Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αγορα νεας μηχανης και περιορισμος ιπποδυναμης σε α2

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55

    Cool Αγορα νεας μηχανης και περιορισμος ιπποδυναμης σε α2

    Καλημερα σε ολους ! Ειμαι 22 χρονων και ζω στην Αθηνα κατοχος ενος σπριντερ 125 κυβικων για 2 χρονια και θα ηθελα να παω σε κατι μεγαλυτερο . Το διπλωμα που κατεχω αυτη τη στιγμη ειναι το Α2 και σε εξι μηνες θα μπορω να παω σε απεριοριστο ( 2 χρονια κατοχης του α2 ) . Τους τελευταίους 2 μηνες αμφιταλαντεύομαι σκληρα με το να κανω υπομονη για να παρω μια μηχανη περαν των ορίων του α2(tiger 800 , tracer 900) η να κανω μια ομαλη μεταβαση με την αποκτηση μιας μηχανης α2 και μετα σε κατι πιο μεγαλο . Οι μηχανες που με ενδιαφερουν σε κατηγορια α2 ειναι η benelli trk 502 x 2019 , καθως τα ορια υπομονης μου ομως εξαντλουνται και η αποκτηση του απεριοριστου διπλωματος με την μηχανη θα φτασει καλο καλοκαιρι . H αναγκη να κανω κατι 2 σε 1 ειδα στο site της kawasaki και yamaha οτι τα βερσυσ 650 και tracer 700 βγαινουν με ενα κιτ περιορισμου ισχυος . Μετα απο περιήγηση σε φορουμ κλπ δεν εβγαλα καποια ακρη με το αν θα ειμαι νομιμος σχετικα με ασφαλεια και αδεια κυκλοφοριας ( αν μπορει να γινει η επαναφορα στα κανονικα kw μεσα στην αδεια ) Ετσι παιδια ζηταω τα φωτα σας με τον εαν ειναι καλυτερο να παω σε ενα μπενελι τρκ 502 χ και σε 2 χρονια να το πουλησω και να παω σε ενα μεγαλυτερο πιθανοτατα tiger 800 η κατι αλλο , η να παω σε ενα versys 650 με περιορισμο ισχυος και εν συνεχεια να το επαναφερω εαν και εφοσον γινεται αυτο και ειμαι καλυμμενος με ολα τα νομικα θεματα? να σημειωθει οτι θελω μια μηχανη για ταξιδια και καμια εξορμηση κοντα ( εντος αττικης ) . Ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Υπάρχουν όντως κάποιες μοτοσυκλέτες οι οποίες διατίθενται και "φιμωμένες" εκεί κοντά στους 40 ίππους για αναβάτες με δίπλωμα Α2.Αν αγοράσεις κάποια από αυτές, καλύπτεσαι κανονικά μέχρι να βγάλεις το απεριόριστο.
    Μίλα όμως και με τον έμπορο που έχεις επαφή ή με την αντιπροσωπεία... υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο από τα δύο ερωτήματα που σε απασχολούν.
    Το μικρό tracer και το Versys είναι καλές επιλογές για πρώτη μεγάλη μοτοσυκλέτα με προορισμό τα ταξίδια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το trk ή ένα cb500x θα ήταν κακό!Δες και το NC 750

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση , Το μονο προβλημα για το βερσυς που με τρεναρει η αγορα του ειναι οτι αν θα αντιμετωπίσω δυσκολιες με την αδεια κυκλοφοριας η μηχανικα αν το γυρισω στα κανονικα kw . Ψαχνω μηπως το εχει κανει καποιος αλλος η ειμαι ο μοναδικος περιεργος χαχαχχαχα Παντως για το τρκ 502 χ τα μονα αρνητικα για μενα ειναι η ταχυτητα του και το οτι το παντρεύεσαι γιατι απο μεταπώληση δυσκολα τα πραγματα ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η μηχανή μπορεί να γίνει κανονικής ισχύος, αλλά η άδεια δεν αλλάζει. Θα είναι πάντα 35kw.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Επομένως θα εχω προβλήματα με ασφάλεια κλπ σε περίπτωση ατυχήματος ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Έχεις Α2. Αγοράζεις μοτοσυκλέτα με περιορισμό. Είσαι νόμιμος.

    Βγάζεις Α. Την ανοίγεις. Εξακολουθείς να είσαι νόμιμος.

    Η άδεια σου θα γράφει πάντα 35kw.

    Τόσο απλό.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μερικές σκέψεις:

    1) θα μπορούν να αποδείξουν πως έχεις αφαιρέσει το κιτ περιορισμού;
    2) εφόσον το δίπλωμα σου πλέον θα σε καλύπτει για την ισχύ που διαθέτεις γιατί να το κάνουν;
    3) Ενα πολύ μεγάλο ποσοστό οχημάτων κυκλοφορεί με πολλαπλάσια ισχύ από αυτήν που βγήκε από το εργοστάσιο, αντιμετωπίζουν πρόβλημα;

    Με λίγα λόγια, με βάση την λογική και την νομιμότητα όσον αφορά την κλάση σου σε σχέση με την ισχύ, προσωπικά δεν θα έδινα σημασία.

    Από την άλλη πρέπει πάντα να έχουμε υπόψιν πως σε αντίθεση με την υπόλοιπη ευρώπη, εδώ ασφαλίζουμε το κάθε όχημα και όχι τον οδηγό
    καλύπτοντας τον ασφαλιστικά να οδηγεί οτιδήποτε του επιτρέπεται από τον νόμο, δηλαδή έχει δίπλωμα γι'αυτό.
    Αυτό σημαίνει πως ήδη οι ασφαλιστικές εταιρείες λειτουργούν παρασιτικά στην κοινωνία, αρνούνται να συμμορφωθούν με τους νόμους
    με αποτέλεσμα να μας εκμεταλλεύονται.

    Πάλι με λίγα λόγια: δεν τους χρωστάμε, τους ανεχόμαστε να αισχροκερδούν περιορίζοντας την διαβίωση μας ενώ παράλληλα διαφθείρουν
    τους υπαλλήλους μας έτσι ώστε να παρατείνουν την εκμετάλλευση μας με νομιμοφανή τρόπο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Ισχυει αυτο που λες φιλε Γιαννη ( υποθέτω ) θα παρω και ενα τηλέφωνο αυριο στο υπουργειο πρωτον να ρωτησω αν γινεται αλλαγη στην αδεια κυκλοφοριας με βεβαιωση απο την καβασακι οταν ανοιχτει . το προβλημα μου φιλε Γιωργο ειναι οτι επειδη οι περισσοτερες ασφαλιστικές ειναι λαμογια κλπ κλπ ( οχι ολοι ) με την πρωτη στραβη θα ψαχνουν να βρουν παραθυράκια και νομικες ανορθότητες ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ .

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Εννοείς να βεβαιώσει η kawasaki την αφαίρεση του κιτ και μετά να ζητήσεις επανέκδοση της άδειας με αλλαγή της ισχύος;..
    Και όλα αυτά για το καημένο το versys που αν το βρίσεις επίμονα ανεβαίνει 10hp; (το κανονικό)

    Κοίταξε, αν σε ενδιαφέρει κάποια κοπέλα σοβαρά (εννοώ για γάμο) στο υπουργείο, προσπάθησε το.
    Πιστεύω πως δεν θα γίνει αλλά θα σε δουν με πολύ καλό μάτι οι υπάλληλοι που θα μιλήσεις.

    Σοβαρά τώρα, αν σου προκαλεί άγχος ζήτησε από την αντιπροσωπεία να πάρει πίσω την μοτοσυκλέτα με τον περιορισμό
    και να πάρεις μια ανοικτή. Νομίζω πως θα είναι η πιο οικονομικά συμφέρουσα λύση.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Αν δω οτι δε βγαινει η υπαρχει καποια δυσκολια με το ολο πακετο , σκεφτομαι να παω σε ενα τρκ 502 χ και σε 2-3 χρονια να παω σε κατι μεγαλυτερο εχοντας αποκτησει και μια οδηγική εμπειρία εχοντας ζησει επισης και μερικά ταξιδια , απλα θα αντιμετωπίσω προβλημα με την μεταπώληση του benelli ?

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κάνε υπομονή ρε αδερφέ 6 μήνες και πάρε αυτό που γουστάρει η καρδιά σου μετά.

    Edit

    'Αποψη μου,έτσι; Οδηγάς 2 χρόνια το παπί ,δεν νομίζω πως για να πάρεις ένα tiger 800 πρέπει να μάθεις πρώτα σε ένα Trx ή ένα cb 500.
    porca miseria.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Αν δω οτι δε βγαινει η υπαρχει καποια δυσκολια με το ολο πακετο , σκεφτομαι να παω σε ενα τρκ 502 χ και σε 2-3 χρονια να παω σε κατι μεγαλυτερο εχοντας αποκτησει και μια οδηγική εμπειρία εχοντας ζησει επισης και μερικά ταξιδια , απλα θα αντιμετωπίσω προβλημα με την μεταπώληση του benelli ?
    Κάτσε να δεις τι προσφέρει το benelli σε ταξίδια, ευκολία, οικονομία κλπ. και αποφασίζεις μετά αν θα θέλεις να το αλλάξεις

    Στην ελλάδα έχουμε μάθει να βλέπουμε την κλιμάκωση που κάνει μια εταιρεία στα είδη της και ενώ εξηγεί (με τον τρόπο της)
    τις ανάγκες που καλύπτει το καθε ένα, εμείς θεωρούμε πως αυτό που είναι "πιο πάνω" στην λίστα είναι και καλύτερο.

    Δεν είναι έτσι τα πράγματα

    Όσον αφορά την μεταπώληση οποιουδήποτε οχήματος έχει να κάνει περισσότερο με την παιδεία του κοινού που απευθύνεσαι
    παρά με το όχημα αυτό καθ'αυτό. Θεωρώ σφάλμα να το υπολογίζει κάποιος σε οποιαδήποτε επιλογή του.
    Να στερηθώ την εμπειρία οποιουδήποτε οχήματος μου αρέσει για την περίπτωση που αποφασίσω να το πουλήσω
    με βάση αυτά που σήμερα με ενημερώνουν πως θα έχει ή όχι καλή μεταπωλητική αξία;

    και αν αυξηθεί η παιδεία (όπως και φαίνεται δηλαδή..) στο ενδιάμεσο;
    αν ερωτευτώ και δεν το δώσω;
    Πολλές σκέψεις σε μια προσπάθεια να ελέγξουμε το μέλλον σε ένα "πνεύμα" ερασιτέχνη ντίλερ με δόση πονηριάς
    Δεν έχουν λόγο ύπαρξης και ειλικρινά υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τρόποι να χάσεις τον χρόνο σου.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    καλησπέρα φιλοι , που λετε πηρα τηλεφωνο στην τεομοτο , επισημη αντιπροσωπεία καβασακι τους ρωτησα σχετικά με τον περιορισμο και την αδεια κυκλοφοριας και η απαντηση ηταν η εξης : καλύτερα να απευθυνθείτε στο υπουργείο ( πηρα καμια 30 αρια τηλεφωνα σε διαφορα νουμερα χωρις καμια ανταπόκριση << αθανατη Ελλανταρα>> ) κριμα γιατι σαν αντιπροσωπεια δεν τους ενδιαφερει να πουλανε προιόντα εστω με διαφορεσ επιπλοκές οσο περιεργο και αν ειναι ενας περιορισμός kw ?? Πρεπει εγω σαν καταναλωτης να βρω λυση σε ενα θεμα οπου μου πουλάει ο εμπορος χωρις καν να μου λύσει τις βασικές ερωτήσεις ? γιατι πρεπει ολα εδω να λειτουργούν με καθυστέρηση 10 ετων ενω στο εξωτερικό να πηγαίνουν ρολόι ?? πφφφ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα φιλοι , που λετε πηρα τηλεφωνο στην τεομοτο , επισημη αντιπροσωπεία καβασακι τους ρωτησα σχετικά με τον περιορισμο και την αδεια κυκλοφοριας και η απαντηση ηταν η εξης : καλύτερα να απευθυνθείτε στο υπουργείο ( πηρα καμια 30 αρια τηλεφωνα σε διαφορα νουμερα χωρις καμια ανταπόκριση << αθανατη Ελλανταρα>> ) κριμα γιατι σαν αντιπροσωπεια δεν τους ενδιαφερει να πουλανε προιόντα εστω με διαφορεσ επιπλοκές οσο περιεργο και αν ειναι ενας περιορισμός kw ?? Πρεπει εγω σαν καταναλωτης να βρω λυση σε ενα θεμα οπου μου πουλάει ο εμπορος χωρις καν να μου λύσει τις βασικές ερωτήσεις ? γιατι πρεπει ολα εδω να λειτουργούν με καθυστέρηση 10 ετων ενω στο εξωτερικό να πηγαίνουν ρολόι ?? πφφφ
    Άσ'τα να πάνε!Μην κάθεσαι να σκας με αυτό, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα στη χώρα μας.Και να σου πω και κάτι άλλο;Ακόμα και αν σου έλεγαν αυτό που περίμενες να ακούσεις από την Kawa ή από το Υπουργείο, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι σε περίπτωση στραβής θα μπορούσες να βρεις άκρη με τις ασφαλιστικές.Προτείνω λοιπόν να αφήσεις το σενάριο για φιμωμένο versys και να επικεντρωθείς είτε στο Benellάκι που σου αρέσει είτε να κάνεις υπομονή μέχρι την άνοιξη για το Α2 και να πάρεις αυτό που σου αρέσει.Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα τώρα το Benelli (ή ένα CB500) να το χαρώ και σε 1-2 χρόνια, αν το βαριόμουν, θα έπαιρνα κάτι πιο δυνατό

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Με βλεπω για μπενελλι μου αρεσει παρα πολυ εμφανισιακά και γενικά με την πρωτη ματιά σου φέρνει δέος , τωρα απο θεμα δύναμης μου τα χαλαει λιγο αλλα οκ , ξερω τι παίρνω . Το μεγαλύτερο ομως θεμα ειναι η μεταπώληση και φοβάμαι μηπως και καταλήξω να το παντρεύομαι ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά νέας μηχανής
    από Atetra στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2014, 10:50
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 11:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 04:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 12:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF