Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 89

Θέμα: Δίχρονα SS σήμερα

  1. #16
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 618RR Προβολή μηνύματος
    Αν δε βαριέσαι, θα ήθελες να μας πεις για ποιο(-ους) λόγο(-ους);
    Η ερωτηση σου εχει παρει ηδη απαντηση στο QUOTE σου....!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Mιας και δεν μπορω να σε παρακολουθησω πως...

    Aπο τον ανω κατω μαχαλα .... με τα zundapp , rd και dt...

    περασαμε σε κατι mazda και μετα....

    Μου περασες στην εξωλεμβια και στους διαφημηστες...

    ( Που αμα ηξερες το ποιο μεγαλο μειον που ειχαν οι διχρονες συγκριτικα με τις τετραχρονες εξωλεμβιες δεν θα εφερνες καν το παραδειγμα....)

    Χωρια που συγκρινεις τσεπες σκαφατων vs μοτοσυκλετιστων....( λες και αμα ειχα 30000 για εξωλεμβια + 40000 για σκαφος θα ειχα ΣΚΑΣΙΛΑ ολικης για το ποσους χρονους μοτερ θα ειχα....)

    Και για να μην προχωρησουμε σε τιποτα παραγαδια και συρτες στο τελος....

    Να σταθουμε λιγο στις προσπαθειες τις... ΚΤΜ, ΒΕΤΑ , GAS GAS κλπ....

    Μοτοσυκλετες που ναι μεν τις ακουμε στο χωμα αλλα...

    Οι δυνατοτητες τους πλεον συγκριτικα με το κοντινο παρελθον ειναι εκπληκτικες-"ηλεκτρικες ....." Σε ροπη και κυριως γραμμικοτητα...

    Και επειδη η παραπανω προαναφερομενες μοτο κυκλοφορουν στο εμποριο, βγαζουν αδεια , καθως ειναι απολυτα συμορφομενες με τον κοκ...

    Σε πληροφορω οτι η χρηση τους σε ασφαλτο ειναι προσιτη και φιλικοτατη στο καθε οδηγο που δεν εχει την γκαζιερα προεκταση του πεους του.....!

    Τωρα γιατι η πχ... Η Κτμ δεν εβγαλε ενα μοντ ... Συγκεκριμενα τον δουκα - exc 390 (τετραχρονο μοτερ με κατα πολυ αυξημενη συντηρηση απο ενα συμβατικο μοτερ...) Με μοτερ εχc 300....?? Το αφηνω σε εσας ( εξαιρουνται οποιους τους πειραζει το λαδι..)

    Το γιατι δεν μπορει να βγει το σουπερ ντουπερ διχρονο ss-mega onn off....??

    Ας ξεκινησετε πρωτα το γιατι εχουν καταργηθει ολες οι διχρονες μεχρι 250 cc ( μιας και αποδεδειγμενα οπως ειπα παραπανω υπαρχουν διχρονες μοτοσυκλετες μοντ 2020 που κυκλοφορουν στο εμποριο κανονικα ) και το ξανασυζηταμε....

    Σαν πρωην κατοχος τριων διχρονων μοτο δεκαετιας 90 με μεσο ορο πανω απο 80000 κμ εκαστο.....

    Χωρις να μενω στον ανω κατω μαχαλα

    Χωρις να μενω με το πουλι στο χερι

    Απλα γλεντωντας τοτε κατι "θεωριες" σαν την παρτυ σου που χλευαζει νεκρους και ζωντανους εκεινης της εποχης....


    Θα πεις και κάτι με νόημα ή έτσι γράφεις γραμμές-τίτλους που ούτε καν για αυτές λες κάτι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ολα θεμα μαρκετινγκ ειναι των εταιρειων.
    Στα gp κοπηκαν τα διχρονα και μπηκαν τετραχρονα για να πουλαει η honda δηθεν racereplicas 1000rr.
    Στη formula βλεπουμε ηλεκτροκινητηρες μιας και η αυτοκινητοβιομηχανια ωδευει προς τα εκει.
    Πριν 25 χρονια ακουγες τουρμπο σε πολιτικο αυτοκινητο και εφευγες τρεχωντας γιατι ηταν ζημιαρικα και τωρα βλεπεις και τη μικροτερη 3κυλινδρη κλανια 1000 κυβικων να εχει τουρμπινα επιδοσεις 2λιτρου ατμοσφαιρικου και καταναλωση cinquecento.
    Κατι αντιστοιχο πιστευω θα γινει και με τους διχρονους κινητηρες.Καμια σχεση ομως οπως τους γνωριζαμε ή οπως τους φανταζομαστε.

  4. #19
    Η συμβολή μου στο θρεντ, μια φώτο.
    http://www.suterusa.com/mmx-500/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Suter-MMX-500-Laguna-Seca-14.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	411371
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Η συμβολή μου στο θρεντ, μια φώτο.
    http://www.suterusa.com/mmx-500/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Suter-MMX-500-Laguna-Seca-14.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	411371
    195+ ίπποι με 140 κιλά..... Κόσμημα το ψαλίδι του!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το έχω ξαναπεί. Ο μόνος τρόπος να ''καθαρίσεις'' τον δίχρονο και να τον κάνεις πολιτισμένο σε λειτουργία, είναι να ΒΓΑΛΕΙΣ την λειτουργία της αεραντλίας από τον στροφαλοθάλαμο, και να την πας σε άλλο εξάρτημα, που θα κάνει μόνο αυτό. Σε εξωτερικό συμπιεστή δλδ.

    Ο στροφαλοθάλαμος τότε, γίνεται σαν του τετράχρονου, σφαγισμένος δλδ, με σταθερή ποσότητα λαδιού. Δεν έχει σχέση πια με βενζίνες, ούτε το λάδι περνάει από αυτόν λίγο-λίγο και χάνεται.

    Από την άλλη, με ένα ακριβές σύστημα ψεκασμού, το καύσιμο μπορεί να ψεκάζεται, καθώς ο συμπιεσμένος αέρας από τον συμπιεστή οδεύει προς την θυρίδα εισόδου στον κύλινδρο, και μάλιστα αυτό να γίνεται ΑΦΟΥ έχει σφραγίσει η θυρίδα εξαγωγής. Μέχρι να σφραγίσει η θυρίδα εξαγωγής δεν ψεκάζεται καύσιμο και στον κύλινδρο μπαίνει σκέτος αέρας που διώχνει το καυσαέριο από την προηγούμενη καύση.

    Η επιπλέον πολυπλοκότητα του εξωτερικού συμπιεστή, αντισταθμίζεται από το ότι δεν θα υπάρχει πια ούτε το πρόβλημα της καύσης λαδιού, ούτε η βενζίνη στον στροφαλοθάλαμο, ούτε οι απώλειες βενζίνης στην θυρίδα εξαγωγής.


    Ο μόνος λόγος που οι μοτοσυκλέτες με δίχρονα μοτέρ, εξαλείφθηκαν, είναι ότι δεν τις αγόραζε πια ο κόσμος. Είδε πόσο βενζινοβόρες, πόσο προβληματικές και ειδικής χρήσης ήταν, και στράφηκε να αγοράζει άλλες διατάξεις κινητήρων. Μας αρέσει συχνά να κάνουμε θεωρίες συνομωσίας, οι κακοί κατασκευαστές που θέλουν να πουλάνε περισσότερα εξαρτήματα, οι κακοί οικολόγοι, οι κακές κυβερνήσεις κ.ο.κ. αλλά η αλήθεια είναι ότι απλά δεν τα αγόραζε πια κανείς τα δίχρονα εκεί στο 1995 περίπου, και σταδιακά τα εργοστάσια, τα κατάργησαν.
    Κοιταξε....Σε εναν ανθρωπο που ξερει τον μονο τροπο να καθαρισει τα διχρονα και οι λαλακες οι κατασκευαστες δεν τον ακουνε.....

    Υποστηριζει οτι καπου το 95 τα εργοστασια καταργησαν τα διχρονα....Με το συμπερασμα οτι οι διχρονες μοτοσυκλετες ειναι ειδικης χρησης και προβληματικες....

    Πιστεψε με.... Μου ειναι αδιαφορο εαν δεν... μπορεις να βγαλεις νοημα απο τα παραπανω γραφομενα μου....!!!

  7. #22
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Κατα τα αλλα ... Απο ενα πολυ καλο αλλα αρκετα παλιο αρθρο για τους διχρονους κινητηρες και εξελιξη τους ειναι αυτο https://ntuamech.forumgreek.com/t554-topic

    Απο οπου προερχετε και το παρακατω αποσπασμα....



    << Ο Mike Ambler ,αρχιμηχανικός του r&d της Aprilia όταν δοκίμαζαν τον ψεκασμό της orbital σε ένα rs250 δήλωσε:το rs με άμεσο ψεκασμό σε μέγιστο φορτίο παρήγαγε λιγότερους ρύπους από το πιο εξελιγμένο rs 250 με καρμπιρατερ προηγούμενης γεννιάς όταν δούλευε στο ρελαντι.
    Η καμπύλη που βλέπουμε επάνω αφορά πραγματικό δίχρονο 450 μονοκύλινδρο άμεσου ψεκασμού σε σχέση με αντίστοιχο τετράχρονο.Ο δίχρονος αποδυκνύεται ισχυρότερος σε όρους ιπποδύναμης και ροπής,πολύ γραμμικός και απαιτεί πολύ αραιά διαστήματα συντήρησης.
    Φημολογείται ακόμα ότι ένα ΚΤΜ 300 exc έξοπλίζεται με άμεσο ψεκασμό της orbital.Ο αρχιμηχανικός της KTM Bartol λεεί: ¨όταν μιλάμε για δίχρονους βλέπω μόνο πλεονεκτήματα,το βάρος,η ισχύς,το κόστος και η απλότητά τους είναι αδιαμφισβήτητα.Ένα 2χρονο 250 αντιστοιχεί σε ένα 4χρονο 800 και η συμπεριφορά τους στην πίστα είναι παρόμοια.Αν κατασκεύαζα έγω ένα ss για τον δρόμο θα ήταν 500cc v4 δίχρονο,δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα ήταν ανώτερο από τα σύγχρονα ss και θα μπορούσε να περνάει euro 3 .Συνεχίζει λέγοντας: Οι τεχνικόι λόγοι και οι ρύποι για τους οποίους καταργήθηκαν οι δίχρονοι είναι παραμύθια.Είναι όλα δικαιολογίες για ένα στρατηγικό σχέδιο επιχείρησης που εφεύρε και εφάρμοσε παγκοσμίως η HONDA.

    O Ahern της orbital λέει: Oλοι οι κατασκευαστές έχουν σχέδια για τους δίχρονους και δείχνουν ενδιαφέρον εκτός από τη Honda.

    O Blunbell της LOTUS συνεχίζει: Η Honda έχει φοβερούς μηχανικούς δίχρονων κινητήρων οι οποίοι ώθησαν την τεχνολογία στο θέμα δίχρονοι πολλά χρόνια μπροστά.Τώρα όμως στους κύκλους της εταιρείας όποιος κάνει λογο για δίχρονα ακούγεται σαν ανυπακοή….Η επιρροή της HONDA είναι τόσο ισχυρή που αλλόιωσε τις πραγματικές μηχανολογικές αλήθειες όπως τις ξέρουμε!
    Ο Αmbler (aprilia) συνεχίζει: Oι δίχρονοι μπορεί να είναι τουλάχιστον το ίδιο κάθαροί με τους τετράχρονους και σίγουρα πολύ πιο οικονομικοί σε κατανάλωση, η Ηonda το ξέρει καλύτερα από τον καθένα αυτό.
    10 χρόνια πριν από άποψη εκπομπών ο τετράχρονος υπερτερούσε,το τμήμα μαρκετινγκ της Honda ¨κόλλησε στα τετράχρονα χρόνια πριν και επιμένει¨ λέει ο ahern(orbital)
    To 2005-2006 η aprilia εξέλισσε έναν 600 δίχρονο άμεσου ψεκασμού μέσα στο σασί του rs 250.το πρωτότυπο είχε 110-125 ιππους στις 8 με 9 χιλιάδες στροφές και βάρος 140 κιλά.Βέβαια το τμήμα μαρκετινγκ της εταιρείας διέκρινε ότι θα ήταν καλυτερα να διαφημίσει και να παράγει το ΜΑΝΑ, το οποίο δεν πήγε πολύ καλα,παρά ένα δίχρονο άμεσου ψεκασμού στην κατηγορία των 600ss .Η aprilia έχει είδη έτοιμα αυτά τα οχήματα και ανά πάσα στιγμή μπορει να τα βγάλει μαζικά όταν δει ευκαιρία όπως δηλώνει ο Francesco Polimeni ισχυρός αντρας της φίρμας.


  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Κοιταξε....Σε εναν ανθρωπο που ξερει τον μονο τροπο να καθαρισει τα διχρονα και οι λαλακες οι κατασκευαστες δεν τον ακουνε.....

    Υποστηριζει οτι καπου το 95 τα εργοστασια καταργησαν τα διχρονα....Με το συμπερασμα οτι οι διχρονες μοτοσυκλετες ειναι ειδικης χρησης και προβληματικες....

    Πιστεψε με.... Μου ειναι αδιαφορο εαν δεν... μπορεις να βγαλεις νοημα απο τα παραπανω γραφομενα μου....!!!
    Ναι χεσε με εμενα. Το προβλημα με οσα γραφεις ειναι πως ουτε κανας αλλος βγαζει καποιο χρησιμο νοημα.

    Οι απαντησεις σου σε αυτο το θεμα ειναι της λογικης:

    1-γελαω με αυτα που λετε εσεις οι ασχετοι
    2-δεν τα λετε καλα, ειρωνευομαι τα γραφομενα σας
    3-παρολο που γραφω λες και ειμαι σοφος, για το τι ισχυριζομαι εγω, σε τι ακριβως κανετε λαθος εσεις, και καποια αποδειξη, εστω περιγραφη, εστω αναφορα για αυτα που λεω, ουτε λογος. Τρανκιλλλλα

    Στα λογια λαλιστατος, σε ουσια μουγγος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι χεσε με εμενα. Το προβλημα με οσα γραφεις ειναι πως ουτε κανας αλλος βγαζει καποιο χρησιμο νοημα.
    Μαζευτηκατε πολλοι και το συζητησατε.....

    Η το εβγαλες μονος σου το συμπερασμα για τους υπολοιπους......??

    Εαν το δευτερο.....

    Οπως το περιεγραψες....!!!

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Τι καθεστε και μαλωνετε... Ο καθε κινητηρας εχει υπερ και τα κατα.
    Προσπαθουμε να βρουμε λογικη στην Χ-Ψ εταιρια-μεγαθηριο.
    Εμεις, με τις μηδαμινες μας γνωσεις, κανουμε σεναρια πως θα ηταν αν... Πως θα σωσουμε το διχρονο κτλ...

    Εγω το βλεπω καπως ετσι:
    Αρχες μεχρι τελη του 1900 πχ, με την τοτε τεχνολογια που μπορουσε να εφαρμοστει για γραμμες μαζικης παραγωγης, οι 2χρονοι μπορει να εβγαζαν περισοτερο νοημα.
    Ηταν φθηνοι να παραχτουν. Η απλοτητα ηταν πλεονεκτημα για να μπορουν πιο ευκολα να επισκευαζονται (μιας και η αξιοπιστια δεν ηταν στα επιπεδα που ειναι σημερα) και απο τη μερια του μηχανικου και των ανταλλακτικων. Γι αυτο τους εβλεπες σε απλα κυριως οχηματα.
    Καπως κρατηθηκε αυτο μεχρι και το τελος του πολεμου, σε οποιες χωρες ειχαν τετοιες αναγκες.
    Ισως επισης ενας 4χρονος κινητηρας χωρις τον πολυ θορυβο, τον καπνο κτλ. να προσδιδει αλλο status. (Οπως το μεγεθος και η μαρκα του αυτοκινητου)
    Τα οχηματα μεγαλωναν, γινοντουσαν γενικοτερα πιο πολυπλοκα, οποτε η αναγκη για τα πλεονεκτηματα του τοτε 2Τ αποκτουσαν ολο και μικροτερη αξια.

    Τελη του 70 υπηρξε κριση. Τιμες καυσιμων ανεβηκαν, ξαφνικα υπαρχει αναγκη για οικονομικα σε βενζινη αυτοκινητα.
    Ο 4Τ ηταν η αμεση go-to λυση.
    Απο τοτε πηρε το πανω κεφαλι. R&D χρηματα σπαταληθηκαν σε αυτη την τεχνολογια. Οι κινητηρες εγιναν εξισου ή πιο δυνατοι απο τους 2Τ. Μεγαλυτερη πολυπλοκοτητα, βαρος κινητηρα κτλ. δε μας πειραζουν πλεον, γιατι και αξιοπιστια εχουμε στα πολυπλοκα τμηματα, ακριβεια στην κατασκευη, μαζικη παραγωγη τελειοποιειται - κοστος λογο πολυπλοκοτητας μειωνεται.
    Ποια εταιρια, θα αφησει να "πανε χαμενα" τα μυρια που εχει σταξει στο R&D? Οσο τραβαει, το αρμεγει.

    Το R&D στους διχρονους πχ ηταν περιορισμενο σε "πατεντες" στο υπαρχον σχεδιο. Αντε μια βαλβιδα ροπης, αντε να σχεδιασω διαφορετικα που θα ειναι οι θυριδες, πως θα σχεδιαστει η εξατμιση κτλ. Εκμεταλευομαι και ο,τι εχει γινει ηδη R&Ded και μου κοστιζει ελαχιστα εως καθολου να το προσαρμοσω (μεταλλουργια, επιστρωσεις, ηλεκτρονικη αναφλεξη κτλ). Ακομα και τωρα. Εξελιξε η ΚΤΜ καμια τεχνολογια; Ετοιμα components πηρε. Ακομα και η πατεντα ετοιμη ηταν, νομιζω απλα περιμενε να ληξει, για να μην πληρωσει...

    Ηλεκτροκινητο αμαξι υπηρχε πριν το 1900. Τωρα βλεπουμε μια μικρη ανοδο.
    Δε θα μπορουσε να παρει τα "πανω της" νωριτερα η ηλεκροκινηση; Θα μπορουσε και μαλλον θα εβγαζε νοημα.
    Αλλα οχι, γιατι προσπαθουμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξυγκι, μεταβλητης συμπιεσης μοτερ κτλ. Γιατι; Γιατι αυτο μας δινει το μεγαλυτερο περιθωριο κερδους (πολυπλευρα συμφεροντα).

    Παντα υπαρχει πειραματισμος. Μερικες φορες αποδιδει (πχ mazda που σωθηκε απο χρεοκοπια με τον wankel).
    Παντα γινεται για το κερδος, γι αυτο και βλεπουμε πολλες "παραφωνιες" στο πως λειτουργει η κοινωνια και η ζωη μας γενικοτερα.
    Πολλες φορες πλεον δε μπορουμε να εκφερουμε και καμια γνωμη. Ουτε καν με την "αγοραστικη μας δυναμη". Γιατι πχ δε μπορουμε/συμφερει να κανουμε μια επιλογη ή απλα δεν υπαρχει.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Μαζευτηκατε πολλοι και το συζητησατε.....

    Η το εβγαλες μονος σου το συμπερασμα για τους υπολοιπους......??

    Εαν το δευτερο.....

    Οπως το περιεγραψες....!!!
    4 goto 1
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κοριτσια..

    Το οτι ο ενας δεν καταλαβαινει/κανει πως δεν καταλαβαινει/δεν θελει να καταλαβει τον αλλον ειναι θεμα που πρεπει να απασχολει αμφοτερους μεν, μηδενα αλλον δε..

    Λυπηθειτε αυτες τις καλοπροαιρετες Προϊσταμενες και μην βγαζετε κερατιάτικη φασίνα..!!
    (γιατι μπορει να τα παρατησουν και να πιασουν δουλεια οι κακοπροαιρετες τοιαυτες..)

    Υ.Γ.
    Και το δεν ειναι απειλη αλλα προειδοποιηση..
    (clopyright: Κ. Γκουσγκουνης..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κοριτσια..

    Το οτι ο ενας δεν καταλαβαινει/κανει πως δεν καταλαβαινει/δεν θελει να καταλαβει τον αλλον ειναι θεμα που πρεπει να απασχολει αμφοτερους μεν, μηδενα αλλον δε..

    Λυπηθειτε αυτες τις καλοπροαιρετες Προϊσταμενες και μην βγαζετε κερατιάτικη φασίνα..!!
    (γιατι μπορει να τα παρατησουν και να πιασουν δουλεια οι κακοπροαιρετες τοιαυτες..)

    Υ.Γ.
    Και το δεν ειναι απειλη αλλα προειδοποιηση..
    (clopyright: Κ. Γκουσγκουνης..)
    Στείλε μου να σου φτιάξω το στρόφαλο εσύ και άσε το Γκουσγκούνη εκεί που είναι.

  14. #29
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Καλημερα κι απο μενα καλως σας βρισκω
    Παντως η απριλια ειχε βγαλει αυτο απο το 1992
    Γιατι δεν το συνεχισε ή δεν το εξελιξε ενας ΘΕΟΣ (HONDA) ξερει

    https://en.wikipedia.org/wiki/Aprilia_SR50

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Αν λες για το ditech, πρωτον δεν το αγορασε ο κοσμος αρκετα, δευτερον οσοι λιγοι το πηραν ειχαν κακη λειτουργια και προβληματα.

    Το απεσυρε η εταιρια πριν γινει μεγαλο φιασκο, οπως εκεινο της bimota λιγο παλιοτερα.

    Εξισου απατη στις πωλησεις πηγε και η βεσπα ΕΤ4, η διχρονη εκδοση, οχι η τετραχρονη, με το συστημα στην κεφαλη που ειχε ενα κυλινδρακι που εσπρωχνε προ-μιγμα αφου εκλειναν οι θυριδες, να ανακατευτει με τον αερα που ηδη ειχε καθαρισει τον κυλινδρο και να γινει κανονικο μιγμα.

    Αυτα και αλλα πολλα πηγαν απατα, και τα εργοστασια που σκοπο εχουν το κερδος, οχι να κανουν ερευνα για την ερευνα, το παρατησανε το σπορ.

    Μας αρεσει ομως να βλεπουμε συνομωσιες οπως εγραψα κ πιο πριν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διχρονα Ss και ανακατασκευες
    από vortex στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 08:15
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:34
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 08:16
  4. Σημερα ΕΧει Γενεθλια........
    από VAL-MPARIERINO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2003, 09:33
  5. --FINAL-- 20:00 WILD THING σήμερα
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF