Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: κλήση 100 ευρώ σε ...ποδηλάτη - και πολύ καλά τού εκαναν ...

  1. #46
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από simoril Προβολή μηνύματος
    Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)

    Θεώρησε τον εαυτό του τυχερό που πήγε νοσοκομείο και οχι νεκροτομείο.

    Άξιζαν οι λίγες γρατζουνιές στον προφυλακτήρα...
    Μπράβο ρε φίλε,είσαι μεγάλος μάγκας αν το έκανες όντως αυτό ...Πατάς και τα σκυλάκια και τα γατάκια μήπως αν τολμήσουν να κάνουν πως πετάγονται στον δρόμο μπροστά σου;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Προκλητικαααα????Αυτός θέλει σβερκομα φιλε μού. 2 μετρα εισαι
    Και τι να κανς ρε ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, να κατσς να μαλωσς;; Ή να τον...πατήσω σαν άλλους λεβέντες...;;;
    porca miseria.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από simoril Προβολή μηνύματος
    Πήγε να το κάνει ένας σε μένα σε παραβίαση στοπ και σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να φιλιέται με την άσφαλτο (και το ποδήλατο πατσαβούρα). (Καλό σημάδι στον πίσω τροχό και απογείωση είχε το πρόγραμμα)
    Ή τρολάρεις, ή θέλεις να μπει η φωτογραφία σου σε λεξικό δίπλα στο λήμμα "μαλάκας"

    ΥΓ. Προς διαχειριστές: Δεν θα παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω.
    Think faster than you ride

  3. #48
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Anritsu

    Απ όσο μπορώ να αντιληφθώ απ τα γραπτά σου, ο τρόπος σκέψης σου κ η επιχειρηματολογία σου συνοψίζεται στο γνωστό μοτίβο του σύγχρονου νεοέλληνα
    "Εχω δικαίωμα στην διαφορετικότητα, θα με σέβεστε κ φτιάξτε πρώτα όλα τα υπόλοιπα στραβά του τόπου κ της καθημερινότητας κ μετα ασχοληθείτε μαζί μου"

    Κλασσικό παράδειγμα, 9 στους 10 οδηγους, όταν συληφθουν γκρινιάζουν στο όργανο "κι αυτός πέρασε ξεκρανωτος, με κόκκινο, με φιμέ, με υπερβολική ταχύτητα... Γιατί γράφεις εμένα για ζώνη πχ, κινητό, σουζες you name it"

    Αυτό που δεν έμαθαν στα σπίτια τους από τις οικογένειες τους είναι ότι για να σε σεβαστουν χρειάζεται να σέβεσαι ο ίδιος πρωτίστως αφενός, αφετέρου όταν πιαστείς να έχεις κάνει την μαλακία δέξου τις συνέπειες σαν άντρας, παντελονατα κι ασε τις κλάψες κ τις διαμαρτυρίες για τα δικαιώματα σου.

    Κ αυτό ισχυει σ όλα τα επίπεδα, οχι μονο στους ποδηλάτες , οι οποίοι τα τελευταία χρόνια ανακάλυψαν "τον τροχό" κ διεκδικουν το πατρογονικο τους δικαίωμα στην μετακίνηση κ την άθληση στον δημόσιο δρόμο.

    Για τη συμπεριφορά του προλαλήσαντα, θα πω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! εμπίπτει κι αυτός στους 9 που απαιτουν σεβασμό. Τον Γιώργο θα τον σεβεστε ειτε το θέλετε είτε δε το θέλετε.
    Γιώργο karma is a bitch...
    Καμία σχέση φίλε μου . Είμαι από αυτούς που όταν τους γράψουν βγάζουν το σκασμό και δεν ψάχνουν "φιλαράκι ¨να τους την σβήσει . Και ευτυχώς κλήση έχω να φάω από όταν φοιτητής δούλευα ντελιβεράς και με πιάσανε με το κράνος στο χέρι έξω απο το μαγαζί . 40 χιλιάρικα πλήρωσα από τα μεροκάματα μου . Είμαι υπέρ του νόμου , αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε Ουγκάντα , θεωρώ πως υπάρχει πολύ ψωμί πριν ασχοληθούμε με τους ποδηλάτες . Ίσως είναι και ο λόγος που τα όργανα πολύ σπάνια θα κινηθούν εναντίον μας εκτός και πέσουμε σε τίποτα καρούμπαλα οπότε και δεν έχεις πάρα να τους υποστείς . Ξέρουν και οι ίδιοι πως να την πέσουν σε ποδήλατο όταν υπάρχει μια επικρατέστερη ζούγκλα είναι αυτοεξεφτελισμός . Και το ξαναλέω . Ποδηλάτη να έχει σκοτώσει άνθρωπο δεν ξέρω . Τώρα για τον απο πάνω δεν ξέρω αν κάνει πλάκα ή όχι . Αν μελλοντικά είναι το παιδί του στο ποδήλατο δεν νομίζω να του φανεί το ίδιο αστείο .
    Modenas Kriss 125

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ποδηλάτη να έχει σκοτώσει άνθρωπο δεν ξέρω .
    Εμένα παραλίγο να με σκοτώσει ποδηλάτης, αλλά ευτυχώς ήμουν τυχερός. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

    Εγώ, αντίστοιχα, είτε οδηγώ μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, δεν έχω ποτέ κινδυνέψει να σκοτώσω κανέναν, παρ'όλες τις καθημερινές, όπως τονίζεις, παρανομίες μου. Φαντάζομαι το ότι δεν παραβιάζω ΠΟΤΕ φανάρια, στοπ και λοιπές προτεραιότητες είναι ένα βασικό συστατικό αυτού.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της simoril
    Εγγραφή
    14/09/2014
    Μηνύματα
    414
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Τώρα για τον απο πάνω δεν ξέρω αν κάνει πλάκα ή όχι .
    Καθόλου πλάκα δεν κάνω, απλώς αντέδρασα λίγο βεβιασμένα γιατί δεν είχα άλλο τρόπο να διεκδικήσω την προτεραιότητα που δικαιούμουν (είχα ξεχάσει τη καραμπίνα στο σπίτι εκείνη τη μέρα και ήταν και Δευτέρα.)
    Τον Μάρκο θα τον σέβεστε.

  6. #51
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εμένα παραλίγο να με σκοτώσει ποδηλάτης, αλλά ευτυχώς ήμουν τυχερός. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

    Εγώ, αντίστοιχα, είτε οδηγώ μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, δεν έχω ποτέ κινδυνέψει να σκοτώσω κανέναν, παρ'όλες τις καθημερινές, όπως τονίζεις, παρανομίες μου. Φαντάζομαι το ότι δεν παραβιάζω ΠΟΤΕ φανάρια, στοπ και λοιπές προτεραιότητες είναι ένα βασικό συστατικό αυτού.
    Κομματάκι δύσκολο να σε σκοτώσει ποδήλατο 10 κιλά με ανάβατη 90 κιλών και ταχύτητες των 20 και 30 χλμ , ειδικά αν είσαι με αυτοκίνητο . Ακόμα και με μηχανάκι να είσαι ,μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο , που δεν έχω ακούσει κάτι χωρίς φυσικά να αποκλείω να έχει συμβεί και να μην βγήκε παραέξω . Φυσικά να πηγαινείς Κυριακή πρωί να στριψεις στα Λιμανάκια , στο λέω απο τώρα πως δεξιά έχει ποδήλατα , οπότε μην απλώνεσαι πολύ . Μην κάνουμε όμως την εξαίρεση κανόνα . Γιατί μπορώ να σου πω για 100αδες περιστατικά που πήγαν να με μαζέψούν μηχανές που θεωρούν φυσιολογικό να σε προσπερνάνε στο 1 εκ την ώρα που εσύ επάνω σε άλλο μηχανάκι προσπερνας μέσα στην κίνηση . Για να μην πω και για τους ενοχλητικούς καρούμπαλους που είσαι εγκλωβισμένος στην Κηφισίας ανάμεσα στα ρεύματα και μαρσάρουν από πίσω γιατι έχουν χιλιάρι και είναι και γρήγοροι .
    Modenas Kriss 125

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Λώρενς της Αραβίας. Σκοτώθηκε από ποδηλάτες, που προσπάθησε να αποφύγει. Το πιο διάσημο παράδειγμα ίσως.

    Μια χαρά σε σκοτώνει ο ποδηλάτης, στα μέρη μου (Μεσόγεια), όταν είχαν πρωτοέρθει οι πρόσφυγες, είχαν πάρει από ένα ποδήλατο και μη-εκπαιδευμένοι από δυτική αστική κίνηση, όπου θέλαν κόβαν το τιμόνι και όποιον πάρει ο χάρος. Τους ήξερα ότι κάνουν έτσι και δεν κινδύνεψα ποτέ γιατί τους πρόσεχα ιδιαιτέρως, άλλοι όμως...

    Δεν σε σκοτώνει κάνοντας κάτι σε εσένα, σε σκοτώνει επειδή ΕΣΥ πας να τον προστατέψεις και την πατάς.

    Γενικά πάντως, δεν είναι το πρόβλημα των δρόμων οι ποδηλάτες. Απλά είναι ιδιαίτερα εκνευριστική η πρακτική τους, ''οπως με συμφέρει'', όταν είναι για δικαίωμα ''α εχω όχημα σεβάσου με'' , όταν είναι για υποχρέωση ''ελα μωρε, ποδήλατο έχω, τι θες κι εσύ''. Καμία άλλη ομάδα, δεν το κάνει τόσο πολύ αυτό.

    Και οι αυτοκινητάδες που παρκάρουν στις θέσεις αναπήρων, κι αυτοί δεν κάνουν και κανά τρομερό έγκλημα, αλλά είναι η στάση και η ψυχολογία που είναι πολύ εκνευριστική.

    Άλλο το πραγματικό αποτέλεσμα, άλλο το πόσο προσβλητική είναι, μιας πράξη. Έχουν σφαχτεί άνθρωποι για μια κουβέντα, για ένα βλέμμα, για μια κίνηση, που τεχνικά-φυσικά-πραγματικά δεν έβλαπτε κανέναν. Οι ποδηλάτες είναι πιο πολύ το ενοχλητικό της συμπεριφοράς τους και όχι το πραγματικό αποτέλεσμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Παιδιά οι ποδηλάτες είμαστε μαλάκες όταν ξεκινάμε να χρησιμοποιούμε το ποδήλατο για καθημερινή μετακίνηση.
    Όσοι έχουν δίπλωμα έρχονται γρήγορα στα συγκαλά τους και ένα μικρό ποσοστό γίνονται ζώα.

    Συμβαίνει και στα άλλα οχήματα, μη το μεγαλοποιούμε.

    Το θέμα είναι αν μας συμφέρει σαν κοινωνία και οδικό δίκτυο να έχουμε ποδηλάτες.
    Όποιος πιστεύει πως μας συμφέρει, ας κάνει ότι περνά από το χέρι του για την σωστή ένταξη τους στο δίκτυο.

    Κοιτάξτε τις άλλες χώρες που φαίνεται η ζωή με το ποδήλατο σε βάθος χρόνου.
    Πάντα υπάρχει ένα ποσοστό από ζώα που ενοχλούν, στο ποδήλατο λόγο του ότι είσαι πολύ εκτεθημένος
    σε βάζει σε διαδικασία άμυνας - συμμόρφωσης με το "ασφαλές".
    Είναι λίγοι οι "οτι νά'ναι" και αποδοκιμάζονται ήπια κάθε φορά.

  9. #54
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Κομματάκι δύσκολο να σε σκοτώσει ποδήλατο 10 κιλά με ανάβατη 90 κιλών και ταχύτητες των 20 και 30 χλμ , ειδικά αν είσαι με αυτοκίνητο . Ακόμα και με μηχανάκι να είσαι ,μόνο υπό προϋποθέσεις μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο , που δεν έχω ακούσει κάτι χωρίς φυσικά να αποκλείω να έχει συμβεί και να μην βγήκε παραέξω .
    Το καταλαβαίνεις, φυσικά, ότι αν είσαι με μηχανάκι και χάσεις τον έλεγχο από κάτι, είναι πολύ εύκολο να πεθάνεις. Και γάτα μπορεί να σε σκοτώσει, που ζυγίζει κάτω από 10 κιλά. Τα υπόλοιπα τα έχουν αναλύσει παραπάνω. Το ότι "κι άλλοι παρανομούν" δεν είναι δικαιολογία.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Θεωρω οτι ο μεσος ποδηλατης στην Αττικη, εχει τρελο death wish..

    Αν εισαι πανω απο 15 και βγαινεις στις κεντρικες οδικες αρτηριες της πρωτευουσας απλα τα θελει ο κ@λος σου..

    Δεν εχει σημασια παντα τι δικαιουσαι και τι οχι... Θελει στοιχειωδη λογικη οτι σε ενα αναρχο συστημα εισαι ο πιο ευαλωτος να την πατησεις.. Αν αυτο δεν χωραει στο κεφαλι του καθενος καλη του τυχη.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #56
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Θυμηθητε το αλλα του χρονου θα συζηταμε για τα πατινια εκτος απο αυτοκινητα....

    Τωρα που ορισμενα πανε με 30+ χιλιομετρα με μια ροδα 2 ιντσων...

    ο ΚΟΚ πρεπει να αλλαξει γιατι αλλαζουν τα δεδομενα πολυ γρηγορα
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Θελει στοιχειωδη λογικη.
    Αυτή, όπως τουλ. (νομίζουμε; ότι) την ξέρουμε, ισχύει για (εμάς) τους λίγο παλαιότερους.

    Τώρα πλέον νομίζω πως δεν είναι καθόλου κοινή αλλά εξειδικευμένη κατά το δοκούν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #58
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Φυσικά αν μπορούσαν να παραβιάσουν και τα όρια ταχύτητας όπως οι αλήτες μηχανόβιοι θα το έκαναν σίγουρα.
    Δυστυχώς δεν ζούμε στην Ολλανδία,όταν σας βλέπω στην Πατρών-Πύργου απάνω στην λεα με τις νταλίκες να περνάνε στο 1 μέτρο δίπλα σας...Όπως είπαν και πιο πάνω, death wish.( εργάρα με την ευκαιρία,rip Charles ).
    porca miseria.

  14. #59
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Θυμηθητε το αλλα του χρονου θα συζηταμε για τα πατινια εκτος απο αυτοκινητα....

    Τωρα που ορισμενα πανε με 30+ χιλιομετρα με μια ροδα 2 ιντσων...

    ο ΚΟΚ πρεπει να αλλαξει γιατι αλλαζουν τα δεδομενα πολυ γρηγορα

    XA XA XA καλοοοοο το αλλο με τον τοτο το ξερεις
    Eδω κυκλοφορουν οι πακηδες με κατι χειροκινητα καροτσια 5χ2χ2 γεματα χαρτι που ζυγιζουν 600 κιλα χωρις φρενα,χωρις φωτα το βραδυ, που αν χασουν τον ελεγχο εχουν σκοτωσει 10 οχι εναν τι μας λες τωρα...
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  15. #60
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από extisatokat Προβολή μηνύματος
    XA XA XA καλοοοοο το αλλο με τον τοτο το ξερεις
    Eδω κυκλοφορουν οι πακηδες με κατι χειροκινητα καροτσια 5χ2χ2 γεματα χαρτι που ζυγιζουν 600 κιλα χωρις φρενα,χωρις φωτα το βραδυ, που αν χασουν τον ελεγχο εχουν σκοτωσει 10 οχι εναν τι μας λες τωρα...
    Συμφωνω γι αυτο... εσυ αν δεις τον πακη, ή τον Ταμτακο με καροτσι στο δρομο τον προσπερνας ετσι απλα ή ενημερωνεις και την τροχαια... εγω παντως παιρνω τηλ.

    αν κανεις τα στραβα ματια εσυ κι εγω θα τα κανει κ καποιος αλλος κι αλλος.... κ μετα ο καθενας κανει ο,τι θελει... αναρχια λεγεται αυτο...

    οπως θα παρω τηλεφωνο και για τον διπλοπαρκαρισμενο και για οποιον αλλο δυσκολευει τη ζωη ολων μας...

    Οταν κατι παει πολυ στραβα, πρεπει ολοι μας να κανουμε κατι για να αλλαξει...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 15:49
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 15:22
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 00:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF