Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μετατροπή Yamaha Wr250f σε super mortard

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    2

    Μετατροπή Yamaha Wr250f σε super mortard

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω ένα yamaha wr250f 08' και θα ήθελα να το μετατρέψω σε super motard. Έκανα μια ηλεκτρονική έρευνα, αλλά επειδή δε βγάζω άκρη, θα μπορούσε να μου κάποιος που ξέρει, τι ακριβώς θα χρειαστώ; Σκέφτομαι ότι λογικά χρειάζονται: ζάντες, λάστιχα, αντάπτορες για τις δισκόπλακες, αποστάτες τροχού. Είμαι σωστός; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν κάνουν οι ζάντες από κάποιο άλλο μηχανάκι αν αγοράσω κατάλληλους αντάπτορες. Αν ναι, από ποιό; Από που προμηθεύομαι αντάπτορες και άλλους αποστάτες (εφόσον χρειάζονται);
    Με συγχωρείτε αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σωστά τα λες εκτός απ'τις ζάντες.Δεν χρειάζεται να βάλεις έτοιμες.Μπορείς να πας σε κάποιον που ασχολείται με ζάντες και να σου πλέξει στεφάνια με τα δικά σου κέντρα.Προτείνω αυτόν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    2
    Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα και μάλιστα με μικρότερο κόστος, αλλά να μην πηγαίνω και το
    εντούρο μου που και που;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο (μιας κ εγώ σκέφτομαι να το κάνω κάποια στιγμή...), το ιδανικό είναι να έχεις δυο σετ τροχών. Τα εντουρο κ τα super motard. Ανεβαίνει το κόστος βέβαια, αλλά έχεις πάντα την δυνατότητα να παίζεις κ στα δυο τερεν.

    Για έτοιμες λυσεις δεν υπάρχουν, λόγω του ότι τα εντουρο χρησιμοποιούν κουφιο άξονα μεγάλης διατομής, ενώ τα δρομισια μικρότερη διατομή μασίφ όμως. Για το δικό μου ισχυει αυτο, KTM. Για το δικό σου δεν ξέρω.

    Αυτο που χρειάζεται λοιπόν είναι να βρουμε μερακλή τορναδορο. Ιδανικά να είναι φίλος...
    Γιατί οι περισσότεροι μηχανουργοι δεν ασχολουνται με τέτοιες μετατροπές, λυσε, δέσε, μέτρα, ξανά λυσε ξαναδεσε κλπ
    Πολυ πιθανόν(για μένα ειδικά) να χρειαστεί να φτιάχνουν κ νέοι άξονες ή να μετατρέψουμε τους υπάρχοντες.

    Αφου ταιριάξουν όλα κ δε βρίσκουν πουθενά(ειδικά στο ψαλίδι...) πρέπει να φτιαχτεί ανταπτορας για να καθεται η υπάρχουσα δαγκάνα στη μεγαλυτερη δισκοπλακα.

    Τέλος θα πρέπει να ασχοληθείς κ με το γραναζωμα. Τα εντουρο γενικά είναι κοντά. Για να το μακρυνεις θέλει μικρότερο πίσω γρανάζι. Μικρότερο πίσω σημαίνει ότι μπορεί η υπάρχουσα αλυσίδα να πεφτει μακριά ακόμη κ με τερματισμενους αποστάτες... Οπότε κοιτάς κ για νέα αλυσίδα με τα σωστά λινκς για το γραναζωμα σου κ κανεις μετατροπή κ στις δυο, υπάρχουσα κ νέα για να κλεινουν με απλή ασφάλεια κ οχι πριτσινια, γιατί αλλιώς δεν θα αλλάζονται.

    Παρεπιπτόντως, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι το μηχανάκι δεν θα γίνει ποτέ "εργοστασιακο" σουπερ μότο. Απλά θα είναι ένα εντουρο με μικρές ζάντες.
    Το γκάζι, που στο βουνό σου φτάνει, στο δρομο θα δείχνει λίγο.
    Το μοτερ με τα βαρύτερα ζαντολαστιχα θα χάσει κάμποση απ την σπιρταδα του.
    Το μπροστινό φρένο, απλά θα είναι λίγο.
    Κ οι αναρτήσεις σε ταχυτητες δρόμου θα πλέουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Δουλεύει ασχημα η αναρτηση με αυτα τα λαστιχα. Πρεπει να επεμβεις στις αναρτησεις και να ξεχασεις το βουνο αλλιως θα φτιαξεις ενα εντουρο με χοντρα λαστιχα που θα πηγαίνει χαλια παντου. Τα sm ειναι σκληρα με φρενα δρομου. Θελει αρκετες επεμβάσεις. Γνωμη μου μην κανεις τιποτα αν δεν εχεις χοντρο χρημα.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Βαλε 21-18 με ασφαλτινο προφιλ λαστιχο.

  7. #7
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δουλεύει ασχημα η αναρτηση με αυτα τα λαστιχα. Πρεπει να επεμβεις στις αναρτησεις και να ξεχασεις το βουνο αλλιως θα φτιαξεις ενα εντουρο με χοντρα λαστιχα που θα πηγαίνει χαλια παντου. Τα sm ειναι σκληρα με φρενα δρομου. Θελει αρκετες επεμβάσεις. Γνωμη μου μην κανεις τιποτα αν δεν εχεις χοντρο χρημα.
    Πολυ σωστά... Αστο όπως ειναι και θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα.

    Αλλιως ασε αυτο οπως ειναι να κανεις το χωμα σου και παρε ενα δευτερο ετοιμο sm να ξεμπερδευεις.
    .............

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δες αν ταιριάζει εύκολα κομπλέ μπροστινό από WR 125 SM ή τίποτα αντίστοιχο. Από το να προσπαθείς να προσαρμόσεις κάθε εξάρτημα χωριστά, ίσως χρειαστεί να κάνεις λιγότερα παντρέματα.

  9. #9
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δες αν ταιριάζει εύκολα κομπλέ μπροστινό από WR 125 SM ή τίποτα αντίστοιχο. Από το να προσπαθείς να προσαρμόσεις κάθε εξάρτημα χωριστά, ίσως χρειαστεί να κάνεις λιγότερα παντρέματα.
    Και οταν θελει να παει χωμα, θα καθεται 15 λεπτακια να αλλαζει το μπροστινο?
    .............

  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chester24 Προβολή μηνύματος
    Και οταν θελει να παει χωμα, θα καθεται 15 λεπτακια να αλλαζει το μπροστινο?
    Πολλά ζητάει. Όπως λέει και η αρχαία κινέζικη παροιμία "δύο ζαντολάστιχα δε χωράνε κάτω από την ίδια μασχάλη".

    Αλλιώς βάζει έναν 19ρη μπροστά και τα κάνει όλα μέτρια

  11. #11
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πολλά ζητάει. Όπως λέει και η αρχαία κινέζικη παροιμία "δύο ζαντολάστιχα δε χωράνε κάτω από την ίδια μασχάλη".

    Αλλιώς βάζει έναν 19ρη μπροστά και τα κάνει όλα μέτρια
    Εμεις καλα τα λεμε, αλλα θελει να πηγαινει και χωμα.. Ετσι ειπε..
    .............

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Αν οι ρυθμίσεις στις αναρτήσεις το επιτρέπουν (να τις σκληρύνει εννοώ), τότε μπορεί να παίξει με 2 σετ. Σίγουρα δεν θα είναι 100% ρυθμισμένο για άσφαλτο, αλλά θα μπορεί να κάνει το κέφι του.
    Φίλος το κάνει αυτό στο δικό του Χόντα και είναι οκ.

Παρόμοια θέματα

  1. xr250r μετατροπη σε super motard
    από gklept στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2016, 01:10
  2. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50
  3. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 12:55
  4. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 14:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF