Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 221

Θέμα: CF Moto

  1. #196
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Γιατί αυτή δεν ήταν;;
    Επειδή είσαι νέος και στην ηλικία και στο φόρουμ κάνε αναζήτηση στο φόρουμ,να δεις τι έπαθε ένα παλιό μέλος η "γιαγιά αρκούδα" που πήρε καινούργια μια "κανονική" μοτοσυκλέτα και μάλιστα απ' τις πιο μουρατες και ακριβές της γνωστής "κανονικής" μάρκας.
    Ενδιαφέρον το νήμα της γιαγιάς αρκούδας, δεν το είχα υπόψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #197
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Mην το λες, σε κάποια στιγμή ανέφερε ότι σε μία μοτοσυνάντηση των μελών του FC moto στο FB, όλοι ήταν σε φάση "το δικό σας κουνάει στα 140", "τεντώνετε και εσείς αλυσίδα κάθε βράδι" και άλλα τέτοια ωραία. Επίσης είπε ότι έλαβε μηνύματα από άλλους ιδιοκτήτες με παρόμοιο πρόβλημα με τα νερά.
    Κοίτα, του συγκεκριμένου δεν του δίνω και πολύ σημασία, είναι ό,τι πιο άχαρο ίσως έχω παρακολουθήσει στο ίντερνετ...χωρίς να αμφισβητώ το τι έπαθε...Bonus στιγμή, το ότι του έδωσαν (όπως υποστηρίζει) τηλέφωνο να συνεννοηθεί ο ίδιος με τα κεντρικά στην Κίνα

    Και στο greekadvriders που τους είχαν παραχωρήσει τα 800ΜΤ, νομίζω ότι ανέφεραν για το κούνημα που παρατηρείται στο εν λόγω μοντέλο...

    Στο επίσημο κανάλι της CFMoto στην Ελλάδα στο youtube, βγήκε πριν 2 μέρες βίντεο για project κιτ τρόμπας νερού για το 800ΜΤ.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 20/01/2024 στις 22:18.

  3. #198
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παιδιά τα σπυράκια μας δείχνουν την ανεμοβλογιά αλλά αν ασχολείσαι μόνο με αυτά δεν περνάει.

    Το θέμα είναι γιατί έκαψε την φλάντζα. Κάτι που φαίνεται να απασχολεί και άλλους με το ίδιο.
    Πήγε κανείς την εργοστασιακή να την δουν επαγγελματίες να πουν την γνώμη τους;
    Την σύγκρινε με αυτή των ktm;
    Ασχολήθηκε κάποιος να δει μήπως είναι υπερβολική η θερμοκρασία στο σημείο;

    Δεν είναι μαγικό κουτί η μοτοσυκλέτα, μια σειρά πραγμάτων με αρχές είναι.
    Το βλέπεις υποστήριξη μηδέν, σου λένε πίπες, είναι η επένδυσή σου.
    Τόσο δύσκολο είναι να βρεις εναν σοβαρό μηχανικό της ktm να το κοιτάξει;

    Τι νόημα έχει αυτό το κόλλημα με την "αντιπροσωπεία" και την "εγγύηση" όταν αποδεικνύονται ανυπόστατα;
    Μαγαζάκια με χαμηλά κόστη είναι, παιδιά δουλεύουν που δεν μπορούν να έχουν δικό τους ακόμα.
    Sony και καλά να διατηρήσουμε μια εγγύηση που είναι απαραίτητη για τις ζημιές που βγάζουν οι επίσημοι;

    Απο την άλλη: χάνεται παραφλού, έχεις σκασίματα, βλέπεις γαλακτερό στο κύκλωμα.
    Που ζεις ρε φίλε; σε ντιλιβερά να το πεις, θα σου πει τα λάδια σου!..

    Κάνουμε οικονομία με κινέζικα, με μεταχειρισμένα κ.λπ. γιατί δεν την βλέπουμε λίγο λαρτζ να γράψουμε
    την εγγύηση στα φιλότιμα και να έχουμε τον μηχανικό μας και τον έλεγχο εξαρχής;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 20/01/2024 στις 23:49.

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το ότι η γιαγιά αρκούδα έπαθε αυτό που έπαθε, δεν σημαίνει πως όλα τα BMW θα πάθουν το ίδιο...όπως κι ότι αυτό που έπαθε αυτός ο ανεκδιήγητος, δεν σημαίνει ότι όλα τα CFMoto θα βγουν προβληματικά...για κάθε Γιαγιά Αρκούδα θα υπάρχουν άλλοι τόσοι που θα πίνουν νερό στο όνομα της BMW και θα χαίρονται απροβλημάτιστα τη μηχανή τους, όπως και για τα CFMoto το ίδιο.
    Μην το λες σε μένα,σ αυτόν που απάντησα να το πεις.Μετα από 48 χρόνια που ασχολούμαι με μηχανάκια τα γνωρίζω αυτά που λες, απλώς η κατά καιρούς σκωπτική μου διάθεση για την γνωστή "κανονική" πανάκριβη μάρκα, είναι γιατί από αυτήν ,σ' αυτήν την τιμή, περιμένουμε να μην συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα.Απ την cf είμαστε πιο ανεκτικοί λόγω τιμής και εμπειρίας και για αυτό και πιο υποψιασμένοι.Απ την άλλη όμως ΟΧΙ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 21/01/2024 στις 10:13.

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    από αυτήν ,σ' αυτήν την τιμή, περιμένουμε να μην συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα. Απ την cf είμαστε πιο ανεκτικοί λόγω τιμής και εμπειρίας και για αυτό και πιο υποψιασμένοι. Απ την άλλη όμως ΟΧΙ.
    Αυτό να με συγχωρείστε κιόλας, μου φαίνεται εντελώς περίεργο και δεν έχει και καμιά λογική βάση βέβαια.

  6. #201
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Με το φίλο Στέφανο συμφωνώ 100%
    Είμαι κάτοχος cf moto και η αλήθεια είναι ότι όταν το αγόρασα (ή όταν μου το πούλησε η cf) μου ζητήθηκε να καταβάλω το αντίτιμο της αγοράς για να πάρω μια πλήρη και με σωστές προδιαγραφές μηχανή.

    Δεν ρωτήθηκα πχ να καταβάλω το Χ ποσό για αυτό ή το χ-ψ για μικρότερες προδιαγραφές ή ανοχές.

    Βέβαια έχει να κάνει και με τη χρήση και ορθή συντήρηση του εκάστοτε ιδιοκτήτη, βέβαια υπάρχουν και αστοχίες υλικού, όπως επίσης θα υπάρχουν και ευθύνες κατά το δέσιμο ή από τον έλεγχο ή μη πριν την παράδοση από τον εκάστοτε αντιπρόσωπο.

    Άρα είναι αρκετά σύνθετο το πράγμα και σίγουρα η οποία μαρτυρία καλό είναι να υπάρχει ως καταγραφή αλλά σίγουρα θα πρέπει να φιλτράρεται αρκετά για να δούμε τι μένει ως εμπειρία.

    Το ορθότερο που έχω ακούσει είναι ότι το μεγαλύτερο καλό που έχουν κάνει τα κινέζικα και το ρεύμα που έχουν, είναι να κρατήσουν τις τιμές των μεγάλων εταιρειών λίγο πιο χαμηλά.

    Σκεφτείτε που ούτως η άλλως έχουν ξεφύγει εάν δεν τους έπαιρναν μερίδιο της αγοράς πως θα λειτουργούσαν.

    Επίσης ο ανταγωνισμός τις δραστηριοποιει στο να εξελίσσονται και να μην μένουν στάσιμες.

    Εμένα προσωπικά μου έδωσε τη δυνατότητα να αποκτήσω μηχανή που σε διαφορετική περίπτωση ίσως να μην γινόταν, καθώς θα το θεωρούσα αδύνατο να αποκτήσω και να εισέλθω στο χώρο των δικύκλων.

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μην το λες σε μένα,σ αυτόν που απάντησα να το πεις.Μετα από 48 χρόνια που ασχολούμαι με μηχανάκια τα γνωρίζω αυτά που λες, απλώς η κατά καιρούς σκωπτική μου διάθεση για την γνωστή "κανονική" πανάκριβη μάρκα, είναι γιατί από αυτήν ,σ' αυτήν την τιμή, περιμένουμε να μην συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα.Απ την cf είμαστε πιο ανεκτικοί λόγω τιμής και εμπειρίας και για αυτό και πιο υποψιασμένοι.Απ την άλλη όμως ΟΧΙ.
    Αυτό δεν έχει καμία βαση ούτε λογική. Και στην μια και στην αλλη περίπτωση η συνδιαλλαγή διέπεται από τους ίδιους κανόνες.

    Και στις δύο περιπτώσεις η εταιρίες έπρεπε να λειτουργούν διαφορετικά.

  8. #203
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό να με συγχωρείστε κιόλας, μου φαίνεται εντελώς περίεργο και δεν έχει και καμιά λογική βάση βέβαια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν έχει καμία βαση ούτε λογική. Και στην μια και στην αλλη περίπτωση η συνδιαλλαγή διέπεται από τους ίδιους κανόνες.

    Και στις δύο περιπτώσεις η εταιρίες έπρεπε να λειτουργούν διαφορετικά.
    Φυσικά έχει και λογική βάση.
    Λέγεται "ότι πληρώνεις παίρνεις"

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Φυσικά έχει και λογική βάση.
    Λέγεται "ότι πληρώνεις παίρνεις"
    Αυτό μοτοσικλετιστής με την εμπειρία σου δεν έχει δικαίωμα να το ισχυρίζεται.

  10. #205
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Με το φίλο Στέφανο συμφωνώ 100%
    Είμαι κάτοχος cf moto και η αλήθεια είναι ότι όταν το αγόρασα (ή όταν μου το πούλησε η cf) μου ζητήθηκε να καταβάλω το αντίτιμο της αγοράς για να πάρω μια πλήρη και με σωστές προδιαγραφές μηχανή.

    Δεν ρωτήθηκα πχ να καταβάλω το Χ ποσό για αυτό ή το χ-ψ για μικρότερες προδιαγραφές ή ανοχές.

    Βέβαια έχει να κάνει και με τη χρήση και ορθή συντήρηση του εκάστοτε ιδιοκτήτη, βέβαια υπάρχουν και αστοχίες υλικού, όπως επίσης θα υπάρχουν και ευθύνες κατά το δέσιμο ή από τον έλεγχο ή μη πριν την παράδοση από τον εκάστοτε αντιπρόσωπο.

    Άρα είναι αρκετά σύνθετο το πράγμα και σίγουρα η οποία μαρτυρία καλό είναι να υπάρχει ως καταγραφή αλλά σίγουρα θα πρέπει να φιλτράρεται αρκετά για να δούμε τι μένει ως εμπειρία.

    Το ορθότερο που έχω ακούσει είναι ότι το μεγαλύτερο καλό που έχουν κάνει τα κινέζικα και το ρεύμα που έχουν, είναι να κρατήσουν τις τιμές των μεγάλων εταιρειών λίγο πιο χαμηλά.

    Σκεφτείτε που ούτως η άλλως έχουν ξεφύγει εάν δεν τους έπαιρναν μερίδιο της αγοράς πως θα λειτουργούσαν.

    Επίσης ο ανταγωνισμός τις δραστηριοποιει στο να εξελίσσονται και να μην μένουν στάσιμες.

    Εμένα προσωπικά μου έδωσε τη δυνατότητα να αποκτήσω μηχανή που σε διαφορετική περίπτωση ίσως να μην γινόταν, καθώς θα το θεωρούσα αδύνατο να αποκτήσω και να εισέλθω στο χώρο των δικύκλων.
    Aναφέρεις κάποια πράγματα που δεν καταλαβαίνω πως κατέληξες σε αυτά, αν θες εξήγησε τα λίγο.

    Το ορθότερο που έχω ακούσει είναι ότι το μεγαλύτερο καλό που έχουν κάνει τα κινέζικα και το ρεύμα που έχουν, είναι να κρατήσουν τις τιμές των μεγάλων εταιρειών λίγο πιο χαμηλά.
    Αν λέγαμε πως το μόνο κακό που εχουν κάνει τα κινέζικα είναι να αυξήσουν τις τιμές τους οι μεγάλοι
    που θα ήταν λιγότερο σωστό;
    Τώρα έχεις την δυνατότητα για μετακίνηση, αν θες "premium" πληρώνεις παραπάνω.

    Σε ποιόν πήραν μερίδιο της αγοράς, δεν βλέπω να ζημιώθηκαν.
    Είτε παράγουν τα ίδια και καλύπτουν περιοχές που δεν μπορούσαν πριν είτε παράγουν λιγότερα και κερδίζουν περισσότερα.

    Όπως αναφέρεις και εσύ, μπήκες λόγο αυτών όχι γιατί ήθελες μοτοσυκλέτα και ήσουν ήδη ενεργός ως αγοραστής.
    Δεν είναι λογικό για την αγορά να διευρύνεται;

  11. #206
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @doctor_john
    Πρόσφατο παράδειγμα που μάλλον ενισχύει την άποψη μου είναι η τρέχουσα της honda για το cbx

    Γιατί να το βάλει στα 7300 κρατώντας το νέο στα 8000 και να μην τιμολογούσε το νέο στα 8800 πχ?

    Κάποιοι από τους αγοραστές του voge 525 δεν θα πήγαιναν στο cbx?
    Δηλαδή η voge με το 500 ds και το πρόσφατο 525, αντίστοιχα και η benelli με το trk, δεν έχει πάρει μερίδιο και από τη Honda?

    Κάποιοι, όπως εγώ, θα μπήκαν λόγω ρεύματος, ικανοποιώντας την ανάγκη περιορισμού του χρόνου των μετακινήσεων από τις θετικές τιμές, κάποιοι όμως αντί του honda, πήγαν στην λύση της voge, cf κοκ με το 70% της τιμής.

    Αυτή είναι η οπτική μου πάνω στα πράγματα, αυτό πιστεύω αντιλήφθηκαν και οι κινεζικές εταιρείες ως κενό στην αγορά και διεκδίκησαν το μερίδιο τους (και μάλλον τους βγαίνει σε καλό)

    Θεωρώ (γενικεύοντας) ότι όπου αναπτύσσεται ανταγωνισμός, τελικός κερδισμένος είναι (και) ο καταναλωτής.

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Ανταγωνισμός υπάρχει όταν έχεις πολλά ίδιας ποιότητας προϊόντα σε διαφορετική τιμή.

    Όταν η μειωμένη τιμή έρχεται με μειωμένη ποιότητα δεν έχεις ανταγωνισμό. Απλά αγοράζεις αυτό που πληρώνεις.

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό μοτοσικλετιστής με την εμπειρία σου δεν έχει δικαίωμα να το ισχυρίζεται.
    Δηλαδή ένα παπί απ' το alex pack με 800 ευρώ,θα περίμενε ο μέσος παποβιος να έχει την ίδια αξιοπιστια με ένα παπι Χόντα η γιαμαχα.;;;;;;Δεν νομίζω.

  14. #209
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Επειδή είμαι οικονομολόγος (εκτός από λογιστής) υπάρχουν διάφορες μορφές ανταγωνισμού.
    Δεν ανέφερα τέλειο ανταγωνισμό, ανέφερα ανταγωνισμό.

    Ανταγωνισμός αναπτύσσεται ακόμη και εάν δύο η και περισσότερα προϊόντα, ακόμη και εάν δεν είναι τέλεια υποκατάστατα, ικανοποιούν σε μεγάλο ποσοστό την ίδια ανάγκη.

    Τώρα σε τι ποσοστό και η επέκταση σε μεγαλύτερη ανάλυση δεν νομίζω ότι είναι της παρούσης.

    Τέλος, εάν κάποιος πιστεύει ότι οι εν λόγω κινέζικες δεν έχουν πάρει ποσοστό πωλήσεων από τις μεγάλες, πέφτει σε ίδιο σφάλμα με αυτόν που πιστεύει ότι στην έναρξη της παραγωγής τους οι κινεζικές είναι το ίδιο (οι και καλύτερες) από τις μεγάλες.

    Αυτό που μένει να φανεί (και θα το δείξει η ίδια η ζωή στα επόμενα χρόνια) είναι το εάν ο κάτοχος κάποιας κινέζικης, πληρώνοντας πχ το 70% του πρωτότυπου (πχ cbx) πήρε πίσω περισσότερη μηχανή.

    Αν ναι τότε έχει κάνει καλό deal, εάν όχι έχει γίνει έμμεσα χορηγός στην εξέλιξη τους (αυτό αυστηρά δική μου ερμηνεία)

  15. #210
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ''Το μηχανάκι....το μηχανάκι...έτσι το μηχανάκι... το άλλο το μηχανάκι.... Κατι φταίει με το μηχανάκι... μπλα μπλα μπλα το μηχανάκι''

    ΝΑΙ, κάτι φταίει με το ''μηχανάκι'', αλλά δεν είναι κάτι στο ίδιο που φταίει, μάντεψε! Μιλάει σαν κουτσομπόλα γυναίκα 17.5 ώρες και λέει μια ιστορία ατελεύτητη όλο αχρείαστες λεπτομέρειες και ουσία μηδέν, χωρίς να λέει και τίποτα τελικά. Ενώ μπορούσε να πει σε 12'' τι του έκανε σε στυλ ''εκανε αυτο, κι αυτό, κι αυτό''

    Νταααξ εδώ λέμε του έκανε και ''τανκ λάπινγκ''

    Τι με βάλατε και είδα ρε σεις, ντροπή.
    Και νόμιζα ότι εγώ είμαι παράξενος και με κούραζε με την πολυλογία του. Αν δεν με έτρωγε η περιέργεια που θα καταλήξει δεν θα άντεχα και εγώ. Το είχα στο background και έκανα άλλες δουλειές στον υπολογιστή. Μάλιστα κάποιες στιγμές πάταγα pause και πήγαινα για φαγητό, νερό...

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 14:48
  2. poio einai to palikari me to portokali mavro sakidio moto?
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 18:55
  3. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF