Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πως λειτουργούν οι πεταλούδες του αέρα στο injection;

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118

    Πως λειτουργούν οι πεταλούδες του αέρα στο injection;

    Προσπαθώ να βρω κάποιο θέμα για τα injection, αν υπάρχει αντίστοιχο δώστε ενα λινκ μη κάνουμε το φορουμ βαβελ.

    Με ενδιαφέρει η λειτουργία των πεταλούδων του αέρα στον ψεκασμό αλλά και σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται
    η αφαίρεση ή τροποποίηση τους.

    Eυχαριστώ!

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μηπως θες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

    μαλλον κατι αλλο εννοεις και οχι αυτο που καταλαβαινουν ολοι με τον ορο ''πεταλουδες''

    προφανως εννοεις δευτερευουσες πεταλουδες ή καποιο συστημα για κρυα εκκινηση...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ...σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται η αφαίρεση ή τροποποίηση τους.

    Eυχαριστώ!
    ΠΟΤΕ!

    Παρακαλώ!
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Θα προσπαθήσω να τις ορίσω καλύτερα το βράδυ και θα ενημερώσω με φωτό.
    Μοιάζουν σταθερές (; ) αλλά δεν γνωρίζω και όταν δεν γνωρίζω δεν ακουμπάω.
    Απλά έτυχε να τις έχω λυμένες και διάβασα κάπου στα ιταλικά πως τις αφαιρούν αλλά δεν ξέρω καλά ιταλικά
    και δεν μπορώ να βρω την αναφορά αυτή..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Injection-Throttle-Bodies-Kawasaki-Er-6.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	16,0 KB 
ID:	411070


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ΠΟΤΕ!

    Παρακαλώ!
    Αν γνωρίζεις τι δουλειά κάνουν, πες μου πλιζ με ενδιαφέρει να μάθω και λιγότερο να διαχειριστώ.
    (που λέει ο λόγος )

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    θες να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω? οπως απο τη μηχανακι ειναι...

    μαλλον αναφερεσαι στις δευτερεουσες πεταλουδες (στο σωμα που εχεις πρεπει κατω απο αυτες τις πεταλουδες να εχει και αλλες, οι οποιες ειναι εντελως κλειστες)

    σκοπος των δευτερεουσων πεταλουδων ειναι να μην ανοιγουν τελειως οταν ανοιγεις τερμα γκαζι και οι στροφες ειναι χαμηλες...ετσι διατηρειται υψηλοτερη ταχυτητα μειγματος ακα καλυτερη ογκομετρικη πληρωση στις χαμηλες στροφες

    αναλογα με την εφαρμογη χρησιμοποιουνται για ρυπους, ειτε δεν ανοιγουν ποτε τελειως αν πρεπει το μοτερ να ειναι περιορισμενο...επειδη εχουν χαρτογραφιση για το ποτε ανοιγοκλεινουν, σε αλλα μηχανακια δουλευουν καλα και σε αλλα οχι

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Είναι από ER6 του 2009 που θα έχει ακυρωμένο το pair, ο αισθητήρας λάμδα θα υπάρχει αλλά θα χρησιμοποιείται
    όπως τα πρώτα λεπτά της λειτουργίας, (πριν έρθει ο κινητήρας σε θερμοκρασία λειτουργίας αν έχω καταλάβει καλά)
    η εξάτμιση θα είναι ελεύθερη 2-1-2 χωρίς υπερβολές σε σχέση με την εργοστασιακή σε διατομές και ο αέρας θα είναι
    τυπικά λίγο πιο ελεύθερης ροής με φίλτρο αλλά στο ίδιο φιλτροκούτι.
    Με αυτό το setup και σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση όσον αφορά την συμπίεση και την κεφαλή θα πάει
    για να δημιουργηθεί χαρτογράφηση κλπ.

    Οι άλλες πεταλούδες που αναφέρεις είναι στην μεριά των κεφαλών που ανοιγοκλείνει το γκάζι
    οπότε δεν έχω απορίες γι'αυτές πέρα από το μέγεθος τους που δεν είναι της παρούσης
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 10/10/2019 στις 15:45.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Προσπαθώ να βρω κάποιο θέμα για τα injection, αν υπάρχει αντίστοιχο δώστε ενα λινκ μη κάνουμε το φορουμ βαβελ.

    Με ενδιαφέρει η λειτουργία των πεταλούδων του αέρα στον ψεκασμό αλλά και σε ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται
    η αφαίρεση ή τροποποίηση τους.

    Eυχαριστώ!
    Οι δευτερεύουσες έχουν και σαν δευτερεύουσα αποστολή τη μείωση του θορύβου εισαγωγής ώστε να περνά τις προδιαγραφές θορύβου το μηχανάκι.

    Μπορείς να τις αφαιρέσεις αλλά ενδέχεται να χρειαστείς κάτι που να ξεγελά τον εγκέφαλο και να νομίζει ότι υπάρχουν.

    Αλλιώς θα σου βγάζει ενδείξεις σφάλματος (πχ FI ή κάποιο κωδικό).

    Αν γίνει σωστά η μετατροπή δεν έχεις κανένα θέμα.

    Μην ξεχνάς ότι υπήρξαν ένα σωρό μηχανάκια (πχ παλιό hayabusa , GSXR κλπ) χωρίς δευτερεύουσες πεταλούδες που δούλευαν μια χαρά.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Από όσα έχω καταλάβει ο εγκέφαλος θα είναι στην διαχείριση μας πολύ πιθανά σε όλες τις λειτουργίες του.
    Αντίστοιχο μήνυμα δίνει και το pair αλλά μάλλον λύθηκε αυτό.

    Με ενδιαφέρει να μην είμαι υπερβολικός με το τι ζητάω να πειραχτεί γιατί σε αυτό το στάδιο
    δεν θέλω να χρειαστούν αλλαγές στις διατομές του ψεκασμού, τους κεντροφόρους και τα πιστόνια.

    Πολύ ωραία πληροφορία για την δευτερεύουσα αποστολή, να δούμε και τι κάνουν ως πρωτεύουσα
    και το συζητάμε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Σε ποιό μηχανάκι σκέφτεσαι την αφαίρεση των δευτερευουσών πεταλουδών;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν γνωρίζεις τι δουλειά κάνουν, πες μου πλιζ με ενδιαφέρει να μάθω και λιγότερο να διαχειριστώ.
    (που λέει ο λόγος )
    Απο καρμπυρατερ υποπιεσης, ξερεις; Οι δευτερες πεταλουδες κανουν -με ηλεκτρονικο τροπο κι οχι με ρευστομηχανικο- οτι και τα σλαιντς στα καρμπυρατερ υποπιεσης. Ανοιγουν αποσο του λες εσυ να ανοιξει με το χερι σου, οσο κρινουν αυτες οτι μπορει πραγματικα να ανοιξει εκεινη την στιγμη το μοτερ.

    Π.Χ. αν ανοιξεις αποτομα το γκαζι, απο χαμηλες στροφες, και δεν υπαρχει κατι οπως το σλαιντ στο καρμπ υποπιεσης ή οι δευτερες πεταλουδες στον ψεκασμο εδω, τοτε η διατομη γινεται υπερβολικα μεγαλη, ο αερας περναει με πολυ αργη ταχυτητα, η βενζινη δεν ανακατευεται σωστα με τον αερα, και γενικα το μοτερ στολαρει, μεεεεχρι να κατορθωσει να ανεβασει καποιες στροφες που μειωνεται το φαινομενο.

    Τα σλαιντς στα καρμπς, και οι δευτερες πεταλουδες εδω, εξασφαλιζουν οτι η διατομη θα ανοιξει οσο πραγματικα μπορει να "ρουφηξει" εκεινη την στιγμη το μοτερ, και οχι οσο προσταζει ο οδηγος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Αχα! χρήσιμες ακούγονται

    Φαντάζομαι εννοείς πως διαχειρίζονται και αυτές μέσω του εγκεφάλου και ανάλογα την ανάγκη σε αέρα και καύσιμο
    διαμορφώνεται η λειτουργία τους. Αν είναι έτσι το βάζω στη λίστα ερωτήσεων για τους μηχανικούς που θα φτιάξουν
    την χαρτογράφιση και το ξεχνώ για την ώρα.

    χίλια ευχαριστώ σε όλους!

    Όσον αφορά καρμπυρατερ υποπίεσης ξέρω σε τι αναφέρεσαι, είχα σε μεγάλο δικύλινδρο αλλά δεν είχα καλές εντυπώσεις.
    Μετά από πολλά χιλιόμετρα, πολύ ψάξιμο και εφαρμογές, τα άφησα στο πλάι, έβαλα ένα ζευγάρι ελάχιστα μικρότερα με επίπεδο σλαϊντ
    και πραγματικά βρήκα την υγειά μου! Νομίζω φόραγα 40 και έβαλα 39 με ζιγκλερ που ταίριαζε στις ανάγκες του μοτερ.

    Έγινε το όπλο που καταλάβαινα πως ήταν αλλά δεν το έβλεπα.
    Σίγουρα η διαφορά στα απότομα ανοίγματα από χαμηλά ήταν το αντίθετο από αυτο που περιγράφεις, το θυμάμαι καλά γιατί με ενοχλούσε η νωθρότητα
    που είχα χαμηλά για χρονια. Βέβαια μέχρι τότε στο υπόλοιπο μοτερ είχαν αλλαχθεί πολλά πράγματα με σκοπό τις επιδόσεις οπότε
    οι παράγοντες που επηρέασαν την λειτουργία δεν μπορώ να πω πως ήταν η διαφορά της τεχνολογίας τους αλλά το γεγονός πως σε σχέση
    με τα επίπεδου σλάιντ τα προηγούμενα ήταν κάτι σαν βάνες καυσίμου από φοβικό σχεδιαστή.

    Υπόψιν ότι δεν είμαι μηχανικός, απλά άλλος ένας που του αρέσουν τα δικύλινδρα. Πολύ πιθανά κάποιος άλλος αυτό που περιγράφω σαν vωθρότητα
    να το έλεγε ροπάρα απο χαμηλά... καθένας με τα γούστα του.

Παρόμοια θέματα

  1. ΖημΝια στο τσοκ του αερα στα καρμπς
    από Balkan_express στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2016, 16:01
  2. ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ???
    από argiris civic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 15:12
  3. Πως φωτογραφιζουν οι Ιαπωνες...Παρακολουθηστε..
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2007, 16:19
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 18:12
  5. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF