Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 288

Θέμα: Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Πολυ σωστα αυτα που λες και συμφωνώ σε αρκετα απλα ειμαι σε μια ηλικία (24) που ακομα δεν εχω την εμπειρία ωστε να πω οτι θα με καλύψει αυτος ο τυπος μοτοσυκλέτας. Ετσι οπως το χω στο νου μου μεχρι τωρα θελω κατι on/off-touring που να μπορει να ταξιδεψει με 140χλμ/ωρα τουλαχιστον ωστε να μην πω σε 1 χρόνο απο τωρα οτι θελω να το πουλησω αμεσως δλδ να το κρατησω μια διετια-τετρατια ή κ για παντα αν ειναι καλο και με καλύπτει. Επισης ενω εχω την δυνατότητα να παρω καινουριο και θα παιρνα το nc750x δεν θελω να το κανω γτ δεν προκειται να το πουλησω καινουριο μηχανημα και θα το παντρευτω και επίσης ακομα δεν ξερω σιγουρα τι μοτοσυκλετιστης θα ειμαι καθως τωρα μου αρεσουν τα on/off-touring αλλα μπορει σε ενα χρονο να πω οτι τελικα αυτο δεν ειναι για μενα κ να θελω να μπω σε αλλη κατηγορία ss ή οτιδήποτε. Οταν θα εχω παρει ενα μηχανακι μεταχειρισμενο δεν θα σκεφτω στιγμή να το βαλω αγγελία αλλά εαν το εχω παρει καινουριο πολύ δύσκολα θα το δωσω εκτός αν είναι σαν το remix μ..
    Πιστευω οτι ειναι λογικα αυτα που σκέφτομαι..
    Μια χαρά λογικά σκέφτεσαι.
    Αφού λοιπόν δεν έχεις κατασταλάξει,καλύτερα μεταχειρισμένο μοτό για να μην χάσεις πολλά σε περίπτωση που θες να το πουλήσεις.
    Απλά καλό έλεγχο πιο πρίν. Να πας φυσικά να το ελέγξει μηχανικός μοτό.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κοίτα τέτοιες ταχύτητες συνεχόμενες ας πούμε για πολλή ώρα και μεγάλη απόσταση χρειάζεσαι μόνο σε δρόμους Εγνατία/Ολυμπία κτλ . Διεκπεραιωτικές δηλαδή κυρίως για να πας γρήγορα από το σημείο Α στο σημείο Β.
    Που άποψη μου,τι 120 τι 140 σε τέτοιο δρόμο αν δεν μιλάμε για 170-180 (τουλάχιστον) σταθερά ώστε να κερδίσεις πραγματικά χρόνο.
    Να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν κάνεις μία τέτοια διαδρομή 2-3 φορές να...βαρεθείς και να μην ξαναπάς από τέτοιους δρόμους αλλά να ψάχνεις διαδρομές από επαρχιακούς και βουνά.
    Εγώ το έπαθα αυτό ας πούμε.
    Και πόσα τέτοια ταξίδια θα κάνεις ώστε να είναι η ταχύτητα ταξιδιού το νο1 κριτήριο; 20 ημέρες σύνολο τον χρόνο;Όλες τις υπόλοιπες θα χρειάζεσαι απλά ένα μέρος αυτής της δύναμης.

    ΥΓ Και εμένα μου αρέσει το γκάζι έτσι,ας υπάρχει και ας το χρειαστώ 2-3 φορές ,σε καταλαβαίνω,σκέψεις μοιράζομαι μαζί σου,δεν σου κάνω κήρυγμα ή κάτι τέτοιο
    Η ποιο λογικη επιλογη για την χρήση που το θελω είναι το versys 300 αλλα ξερω οτι δεν θα με καλυψει και ο λόγος ειναι οτι τα 120 σε σχεση με τα 140 για εμενα εχουν μεγαλη διαφορα στην εθνικη καθώς κ το να μπορω να παω μεχρι 160 σχετικα ανετα. Θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα αφορα αυτο ακριβως που αναφερω απο πανω απο τον κοσμο των αυτοκινήτων. Ειχα στην κατοχη μου ενα αυτοκίνητο ατμοσφαιρικό απο τα 19 μ χρόνια μετατροπη σε υγραεριο με 125 άλογα εχοντας διανυσει 120κ χλμτρα σε 3μιση χρόνια. Στην εθνικη ταξιδευα με 120 και εκανα ταμα να φτασω ποσο μαλλον να προσπεράσω εκτος αν βιαζομουν καμια φορα που πήγαινα με 140-150 που ενω εγω αισθανομουν τελεια αλλα το αυτοκίνητο λόγω πολυστροφου κινητήρα ζοριζοταν και φοβομουν μηπως κανω ζημια στο μοτερ λογω κ του υγραεριου που είχε. Καποια στιγμη και ενω ημουν εντελως καθετως στο θεμα να παρω ντιζελ ετυχε να οδηγησω ενα πετρελαιοκινητο με 20 άλογα λιγότερα και ιδια κυβικά με τούρμπο. Εκεινη την στιγμη αποφασισα οτι πουλαω το αυτοκίνητο κ παιρνω ντίζελ καθώς ειχε όση δυναμη χρειαζομουν εκει που την χρειαζομουν κ δεν ζοριζοταν να παει τα 140-160 γρηγορα λογω ροπης και τουρμπο αλλα ειχε λιγοτερη τελική απο το ατμοσφαιρικό πραγμα που δεν με ενδιαφερει καθως μεχρι εκει που θελω να πηγαινω κ να κανω μια προσπεραση με καλυπτει πλήρως. Ετσι κ με την μηχανη πχ οταν θα παω αθηνα καθως θα βρισκομαι απο Σεπτέμβρη 2020σε επαρχιακη πολη στην Θεσσαλία δε θελω να παω απο παράδρομους ωστε να μην βαριεμαι στην εθνική με 120 χλμ/ωρα κ να παιζω κ την ζωη μ κορονα γραμματα με τους οδηγους των νταλικων και των αυτοκινήτων
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 13/10/2019 στις 21:48.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αν μπορείς να φτάσει στα λεφτα ενος ελαφρως μτχ 500 παρτο. μια χαρα θα σου κάνει και πουλιέται πολύ ευκολα. Αν θες να πεσεις κάτω απο τα 5κ το strom ειναι μονοδρομος εκτος αν θες να παρεις μηχανάκι με 100κ χλμ. δεν ειναι κακο αυτο απλα πρεπει να προσεξεις αρκετα στην αγορά σου και να σκεφτείς οτι ίσως εχει ακομα περισσοτερα και ίσως να το πουλήσεις μετά εσυ για ψιχουλα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν φίλε masterone βλέπω ξεκίνησες σιγά σιγά το ψάξιμο, άντε με το καλό.
    Και εγώ πάνω κάτω Απρίλιο-Μαιο θα πάρω το καινούριο μοτό.
    Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην κολλάς σε μια ταχύτητα (140-160) που θέλεις να έχει η μοτό για 4-5 ταξίδια. Δηλαδή αν πηγαίνεις 120-140 που είναι το κακό. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις με το τρόπο σου ότι η μοτοσικλέτα που θα πάρεις να είναι δυνατή.
    Όπως είχε πει κάποιος " Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά η διαδρομή ".
    Κοίτα με την μοτό που θα πάρεις να ευχαριστηθεις την διαδρομή και μην κολλάς σε ταχύτητες.
    Και οι δύο προερχόμαστε από το remix 125 με τα 11,5 αλογατα . Το cb 500x μια χαρά δύναμη έχει , οικονομικο και αξιόπιστο είναι.
    Καλό είναι να ανέβεις στο cb 500x να δεις πως κάθεσαι σε αυτό.
    Εγώ με ύψος 1.78m και βάρος γύρω στα 80 κιλά πατούσα το μισό πέλμα στο cb 500x 2019.
    Έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι έρχονται από το 2020 και καινούργια μοντέλα. Μπορεί κάποιο από αυτά να σου αρέσει.
    Εγώ περιμένω την πρώτη έκθεση μοτό 24 Οκτωβρίου και τις υπόλοιπες να δω κάθε εταιρεία τι θα παρουσιάσει.
    Περισσότερο, την απάντηση της honda στο tenere 700 καθώς και το καινούριο kawasaki versys 400,cb 500x adventure,sym 300 adventure,ktm 390 rally, honda crf 300l,(500)rally.
    Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή μοτό και αν θες την γνώμη μου , καλύτερα να αργήσεις να το αγοράσεις αλλά να το πάρεις καινούριο. Άλλη χάρη έχει το καινούριο.
    Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.
    kawasaki versys 400....δεν νομιζω να βγαλει δεν εχει ανακοινωσει κατι

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Η ποιο λογικη επιλογη για την χρήση που το θελω είναι το versys 300 αλλα ξερω οτι δεν θα με καλυψει και ο λόγος ειναι οτι τα 120 σε σχεση με τα 140 για εμενα εχουν μεγαλη διαφορα στην εθνικη καθώς κ το να μπορω να παω μεχρι 160 σχετικα ανετα. Θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα αφορα αυτο ακριβως που αναφερω απο πανω απο τον κοσμο των αυτοκινήτων. Ειχα στην κατοχη μου ενα αυτοκίνητο ατμοσφαιρικό απο τα 19 μ χρόνια μετατροπη σε υγραεριο με 125 άλογα εχοντας διανυσει 120κ χλμτρα σε 3μιση χρόνια. Στην εθνικη ταξιδευα με 120 και εκανα ταμα να φτασω ποσο μαλλον να προσπεράσω εκτος αν βιαζομουν καμια φορα που πήγαινα με 140-150 που ενω εγω αισθανομουν τελεια αλλα το αυτοκίνητο λόγω πολυστροφου κινητήρα ζοριζοταν και φοβομουν μηπως κανω ζημια στο μοτερ λογω κ του υγραεριου που είχε. Καποια στιγμη και ενω ημουν εντελως καθετως στο θεμα να παρω ντιζελ ετυχε να οδηγησω ενα πετρελαιοκινητο με 20 άλογα λιγότερα και ιδια κυβικά με τούρμπο. Εκεινη την στιγμη αποφασισα οτι πουλαω το αυτοκίνητο κ παιρνω ντίζελ καθώς ειχε όση δυναμη χρειαζομουν εκει που την χρειαζομουν κ δεν ζοριζοταν να παει τα 140-160 γρηγορα λογω ροπης και τουρμπο αλλα ειχε λιγοτερη τελική απο το ατμοσφαιρικό πραγμα που δεν με ενδιαφερει καθως μεχρι εκει που θελω να πηγαινω κ να κανω μια προσπεραση με καλυπτει πλήρως. Ετσι κ με την μηχανη πχ οταν θα παω αθηνα καθως θα βρισκομαι απο Σεπτέμβρη 2020σε επαρχιακη πολη στην Θεσσαλία δε θελω να παω απο παράδρομους ωστε να μην βαριεμαι στην εθνική με 120 χλμ/ωρα κ να παιζω κ την ζωη μ κορονα γραμματα με τους οδηγους των νταλικων και των αυτοκινήτων
    140 με αυτοκινητο...και 140 με μοτοσυκλετα...ειναι η μερα και η νυχτα οσον αφορα τον αερα που δεχεσαι....ειδικα τετοιου ειδους μηχανες και οχι ενα ss...ειναι πολυ το ''ξυλο''....μπορουν να σου πουν και αλλοι φιλοι απο εδω να το επιβεβαιωσουν.
    Θελω να πω οτι το ταξιδι με την μοτο δεν το κανεις για να πας απο το σημειο α στο β...το κανεις να ευχαριστηθεις την διαδρομη..να κανεις μια εναλλακτικη διαδρομη...να σταματησεις να βγαλεις φωτο εκει που δεν παει το αμαξι...για εμενα αλλωστε αυτο ειναι το παν...να μην υπολογιζω οτι θα κανω 1 ωρα για λουτρακι...η 2 ωρες για λαμια...ας κανω και 3...ας κανω και 4...και να σταματησω και στο χωριουδακι να πιω ενα ελληνικο..να φαω μια ντοπια τυροπιτα απο παραδοσιακο φουρνο....να μυρισω τα αρωματα της καθε περιοχης...και οχι να τα προσπερασω για χαρη του να παω γρηγορα...γιατι η μηχανη μου πιανει 30 χλμ παραπανω απο το ''αλλο'' μοντελο που σκεφτομουν να παρω!
    Τελος σκεψου και βαλε σε προτεραιοτητα τι εξοδα εχουν αυτες που εχεις υπ'οψην σου σε αναλωσιμα (τακακια-λαδια-φιλτρο λαδιου-φιλτρο αερα)
    καθως και καποια ανταλλακτικα σε ενδεχομενη πτωση (μακρια κι'αλαργα)

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    kawasaki versys 400....δεν νομιζω να βγαλει δεν εχει ανακοινωσει κατι
    Είχαν προσφορά τα στοκ 300χ του 2017 για να τα πουλήσουν οι έμποροι. Ήρθαν τα 300x του 2019 με διαφορετικά χρώματα- αυτοκόλλητα στα 5.999€ και σε 8 μήνες τα βγάζουν προσφορά.
    Λίγο πριν τις εκθέσεις μοτό.
    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το kawasaki versys 400 είναι στο δρόμο... έρχεται.
    Ο κινητήρας υπάρχει.
    Το versys 300x που παρουσιάστηκε το 2016 χρειάζεται μια ανανέωση και λόγο Euro 5 , έρχεται.
    Τώρα επειδή δεν έχουμε δει κατασκοπευτικές φωτό, δεν πάει να πει ότι δεν είναι έτοιμο.
    Μπορεί να κάνω και λάθος όπως με το sym 300adv αλλά πιστεύω ο χρόνος θα δείξει αν κάνω λάθος.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Το CBδάκι, να το ξαναπώ, δεν είναι τόσο ψόφιο όσο νομίζουν μερικοί. Αυτό που συμβαίνει, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι ότι η Honda έχει πέσει θύμα της καλής της δουλειάς. Το μοτεράκι έχει τέλεια ρύθμιση χωρίς τρύπες ισχύος, κομπιάσματα, σκορτσαρίσματα και ξεσπάσματα. Όπως ακριβώς το επεδίωξε το εργοστάσιο. Η "καμπύλη" της ροπής του είναι μία σχεδόν απόλυτα οριζόντια γραμμή. Αυτή η ηλεκτρική του λειτουργία είναι που το κάνει να φαίνεται πιο αδύναμο από όσο είναι.
    Η ίδια ομοιογένεια χαρακτηρίζει και τις υπόλοιπες λειτουργίες της μηχανής. Οδική συμπεριφορά, φρενάρισμα κτλ. Η φιλικότητα (εκτός των άλλων) ήταν και είναι το ζητούμενο, για όσους συνειδητοποιημένους την αγοράζουν.

    Παρεμπιπτόντως, σαν παλιός (αρχαίος) μοτοσικλετιστής, αναπολώ τις εποχές εκείνες που όποια μηχανή δούλευε μέχρι τις μεσαίες στροφές σαν να έχει βραχυκυκλωμένα μπουζί και καθάριζε στα κόκκινα, χαρακτηριζόταν σαν τάχα μου - τάχα μου "μοτό με χαρακτήρα" και εμείς τα θύματα πιστεύαμε ότι ανήκουμε σε κάποια ελίτ αφού μπορούμε και "την πάμε". Ακόμα χειρότερα, αυτόν τον δήθεν χαρακτήρα τον πληρώναμε χρυσό! Και βαριόταν δηλαδή ο Ευρωπαίος (συνήθως) κατασκευαστής να κάτσει να σετάρει το μηχανάκι σωστά, αλλά και μας το μοσχοπουλούσε. Άσε που κάποιες από αυτές θέλανε σέρβις μόλις έκανες μία Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Αν δεν σε άφηναν στο δρόμο. Και εμείς να καμαρώνουμε που είχαμε τα προσόντα (τρομάρα μας) να οδηγούμε μία μηχανή με τόσο ...έντονη προσωπικότητα.

    Στο θέμα μας τώρα. ΜΗΝ συγκρίνεις αυτοκίνητο με μοτό. Καμία μηχανή δεν ταξιδεύει με την άνεση ενός αυτοκινήτου. Δεν είναι θέμα ισχύος τα 140, αλλά άνεσης και ασφάλειας. Στα έγραψε και ο DRAKONET, μπορείς να διαβάσεις και άπειρες σχετικές σελίδες στο φόρουμ και στο ΝΕΤ γενικά.

    - Την άνεση της θέσης οδήγησης σχετικά με το ύψος σου θα την διαπιστώσεις μόνος σου.
    - Αν με την κοπέλα σου ζυγίζετε πάνω από τον μέσο όρο, ψάξε για μηχανή με (πολύ) περισσότερα κυβικά.
    - Αν σκοπεύεις να καλύπτεις αποστάσεις τριβάλιτσος, κοίτα για μοτό με μεγαλύτερο μεταξόνιο. Είναι θέμα χώρου αλλά και σταθερότητας.

    Καλοτάξιδο ότι και να διαλέξεις.

    ΥΓ: Κάποια στιγμή, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις, εσύ αλλά και τα υπόλοιπα παλληκάρια, σε ποια χώρα ταξιδεύετε με 160, 190 και 270 χ/ω. Μόνο εμένα και τους φίλους μου πιάνουν τα ραντάρ; Μόνο σε εμάς αφαιρούν τις άδειες οδήγησης; Αυτός εξάλλου ήταν και ο βασικότερος λόγος που επέλεξα το Χοντάκι. Ένα είδος αυτοπεριορισμού μέσα στα νόμιμα όρια.

  8. #38
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Να σου εξηγήσω αφού ρώτησες.
    Τα τελευταία 9 χρόνια έχω κάνει το Γιαννενα Καβάλα δεκάδες φορές με αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα από την Εγνατία.Με το αυτοκίνητο συγκεκριμένα το κάνω με ταχύτητα από 160 μέχρι 200.

    Ραντάρ δεν είδα ούτε κλήση τόσα χρόνια.
    Σίγουρα κάποιοι μοτοσυκλετιστες και οδηγοί ιχ το κάνουν ακόμα γρηγορότερα - ανά σημεία τουλάχιστον.

    Δεν το γράφω για "μαγκια",σιγά την μαγκια τα 180 δηλαδή ,ούτε προτρέπω κάποιον να παρανομήσει ή να εκτεθεί σε κίνδυνο.
    Αυτό όμως είναι άλλο θέμα,εσύ άλλο ρώτησες.

    εντιτ τώρα αν ήμουν τόσο τυχερός όλα αυτά τα χρόνια και δεν μου πήραν το δίπλωμα ,τι να πω.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 14/10/2019 στις 02:21.
    porca miseria.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    - Την άνεση της θέσης οδήγησης σχετικά με το ύψος σου θα την διαπιστώσεις μόνος σου.
    - Αν με την κοπέλα σου ζυγίζετε πάνω από τον μέσο όρο, ψάξε για μηχανή με (πολύ) περισσότερα κυβικά.
    - Αν σκοπεύεις να καλύπτεις αποστάσεις τριβάλιτσος, κοίτα για μοτό με μεγαλύτερο μεταξόνιο. Είναι θέμα χώρου αλλά και σταθερότητας.

    Καλοτάξιδο ότι και να διαλέξεις.
    Θα σταθω κυρίως εδω πανω σε αυτο που λες. Με την κοπελα μου ζυγίζουμε γυρω στα 160 κιλά κ οι 2 μαζι οποτε νομιζω πως ειμαστε εντος οριων. Απο εκει κ περα τουλάχιστον τα πρωτα 2 χρόνια ζήτημα να κανουμε κ 2 ταξιδια μαζι κ παλι μονο στην περίπτωση π θα θελει να έρθει. Απο εκει κ περα τριβαλιτσος τουλαχιστον μεχρι το 2020 δεν εχω σκοπο να ταξιδευω εκτος αν βρω μηχανακι με βαλιτσες αλλα θα εχω σιγουρα μπαγκαζιερα κ 2 σαμαρια που διαθετω ηδη οπότε θα βαλω βασεις στο μηχανακι οτι κ αν παρω ωστε να πιανουν καλυτερα τα σαμάρια. Οπως το βλέπω μεχρι στιγμης μαλλον θα παω προς το cb500x που βλεπω οτι φευγει κ ευκολα σε σωστή τιμή αν δεν μ κανει μοντελο του 15 κ μετά εκτος αν βρω καποια ευκαιρια σε nc750x ή nc700x αλλα να μην ξεφευγει πανω απο τα 5κ
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 14/10/2019 στις 07:28.

  10. #40
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Να πω και κάτι άλλο ,θα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό ,καλές και οι γνώμες τυχαίων τύπων στο ίντερνετ αλλά έχεις δοκιμάσει να ανέβεις στα συγκεκριμένα αν όχι να τα κάνεις ένα μικρό τεστ ραιντ ;
    porca miseria.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.
    αν παρει μοντελο απο 15 και μετα το προβλημα το εχουν λυση,ηταν ενα πιρακι που κοβοταν.και στα ποιο πριν μοντελα το 99,9 τις εκατο το εχουν αλλαξει. αλλα εγω θα σου ελεγα για μοντελο 16 και μετα αν σε περνει που του εχουν αλλαξει και την χαρτογραφιση,αυτο εχω και εγω .θεος. αλλα και τα ποιο πριν δεν εχουν προβλημα.οτι σε περνει οικονομικα το περνεις.

    ο bill84 εχει 255.000 χιλ.δεν του καιει σταγονα τα λεγαμε χθες.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 14/10/2019 στις 11:15.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Το πολύ καλό cb500x είναι πολύ compact, οπότε στο δικάβαλο ίσως να μην είναι αρκετά άνετο για 2 μεγαλόσωμους ενήλικες. Θα πρέπει να το δοκιμάσετε αυτό.

    Για τον παραπάνω λόγο αλλά και για την αστεία και πολύ φτηνή συντήρηση σε πολύ αραιά διαστήματα, θα πήγαινα καρφί για nc700.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Να πω και κάτι άλλο ,θα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό ,καλές και οι γνώμες τυχαίων τύπων στο ίντερνετ αλλά έχεις δοκιμάσει να ανέβεις στα συγκεκριμένα αν όχι να τα κάνεις ένα μικρό τεστ ραιντ ;
    Δυστυχώς δεν εχω εδω στο νησί καποια αντιστοιχα μηχανάκια για να παω να δοκιμασω μόνο οτι είδα το καλοκαιρι απο τυπους που ηρθαν διακοπές αλλα αρχες Νοέμβρη θα βρισκομαι αθηνα για ενα μηνα οποτε ψαχνω απο τωρα μηχανακια που θα παω να δω σαν μεταχειρισμενα και να τα δω κι ολας πως μ κάθονται
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το πολύ καλό cb500x είναι πολύ compact, οπότε στο δικάβαλο ίσως να μην είναι αρκετά άνετο για 2 μεγαλόσωμους ενήλικες. Θα πρέπει να το δοκιμάσετε αυτό.

    Για τον παραπάνω λόγο αλλά και για την αστεία και πολύ φτηνή συντήρηση σε πολύ αραιά διαστήματα, θα πήγαινα καρφί για nc700.
    Η αληθεια ειναι πως το dct δεν μαρεσει κ θελω manual ο μονος λογος για να το παρω ειναι η μεταπώληση που πιστευω οτι ειναι καλυτερη καθώς ταιριάζει απειρα σε αυτο το μηχανάκι. Επισης οσο αφορά το μέγεθος εγω ειμαι καπως μεγαλωσομος με 1.88 ύψος αλλα οχι ευσωμος (95 κιλα) κ η κοπελια ειναι μικρόσωμη 1.65 και 55 κιλά κ επισης χωρουσαμε στη σελα του remix που ήταν μικροτερη και από παπιου

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν εχω εδω στο νησί καποια αντιστοιχα μηχανάκια για να παω να δοκιμασω μόνο οτι είδα το καλοκαιρι απο τυπους που ηρθαν διακοπές αλλα αρχες Νοέμβρη θα βρισκομαι αθηνα για ενα μηνα οποτε ψαχνω απο τωρα μηχανακια που θα παω να δω σαν μεταχειρισμενα και να τα δω κι ολας πως μ κάθονται


    Η αληθεια ειναι πως το dct δεν μαρεσει κ θελω manual ο μονος λογος για να το παρω ειναι η μεταπώληση που πιστευω οτι ειναι καλυτερη καθώς ταιριάζει απειρα σε αυτο το μηχανάκι. Επισης οσο αφορά το μέγεθος εγω ειμαι καπως μεγαλωσομος με 1.88 ύψος αλλα οχι ευσωμος (95 κιλα) κ η κοπελια ειναι μικρόσωμη 1.65 και 55 κιλά κ επισης χωρουσαμε στη σελα του remix που ήταν μικροτερη και από παπιου
    ιδιο σωματοτυπο με τα δικα σας εχει φιλο μου,και εχει το cb500x μια χαρα τους παει παντου.
    τωρα τα ειπες καλα !!!το υψος σου, και τις κοπελιας, και το βαρος σας. γιατη αν ελεγες οτι εισαι 185 και 120 κιλα και η κοπελια 165 70 θα σε πηγαινε αλλα θα ηταν ταλαιπωρια.το dct ειναι για εμας τους γηραιότερους. μιας και εισαι σε νησι απ΄οτι καταλαβα, δεν σου χρειαζετε.καλο ψαξιμο,οτι βρεις απο τα δυο σου κανει ανετα. αλλα το 500 ειναι ποιο ελαφρυ και ποιο ευελικτο.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    ιδιο σωματοτυπο με τα δικα σας εχει φιλο μου,και εχει το cb500x μια χαρα τους παει παντου.
    τωρα τα ειπες καλα !!!το υψος σου, και τις κοπελιας, και το βαρος σας. γιατη αν ελεγες οτι εισαι 185 και 120 κιλα και η κοπελια 165 70 θα σε πηγαινε αλλα θα ηταν ταλαιπωρια.το dct ειναι για εμας τους γηραιότερους. μιας και εισαι σε νησι απ΄οτι καταλαβα, δεν σου χρειαζετε.καλο ψαξιμο,οτι βρεις απο τα δυο σου κανει ανετα. αλλα το 500 ειναι ποιο ελαφρυ και ποιο ευελικτο.
    Σε νησι θα ειμαι μέχρι σεπτεμβρη 2020 μετα θα ειμαι σε επαρχιακή πολη της Θεσσαλίας για μια 5ετια τουλάχιστον

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 23:13
  2. Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?
    από Dev1l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2019, 16:33
  3. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2018, 00:18
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 13:29
  5. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF