Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 221

Θέμα: CF Moto

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105

    CF Moto

    Παιδιά καλημέρα
    Ανοίγω το θέμα αυτό για να πούμε τις γνώμες μας αλλά και να μοιραστεί κάποιος με εμάς αν έχει προσωπική εμπειρία με τις συγκεκριμένες κινέζικες μοτοσυκλέτες οι οποίες αφενός είναι πολύ όμορφες αφετέρου τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους παραπέμπουν σε αντίστοιχες αρκετά πιο ακριβές.
    Πριν κάποιος πει ότι ΚΙΝΕΖΙΚΟ προιόν - απορριπτέο επιτρέψτε μου να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία και γνώση πάνω σε ηλεκτρονικό και όχι μόνο εξοπλισμό γυμναστηρίων( Διάδρομοι ,ποδήλατα,ελλειπτικά κλπ).
    Υπάρχουν όντως εταιρίες που κατασκευάζουν <<ψεύτικα>> προιόντα.
    Υπάρχουν όμως και αντίστοιχες που τα προιόντα τους αν τα κολλήσουν ένα BRAND NAME πάνω θα κοστίσουν 3πλάσια και 4πλάσια τιμή και είναι αθάνατα.Το θέμα είναι ότι οι εταρίες ποιυ αντιπροσωπεύουν τα κινέζικα προιόντα να έχουν stock ανταλλακτικών για την περίπτωση που χρειαστεί.
    Από την άλλη τα περισσότερα ανταλλακτικά υπάρχουν στο εμπόριο από άλλες εταιρίες οι οποίες και αυτές από την Κίνα τα προμηθεύονται.
    Τωρα ας πάμε στις μοτοσυκλέτες...............

    https://www.car.gr/24034952-cfmoto-300

    Το συγκεκριμένο φαίνεται τίμιο.
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Τίμιο θα είναι αν τα ρουλεμάν μέσα έξω είναι ποιοτικά και μετά μπορούμε να μιλήσουμε ή βάζεις λίγα παραπάνω για ζεντ πχ https://www.car.gr/10311807-kawasaki-z-250-sl-z250-sl

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Αυτό που ξέρω είναι: α) ακούγονται καλά λόγια για το εργοστάσιο στην Κίνα και για τις φιλοδοξίες της εταιρίας, β) συνεργάζεται ως προς το ντιζάιν των μοτοσυκλετών της με την KISKA, η οποία σχεδιάζει και τις ΚΤΜ, γ) η ΤΕΟΜΟΤΟ που είχε την αντιπροσωπεία της CF Moto την άφησε και τώρα την έχει ο νέος αντιπρόσωπος της... Royal Enfield, δηλαδή η εταιρία Motostuff, το κεντρικό μαγαζί της οποίας βρίσκεται στην Κερατέα - οι εντυπώσεις μου από αυτούς (επειδή έχω ψάξει το θέμα λόγω της αγάπης μου στη Royal Enfield) είναι ανάμικτες. Ωστόσο θα προτιμούσα να πάρω μια Benelli αντί για CF Moto, όπως... και έκανα.

    Όπως βλέπω πάντως, αυτό το 300άρι είναι καινούριο μοντέλο! Σίγουρα δείχνει πιο ολοκληρωμένο από το παλιό 250άρι και η τιμή του είναι πολύ καλή - κοστίζει όσο το ΒΝ 251 της Benelli, το οποίο έχει λιγότερα κυβικά και ίπποδύναμη. Παρ' όλα αυτά... δεν ξέρω αν θα το αγόραζα. Αν και είναι δελεαστικό, πρέπει να ομολογήσω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Ότι είναι πανέμορφο είναι, ότι αν είχε 3.000€ για κινέζικο πιστεύω θα περπατούσε

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Οπως έχουμε ξαναγράψει σε πολλά παρόμοια threads, τα κινέζικα δεν έχουν αποδείξει ακόμα την αξιοπιστία τους.
    Πρέπει να κανουν πρώτα αρκετά χιλιόμετρα ωστε να αξιολογηθούν σωστά.

    Αν κρίνω πάντως απο την παρακάτω κριτική κατόχου του cfmoto 400nk έχουν ακόμα δρόμο:


    published 2 years ago
    generally its ok, however there have been a lot of small issues with quality. The rear brake keeps failing and requires re-bleeding every two weeks. The display console leaks in the rain and displays all sorts of all weird messages and warnings. The highbeam flicks everytime I pull the clutch in. Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have, so while I'm happy with its general performance, I'm very disappointed with the above mentioned issues that make it basically unroadworth. Also not overly impressed with the dealership.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οπως έχουμε ξαναγράψει σε πολλά παρόμοια threads, τα κινέζικα δεν έχουν αποδείξει ακόμα την αξιοπιστία τους.
    Πρέπει να κανουν πρώτα αρκετά χιλιόμετρα ωστε να αξιολογηθούν σωστά.

    Αν κρίνω πάντως απο την παρακάτω κριτική κατόχου του cfmoto 400nk έχουν ακόμα δρόμο:


    published 2 years ago
    generally its ok, however there have been a lot of small issues with quality. The rear brake keeps failing and requires re-bleeding every two weeks. The display console leaks in the rain and displays all sorts of all weird messages and warnings. The highbeam flicks everytime I pull the clutch in. Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have, so while I'm happy with its general performance, I'm very disappointed with the above mentioned issues that make it basically unroadworth. Also not overly impressed with the dealership.

    Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
    Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
    Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.066
    Ναι, αλλά με 1000€ ακόμα, μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Duke 390, αντί της κινέζικης αντιγραφής του, που δεν είναι το πιο αξιόπιστο μηχάνημα στον πλανήτη, αλλά τουλάχιστον είναι ΚΤΜ.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    ^
    good point

    To ωραίο είναι οτι φαίνονται καλά, τρέχουν ήδη καναδυό χρόνια τώρα σαν μοντέλα και στα δικά μας τα μέρη (όπως και πήρε ένα παλικάρι απο εδώ , απ'ότι θυμάμαι)
    δείχνουν οτι είναι σε καλό και ενδιαφέρον δρόμο.

    Τα ΝΚ έχουν προσθέσει και 150 κυβικά με ABS εννοείται , τραγική οθόνη led όμως αλλά χαμηλά βάρη σε σχέση με τα Benelli , το οποίο σίγουρα είναι καλό.

    Αν δείξουν στοιχειώδη αξιοπιστία, ευχαρίστως θα έπαιρνα κάποιο αφού το design είναι εξαιρετικό μαζί με τα 2 χρόνια εγγύησης.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
    Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
    Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.
    Διαβασε κι άλλες λοιπόν να βγάλεις μονος σου συμπέρασμα.
    πχ εδω
    http://www.mychinamoto.com/forums/sh...w-CFmoto-650MT

    Ο τύπος βέβαια είναι στην Κίνα και παει στο εργοστάσιο και τοπυ το φτιάχνουν όταν χαλάει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να γράψουν χλμ για να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.
    Όσο αφορά την κριτική θεωρώ ότι κομμάτια από όλες τις εταιρίες έχουν βγει ελαττωματικά.
    Από μια κριτική αρνητική ΔΕΝ μπορεί να βγει καθολικό συμπέρασμα νομίζω.
    Καθολικο οχι αλλα επειδη η κριτικη αφορα μοτο 2 μηνων;
    "Its been at the dealers for the above issues for a month, looks like they are going to have it longer than I have"
    σαφως και πρεπει να την λαβεις υποψιν σου. Αφορα βεβαια αλλο μοντελο και δυο χρονια πριν αλλα kawasaki / yamaha / honda / suzuki σιγουρα δεν εγινε.

    Θα θυμισω επισης το "το φτηνο συνηθως βγαινει ακριβο" και πως ακομα και αν υπαρχει η καλυτερη θεληση απο τον αντιπροσωπο, ακομα και αν τα καλυπτει ολα οσα θα βγουν, εσυ θα πρεπει να χανεις χρονο πηγαινοντας απο εκει και να ξαναπας να την παρεις. Το αν ειναι θελκτικο να μπλεξεις ενδεχομενως με κατι τετοιο ειναι καθαρα δικο σου θεμα.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν ψάξεις πάντως εδώ,κάπου γράφει ένα παιδί για το 250 νομίζω κάποια πράγματα.
    porca miseria.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν ψάξεις πάντως εδώ,κάπου γράφει ένα παιδί για το 250 νομίζω κάποια πράγματα.
    Τα διάβασα αλλά το συγκεκριμένο θέμα εξελίχθηκε στραβά και το παιδί μπλοκαριστηκε.
    Έτσι δεν έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε τις εντυπώσεις του μετά από 1 χρόνο χρήσης της μοτοσυκλέτας.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Athletico καλησπέρα ! Έχω εδώ και 10 περίπου μήνες το cf nk 250 . Μέχρι τώρα τα 6000 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα όσον αφορά το μοτέρ . Μόνο ένα δείκτη ταχυτήτων άλλαξα γιατί ενώ έβαζα Δευτέρα μου έδειχνε πρώτη στην οθόνη. Ηλεκτρονικής φύσεως το θέμα δηλαδή. Εκεί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι και επώνυμες μάρκες το έχουν εμφανίσει αυτό. Το μόνο που με πείραξε ήταν οι 45 μέρες που έκανε να έρθει το ανταλλακτικό αυτό. Η αναμονή δηλαδή που πιθανόν οφείλεται στο ότι δεν έχει κυκλοφορήσει και χρησιμοποιηθεί το μοντέλο αυτό.Δεν θέλω να σκέφτομαι να πάθει κάτι σοβαρό και να μην μπορώ να το κινώ για τόσες μέρες... Απο ότι είδα έφεραν και 300ρι και 150ρι στην κατηγορία. Το 400ρι είναι αλήθεια έχω δει 4-5 φορές . Πάντως μετά από τόσους μήνες ακόμη με ρωτάνε και το χαζεύουν στο δρόμο . Εμφανισιακά όλα τα cf είναι όμορφα !!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Athletico καλησπέρα ! Έχω εδώ και 10 περίπου μήνες το cf nk 250 . Μέχρι τώρα τα 6000 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω αντιμετωπίσει καποιο πρόβλημα όσον αφορά το μοτέρ . Μόνο ένα δείκτη ταχυτήτων άλλαξα γιατί ενώ έβαζα Δευτέρα μου έδειχνε πρώτη στην οθόνη. Ηλεκτρονικής φύσεως το θέμα δηλαδή. Εκεί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι και επώνυμες μάρκες το έχουν εμφανίσει αυτό. Το μόνο που με πείραξε ήταν οι 45 μέρες που έκανε να έρθει το ανταλλακτικό αυτό. Η αναμονή δηλαδή που πιθανόν οφείλεται στο ότι δεν έχει κυκλοφορήσει και χρησιμοποιηθεί το μοντέλο αυτό.Δεν θέλω να σκέφτομαι να πάθει κάτι σοβαρό και να μην μπορώ να το κινώ για τόσες μέρες... Απο ότι είδα έφεραν και 300ρι και 150ρι στην κατηγορία. Το 400ρι είναι αλήθεια έχω δει 4-5 φορές . Πάντως μετά από τόσους μήνες ακόμη με ρωτάνε και το χαζεύουν στο δρόμο . Εμφανισιακά όλα τα cf είναι όμορφα !!
    Καλησπέρα φίλε Potis.
    Σου έστειλα πμ. για να σε ρωτήσω λεπτομέρειες.

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Στα φράγκα πάντως του CF (που είναι ωραίο το ομολογώ) εγώ θα έβλεπα και Z 300 μεταχειρισμένο 2-3τιας με ~20-25 χιλιάδες χλμ.
    Είναι και 2κύλινδρο.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 15:48
  2. poio einai to palikari me to portokali mavro sakidio moto?
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 19:55
  3. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 03:15
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:43
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF