Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 288

Θέμα: Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275

    Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)

    Γεια χαρα παιδιά εφτασε ο καιρος που ψάχνω και εγω την πρωτη μ μεγαλη μοτοσυκλέτα ως πρωην κάτοχος ενος Daytona remix 125. Η μοτοσυκλέτα που θα αγοραστει θα ειναι σίγουρα μεταχειρισμένη με ιδανικό κοστος εως 4000€. Ωστόσο υπαρχει δυνατοτητα να φτάσω και στα 5000(ή και παραπάνω) μαξ 5500€ αλλα για την ακραια ευκαιρία που δεν λες με τπτ όχι και επισης η αγορα θα γίνει μεχρι απριλιο .

    Ας ξεκινησω με το τι χρηση θα κανω με την μοτοσυκλέτα:
    Το ύψος μου ειναι 1.88 και το βαρος μου 95-100κιλα(μπορει να ανεβουμε λιγο μεσα στον χειμωνα)και ειμαι 24 ετων. Η χρήση της μοτοσυκλέτας θα ειναι αποκλειστικά από απριλιο εως Οκτώβριο καθώς τον χειμωνα χρησιμοποιω αποκλειστικά αυτοκίνητο. Μεχρι τον Σεπτέμβρη του 2020 η μηχανη θα βρισκεται σε νησί οπότε τα χλμτρα που θα διανύσει θα ειναι πολυ λιγα περιπου 3000χλμτρα. Απο εκεί και περα που θα βρισκομαι σε επαρχιακη πόλη υπολογιζω οτι θα κανω αιτισιως 5-6 χιλ χλμτρα την περιοδο που θα την χρησιμοποιώ. Η χρήση της θα ειναι για τις δουλειές μου εντος πολης 80% καθως και για 4-5 ταξιδακια τον χρόνο απόστασης 300-400χλμτρων και 1 ή 2 νησακια αναλογα την οικονομική δυνατότητα καθως και εξορμήσεις σε παραλιες απόστασης 40-50χλμτρ. Αυτό που θα ηθελα να κανω βεβαια μονο μια φορα στην ζωη μου(ονειρο) θα ηταν ενα ταξίδι στα Βαλκάνια με μοτοσυκλέτα που θα κυμανθει γυρω στα 4000χλμτρα.

    Οσο αφορα την χρήση και την συντηρηση θα ηθελα να είναι οικονομικη στα καύσιμα ιδανικά να μην ξεπερναει τα 4.5λ/100 σε νορμαλ συνθηκες οδήγησης και επίσης τα σερβις της να ειναι σχετικα οικονομικα κανοντας ενα σέρβις τον χρόνο λογικα.

    Ας τα βαλω τωρα με την σειρα και το τι εχω διαπιστωσει για το καθε μηχανακι ξεχωριστά.

    1) Vstrom 650 abs:Ενδιαφερομαι για μοντέλο του 08 και μετα καθως εχει απο όσο εχω διαβασει καλυτερη καταναλωση λογω των 2μπουζι σε καθε κυλινδρο και ισως και καλυτερης χαρτογράφησης. Στα λεφτά που εχω βαλει ως ιδανικα για εμενα να δωσω βρισκω μηχανακια με 80κ χλμτρα περιπου που τα θεωρώ λογικά για τα χρόνια χρήσης της καθως και αρκετες φορες υπαρχουν και αγγελιες με 3βαλιτσο που θα με ενδιεφερε και αυτό λόγω του οτι είναι ενα σεβαστο πόσο για να αγοραστεί αργότερα. Επίσης νομιζω οτι με βάση το ποσο εχει κυκλοφορήσει η μοτοσυκλέτα πουλιέται και ποιο εύκολα αν αποφασισω οτι δεν μ κανει

    2) Nc700-750x: Το βρισκω στα 4000 περιπου ισως και παρακατω με παζαρι μοντέλο του 2012-2013 αλλα στον πατο των μεταχειρισμένων με 100κ χλμτρα+ και για να παω σε κατι με λιγοτερα χλμτρα πρέπει να ανεβω κοντά στα 4800-5000 για το nc700x όμως στα 5500 παιζει και το nc750x που θα ειναι 2014 μοντελο και μετα και με προβληματίζει αρκετά. Βεβαια στα 5κ€ υπαρχει nc700x dct με 3βαλιτσο με 70κ χλμτρα αλλα με φοβίζει λίγο το αυτόματο κιβώτιο ως προς την αξιοπιστία του και τι θα γινει σε περίπτωση που βγαλει ζημιά. Επισης η καταναλωση της ειναι γελοια καθως μπορει να φτασει και στα 3.3λ με συντηρητικη οδηγηση και δυσκολα θα καψει πανω απο 5λ σε συνθηκες σκισιματος. Εχει ροπη απο χαμηλα το οποίο για εμενα ειναι το ιδανικό και αυτο που θα χρειαστω σε ολη μ την ζωή λογικά. Εκεί που με προβληματιζει ειναι οτι αν δεν μαρεσει και θελω να την αλλαξω θα δυσκολευτω αρκετά καθως βλεπω οτι δεν φευγει ευκολα σαν μεταχειρισμένο.

    Cb500x: Ειναι μια μηχανη που μαρεσει παρα πολυ εμφανισιακά και εχει καλη καταναλωση 4λ/100 περίπου αλλά μου φαινεται καπως μικρη για το μέγεθος μ. Επισης η τιμη για αυτη είναι υψηλή προς το παρόν καθώς ξεκιναει απο 4700 μοντελο του 13 με 45000χλμτρα ομως κατα καιρους βλεπω οτι παιζουν κάποιες ευκαιρίες κοντα στα 4200€ περιπου αλλα συνηθως χωρις προικα περα από μια μπαγκαζιερα. Στην σωστη τιμή πουλιέται γρήγορα με βαση αυτό που βλεπω στο car.gr αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με καλυψει στα ταξιδια που θελω να κανω καθως και αν εχει υπολοιπο δυναμης για μια προσπεραση απο 140χλμ κ πάνω.

    Versys650/300: Το 650 μου αρεσει πολύ και πιστευω οτι εχει και απο τα καλύτερα περιφερειακά ωστε να μην βαρεθω την μοτοσυκλέτα και να με κανει να χαιρομαι οταν την οδηγαω. Ειναι η ποιο οικονομικη σε αγορα για μοντελο του 07 κ μετα με abs κατω απο 4000€ αλλά με φοβιζει σε μεγαλο βαθμό το γεγονός οτι έχουν βγει αρκετά ελλατωματικα κομμάτια στο θεμα των βαλβίδων και ειναι αρκετα αυτα που χτυπάνε βαλβίδες. Απο καταναλωση και αυτο ειναι γυρω στα 4.5λ/ 100 περιπου οσο το στρωμα ίσως λίγο λιγότερο.Απο την αλλη το 300αρη το βαζω στο παιχνιδι μονο και μονο για το οτι στα χρηματα μου βρισκω σχεδον καινουρια μοτοσυκλέτα που σε πολλες περιπτωσεις έχει και εγγυηση ακομη αλλα νομιζω οτι δυστυχως δεν θα με καλυψει καθως δεν είναι εύκολο να κινείται με 140χλμ/ωρα στην εθνική και η ιδανικη ταχυτητα ταξιδιού του ειναι τα 120χλμ/ωρα. Επισης και τα 2 μηχανακια βλέπω οτι πουλιουνται σχετικά δύσκολα ακομη κ σε καλες τιμές οποτε γινεται ενα παντρεμα και με αυτά.


    Αυτά ξερω προς το παρόν για τα μηχανάκια που θελω να πάρω, οποιεσδηποτε αποψεις θα με βοηθησουν παρα πολυ ωστε να αποφασισω τι ειναι καλύτερο για μένα κλινοντας ίσως λίγο ποιο πολυ προς το vstrom 650 λογω της μεταπωλητικης του αξίας και οτι φευγει ποιο εύκολα σε περίπτωση που δεν μου κάνει..
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 12/10/2019 στις 11:51.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Ολα ωραια τα μηχανακια που αναφερεις,παρε το χοντα το 500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αν μπορεις και ασε τα μεταχειρισμενα.Στο μετχ δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει,στο καινουργιο θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση.ΑΝ δεν σου φτανουν τα λεφτα βαλε καμια-δυο δοσεις.Εναλλακτικα το χοντα 750 που αναφερεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ολα ωραια τα μηχανακια που αναφερεις,παρε το χοντα το 500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αν μπορεις και ασε τα μεταχειρισμενα.Στο μετχ δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει,στο καινουργιο θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση.ΑΝ δεν σου φτανουν τα λεφτα βαλε καμια-δυο δοσεις.Εναλλακτικα το χοντα 750 που αναφερεις.
    Κοιτα οικονομικά μπορώ να φτασω και το nc750 με μετρητα αλλα το θεμα ειναι δικό μου και δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα για καινουριο μηχανακι καθώς μπορει να πεσει ή οτιδήποτε( θα ειναι κ η πρωτη μεγαλυτερη μηχανη). Ακομη και το cb500x εχει 6700 αν βρω μοντελο του 18 αλλα και παλι δεν θέλω να δωσω τόσα πολλά χρηματα για αυτο βαζω το όριο μέχρι τα 5500 σε κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Kαλημέρα φίλε μου!
    Ξεκινώντας ανάποδα, εγώ θα έβγαζα από τις επιλογές το versys x300... γιατί να δυσκολευεις τη ζωή σου αφού μπορείς να πάρεις κάτι πιο δυνατό;
    Όσο για τα υπόλοιπα, αφού δεν υπάρχει έρωτας, προσωπικά θα έψαχνα το πιο ποιοτικό μεταχειρισμένο(και με καλή προίκα), βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το μοντέλο.
    Όποιο από τα 4 κι αν επιλέξεις (βάζω μέσα και το cb500x παρόλο που είναι πιο αδύναμο), θα είσαι καλυμμένος σε ικανοποιητικό βαθμό σχεδόν σε όλα όσα ζητάς.
    Έχεις οδηγήσει κάποιο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Για τη χρηση που ζητας το nc ειναι εξαιρετικο. Μη τα φοβασαι τα χλμ, υπαρχουν εργαλεια με 200+ χιλιαδες χλμ και δεν εχουν κανει κιχ. Δωσε εμφαση στο πως το εχει συντηρημενο και προσεγμενο. Το dct ειναι τεραστια ευκολια, δεν σου κρυβω ομως πως σε ενα σχετικα μικρο ποσοστο μηχανων εχει βγαλει προβλημα (χονδρικα κοστος επισκευης γυρω στα 200 ευρω). Στα συν της μηχανης ως μεταχειρισμενη ειναι πως δεν την αγοραζαν καγκουρες για σκισιμο.
    Το ξερω οτι είναι οτι καλύτερο και αυτο ειναι το μηχανακι που θα το παιρνα για να παντρευτω μαζι του μονο κ μονο για τα πολυ μικρα εξοδα χρησης και την μπαγκαζιερα στο τεποζιτο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Kαλημέρα φίλε μου!
    Ξεκινώντας ανάποδα, εγώ θα έβγαζα από τις επιλογές το versys x300... γιατί να δυσκολευεις τη ζωή σου αφού μπορείς να πάρεις κάτι πιο δυνατό;
    Όσο για τα υπόλοιπα, αφού δεν υπάρχει έρωτας, προσωπικά θα έψαχνα το πιο ποιοτικό μεταχειρισμένο(και με καλή προίκα), βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το μοντέλο.
    Όποιο από τα 4 κι αν επιλέξεις (βάζω μέσα και το cb500x παρόλο που είναι πιο αδύναμο), θα είσαι καλυμμένος σε ικανοποιητικό βαθμό σχεδόν σε όλα όσα ζητάς.
    Έχεις οδηγήσει κάποιο;
    Όχι δεν εχω οδηγησει καποιο ακομη καθως τωρα βγαζω το απεριόριστο διπλωμα και θα ξεκινήσω την αναζήτηση της μηχανής

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κοιτα οικονομικά μπορώ να φτασω και το nc750 με μετρητα αλλα το θεμα ειναι δικό μου και δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα για καινουριο μηχανακι καθώς μπορει να πεσει ή οτιδήποτε( θα ειναι κ η πρωτη μεγαλυτερη μηχανη). Ακομη και το cb500x εχει 6700 αν βρω μοντελο του 18 αλλα και παλι δεν θέλω να δωσω τόσα πολλά χρηματα για αυτο βαζω το όριο μέχρι τα 5500 σε κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο
    κοιτα και αυτο μου φαινεται καλο και μεσα στον προυπολογισμο σου.

    https://www.car.gr/24241986-honda-nc-750-x
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κοιτα και αυτο μου φαινεται καλο και μεσα στον προυπολογισμο σου.

    https://www.car.gr/24241986-honda-nc-750-x
    Το χω σταμπαρει απο τοτε που μπηκε η αγγελία απλα ακομα κ σε αυτο παλι θα ξεφυγει σε χρηματα γτ θα χρειαστει σίγουρα ενα γενικο σέρβις λαδια φιλτρα μπουζι βαλβιδες( οτι και αν παρω θα τα κανω αυτα) και δεν ειναι απιθανο να χρειαστει κ λαστιχα κ αλυσιδογραναζα ή τακακια οποτε η συγκεκριμένη μοτο αν κ μαρεσει παρα πολυ θα φυγει πάνω από τα 6κ σε σημειο που αγγιζει καινουριο cb500x my18 αλλά σίγουρα μενει μεσα στις επιλογες μ αν δεν πουληθει κ δεν βρεθει κατι αλλο σε καλύτερη τιμή

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Το στρωμα εβγαινε σε τέτοιο χρωμα οπως της συγκεκριμένης αγγελιας απο το εργοστάσιο https://www.car.gr/23936304-suzuki-dl-650-v-strom γτ αν ναι μ αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμένο

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το χω σταμπαρει απο τοτε που μπηκε η αγγελία απλα ακομα κ σε αυτο παλι θα ξεφυγει σε χρηματα γτ θα χρειαστει σίγουρα ενα γενικο σέρβις λαδια φιλτρα μπουζι βαλβιδες( οτι και αν παρω θα τα κανω αυτα) και δεν ειναι απιθανο να χρειαστει κ λαστιχα κ αλυσιδογραναζα ή τακακια οποτε η συγκεκριμένη μοτο αν κ μαρεσει παρα πολυ θα φυγει πάνω από τα 6κ σε σημειο που αγγιζει καινουριο cb500x my18 αλλά σίγουρα μενει μεσα στις επιλογες μ αν δεν πουληθει κ δεν βρεθει κατι αλλο σε καλύτερη τιμή
    μονο οι σχαρα και οι βαλιτσες κανουν κανα 800αρι,μονο λαστιχα ισως θελει,τα αλλα να πεις να στα κανει ο πωλητης
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το στρωμα εβγαινε σε τέτοιο χρωμα οπως της συγκεκριμένης αγγελιας απο το εργοστάσιο https://www.car.gr/23936304-suzuki-dl-650-v-strom γτ αν ναι μ αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμένο
    καλο φαινεται κι αυτο,αλλα δεν ξερω αν εβγαινε σ αυτο το χρωμα,γιατι τα ξαναβαψιματα ισως κρυβουν κατι,ρωτα τους βεστροματαδες του φορουμ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    https://www.car.gr/24424346-honda-nc-750 Μπηκε και αυτη η αγγελία σημερα αλλα δεν ξερω απο τις φωτογραφιες μ φαίνεται χτυπημενη απο την δεξιά μερια και ότι λειπει το πατακι του οδηγού καθως επισης χρειαζεται σίγουρα αλυσιδογραναζα. Αμα καποιος ποιο εμπειρος μπορει να καταλαβει αν λειπει το πατακι ή όχι ας μας πει γτ ενταξει κατα τα αλλα φαινεται μια χαρά κ δεν με νοιαζει κ αν ειναι λιγο χτυπημενη η εξάτμιση

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    η κατανάλωση δεν εχει σημασια αν κάνεις 5-6κ χλμ το χρόνο. εκτός αν πας στο σουπερ οικονομικο cb500 και πηγαινεις σαν κυρια οποτε θα καις 3,5 ενω με το στρομ 5,5. Εν ολιγοις παρε ενα στρομ να τελειώνεις γιατι στα λεφτα που κοιτάς δεν υπαρχει τιποτα καλύτερο απλα.

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Με όλο το θάρρος ,ξέρω είναι σπαστικό να ρωτάς συγκεκριμένα και να σου λένε ότι να ναι αλλά βάση της χρήσης που θέλεις να κάνεις,το στυλ μότο,χρονολογία+budget ,έχεις σκεφτεί/αποκλείσει κάτι τέτοιο; https://www.car.gr/24227910-yamaha-tdm-900-a-abs
    (τυχαίο)
    Υπάρχουν και νοικοκυρεμένα ,ταξιδιάρικα,με τα abs τους και προίκα και στην ηλικία που θέλεις.Καλό μοτέρ και καλό allaround θα έλεγα.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 23:13
  2. Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?
    από Dev1l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2019, 16:33
  3. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2018, 00:18
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 13:29
  5. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF