Σελίδα 13 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 288

Θέμα: Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    με 10 πεντακό σε πάω εγώ στην πλάτη
    Χααααααχχχχαααααααα

  2. #182
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν σε παιρνει οικονομικα χτυπα το. Προβλεπω και την καλλιτερη μεταπωλητικη αξια εβερ.
    Στην κρητη βεβαια θα γλυκαθεις με τις οφφ διαδρομες και καποια στιγμη θα θελησεις και ενα μικρο μονοκυλινδρο.
    To tenere αυτο.στο θεμα συνεπιβάτη και σε διαδρομη στο βοακ διπλος δεν ξερω τι λεει ομως

  3. #183
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος

    Επειδή είμαστε σούμα 70+42=112kg .
    Ρε συ είπαμε να μαζεύουμε λεφτά για καινούργια μηχανή, μην τις αφήσουμε να λιμοκτονήσουν κιόλας, κρίμα είναι.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Τι να την κάνω, δεν της λέω να μην τρώει, να μη γκρινιάζει μόνο θέλω
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #185
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    sisos
    ξεκινησες απο τα λιγα και ανεβαινεις βλεπω σιγα- σιγα....κανονισε να παρεις παπι στο τελος !

  7. #187
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    sisos
    ξεκινησες απο τα λιγα και ανεβαινεις βλεπω σιγα- σιγα....κανονισε να παρεις παπι στο τελος !
    Βασικα μου αρεσει και το versys 300 και το cb500x 2019. Θα ταθελα και τα δυο. Το καβα για μεσα στην πολη και το cb για παραεξω.

  8. #188
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Το cb κάνει για όλα. Τσαμπα τα λεφτά για να πάρεις και δεύτερο.

  9. #189
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα εδω; στην κρητη;;
    ναί γίνονται αυτά στην Κρήτη όπως και παραπάνω ταχύτητες
    Έχει καλά σημεία αν θές να τρέξεις σε ευθεία.

    Απο εκεί και πέρα εγώ αν ήταν να γυρίσω την Κρήτη θα έπαιρνα σαφώς ένα που να πατάει καλά στο χώμα.

    Τα πολλά κυβικά για Κρήτη είναι άχρηστα εκτός αν πηγαινοέρχεσαι ΒΟΑΚ και θέλεις να ρισκάρεις τη ζωή σου.

    Ρεπρίζ δε νομίζω να έχουν χαοτική διαφορά τα 500κυβικά του CB με τα 700 του τρασερ. Δεν έχω οδηγήσει βέβαια το Honda οπότε δεν είμαι σίγουρος.
    Αν είναι να πηγαίνεις διπλός βόλτες το καλοκαίρι σε άσφαλτο μόνο, τότε το τρασερ θα είναι καλύτερο. Αλλά πιστεύω ότι θα σε περιορίσει να πάς και σε μία απόμερη παραλία χωρίς άσφαλτο.


    Απο τις επιλογές του τίτλου για Κρήτη συνολικά (άσφαλτο και χώμα, διπλός και αποστάσεις) θα διάλεγα το Versys 650
    Αν δεν θα είσαι διπλός συχνά τότε μπορεί και το 300άρι. Είχα το SH300 και πήγα φορτωμένος διπλός απο Ηράκλειο - Χανιά. >100 σε όλη τη διαδρομή - 120 τέρμα γκάζι ανηφόρα με κόντρα πολύ δυνατό αέρα ~40 βαθμούς και το βεντιλατέρ να δουλεύει συνέχεια!!! Του άλλαξα τα φώτα βέβαια αλλά αντέχει Τα 300 κυβικά έχουν πολύ λιγότερα έξοδα.

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    ναί γίνονται αυτά στην Κρήτη όπως και παραπάνω ταχύτητες
    Έχει καλά σημεία αν θές να τρέξεις σε ευθεία.

    Απο εκεί και πέρα εγώ αν ήταν να γυρίσω την Κρήτη θα έπαιρνα σαφώς ένα που να πατάει καλά στο χώμα.

    Τα πολλά κυβικά για Κρήτη είναι άχρηστα εκτός αν πηγαινοέρχεσαι ΒΟΑΚ και θέλεις να ρισκάρεις τη ζωή σου.

    Ρεπρίζ δε νομίζω να έχουν χαοτική διαφορά τα 500κυβικά του CB με τα 700 του τρασερ. Δεν έχω οδηγήσει βέβαια το Honda οπότε δεν είμαι σίγουρος.
    Αν είναι να πηγαίνεις διπλός βόλτες το καλοκαίρι σε άσφαλτο μόνο, τότε το τρασερ θα είναι καλύτερο. Αλλά πιστεύω ότι θα σε περιορίσει να πάς και σε μία απόμερη παραλία χωρίς άσφαλτο.


    Απο τις επιλογές του τίτλου για Κρήτη συνολικά (άσφαλτο και χώμα, διπλός και αποστάσεις) θα διάλεγα το Versys 650
    Αν δεν θα είσαι διπλός συχνά τότε μπορεί και το 300άρι. Είχα το SH300 και πήγα φορτωμένος διπλός απο Ηράκλειο - Χανιά. >100 σε όλη τη διαδρομή - 120 τέρμα γκάζι ανηφόρα με κόντρα πολύ δυνατό αέρα ~40 βαθμούς και το βεντιλατέρ να δουλεύει συνέχεια!!! Του άλλαξα τα φώτα βέβαια αλλά αντέχει Τα 300 κυβικά έχουν πολύ λιγότερα έξοδα.
    Ωραιο το 650 το versys. Το μοντελο του 20 ειναι made in japan?? Ειναι 3ης η 4ης γενιάς;

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Το cb κάνει για όλα. Τσαμπα τα λεφτά για να πάρεις και δεύτερο.
    Συμφωνώ. Απλα για πολη ισως ναναι καπως καλυτερο το καβα.λογο βαρους κτλ. Και για μεγαλύτερες εξορμήσεις το xonda πιστευω να υπερτερει λογο κυβικων και ποιο ομοιογενές χαραχτήρα. Νομιζω.

  12. #192
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ. Απλα για πολη ισως ναναι καπως καλυτερο το καβα.λογο βαρους κτλ. Και για μεγαλύτερες εξορμήσεις το xonda πιστευω να υπερτερει λογο κυβικων και ποιο ομοιογενές χαραχτήρα. Νομιζω.
    Βρε φιλε, ολα αυτα που προσπαθεις να εκμαιεύσεις ειναι απειροελαχιστες λεπτομέριες για σενα, ΔΕΝ θα σε παει η μοτοσυκλέτα,ΕΣΥ θα πρεπει να την "πας"
    Σε πολιτικη χρήση την διαφορα δεν την κάνουν τα μηχανάκια αλλα οι αναβατες η οδηγικη εμπειρία και συμπεριφορα τους. Οι χρήσεις που θέλεις να κανεις εξω καλύπτονται απο διαφορους αναβατες με επιλογες δικυκλων απο 50cc ως 2300cc καθοριζονται λογο προσωπικού γούστου και επιλογών.
    Οι διαφορες δε μεταξυ versys300 & cb500x γιαυτο που θελεις να κανεις δεν ειναι καν αξιες αναφορας
    Παρε οποιο σου αρεσει ειναι το καλυτερο επιχείρημα
    Στην επομενη αγορα μοτο θα γνωριζεις καλυτερα με τι θελεις να το αντικαταστησεις. Ολοι απο καπου ξεκινανε.

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βρε φιλε, ολα αυτα που προσπαθεις να εκμαιεύσεις ειναι απειροελαχιστες λεπτομέριες για σενα, ΔΕΝ θα σε παει η μοτοσυκλέτα,ΕΣΥ θα πρεπει να την "πας"
    Σε πολιτικη χρήση την διαφορα δεν την κάνουν τα μηχανάκια αλλα οι αναβατες η οδηγικη εμπειρία και συμπεριφορα τους. Οι χρήσεις που θέλεις να κανεις εξω καλύπτονται απο διαφορους αναβατες με επιλογες δικυκλων απο 50cc ως 2300cc καθοριζονται λογο προσωπικού γούστου και επιλογών.
    Οι διαφορες δε μεταξυ versys300 & cb500x γιαυτο που θελεις να κανεις δεν ειναι καν αξιες αναφορας
    Παρε οποιο σου αρεσει ειναι το καλυτερο επιχείρημα
    Στην επομενη αγορα μοτο θα γνωριζεις καλυτερα με τι θελεις να το αντικαταστησεις. Ολοι απο καπου ξεκινανε.
    Doctoras. εννοείς στο κομματι διαφορων οτι θαναι σχετικα μικρές ετσι;

  14. #194
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Doctoras. εννοείς στο κομματι διαφορων οτι θαναι σχετικα μικρές ετσι;
    πανω σε αυτο που λεει ο δοκτορας

    https://www.motomag.gr/news/epikairo...athina-londino
    εαν θες εσυ το πας.....αξιζει να το διαβασεις το αρθρο

    περασμα απο αθηνα

    https://www.youtube.com/watch?v=Z-BMsWcQBDo
    Τελευταία τροποποίηση από DRAKONET; 18/01/2020 στις 21:09.

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    560
    Φίλε sisos για χρήση στη Κρήτη μόνο εγώ θα έπαιρνα το x300. Το cb θα σε καλύψει όμως πολύ καλύτερα αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να γυρίσεις την Ελλάδα ή να πας ποιο μακριά. Δηλαδή το cb είναι πιθανότερο να το κρατήσεις περισσότερα χρόνια. Κάτι ακόμα που δίνει πόντους στο cbx είναι ότι είναι η ποιο μοσχοπουλημενη adv μοτοσυκλέτα της Honda. Δεν είναι άλλο ένα μοντέλο αλλά ένα Milestone (όπως το λέμε στο χωριό μου) δηλαδή ένα σημείο ΑΝΑΦΟΡΑΣ. όπως πχ το transalp. Αν κρίνουμε από την εξέλιξη του ninja 300 σε 400 η Kawa δεν είναι απίθανο να βγάλει ένα versys 400 τα επόμενα χρόνια το οποίο θα είναι πολύ καλύτερο από το 300 (όπως συνεβη με το καταπληκτικό ninja). Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Μην ζητά από την συγκεκριμένη κατηγορία ανέσεις τετρακυλινδρου στον ανοιχτό δρόμο. Εκεί δεν εχουν την ταλαιπωρία του μονοκυλινδρου αλλά βγάζουν χιλιόμετρα αν αντέχεις σωματικά. Το κυβικά και το βάρος του cb (βάρος =σταθερότητα) του δίνουν πλεονέκτημα το ταξίδι. Δες τις ανάγκες σου. Προσωπικά εγώ θα έπαιρνα το Kawa γιατί κάνω το 90%των χιλιομέτρων σε πόλη και μου αρέσει πολύ να είμαι μινιμαλιστης. Τώρα αν μου την βαραγε ξαφνικά να πάω Λονδίνο θα πήγαινα και με αυτό αλλά προσωπικά θα πήγαινα και με παπί. Είναι και πως έχει ο καθένας στο μυαλό του το ταξίδι. Έχω φίλους που οδηγούν μηχανές και ταξιδι δεν εννοείται για αυτούς χωρίς αμάξι.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 19/01/2020 στις 12:31.

Σελίδα 13 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 22:13
  2. Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?
    από Dev1l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2019, 15:33
  3. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 23:18
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  5. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF