Σελίδα 7 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 260

Θέμα: Kawasaki ZX-25R

  1. #91
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο και η Yamaha. Και κάνουν πάταγο εκεί. Θέλω η kawasaki να τους γλεντήσει και να αναγκαστούν να ξαναπάνε σε τετρακύλινδρο.
    πολλά παίζουν, δεν ξέρουμε αν το καβασακι καταφέρει να πάρει ομολογκασιον για ευρώπη, τα χόντα γιαμάχα πιο πιθανό
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #92
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο και η Yamaha. Και κάνουν πάταγο εκεί. Θέλω η kawasaki να τους γλεντήσει και να αναγκαστούν να ξαναπάνε σε τετρακύλινδρο.
    Χλωμό το βλέπω. Θυμάμαι πως ούρλιαζαν αυτα τα 250 στην εποχή τους, είχαν φοβερό ήχο.
    Τα περναγα σαν σταματημένα για πλάκα με το SR500 και τους 33 ίππους του.
    Ωραίο είναι να το βλέπεις και να το ακούς, αλλά ποιός θα το αγόραζε σήμερα το ακριβό 4κυλινδρο 250 και για ποιό λόγο?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #93
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι να το βλέπεις και να το ακούς, αλλά ποιός θα το αγόραζε σήμερα το ακριβό 4κυλινδρο 250 και για ποιό λόγο?
    Εγω χχαχχααχ(αν ειχα τα γκαφρα και δεν ειχα παντόφλα)

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Χλωμό το βλέπω. Θυμάμαι πως ούρλιαζαν αυτα τα 250 στην εποχή τους, είχαν φοβερό ήχο.
    Τα περναγα σαν σταματημένα για πλάκα με το SR500 και τους 33 ίππους του.
    Ωραίο είναι να το βλέπεις και να το ακούς, αλλά ποιός θα το αγόραζε σήμερα το ακριβό 4κυλινδρο 250 και για ποιό λόγο?
    Οι μηχανές,τουλάχιστον στο εξωτερικό,αλλά και εδώ σε ένα μικρό ποσοστό δεν αγοράζονται βάσει λογικής. Όπως πούλησε το r3 σαν ζεστό ψωμί στην Αμερική,έτσι περιμένω να πουλήσει κι αυτό. Και stunt bike και track bike και commuter. Τι τους νοιάζει που είναι 4κ; Συμφωνώ όμως ότι ίσως χρειάζεται κάτι παραπάνω για να αναστηθεί η κατηγορία. Αυτό που θα σιχαθώ εγώ είναι αν βγάλει η Honda μικρό cbr 4k,είτε το 250 είτε το 400 με καλαμάκια 39mm,μια δισκόπλακα και βάρος 170-180 κιλά,αν και δεν νομίζω,έχει αρχίσει ήδη να το πηγαίνει λίγο καλύτερα με τα μικρά της.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Χλωμό το βλέπω. Θυμάμαι πως ούρλιαζαν αυτα τα 250 στην εποχή τους, είχαν φοβερό ήχο.
    Τα περναγα σαν σταματημένα για πλάκα με το SR500 και τους 33 ίππους του.
    Ωραίο είναι να το βλέπεις και να το ακούς, αλλά ποιός θα το αγόραζε σήμερα το ακριβό 4κυλινδρο 250 και για ποιό λόγο?
    Άντε μέχρι τα 140 γιατί μετά δεν νομίζω

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άντε μέχρι τα 140 γιατί μετά δεν νομίζω
    Πουθενά και ποτέ δεν έχει επαφή αλλά μην δίνεις σημασία... Στο ιντερνετ είμαστε, εδώ βγήκε το επίσημο κράτος με τον Μέτζη τον Νέουκτη, για τα μοτο πριν 30 χρόνια θα ακριβολογούμε;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 22/04/2020 στις 19:52.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Χλωμό το βλέπω. Θυμάμαι πως ούρλιαζαν αυτα τα 250 στην εποχή τους, είχαν φοβερό ήχο.
    Τα περναγα σαν σταματημένα για πλάκα με το SR500 και τους 33 ίππους του.
    Ωραίο είναι να το βλέπεις και να το ακούς, αλλά ποιός θα το αγόραζε σήμερα το ακριβό 4κυλινδρο 250 και για ποιό λόγο?
    SR500 και περνούσε 4κ 250άρια εποχής???
    Δε νομίζω...

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597

  9. #99
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Που είναι αυτό το δυναμομετρο να δώσει χαρά κ σε άλλους??
    Δηλαδή το ZXR400 που είχα πόσα έβγαζε? 70?
    Αν βγάζανε κάνα 35αρι επιτυχία θα ήταν.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    45 τροχό, όριζε η νομοθεσία της Ιαπωνίας ανώτατο όριο για τα 250 κυβικά. Λόγω πολύ ισχυρού ανταγωνισμού , τα τελευταίας γεννιάς ZXR250 και CBR250RR-MC22 βγάζανε όντως τόσα.

    Εξαιτίας ακριβώς αυτού του Ιαπωνικού περιορισμού, το δίχρονο NSR250-MC28 που θεωρητικά είχε τις δυνατότητες να βγάζει 60 άλογα τροχό, έβγαζε μαμά από το εργοστάσιο 45 άλογα. Και τα VJ23 νομίζω, το ίδιο κάνανε.

    Με σημερινή τεχνολογία υλικών μοτέρ (αντιτριβικά πιστονιών, γεωμετρία θαλάμου καύσης), και με την βοήθεια του ψεκασμού, ένα σημερινό 250cc τετρακύλινδρο θα μπορούσε να ανέβει κι άλλο από το όριο των 45 ίππων. 45 ίπποι σε 250 cc είναι 180 ίπποι στο λίτρο. Δεν είναι λίγο, αλλά ήδη η τεχνολογία έχει φτάσει αυτές τις επιδόσεις.

    Αργά δεν ήτανε, μηδέ σε τελική, μηδέ σε επιτάχυνση, ούτε ότι άλλο έχουμε δει να γράφεται με λογικές ''ειμαι ταξιτζής τα ξέρω όλα''.

    Βρείτε σε πόσα δευτερόλεπτα από το αμόλημα του συμπλέκτη, δείχνει 100χλμ/ω το ταχύμετρο εδώ για άσκηση, και μετά δείτε και που σκαρφαλώνει τελική.

    Σχεδόν 5'' για το 0-100 χλμ/ω και σχεδόν 200ριζει τελική. Ντάξει κοντέρ, που έδειχνε 10% παραπάνω από τα πραγματικά, αλλά και πάλι, όλο αυτό, αργό δεν το λες.

    Κι η άλλη απίστευτη κλισεδιά που γράφεται κατά καιρούς ''το άκουγες που στρόφαρε, και όλο πέρναγε και πέρναγε και πέρναγε'' , και καλά ότι δεν έτρεχε. Πόσο μυαλό θέλει να καταλάβει κανείς, ότι ''δεν πέρναγε'' γιατί όντως δεν έτρεχε εκείνη την ώρα ο οδηγός, απλά στροφάριζε το μοτέρ.

    Να και ένα βιντεάκι από πίστα,
    https://www.youtube.com/watch?v=JC38axv1DcQ
    Ναι δεν ''περνάει'' σαν GSXR1000, αλλά δεν είναι και ''δεν πέρναγε''.

    Το προηγούμενο CBR250RR, το MC19 το έχω κάνει σέρβις και το έχω κάνει και βολτούλα καθότι γνωστός ο κάτοχος, για 250cc είναι πυραυλάκι, και δεν ήταν καν το ακόμα καλύτερο MC22. Το -άκι αναφέρεται στο μεγεθός του, είναι πολύ χαμηλό και μικροκαμωμένο, και οι άνω του 1.75 στριμώχονται πάνω του.

    Μακάρι να ξανα-έρθει κάποτε η τετρακύλινδρη ιαχή στα λίγα κυβικά, και ενδιαφέρουσα είναι, και πρακτική. Πιο πρακτική από κινέζικα ''adventure'' 250 κιλά και 23 ίππων και πιο ενδιαφέρουσα από ντε_και_καλά_νεανικά μονοκύλινδρα ''SS''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    45 τροχό, όριζε η νομοθεσία της Ιαπωνίας ανώτατο όριο για τα 250 κυβικά. Λόγω πολύ ισχυρού ανταγωνισμού , τα τελευταίας γεννιάς ZXR250 και CBR250RR-MC22 βγάζανε όντως τόσα.

    Εξαιτίας ακριβώς αυτού του Ιαπωνικού περιορισμού, το δίχρονο NSR250-MC28 που θεωρητικά είχε τις δυνατότητες να βγάζει 60 άλογα τροχό, έβγαζε μαμά από το εργοστάσιο 45 άλογα. Και τα VJ23 νομίζω, το ίδιο κάνανε.

    Με σημερινή τεχνολογία υλικών μοτέρ (αντιτριβικά πιστονιών, γεωμετρία θαλάμου καύσης), και με την βοήθεια του ψεκασμού, ένα σημερινό 250cc τετρακύλινδρο θα μπορούσε να ανέβει κι άλλο από το όριο των 45 ίππων. 45 ίπποι σε 250 cc είναι 180 ίπποι στο λίτρο. Δεν είναι λίγο, αλλά ήδη η τεχνολογία έχει φτάσει αυτές τις επιδόσεις.

    Αργά δεν ήτανε, μηδέ σε τελική, μηδέ σε επιτάχυνση, ούτε ότι άλλο έχουμε δει να γράφεται με λογικές ''ειμαι ταξιτζής τα ξέρω όλα''.

    Βρείτε σε πόσα δευτερόλεπτα από το αμόλημα του συμπλέκτη, δείχνει 100χλμ/ω το ταχύμετρο εδώ για άσκηση, και μετά δείτε και που σκαρφαλώνει τελική.

    Σχεδόν 5'' για το 0-100 χλμ/ω και σχεδόν 200ριζει τελική. Ντάξει κοντέρ, που έδειχνε 10% παραπάνω από τα πραγματικά, αλλά και πάλι, όλο αυτό, αργό δεν το λες.

    Κι η άλλη απίστευτη κλισεδιά που γράφεται κατά καιρούς ''το άκουγες που στρόφαρε, και όλο πέρναγε και πέρναγε και πέρναγε'' , και καλά ότι δεν έτρεχε. Πόσο μυαλό θέλει να καταλάβει κανείς, ότι ''δεν πέρναγε'' γιατί όντως δεν έτρεχε εκείνη την ώρα ο οδηγός, απλά στροφάριζε το μοτέρ.

    Να και ένα βιντεάκι από πίστα,
    https://www.youtube.com/watch?v=JC38axv1DcQ
    Ναι δεν ''περνάει'' σαν GSXR1000, αλλά δεν είναι και ''δεν πέρναγε''.

    Το προηγούμενο CBR250RR, το MC19 το έχω κάνει σέρβις και το έχω κάνει και βολτούλα καθότι γνωστός ο κάτοχος, για 250cc είναι πυραυλάκι, και δεν ήταν καν το ακόμα καλύτερο MC22. Το -άκι αναφέρεται στο μεγεθός του, είναι πολύ χαμηλό και μικροκαμωμένο, και οι άνω του 1.75 στριμώχονται πάνω του.

    Μακάρι να ξανα-έρθει κάποτε η τετρακύλινδρη ιαχή στα λίγα κυβικά, και ενδιαφέρουσα είναι, και πρακτική. Πιο πρακτική από κινέζικα ''adventure'' 250 κιλά και 23 ίππων και πιο ενδιαφέρουσα από ντε_και_καλά_νεανικά μονοκύλινδρα ''SS''.
    Το ξεχείλωσες εσύ μου φαίνεται .Fun bikes είναι μόνο αυτά πια, άλλο ρόλο δεν έχουν.Επειδή έγραψα κάτι στον ψηλό και άνοιξε μετά γαιτανάκι ,δεσμεύομαι όταν ετοιμαστεί το κατανάκι και βρεθεί ένας αναβάτης στα κιλά του ψηλού (γιατί εγώ δεν ) να τα στήσουμε με το sr

  12. #102
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άντε μέχρι τα 140 γιατί μετά δεν νομίζω
    Ε ναι, για μέσα στην πόλη μιλάμε.
    Αυτα για να ξεκινήσουν λύσσαγαν κι ακόμα εκεί ηταν ενώ το μονοκύλινδρο ήδη έφτανε στο επόμενο φανάρι.
    Ενας φίλός είχε το Phazer 250 και του είχα σπάσει τα νεύρα!
    Αν βγαίναμε σε ανοιχτό δρόμο φυσικά θα με πέρναγε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πουθενά και ποτέ δεν έχει επαφή αλλά μην δίνεις σημασία... Στο ιντερνετ είμαστε, εδώ βγήκε το επίσημο κράτος με τον Μέτζη τον Νέουκτη, για τα μοτο πριν 30 χρόνια θα ακριβολογούμε;
    Κερδίζεις μια καρτούλα, μπράβο!
    Ισως κάποτε μάθεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου στο internet!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    SR500 και περνούσε 4κ 250άρια εποχής???
    Δε νομίζω...
    Βλέπε παραπάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 23/04/2020 στις 09:08.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #103
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Πιο γρήγορα πιθανά ναι, πιο πρακτικά όμως γιατί;
    Μοτοσυκλετες που έχεις τον ορίζοντα ψηλά στο οπτικό πεδίο, που έχουν συντήριση τετρακύλινδρου, που στηρίζεσαι στα χέρια σου κλπ

    Όμορφα, με τον χαρακτήρα τους κλπ ναι, πιο πρακτικά όμως;
    Αν το δούμε σαν "προταση" για νέους αναβάτες, τι πρεσβεύουν; Το ταξίδι, να δεις περισσότερες εικόνες κλπ.;

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το ξεχείλωσες εσύ μου φαίνεται .Fun bikes είναι μόνο αυτά πια, άλλο ρόλο δεν έχουν.Επειδή έγραψα κάτι στον ψηλό και άνοιξε μετά γαιτανάκι ,δεσμεύομαι όταν ετοιμαστεί το κατανάκι και βρεθεί ένας αναβάτης στα κιλά του ψηλού (γιατί εγώ δεν ) να τα στήσουμε με το sr

    και με ψιλοβροχο


    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    η αξια αυτων των μοτο δεν ηταν οτι ηταν γρηγοροτερα απο ολα
    ουτε μπορουν να συγκριθουν απο φαναρι σε φαναρι με μονοκυλιδρο διπλασιας χωρητικοτητας
    η αξια τους ηταν οτι εφεραν αγωνιστικη τεχνολογια κινητηρων στα χερια απλων αναβατων
    και μπορουσαν να αντεξουν περνωντας απο 7 χερια καγκουρες
    και αυτο που εκαναν πριν 30 χρονια παραμενει δυσκολο και ακριβο να ξαναγινει σημερα
    δεν φτιαχτηκαν για να ειναι πρακτικα
    ηταν ασκησεις τεχνολογιας

Σελίδα 7 από 18 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Zx-12r
    από The Hulk στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 09:33
  2. Πωλείται Kawasaki ZX-6R
    από downhill στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 11:10
  3. Kawasaki Zx-9r
    από aggelos_xr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF