Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 163

Θέμα: Moto Morini X-Cape 650 2022

  1. #121
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Κάτι που δεν ήξερα απο την παρουσίαση του Αλεξανδράκη, είπε ότι ειναι made in Italy(με κινητήρα προερχόμενο από την cfmoto) και ότι φοράει marzocchi συνδυαστικά με brempo δαγκανες , σώληνακια υψηλής, Pirelli λάστιχα και οθόνη tft με πολύ όμορφα για την κατηγορία γραφικά.
    Είναι ένα σύνολο που θα περπατήσει θα πουλήσει και δείχνει πολύ καλή προσπάθεια σε ποιότητα βαφής σε κινητήρα και πλαστικά

  2. #122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αν θεωρείς το V Strom στο χώμα μηδέν τότε και το Μορίνι δεν είναι πολύ μακριά απο το μηδέν. Είναι βαρύτερο και έχει ίδιες διαστάσεις τροχών και σχεδόν ίδιες διαδρομές αναρτήσεων. Οκ μπορεί οι αναρτήσεις του Μορίνι να είναι καλύτερες αλλά για να δεις πραγματική διαφορά στο χώμα θες 21-18 και μεγαλύτερες διαδρομες δηλαδή κάτι σε Africa ή Τενερε 700 που και πάλι σε αυτά θα έχεις να αντιμετωπίσεις το μεγάλο βάρος στα δύσκολα.
    Το βασικό ερώτημα όμως δεν είναι πόσο τα αγοράζεις και τα δύο, είναι το πόσο τα πουλάς στην πενταετία ή και αργότερα. Μπορεί αρχικά να λες ότι στα 8.000 δεν υπάρχει κάτι άλλο όμως τα 8 στην πενταετία να γίνουν 4 ενώ του Vstrom τα 8500 να γίνουν 5.000. Αρα ΔΕΝ αγοράζεις απαραίτητα φθηνότερα όπως αρχικά φαίνεται.
    Tenere 660ΧΤZ είχα (εξαιρετικό το κράτησα 6 χρόνια), Transalp 700 είχα (για πέταμα σε 8 μήνες το έδωσα), Strom (2007) είχα (Καλό στο ταξίδι μόνο, προβληματικό σε TPS και φρένα. 2.5 χρόνια)
    Δεν ζητάω χωμάτινο. Aν ήθελα κάτι τέτοιο, θα έπαιρνα μονοκύλινδρο ένα KTM 390 adv. Το Tenere 700 πολύ ακριβότερο με άθλιο στήσιμο αναρτήσεων. Aprilia πανάκριβο, Bmw τα ίδια.
    Θέλω μια μηχανή να κάνω τα ταξίδια που έκανα σε 3τεύον και 2ρεύον οδικό δίκτυο και να μπορώ να κινηθώ εκδρομικά στο χώμα, πχ. γύρω απο τη λίμνη Ζαζάρη, ή την ανάβαση του Λειβαδίτη, την ανάβαση στα Καμάρια, να πάω Κόνισκα-Ανιάδα, κλπ.
    Για αυτά λοιπόν που θέλω, στις προδιαγραφές αυτές και με αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω κάτι άλλο. Αν μάλιστα το θέλω τριβάλιτσο κλπ, τα άλλα φεύγουν πάνω απο τα 12-13!!!
    Οπότε σκοπεύοντας να το κρατήσω 6-7 χρόνια και 15-18.000 χλμ / έτος, as γίνουν και 2.500 τα 8.000. Με αυτό το πρίσμα, μια χαρά αγορά μου φαίνεται...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzarot Προβολή μηνύματος
    Tenere 660ΧΤZ είχα (εξαιρετικό το κράτησα 6 χρόνια), Transalp 700 είχα (για πέταμα σε 8 μήνες το έδωσα), Strom (2007) είχα (Καλό στο ταξίδι μόνο, προβληματικό σε TPS και φρένα. 2.5 χρόνια)
    Δεν ζητάω χωμάτινο. Aν ήθελα κάτι τέτοιο, θα έπαιρνα μονοκύλινδρο ένα KTM 390 adv. Το Tenere 700 πολύ ακριβότερο με άθλιο στήσιμο αναρτήσεων. Aprilia πανάκριβο, Bmw τα ίδια.
    Θέλω μια μηχανή να κάνω τα ταξίδια που έκανα σε 3τεύον και 2ρεύον οδικό δίκτυο και να μπορώ να κινηθώ εκδρομικά στο χώμα, πχ. γύρω απο τη λίμνη Ζαζάρη, ή την ανάβαση του Λειβαδίτη, την ανάβαση στα Καμάρια, να πάω Κόνισκα-Ανιάδα, κλπ.
    Για αυτά λοιπόν που θέλω, στις προδιαγραφές αυτές και με αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω κάτι άλλο. Αν μάλιστα το θέλω τριβάλιτσο κλπ, τα άλλα φεύγουν πάνω απο τα 12-13!!!
    Οπότε σκοπεύοντας να το κρατήσω 6-7 χρόνια και 15-18.000 χλμ / έτος, as γίνουν και 2.500 τα 8.000. Με αυτό το πρίσμα, μια χαρά αγορά μου φαίνεται...


    Το Τενερέ δεν έχει καθόλου άθλιο στήσιμο αναρτήσεων! Εγώ το πήρα 1η φορά στον Ταυγετο σε σπαστήρι και ήταν σούπερ (το Africa είχε ακόμα καλύτερες αποσβέσεις). Δεν υπάρχει περίπτωση με το Μορίνι να κινηθείς το ίδιο άνετα (οκ σίγουρα ακριβότερο). Οι διαδρομές που αναφέρεις είναι εύκολες ειδικά όταν μιλάμε για εκδρομικό χώμα και φυσικά θα τις κάνεις. Απλά με ίδιους τροχούς και διαδρομές αναρτήσεων και περισσότερο βάρος απο το V strom ΜΗΝ περιμένεις κάτι ιδιαίτερα καλύτερο. Προτείνω να πάρεις κάποιο για test ride αν και εφόσον.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #124
    To έχω κάνει τεστ drive και μάλιστα εκτενέστατο εδώ και 2 μήνες. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το Tenere, εκτός και αν δεν μιλάμε για τη βασική έκδοση. Προσωπικά έχοντας οδηγήσει και αυτό στη βασική έκδοση, όχι Rally όχι Raid, θα πω πως το πίσω είναι για κάποιον 120 κιλών και το μπροστά για 75! Βυθίζει εξαιρετικά πολύ. Το άλλο που με «ενόχλησε» είναι ότι το βάρος βρίσκεται ψηλά με αποτέλεσμα σε κλίσεις με πολύ μικρή ταχύτητα αυτό να φαίνεται έντονα.

  5. #125
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Κάτι που δεν ήξερα απο την παρουσίαση του Αλεξανδράκη, είπε ότι ειναι made in Italy(με κινητήρα προερχόμενο από την cfmoto) και ότι φοράει marzocchi συνδυαστικά με brempo δαγκανες , σώληνακια υψηλής, Pirelli λάστιχα και οθόνη tft με πολύ όμορφα για την κατηγορία γραφικά.
    Είναι ένα σύνολο που θα περπατήσει θα πουλήσει και δείχνει πολύ καλή προσπάθεια σε ποιότητα βαφής σε κινητήρα και πλαστικά
    Πάντως περαν όλων των θετικών του που αναφέραμε, οι διαδρομές αναρτήσεων είναι 160mm στο 50ρι μπροστινό και μόλις 135mm στο πίσω kayaba αμορτισέρ ενώ το βάρος με γεμάτο ρεζερβουάρ είναι 235kg

    Αναγωγή με το vstrom650 που αναφέρθηκε 43ρι μπροστινό με 150mm μπρος-πίσω και 213 γεμάτο
    Ποσό μάλλον με το Τ700 που διαθέτει 210mm διαδρομών και 205kg γεμάτο

    Αν πας με την καρδιά και την αισθητική παρτο και μη κοιτάς πίσω, ίσως το πιο όμορφο στην κατηγορία, αν πας συγκριτικά με τα υπόλοιπα της κατηγορίας θέλει σκέψη, τεστ ραιντ για να μην αισθανθείς περίεργα

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzarot Προβολή μηνύματος
    To έχω κάνει τεστ drive και μάλιστα εκτενέστατο εδώ και 2 μήνες. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το Tenere, εκτός και αν δεν μιλάμε για τη βασική έκδοση. Προσωπικά έχοντας οδηγήσει και αυτό στη βασική έκδοση, όχι Rally όχι Raid, θα πω πως το πίσω είναι για κάποιον 120 κιλών και το μπροστά για 75! Βυθίζει εξαιρετικά πολύ. Το άλλο που με «ενόχλησε» είναι ότι το βάρος βρίσκεται ψηλά με αποτέλεσμα σε κλίσεις με πολύ μικρή ταχύτητα αυτό να φαίνεται έντονα.


    Τι να σου πω. Είχα οδηγήσει ένα με 2,000km στον Ταύγετο σε πολύ δύσκολη διαδρομή σπαστήρι (μέρα με τη νύχτα με τις διαδρομές που ανέφερες) και πήγαινε εύκολα χωρίς να ιδρώσει. Εδώ είναι το βίντεο και είναι απο Νέδουσα μέχρι Πολιανή, ένα μικρό κομμάτι που αντάλλαξα με τον φίλο μου https://www.youtube.com/watch?v=I89pxubDdrw&t=362s
    Μάλιστα ο Azar41 που την έχει κάνει μέχρι και με 250 τη συγκεκριμένη τη θυμάται πάντα σαν το απόλυτο σπαστήρι.

    Το Τενερέ είναι όντως βαρύ σε αίσθηση και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύει κανένας ότι είναι 205 κιλά γεμάτο. Και ερωτώ όμως εγώ, το Morini που είναι και 30 κιλά βαρύτερο απο το Τενερέ πως θα είναι? Θα μου πεις είναι κάπως πιο χαμηλό και στρητάδικο. Δεν ξέρω θα ήθελα να το δοκιμάσω.

    Δες και κανένα Αφρικα 1000 μεταχειρισμένο. Ήταν πραγματικά μαγικό χαλί, τα σιδέρωνε όλα ακόμα καλύτερα. Προσοχή όμως δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα πάει πιο γρηγορα απο το Τενερέ στο χώμα. Μιλάω καθαρά απο άποψη άνεσης.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #127
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω. Είχα οδηγήσει ένα με 2,000km στον Ταύγετο σε πολύ δύσκολη διαδρομή σπαστήρι (μέρα με τη νύχτα με τις διαδρομές που ανέφερες) και πήγαινε εύκολα χωρίς να ιδρώσει. Εδώ είναι το βίντεο και είναι απο Νέδουσα μέχρι Πολιανή, ένα μικρό κομμάτι που αντάλλαξα με τον φίλο μου https://www.youtube.com/watch?v=I89pxubDdrw&t=362s
    Μάλιστα ο Azar41 που την έχει κάνει μέχρι και με 250 τη συγκεκριμένη τη θυμάται πάντα σαν το απόλυτο σπαστήρι.

    Το Τενερέ είναι όντως βαρύ σε αίσθηση και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύει κανένας ότι είναι 205 κιλά γεμάτο. Και ερωτώ όμως εγώ, το Morini που είναι και 30 κιλά βαρύτερο απο το Τενερέ πως θα είναι? Θα μου πεις είναι κάπως πιο χαμηλό και στρητάδικο. Δεν ξέρω θα ήθελα να το δοκιμάσω.

    Δες και κανένα Αφρικα 1000 μεταχειρισμένο. Ήταν πραγματικά μαγικό χαλί, τα σιδέρωνε όλα ακόμα καλύτερα. Προσοχή όμως δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα πάει πιο γρηγορα απο το Τενερέ στο χώμα. Μιλάω καθαρά απο άποψη άνεσης.
    το αφρικα το ατιμο ειναι πολυ καλο σε καθε τερεν. λιγο μαλακο λενε για δρομο αλλα οκ... δεν παιρνεις τενερε αντι για μουλτιστραντα οποτε το περιμένεις. μοτοσυκλέτα με τα ολα της και πανέμορφη.

    αυτο με τα κιλα του στρομ ρε παιδια το εχετε διασταυρωσει? 213 γεματο δεν μπορω να οτο χωνεψω.

  8. #128
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το με τα κιλα του στρομ ρε παιδια το εχετε διασταυρωσει? 213 γεματο δεν μπορω να οτο χωνεψω.
    Ισχύει, τόσο είναι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220916_182328.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	30,1 KB 
ID:	438192

  9. #129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    εδω δεν γράφει πληρες. βεβαια το βρηκα αλλου και λεει πληρες αλλα το παλιο δηλωνε 12κιλα κατω (210 αν θυμαμαι καλα) και ηταν 222 στην ζυγαρια. αλλοι το εβγαζαν 220. ειναι πολύ καλο βαρος πληρες τα 213 αν ισχυει.

  10. #130
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.095
    Το δικό μου, που είναι του 2006, στο μάνιουαλ γράφει 219kg πλήρες.

  11. #131
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου, που είναι του 2006, στο μάνιουαλ γράφει 219kg πλήρες.
    http://www.mbike.com/suzuki/dl650/2006
    τοσο το βλέπω γενικα στο νετ. μικρη διαφορα. παντως το 213 γεματο για euro 5 ειναι εντυπωσιακο

  12. #132
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    http://www.mbike.com/suzuki/dl650/2006
    τοσο το βλέπω γενικα στο νετ. μικρη διαφορα. παντως το 213 γεματο για euro 5 ειναι εντυπωσιακο
    Το ΜΚ3 έχει αδυνατίσει σε πολλα σημεία και ιδιαίτερα στο μπροστινό τμήμα σε σχέση με το ΜΚ1

    Το μηχανάκι είναι last of mohicans, όσοι προλάβετε, μετά πάμε σε νέα εποχή ακόμη πιο ξενερωτη

  13. #133
    3.200 χλμ μετά, και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου. Ειδικά μετά απο την de-cat διαδικασία και την τοποθέτηση νέου τελικού είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Εξαιρετικό ταξίδι, φρένα, αναρτήσεις σε μια πολύ δελεαστική τιμή. Αντιπροσωπεία παρούσα όταν τη χρειάστηκα.
    Πολύ μικρές αστοχίες υπάρχουν, κυρίως με σφίξιμο βιδών απο την αρχή που πρέπει να είσαι ψηλιασμένος.
    Μια μικρή επίσκεψη σε 2-3 σχετικά FB group και ξέρεις αμέσως τι να περιμένεις.
    Μένει να δείξει και ο καιρός. Ελπίζω θετικά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221210_123322816_iOS.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	440059

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221028_143653767_iOS.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	440058
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  14. #134
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Κούκλα,να το χαίρεσαι!!

  15. #135
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Mε γειές!

    Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία, με την νέα εξάτμιση, για την χαρτογράφηση του, το pair? και την επάρκεια σε αέρα
    θα είναι πολύ χρήσιμες.

    Ακύρωσες οτιδήποτε μέσα από τον εγκέφαλο; Έχουν περάσει πληροφορίες από er6-versys στις ομάδες που ασχολούνται με αυτήν;

    υγ: αν είναι εύκολο δώσε και λινκ απο τις ομάδες που διαβάζεις

    σε πρήζω σόρυ, με ενδιαφέρουν πολύ όλες οι διαθέσιμες πληροφορίες γι' αυτήν, μη θεωρήσεις τίποτα δεδομένο, εύκολο κ.λπ.
    η παραμικρή λεπτομέρεια πάνω σε οτιδήποτε μου είναι χρήσιμη.

    υγ2: για παράδειγμα αν έχεις ακούσει για διαθέσιμο κεντρικό σταντ, αν έχει θερμική προστασία το φιλτροκούτι, αν ο αξονας του ψαλιδιου
    είναι καλυμμένος ή εκτεθειμένος στο κέντρο
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 10/12/2022 στις 17:55.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto Morini
    από sniper στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 12:15
  2. Τα νέα μοντέλα Honda
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 09:29
  3. Νεα Μοντελα ΜΧ
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 16:06
  4. BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 14:28
  5. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF