Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: BMW F900 R 2020

  1. #61
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κανα σαουντ κλιεπ να κάνουμε συγκρίσεις με το nuda;

    Να σου ζήσει!
    Merci!!
    πάρε ένα έτοιμο

    Αλλά τι να συγκρίνουμε;; με nuda ??? Χαχαχαχχα
    Ίσως είναι ελάχιστα πιο μπάσο στην πραγματικότητα (σε σχέση με το βίντεο)
    Όπως λέει και ο άλλος στα σχόλια, δεν ακούγεται κι άσχημα για σκούτερ

    Καλουτσικος ήχος ψωμομενος, σαν V2.

  2. #62
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Γιατί το γελάς; μου φαίνονται πολύ κοντά με μόνη ουσιώδη διαφορά το βάρος τους.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Καλορίζικο!
    Στα 8500 είναι πολύ καλή αγορά, που είναι τόσο φθηνό? Ελλάδα νομίζω πως παίζει στα 11Κ?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #64
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο!
    Στα 8500 είναι πολύ καλή αγορά, που είναι τόσο φθηνό? Ελλάδα νομίζω πως παίζει στα 11Κ?
    Ευχαριστώ πολύ

    Βασική έκδοση στην Ελλάδα 9.240!
    Λουξεμβούργο είμαι (9.015 η βασική έκδοση εδώ), έχω και μια έκπτωση 10% οπότε ήταν μονόδρομος.
    Τελευταία τροποποίηση από Viking; 08/06/2021 στις 23:06.

  5. #65
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γιατί το γελάς; μου φαίνονται πολύ κοντά με μόνη ουσιώδη διαφορά το βάρος τους.
    Και τις αναρτήσεις

  6. #66
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    mini update:

    στα αρνητικά να βάλουμε ακόμα:
    - σχετικά άβολη σέλα (προσωπικό γούστο)
    - προστασία από αέρα (εντάξει naked είναι αλλά συγκρίνοντας με tuono 1st gen που είχα πριν, είναι χειρότερο)
    - μικρό τεπόζιτο. Τα 13 λίτρα είναι λίγα ακόμα και για μένα που βγαίνω απλά κοντινές βόλτες. Κατανάλωση έως τώρα (600χλμ έχω κάνει, 4,9 lt/100km).
    - απουσία ρυθμίσεων στο μπροστινό, περιορισμένες στο πίσω (μόνο και μόνο επειδή δεν το ανέφερα πριν, οι αναρτήσεις κατα τα άλλα συμπεριφέρονται άψογα, ίσως φανούν σκληρές στις ανωμαλίες της Ελλάδας, κρατάω επιφύλαξη)

    τα θετικά εξακολουθούν:
    - άψογη συμπεριφορά υπό κλίση, ομοιογένεια, ευκολία
    - απόκριση κινητήρα
    - το shifter/autoblipper! Άρχισα να το χρησιμοποιώ λιγάκι. Σε αντίθεση με τα reviews νομίζω ότι συμπεριφέρεται πολύ καλά στα ανεβάσματα. Τα κατεβάσματα δεν είναι και τα αγαπημένα του, ίσως είναι και τα δικά μου ψυχολογικά. Δεν έχει χάσει αλλαγή πάντως με το πόδι να είναι αποφασιστικό.

    Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη μοτό δεν απευθύνεται στον ταγμένο χιλιομετροφάγο. Όλα είναι θέμα συνήθειας βέβαια, αλλά -αν είμαστε αντικειμενικοί- κάποιο άλλο naked που να έχει μισό φαίρινγκ ίσως ταξιδεύει λίγο πιο αξιοπρεπώς.

    Έβαλα προστασία οθόνης διάφανη (όχι απλή μεμβράνη, αλλά tempered glass από speedo angels, 20€). Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αν πιτσιλίσει στην οθόνη βενζίνη, θέλει σκούπισμα αμέσως γιατί μπορεί να αφήσει σημάδια. Το γνήσιο τζαμάκι προστασίας είχε 45 € νομίζω (γύρω στα 50€ τελοσπάντων).

    Πριν
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-06-19_13-09-59.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	428931

    και μετά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-06-19_13-09-594.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	54,5 KB 
ID:	428932

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-06-19_13-09-592.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	428933

    Τέλος, παθών με μπαταρίες που δεν φόρτιζαν καλά, αγόρασα και συντηρητή μπαταρίας. Θέλει γνήσιο της BMW καθώς η μπαταρία απαγορεύεται να βγαίνει από την μοτό και επικοινωνεί με CAN bus. Ήταν λίγο ακριβός, αλλά κάνει για όλα τα οχήματα/ μπαταρίες. Το ενσωματωμένο βολτόμετρο της μοτό δείχνει πάντα 14,5 Volt με τον κινητήρα σε λειτουργία, οπότε μια χαρά φορτίζει αλλά θα υπάρχουν περίοδοι ακινησίας 3-4 εβδομάδων, οπότε καλύτερα να συντηρείται.

    Και το ωραίο με το F900R είναι ότι έχει έτοιμη αναμονή για να μπριζώνεται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-06-19_13-09-583.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	428934

    αυτά έως τώρα, επόμενο update στο σέρβις των 1000χλμ. Φιλάκια

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Kαλησπέρα! Αρχές Απριλίου παρέλαβα και εγώ το F900R αλλά όντας αρχάριος ήμουν διστακτικός να γράψω εντυπώσεις. Κατόπιν παρότρυνσης από συνφορουμίτη αποφάσισα να γράψω καθώς όπως είπε και ο ίδιος οι προσωπικές εμπειρίες πολλές φορές βοηθούν περισσότερο τον επίδοξο αγοραστή συγκριτικά με τις πιθανώς -σε κάποιες περιπτώσεις- υποκινούμενες απόψεις του ειδικού τύπου.

    Το δικό μου μοντέλο από έξτρα έχει τα Riding Modes Pro, Headlight Pro και τον εργοστασιακό συναγερμό της BMW. Σαν αρχάριος με ενδιέφεραν τα Riding Modes Pro όχι τόσο πολύ για να φτιάξω δική μου χαρτογράφηση αλλά για λόγους ασφαλείας. Με αυτά το μηχανάκι διαθέτει IMU (συνεπώς cornering ABS και καλύτερο TC) συγκριτικά με τα απλά ABS και TC που έχει χωρίς αυτά. Επίσης μαζί με τα modes πάει και η "Sport" οθόνη που έχει διαφορετικά γραφικά στο στροφόμετρο και δείχνει το επίπεδο επέμβασης του TC, μετράει την ένταση της επιβράδυνσης όταν φρενάρεις, δείχνει μέγιστες γωνίες κλίσης ΔΕ/ΑΡ και έχει και ενσωματωμένο πρόγραμμα γυρολογίου για χρήση σε πίστα. Το Headlight Pro περιλαμβάνει φως ημέρας και στροφή του προβολέα προς το εσωτερικό στης στροφής όταν η μοτοσυκλέτα υπερβεί τις 8 μοίρες κλίσης. Από τη μάνα του φοράει Bridgestone Battlax S21.

    Μέχρι τώρα έχω κάνει 2000χλμ μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται μια ημερήσια εκδρομή σχεδόν 540 χλμ. Στο ψητό λοιπόν:

    Θετικά

    • Το μηχανάκι είναι πανέμορφο!
    • Κινητήρας: Διαθέτει ροπή από τις χαμηλές στροφές χωρίς να σκορτσάρει και ανεβάζει πολύ καλά μέχρι τον κόφτη χωρίς να το νιώθω να "ξεφουσκώνει" στα ψηλά. Η απόκριση στο άνοιγμα του γκαζιού είναι άμεση και πολύ γραμμική χωρίς ξεσπάσματα, θα πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να κάνεις βλακεία στο άνοιγμα του γκαζιού. Γενικά δεν είναι μοτέρ που θα προσφέρει ρίγη συγκίνησης αλλά για εμένα είναι ιδανικό για την εμπειρία μου και για τη χρήση που το θέλω. Ο ήχος του είναι πολύ καλός για 2κυλινδρο μοτέρ και όπως είπε και ο Viking σε προηγούμενο σχόλιο είναι καλύτερος συγκριτικά με το πως ακούγεται στο youtube.
    • Κατανάλωση βενζίνης: Στα θετικά του κινητήρα συγκαταλέγεται και η κατανάλωση βενζίνης. Στην ημερήσια εκδρομή που ανέφερα κάναμε 530-540 χλμ, τα 300 στην Εγνατία με 130-140 χλμ/ω και τα υπόλοιπα σε επαρχιακούς δρόμους με αρκετό ανέβα-κατέβα. Ο υπολογιστής έγραψε 5.1 λίτρα/100χλμ. Σε μικτές συνθήκες, δηλαδή κοντινές βόλτες και με κίνηση μέσα στην πόλη βλέπω 5.8-6 λίτρα/100χλμ κατά μέσο όρο και χωρίς ιδιαίτερη οικονομία στο γκάζι. Αν το κυνηγήσεις περισσότερο προφανώς θα ανέβει αρκετά αλλά δεν μπορώ να μιλήσω με νούμερα γιατί δεν έχω κάνει παρατεταμένη χρήση στα "κόκκινα".
    • Οδική συμπεριφορά: Είναι σταθερό και εμπνέει σιγουριά καθώς το πλαγιάζεις. Στο κλισιόμετρο το μέγιστο που έχω φτάσει είναι 40 μοίρες και μου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να κατέβει και περισσότερο, αλλά λόγω έλλειψης εμπειρίας και της κακής ποιότητας των ελληνικών δρόμων δεν θέλω προς το παρόν να προσπαθήσω να πιέσω περισσότερο, αυτά για αργότερα. Ακόμα και σε κάποια μικρά γλιστήματα που είχα λόγω κακού οδοστρώματος χωρίς να πιέζω ιδιαίτερα δεν με τρόμαξε και το μάζεψε.
    • Φρένα: Μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που λένε σχεδόν όλα τα reviews, τα φρένα είναι άψογα. Πολύ δυνατό αρχικό δάγκωμα και επιβραδύνουν αμεσότατα το μηχανάκι, γενικά σε βγάζουν ασπροπρόσωπο κάτω από όλες τις συνθήκες.
    • Connectivity και turn-by-turn navigation: Συνδέεται μέσω bluetooth με κινητό και ενδοεπικοινωνία οδηγού-συνοδηγού με δυνατότητα χειρισμού κλήσεων από το τιμόνι. Πολύ χρήσιμο για ταξιδάκια ή ακόμα και για την πλοήγηση σε περιοχές που δεν γνωρίζεις σε μεγάλες πόλεις. Επιπλέον η εφαρμογή του κινητού εκτός από την πλοήγηση δίνει τη δυνατότητα καταγραφής ταξιδιού με διάφορες πληροφορίες για τη διαδρομή, όπως μέγιστη/μέση ταχύτητα, κατανάλωση και σε ποια σημεία υπήρξε επέμβαση ABS-TC.
    • Το ότι το μηχανάκι είναι πανέμορφο το είπαμε;


    Αρνητικά
    • Το ντεπόζιτο. Τα 13.5 λίτρα είναι πολύ λίγα. Στην εκδρομή παρ' όλο που είχε γίνει υπολογισμός στάσεων για ανεφοδιασμό, ήμουν σε όλες σχετικά οριακά με τον υπολογιστή να μου λέει ότι η εκτιμώμενη εμβέλεια ήταν 20-25 χλμ.
    • Αεροδυναμική προστασία: Μηδενική, πράγμα αναμενόμενο για γυμνό μηχανάκι, παρ' όλα αυτά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη.


    Δυνητικώς αρνητικά
    • Ανάρτηση-Σέλα: Η ανάρτηση δεν είναι η πιο άνετη, αλλά νομίζω ότι δεν προορίζεται για τέτοιο σκοπό στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Θα καταλάβεις τις ανωμαλίες του οδοστρώματος αλλά προσωπικά δεν τη βρήκα κουραστική ακόμα και μετά από τη μεγάλη μοτοβόλτα. Το ίδιο μπορώ να πω και για τη σέλα. Παρά το γεγονός ότι είναι σχετικά σκληρή μετά από συνολικά 8 ώρες οδήγησης την ίδια μέρα δεν με κούρασε ιδιαίτερα στη μέση, στην πλάτη πιάστηκα λίγο να πω την αλήθεια.
    • Ουρά: Καθαρά θέμα γούστου αλλά δεν μου αρέσει καθόλου το γεγονός ότι το πίσω φανάρι είναι ενσωματωμένο στη βάση της πινακίδας και όχι στην ουρά.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 19/06/2021 στις 16:39.

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Συνέχεια εδώ γιατί με την εκθεσάρα που έγραψα έφτασα το όριο χαρακτήρων που επιτρέπει το forum σε ένα σχόλιο Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είναι ένα σχετικά εύκολο και all-around μηχανάκι. Τόσο όσο να μη φοβίζει έναν αρχάριο σαν εμένα αλλά και να προσφέρει ευχαρίστηση σε πιο έμπειρα χέρια που θα μπορέσουν να το πιέσουν παραπάνω! Θα επανέλθω αν θελήσω να προσθέσω κάτι!

  9. #69
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Πρώτο σερβισ στα 1000 χλμ, κόστος 200 ευρώ εδώ στα ξένα (κάπου 140 στην Ελλάδα μου είπε ένα πουλάκι). Χρειάστηκε ελάχιστο συμπλήρωμα ψυκτικού, αλλάχτηκαν λάδια (3 λίτρα), φίλτρο λαδιού και έγινε ο σχετικός έλεγχος των 438,6 σημείων της BMW.

    Μπήκε και tank pad ασορτί (+10 άλογα τουλάχιστο)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viber_image_2021-07-10_16-52-31-478.jpg 
Προβολές:	396 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	429425

    Οι εντυπώσεις εξακολουθούν να είναι πολύ θετικές, εύκολο μηχανάκι με μπόλικη ροπή από χαμηλά και αρκετά ζωντανό ψηλά (τώρα που το άνοιξα λίγο επιτέλους).

  10. #70
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Επανέρχομαι μετά από μεγάλη ομαδική βόλτα που πραγματοποιήθηκε την 27η Ιουνίου. Από την απόσταση που διανύσαμε μόνο τα 120 χιλιόμετρα ήταν σε αυτοκινητόδρομο (o υπολογιστής μηδενίστηκε στην αρχή της διαδρομής), τα υπόλοιπα ήταν σε επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές και σε μεγάλα διαστήματα με κυνηγητό και αρκετά γρήγορο ρυθμό. Ας τα παρουμε με τη σειρά:

    • Επιμένω στα όσα είπα για την οδική συμπεριφορά: Μου έβγαζε μια σιγουριά σε όλους τους τομείς, φρενάρισμα, πλάγιασμα και επιτάχυνση μετά τη στροφή και όλα αυτά σε άγνωστους για εμένα δρόμους. Μπόρεσα να ακολουθήσω έναν γρήγορο ρυθμό και να μένω μαζί με μια Multistrada 1260, ένα S1000XR και ένα Street Triple.
    • Οικονομία στο γκάζι δεν έγινε επ' ουδενί σε αυτή τη βόλτα και νομίζω η μέση κατανάλωση των 5.2 λίτρων/100 χλμ είναι άψογη.
    • Όσον αφορά τον τομέα της άνεσης, έφαγα μεν πολύ πολύ αέρα αλλά δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα υπερβολικά μετά από σχεδόν 10 ώρες οδήγησης με συνολικές στάσεις 6 ωρών. Βέβαια τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριού ήταν μουδιασμένα για καμία εβδομάδα από την ολοήμερη χρήση του συμπλέκτη (άμαθος δε )
    • Στη συγκεκριμένη βόλτα δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα το μικρό ντεπόζιτο γιατί είχαν προβλεφθεί τακτικές στάσεις για ανεφοδιασμό καθώς ακολουθούσαμε ορεινές διαδρομές.


    Δεν έχω οδηγήσει πολλές μοτοσυκλέτες, αλλά όσο την οδηγώ τόσο πιο ευχαριστημένος μένω! Σίγουρα μπορεί στην ίδια κατηγορία (από άποψη τιμής και κυβισμού τουλάχιστον) οι ανταγωνιστές να είναι ακόμα καλύτεροι, αλλά προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ κάποιο καλύτερο μηχανάκι για εμένα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20210627_230351.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 04/08/2021 στις 19:57.

  11. #71
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Εμένα με προβληματίζει ο συμπλέκτης. Μεγάλο το νεκρό διάστημα όταν ζεσταθεί στις πρώτες σχέσεις. Μικρό / κανονικό από 4η και πάνω (αλλά πάλι αισθητά διαφορετικό από ότι όταν είναι κρύο). Μου φαίνεται παράξενο.
    Shifter δεν παίζω στις χαμηλές στροφές γιατί δεν μου αρέσει.

  12. #72
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Εμένα με προβληματίζει ο συμπλέκτης. Μεγάλο το νεκρό διάστημα όταν ζεσταθεί στις πρώτες σχέσεις. Μικρό / κανονικό από 4η και πάνω (αλλά πάλι αισθητά διαφορετικό από ότι όταν είναι κρύο). Μου φαίνεται παράξενο.
    Shifter δεν παίζω στις χαμηλές στροφές γιατί δεν μου αρέσει.
    Εμένα όπως σου είχα πει μου φάνηκε μεν μαλακός αλλά δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση που περιγράφεις εσύ. Στην αντιπροσωπεία τι σου είπαν;

  13. #73
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Εμένα όπως σου είχα πει μου φάνηκε μεν μαλακός αλλά δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση που περιγράφεις εσύ. Στην αντιπροσωπεία τι σου είπαν;
    "Όλα καλά, 200€ παρακαλώ"

  14. #74
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    "Όλα καλά, 200€ παρακαλώ"
    παλι καλα που δεν τους στραβοκοιταξες γιατι θα σου ζηταγανε 300.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    "Όλα καλά, 200€ παρακαλώ"
    Εντάξει, με κάλυψες

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 14:28
  2. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13
  3. Ρε πάρτε BMW να μπορείτε
    από NLS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 15:59
  4. BMW θέμα #1 (650GS)
    από NLS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 18:03
  5. BMW RULEZ ρεεεεεεεεεεε !!!!!!
    από SeNNinhA στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF