, 00:00
  2. Δισκόπλακα 320, σε ανθρώπινη τιμή;
    από SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 13:38
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 13:11
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF