Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Kawasaki ER6 για αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    3

    Kawasaki ER6 για αρχάριο

    Καλησπέρα παιδιά!
    Κόλλησα και εγώ το "μικρόβιο" και αποφάσισα να πάρω δίπλωμα και πρώτη μηχανή στα 29 μου.
    Κοιτώντας για κάτι μαξ στα 3000 ευρώ και σίγουρα με ABS (μικρή ποικιλία στο car λοιπόν) είδα τα Kawasaki ER6-N και F τα οποία και όμορφα είναι και τα βρίσκω σε καλές νομίζω τιμές (2000-2500). Θεωρείτε ότι είναι καλό για αρχάριο οδηγό και αν ναι ποιο από τα 2?
    Κυρίως για πήγαινε-έλα στην Αθήνα και μελλοντικά βόλτες πιο έξω σιγά σιγά.
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    αν το θες για μεσα κυριως αθηνα το ερ6-ν,αν θες και ταξιδακι το ερ-6φ,εγω προτιμω το 2ο,για την προστασια του απ τον αερα. φιλικο μηχανακι αν και εχω αμφιβολια αν πρεπει πρωτη μηχανη να παρεις 650 κυβικα 70 αλογα.οτι παρεις προσπαθησε να το οδηγησεις πρωτα,και να το δει μαστορας πριν το παρεις.κανε και ερευνα στο νετ,για αποψεις χρηστων και πιθανα προβληματα.επειδη εχω το ερ-5 αν το παρεις στειλε μου pm για συμβουλες συνεργειων.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    3
    Κοίτα γενικά έβλεπα να το προτείνουν για αρχάριους αλλά εναλλακτικά υπάρχει ένα cbr250(που δεν μου αρέσει καθόλου) ή ενα mt03 το οποίο δοκιμασα και δεν με βόλευε. Εκτός και αν κόψω το ABS που δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι...

    Για το er6 είδα για το πλαίσιο θεματακια κια θα το κοιτάξει και μάστορας φυσικά.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    το ερ6 τα μονα θεματακια που εχει ειναι, οτι σε ποσοστο 1 προς 10 καιει-σπαει την βαλβιδα εξαγωγης λογω κατασκευαστικης αστοχιας .εχει αναφερθει σε διαφορα φορα αλλα η καβασακι ελλαδος κανει την παπια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το 1 στα 10 του panavour από άλλον πλανήτη. Έχουν εμφανιστεί 10-15 κρούσματα σε 15 χρόνια. Τοσο που έχει πουλήσει αυτό το μοτέρ αν έσπαγε το 1 στα 10 θα πηγαίνανε με τις τσουγκράνες και τα φτυάρια έξω από τα κεντρικά της Kawasaki.

    Για all rounder καταπληκτικό μηχανάκι το er, ειδικά σε αυτήν την τιμή. Το έχει γνωστός που πηγαίναμε βόλτες παλιά και μόνο καλά είχε να πει.

    Απλά στην αρχή με ηρεμία μέχρι να του πάρεις τον αέρα.

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    To N δε μου αρέσει οπότε εγώ το F θα διάλεγα .

    Δεδομένου ότι πολλές σχολές είχαν (ή και έχουν ακόμα; δε ξέρω) το er-5 για εκπαίδευση, νομίζω ότι και το er-6 είναι ότι πρέπει για αρχάριο (και μάλιστα όχι "πιτσιρικά")
    Βρες ένα καλό και χτύπα το!
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    με λίγα παραπάνω παιρνεις 390 duke. πολύ νεοτερο, πολυ καλυτερο οδηγικα, ελαφρυ και ομορφο. λίγοτερα κυβικα αλλα μικρη διαφορα σε επιδοσεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    με λίγα παραπάνω παιρνεις 390 duke. πολύ νεοτερο, πολυ καλυτερο οδηγικα, ελαφρυ και ομορφο. λίγοτερα κυβικα αλλα μικρη διαφορα σε επιδοσεις.
    Με 3000 budget παίρνεις 390 1ης γενιάς με όλα τα προβλήματα που υποτίθεται έφτιαξαν στο 2ης.Και 50 χλμ τελική και σχεδόν διπλάσια ροπή δεν το λες και μικρή διαφορά στις επιδόσεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Με 3000 budget παίρνεις 390 1ης γενιάς με όλα τα προβλήματα που υποτίθεται έφτιαξαν στο 2ης.Και 50 χλμ τελική και σχεδόν διπλάσια ροπή δεν το λες και μικρή διαφορά στις επιδόσεις.
    για τα προβλήματα δεν γνωριζω πολλα. Αλλα τελικη εχουν 30χλμ και 400άρι 2 sec διαφορα. Ομως επειδη στροφαρει καλύτερα το 390 οι διαφορες στο δρομο ειναι μικρες. Εγω πιστευω οτι (ασχέτως που ειναι μακράν πιο όμορφο και μοντέρνο) οι επιδόσεις του δεν ειναι σημαντικά μικροτερες για να στείλουν εναν αρχαριο αναβατη στο er6.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jpyABe6CZk-2.png 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	411334

    Βασίλη καλά να 'σαι, το σκισες το καημένο ρε συ!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    για τα προβλήματα δεν γνωριζω πολλα. Αλλα τελικη εχουν 30χλμ και 400άρι 2 sec διαφορα. Ομως επειδη στροφαρει καλύτερα το 390 οι διαφορες στο δρομο ειναι μικρες. Εγω πιστευω οτι (ασχέτως που ειναι μακράν πιο όμορφο και μοντέρνο) οι επιδόσεις του δεν ειναι σημαντικά μικροτερες για να στείλουν εναν αρχαριο αναβατη στο er6.
    Έλα εντάξει, πες αλήθεια, τρολάρεις.

    ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχει επαφή το 390 με το ER6. Μπορεί στην αρχή της βόλτας, να ξεκινήσουνε μαζί, μόλις το ER ανοίξει γκάζι, γειά, ταλέγαμε, ναμαςγράφεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    για τα προβλήματα δεν γνωριζω πολλα. Αλλα τελικη εχουν 30χλμ και 400άρι 2 sec διαφορα. Ομως επειδη στροφαρει καλύτερα το 390 οι διαφορες στο δρομο ειναι μικρες. Εγω πιστευω οτι (ασχέτως που ειναι μακράν πιο όμορφο και μοντέρνο) οι επιδόσεις του δεν ειναι σημαντικά μικροτερες για να στείλουν εναν αρχαριο αναβατη στο er6.
    Δεν διαφωνώ ότι είναι καλοστημένο το 390 και ότι σε κλειστό στροφιλίκι το τσαγιάζει ανετα το er,αλλά εκτός απ'τα πολλά βίντεο που είδα συγκρίνοντας τις τελικές(που είναι όντως 50,ίσως και παραπάνω) σου είπα έχω πάει και βόλτα με er κι έχω κάνει και 1-2 κουβέντες με τον κάτοχό του.Είναι,θεωρώ,απ'τα μηχανάκια που θα ευχαριστήσουν ένα πολύ μεγάλο εύρος αναβατών επειδή είναι τόσο όσο σβέλτα και τόσο όσο φιλικά και τόσο όσο commuters και τόσο όσο πάνε ταξίδι κλπ κλπ.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Μάγκες δεν αγοράζουν όλοι μοτοσυκλέτες με βασικό κριτήριο το πόσο καλά πάνε σε κλειστό στροφιλίκι.
    Δεν είναι για όλους η βόλτα ή η καθημερινή μετακίνηση κόντρα με ότι άλλο κινείται.
    Πόσο μάλλον κάποιος που λέει ξεκάθαρα ότι θα καβαλήσει πρώτη φορά στα 29.
    porca miseria.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Tόσο κλειστό που λες, δεν σε αφήνουν να μπεις μέσα με μοτοσυκλέτα. Έχω φίλο που δουλεύει ρεσεψιον και μου τα λέει

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ ότι είναι καλοστημένο το 390 και ότι σε κλειστό στροφιλίκι το τσαγιάζει ανετα το er,αλλά εκτός απ'τα πολλά βίντεο που είδα συγκρίνοντας τις τελικές(που είναι όντως 50,ίσως και παραπάνω) σου είπα έχω πάει και βόλτα με er κι έχω κάνει και 1-2 κουβέντες με τον κάτοχό του.Είναι,θεωρώ,απ'τα μηχανάκια που θα ευχαριστήσουν ένα πολύ μεγάλο εύρος αναβατών επειδή είναι τόσο όσο σβέλτα και τόσο όσο φιλικά και τόσο όσο commuters και τόσο όσο πάνε ταξίδι κλπ κλπ.
    τα εχω οδηγησει και τα δυο (βασικα το husqy με το ιδιο μοτερ, οχι το δουκα). 50 πως? 165-170 το ενα και 200 είχε το άλλο. άλλαξε κατι μετα το 2008? δεν θυμαμαι να έβλεπε πανω απο 200 για κανενα λογο. τεσπα δεν νομιζω οτι ειναι σημαντικη διαφορά, προσωπικα θα πηγαινα στο 390.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Er6-n
    από deus_cide στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 17:33
  2. Monster για αρχαριο??? plz help..
    από skarpias στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 20:45
  3. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF