Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Διεκπεραιωτής αποζημίωσης ατυχήματος

  1. #1
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268

    Διεκπεραιωτής αποζημίωσης ατυχήματος

    Καλημέρα παιδιά.

    Η σύζυγός μου είχε ατύχημα με τραυματισμό (κάταγμα, όχι επέμβαση) και υπαιτιότητα του άλλου (παραβίαση στοπ). Πλέον όλα καλά. Μένει μόνο το κομμάτι της αποζημίωσης.

    Την προσέγγισε κύριος που προσδιορίστηκε ως διεκπεραιωτής μεγάλου δικηγορικού γραφείου, ο οποίος της ανέφερε εν ολίγοις ότι μπορεί να πετύχει εξωδικαστικό συμβιβασμό με αρκετά καλή αποζημίωση (μας είπε νούμερα στο περίπου).
    Με ειλικρίνεια παραδέχτηκε ότι τα στοιχεία μας τα βρήκε με "όχι και πολύ νόμιμο τρόπο".
    Το όνομα του δικηγορικού δεν μας το είπε (προς το παρόν) για λόγους ασφάλειας.

    Έχετε ιδία εμπειρίαι; πμ


    Ευχαριστώ
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  2. #2
    Πώς θα πληρωθεί για τις υπηρεσίες του; Υπάρχουν έξοδα που πρέπει να προ-καταβληθούν;
    Think faster than you ride

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtoros Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά.

    Η σύζυγός μου είχε ατύχημα με τραυματισμό (κάταγμα, όχι επέμβαση) και υπαιτιότητα του άλλου (παραβίαση στοπ). Πλέον όλα καλά. Μένει μόνο το κομμάτι της αποζημίωσης.

    Την προσέγγισε κύριος που προσδιορίστηκε ως διεκπεραιωτής μεγάλου δικηγορικού γραφείου, ο οποίος της ανέφερε εν ολίγοις ότι μπορεί να πετύχει εξωδικαστικό συμβιβασμό με αρκετά καλή αποζημίωση (μας είπε νούμερα στο περίπου).
    Με ειλικρίνεια παραδέχτηκε ότι τα στοιχεία μας τα βρήκε με "όχι και πολύ νόμιμο τρόπο".
    Το όνομα του δικηγορικού δεν μας το είπε (προς το παρόν) για λόγους ασφάλειας.

    Έχετε ιδία εμπειρίαι; πμ


    Ευχαριστώ
    Για να λέει εξωδικαστικά, σημαίνει ότι παίζει δικαστήριο.
    Στο οποίο και θα παραστεί η ασφαλιστική με κάποιο δικηγόρο. Οι οποίοι (ασφαλιστική και δικηγορικό γραφείο) έχουν μια χαρά νομιμότατα τα στοιχεία σας.

    Αν αυτός τα βρήκε με "όχι και πολύ νόμιμο τρόπο" εγώ στη θέση σου θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός και θα μιλούσα για το θέμα με τον δικό μου δικηγόρο (που προφανώς έχω για να πάω στη δίκη).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δεν ξέρω αν γίνεται μόνο στις ταινείες αλλά ίσως τα βρήκε από άτομο του νοσοκομείου;
    porca miseria.

  5. #5
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Για να λέει εξωδικαστικά, σημαίνει ότι παίζει δικαστήριο.
    Στο οποίο και θα παραστεί η ασφαλιστική με κάποιο δικηγόρο. Οι οποίοι (ασφαλιστική και δικηγορικό γραφείο) έχουν μια χαρά νομιμότατα τα στοιχεία σας.

    Αν αυτός τα βρήκε με "όχι και πολύ νόμιμο τρόπο" εγώ στη θέση σου θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός και θα μιλούσα για το θέμα με τον δικό μου δικηγόρο (που προφανώς έχω για να πάω στη δίκη).
    Sniper, δεν έχει αποφασιστεί ακόμα να θα γίνει δικαστήριο.
    Ο δικηγόρος μου, τον οποίο συμβουλεύτηκα πριν μας βρει αυτός, μου είπε ότι η διαδικασία είναι πρόταση αποζημίωσης (χωρίς δίκη) και να δεν μας καλύπτει και καταλήξουμε σε αδιέξοδο, τότε υπάρχει δίκη. Οπότε κακώς το έθεσα έτσι.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  6. #6
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πώς θα πληρωθεί για τις υπηρεσίες του; Υπάρχουν έξοδα που πρέπει να προ-καταβληθούν;
    Θα πληρωθεί με ποσοστό, αν και μόνο αν η αποζημίωση πιάσει το ποσό που θα μας υποσχεθεί επίσημα με συμφωνητικό κτλ. Προ-καταβληθέντα έξοδα δεν υπάρχουν.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jtoros Προβολή μηνύματος
    Sniper, δεν έχει αποφασιστεί ακόμα να θα γίνει δικαστήριο.
    Ο δικηγόρος μου, τον οποίο συμβουλεύτηκα πριν μας βρει αυτός, μου είπε ότι η διαδικασία είναι πρόταση αποζημίωσης (χωρίς δίκη) και να δεν μας καλύπτει και καταλήξουμε σε αδιέξοδο, τότε υπάρχει δίκη. Οπότε κακώς το έθεσα έτσι.
    ΟΚ, αφου έχεις δικηγόρο, η δική μας άποψη είναι εντελώς άχρηστη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Αν τα χαρτιά που έχεις στα χέρια σου είναι όλα υπερ σου θα έρθει η ασφαλιστική του υπαίτιου εξωδικαστικά να σου κάνει μια αρχική προσφορά αρκετά χαμηλή για να μην φτάσετε στις αίθουσες γιατί εκεί θα πρέπει να σας πληρώσουν τα πάντα γουηθ εξτρα σως (αν με εννοείς)

    Αν ικανοποιείστε από τον εξωδικαστικό συμβιβασμό που θα φροντίσει η ασφαλιστική να πετύχει ή όχι είναι δικό σας θέμα. Απλά θα πάρεις γρηγορότερα χρήματα στα χέρια σου.

    Αν δεν τα έχεις ανάγκη και έχεις υπομονή τότε κάνεις δική σου αντιπρόταση εξωδικαστικά με τα δικά σου νούμερα αποζημίωσης. Αν μετρήσουν οτι έχεις δυνατά χαρτιά στα χέρια σου για δικαίωση θα πάρεις τα περισσότερα που ζητάς εξωδικαστικά. Αν αρνηθούν τότε παίζεις χοντρή μπάλα με υπομονή όταν φτάσει δικαστήριο να πάρεις το μέγιστο που μπορείς στη περίπτωσή σας, αρκετά παραπάνω από τα 2 πρώτα σενάρια συμβιβασμού.

    Αυτά μπορούν να γίνουν και αν έχεις έμπιστο καλό δικηγόρο και όχι το λαμόγιο που βρήκε τα στοιχεία φακέλου σας από το αρχείο του νοσοκομείου. Αυτοί συνήθως είναι οι γνωστοί εργολάβοι που κοιτάνε μόνο την προμήθεια που θα βουτήξουν με ένα σταθερό ποσοστό από την αποζημίωση που θα πετύχουν (συνήθως 20-40% ανάλογα τη περίπτωση)

    Προσοχή με τα χαρτιά που έχεις στα χέρια σου, δε πετάς τίποτα. Εμένα 5χρόνια μετά με κυνηγά ο ΕΦΚΑ ως υπαίτιο και ας εξοφλήθηκα ως αναίτιος τροχαίου.

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Λογικά ο εν λόγω δικηγόρος ειδικεύεται σε τέτοιου είδους υποθέσεις. Πιθανολογώ ότι είναι ικανός να επιτύχει καλύτερη αποζημίωση λόγω της εξειδίκευσης. Όταν έσπασα το πόδι μου με τη μηχανή δεν το κυνήγησα (θεωρούσα ότι έφταιγα κι εγώ) αλλά όταν αργότερα το διηγήθηκα σε γνωστό δικηγόρο της "κατηγορίας", μου είπε ότι κι έτσι μπορούσε να μου επιδικαστεί σεβαστή αποζημίωση.

    Δικαστήριο ( ποινικό; ) θα γίνει ούτως ή άλλως λόγω τραυματισμού, ανεξάρτητα από την αποζημίωση.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, αφου έχεις δικηγόρο, η δική μας άποψη είναι εντελώς άχρηστη.
    To αυτό.

    Γενικότερα μιλώντας ισχύει ό,τι έγραψε ο George_Sp
    Σε δικό μου ατύχημα ζητούσα Α, η ασφαλιστική του υπαίτιου έδινε το 1/3 και τελικά πήρα Α+ κάποια χρόνια αργότερα μέσω δικαστηρίου.
    Think faster than you ride

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το οτι συμβουλευτηκε δικηγορο δεν σημαινει απαραιτητα και γνωση απο τον δικηγορο. Εμενα σε οικονομικο θεμα ετυχε να μου πει ενας νεος δικηγόρος κατι... Εγω κλασσικα πηγα στον αντρα της ξαδερφης μου να του δωσω λεφτα σαν καλος φιλος...και κοντεψε να με χαντακωσει γιατι ηταν ασχετος. Παλι καλα δεν ντραπηκα να παω παλι στον 1ο και απο τοτε ειναι ο δικηγορος μου.
    Επισης στα νοσοκομεια παιζει χαρτζηλικακι σε νοσοκομους η γιατρους που ειδοποιουν απο ασφαλιστες μεχρι νεκροθαφτες.

    Οσο αφορα το θεμα σου... Διαλεγεις και περνεις.
    Θες να ξεμπερδευεις με το 1/3 απο αυτα που θα επερνες η πας δικαστικα και κερδιζεις πανω στην ατυχια σου τα παντα ολα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Επισης για παραβιαση ΣΤΟΠ προσφατα βγηκε αποφαση που βγαζει υπαιτιοτητα και στον παθων για αποσταση απο το στοπ μεχρι 3μ νομιζω. Οποτε τσεκαρε και αυτο πριν κινηθεις δικαστικα.

    Τip: ολοι οι δικηγοροι λενε οτι... "θα κερδισουμε"

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ισχύει,εγω την έπαθα από δικηγόρο φίλο που όπως αποδείχτηκε στην πορεία δεν το κατείχε,κυρίως αγωγές στο δημόσιο για κτηματικές διαφορές ήταν οι περισσότερες υποθέσεις του ως τότε.
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Όταν υπάρχει τραυματισμός γίνεται αυτεπάγγελτα δικαστήριο. Αν έχεις δικηγόρο βάλτον να ζητήσει το μεγαλύτερο ποσό που μπορεί. Τώρα το γιατί και πώς σε βρήκε ο συγκεκριμένος θα με έβαζε σε σκέψεις. Μάλλον το ποσό που θα σου είπε είναι σοβαρό. Αν σου ζήτησε αμοιβή ή σου ζητήσει προσωπικά θα του έδινα την επιλογή 70 - 30 του ποσού που θα εκδικαστεί χωρίς να πάρει ανταμοιβή.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw 1200 Lt - Διεκδίκηση αποζημίωσης για προβληματική μοτοσικλέτα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2017, 15:29
  2. Δήλωση Ατυχήματος.
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 13:49
  3. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:34
  4. Προβλεψη ατυχηματος
    από cbanthropos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 00:40
  5. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF