Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 94

Θέμα: **MULTISTRADA 1000DS

  1. #76
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Περαστικά ειλικρινά,ξενέρωμα όπως και να έχει..
    when life gets complicated... i ride.

  2. #77
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    δεν αλλαζες και ενα φιλτρο βενζινας αφου εβγαλες ρεζερβουαρ..
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #78
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    το υποπλαισιο για να φτιαχτει σωστα και να μην ξανακοπει, επρεπε να ξεκολλησει εντελως.
    Ετσι μπηκαν μεσα στις σωληνες του υποπλαισιου συμπαγη κομματια, κολληθηκαν, κολληθηκε μετα το υποπλαισιο στο πλαισιο, μπηκαν κι εξτρα λαμακια τα οποια κι αυτα κολληθηκαν και τελος βαφτηκε το ολο συνολο παλι στο κοκκινο.

    Ενταξει, φτιαχτηκε αλλα θα το σκεφτομαι και παντα θα ριχνω μια ματια ειδικα σε ταξιδι και με σχετικο φορτωμα... (MAX 7 KG) στην μπαγκαζιερα.
    Μπα δε νομίζω, αν ο μάστορας "νιώθει" απο κολλήσεις μπορεί να σπάσει οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτό
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #79
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    δεν αλλαζες και ενα φιλτρο βενζινας αφου εβγαλες ρεζερβουαρ..
    Ωραια ιδεα.... αλλα δεν το σκεφτηκα...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #80
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Μετα το υποπλαισιο εφτασε η ωρα της μπαταριας....

    Οταν λυθηκε ειδα οτι η μπαταρια δεν ηταν η σωστη YUASA YT12B BS αλλα μια αλλη αντιστοιχη GS μαρκα


    Ως γνωστον αυτος ο κινητηρας απαιτει πολλα Αμπερ για την εκκινηση του... και αυτη η μπαταρια ηταν λιγη... επιασε και το κρυο και δυσκολευοταν...

    Ετσι, πηγα να παρω τη YUASA (την ιδια που εχει κι απο το εργοστασιο) τιμη 75 ΕΥΡΩ

    Ψαχνοντας εκει στο καταστημα με μπαταριες, μου προτειναν και μια λιθιου... Μαρκα SKYRICH Τιμη 115 ευρω

    Δεν το πολυ σκεφτηκα, πηρα τη λιθιου η οποια ζυγιζει 900γραμμαρια σε σχεση με τα 4 κιλα της YUASA. Μεγαλυτερη διαρκεια ζωης αλλα το σηματικοτερο περισσοτερα Αμπερόρια... οποτε ευκολο ξεκινημα... χωρις να επηρεαζεται απο το πολυ κρυο.

    Αυτα! keep rolling safe
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  6. #81
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Έτσι ωραίος!Να δίνεις αγάπη στην μιλφάρα!
    when life gets complicated... i ride.

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Μετα το υποπλαισιο εφτασε η ωρα της μπαταριας....

    Οταν λυθηκε ειδα οτι η μπαταρια δεν ηταν η σωστη YUASA YT12B BS αλλα μια αλλη αντιστοιχη GS μαρκα


    Ως γνωστον αυτος ο κινητηρας απαιτει πολλα Αμπερ για την εκκινηση του... και αυτη η μπαταρια ηταν λιγη... επιασε και το κρυο και δυσκολευοταν...

    Ετσι, πηγα να παρω τη YUASA (την ιδια που εχει κι απο το εργοστασιο) τιμη 75 ΕΥΡΩ

    Ψαχνοντας εκει στο καταστημα με μπαταριες, μου προτειναν και μια λιθιου... Μαρκα SKYRICH Τιμη 115 ευρω

    Δεν το πολυ σκεφτηκα, πηρα τη λιθιου η οποια ζυγιζει 900γραμμαρια σε σχεση με τα 4 κιλα της YUASA. Μεγαλυτερη διαρκεια ζωης αλλα το σηματικοτερο περισσοτερα Αμπερόρια... οποτε ευκολο ξεκινημα... χωρις να επηρεαζεται απο το πολυ κρυο.

    Αυτα! keep rolling safe
    χμμμ...
    Η δεν στα είπαν σωστά εκεί που την αγόρασες την Skyrich η κατι δεν κατάλαβες.
    Κατ αρχήν για την διάρκεια ζωής δεν ξέρουμε ακόμα αφού είναι νέο προιόν. Εγώ εχω μια skyrich εδω και 2μιση χρόνια και την χρησιμοποιώ στο R6 και στο Pantah και είναι μια χαρά, αλλά ειδικά αυτες οι πράσινες (φανταζομαι τέτοια εχεις παρει) έχουν περίπου 3 χρόνια στην αγορά.

    2ον η αντίστοιχη Skyrich γι ακάθε μοτο έχει σίγουρα λιγότερα Ah (Αμπερώρια) απο την OEM αλλά δίνει περισσότερα CCA κατα την εκκίνηση.
    Αυτό μεταφράζεται απλοικά στο οτι η μίζα γυρνάει σφαίρα, αλλά αν το μηχανακι εχει κάποιο θέμα και δεν παίρνει μπρός η τέλος πάντων χρειαστείς για κάποιο λόγο παραπάνω μιζιές, τότε πάπαλα.

    3ον Επηρεάζονται απο το πολύ κρύο. Σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να δείχνει σχεδόν νεκρή. Τότε πρέπει να την ζεστάνεις λίγο πριν βάλεις μπρός, ανάβοντας για λίγο τα φώτα.

    4ον. Δεν έχουν ενσωματωμένο balancer. Ισως χρειαστεί σε κάποια φάση φόρτιση με ειδικό φορτιστή balancer.

    Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά δεν την χρησιμοποιώ σε μοτο που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    χμμμ...
    Η δεν στα είπαν σωστά εκεί που την αγόρασες την Skyrich η κατι δεν κατάλαβες.
    Κατ αρχήν για την διάρκεια ζωής δεν ξέρουμε ακόμα αφού είναι νέο προιόν. Εγώ εχω μια skyrich εδω και 2μιση χρόνια και την χρησιμοποιώ στο R6 και στο Pantah και είναι μια χαρά, αλλά ειδικά αυτες οι πράσινες (φανταζομαι τέτοια εχεις παρει) έχουν περίπου 3 χρόνια στην αγορά.

    2ον η αντίστοιχη Skyrich γι ακάθε μοτο έχει σίγουρα λιγότερα Ah (Αμπερώρια) απο την OEM αλλά δίνει περισσότερα CCA κατα την εκκίνηση.
    Αυτό μεταφράζεται απλοικά στο οτι η μίζα γυρνάει σφαίρα, αλλά αν το μηχανακι εχει κάποιο θέμα και δεν παίρνει μπρός η τέλος πάντων χρειαστείς για κάποιο λόγο παραπάνω μιζιές, τότε πάπαλα.

    3ον Επηρεάζονται απο το πολύ κρύο. Σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να δείχνει σχεδόν νεκρή. Τότε πρέπει να την ζεστάνεις λίγο πριν βάλεις μπρός, ανάβοντας για λίγο τα φώτα.

    4ον. Δεν έχουν ενσωματωμένο balancer. Ισως χρειαστεί σε κάποια φάση φόρτιση με ειδικό φορτιστή balancer.

    Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά δεν την χρησιμοποιώ σε μοτο που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

    Τεχνικη καταρτιση δεν εχω αλλα βασιζομενος στα λογια του πωλητη των μπαταριων την πηρα συμφωνα με αυτα που μου ειπε κι εγραψα.

    Ομως η yuasa ελεγε 10.5 ΑΗ και η skyrich γραφει 10ΑH/ επισης η Yuasa ελεγε αμπερ εκκινησης 200 και η skyrich 300

    Οσον αφορα το κρυο, τη βαζω μπρος το πρωι με 4 βαθμους και δε δειχνει να επηρεαζεται. Μπορει σε πιο κρυο να παιζει ρολο.

    Παντως εκει μου ειπαν οτι μια 5ετια την εχουν τη λιθιου διαθεσιμη. Επισης μου τη λανσαραν και σαν επισημο προμηθευτη της ducati / ΚΤΜ (Δεν ξερω αν ισχυει)

    ** Επισης ειδα μετα ψαχνοντας οτι την πηρα 115 ΕΥΡΩ ενω τη βρισκεις και με 100 στην αγορα.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  9. #84
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Τεχνικη καταρτιση δεν εχω αλλα βασιζομενος στα λογια του πωλητη των μπαταριων την πηρα συμφωνα με αυτα που μου ειπε κι εγραψα.

    Ομως η yuasa ελεγε 10.5 ΑΗ και η skyrich γραφει 10ΑH/ επισης η Yuasa ελεγε αμπερ εκκινησης 200 και η skyrich 300

    Οσον αφορα το κρυο, τη βαζω μπρος το πρωι με 4 βαθμους και δε δειχνει να επηρεαζεται. Μπορει σε πιο κρυο να παιζει ρολο.

    Παντως εκει μου ειπαν οτι μια 5ετια την εχουν τη λιθιου διαθεσιμη. Επισης μου τη λανσαραν και σαν επισημο προμηθευτη της ducati / ΚΤΜ (Δεν ξερω αν ισχυει)

    ** Επισης ειδα μετα ψαχνοντας οτι την πηρα 115 ΕΥΡΩ ενω τη βρισκεις και με 100 στην αγορα.
    Συμπεραίνω λοιπόν οτι πήρες την LFP-4 Plus που κάνει κοντα στα 100 Ευρω.
    Θα μπορούσες να πάρεις και την LFP-4 που κάνει 80 Ευρώ, η οποία σε κάλυπτε επίσης. Αυτην έχω εγώ.
    Δεν πειράζει, λίγη ενέργεια παραπάνω καλή είναι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #85
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    τελεια επιλογη η πρασινη...μονο οτι θελουν τον αναλογο φορτιστη,,,
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #86
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    τελεια επιλογη η πρασινη...μονο οτι θελουν τον αναλογο φορτιστη,,,
    ΠΟλυ σωστα! Μου το ανεφεραν στο μαγαζι πωλησης. Αν βαλεις φορτιστη ο,τι να ναι θα φουσκωσει και θα σκασει... Ειχε μια σκασμενη εκει για παραδειγμα προς αποφυγην.

    Μου προτειναν οτι αν χρειαστω φορτιση να τους την παω εκει
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  12. #87
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    διαβάζω κάποια σχόλια και λένε κάποιοι ότι όταν άδειασε από μη χρήση της μότο μετά την φόρτιζαν αλλά άδειαζε αμέσως.Έχει να κάνει με τον ανάλογο φορτιστή που λέτε;
    Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει, θα αλλάξω και εγώ όπου ναναι προληπτικά .
    when life gets complicated... i ride.

  13. #88
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    διαβάζω κάποια σχόλια και λένε κάποιοι ότι όταν άδειασε από μη χρήση της μότο μετά την φόρτιζαν αλλά άδειαζε αμέσως.Έχει να κάνει με τον ανάλογο φορτιστή που λέτε;
    Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει, θα αλλάξω και εγώ όπου ναναι προληπτικά .
    Φιλε katsar, διαβασε εδω

    https://www.batteryclub.gr/blog-news...ataria-lithiou

    Τα εξηγει ολα!
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  14. #89
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Update!

    Αφου ξεπερασαμε το θεμα με το υποπλαισιο, την κινω καθημερινα. Κι οταν λεμε καθημερινα ειναι το παπακι μου.

    Παραθετω καποια γεγονοτα απο την καθημερινη μου μετακινηση.

    Επειδη κανω την παραλιακη καθε μερα, τουλαχιστον 1 φορα πηγαινε ελα Βαρη Πειραια, εχω μηχανοποιησει την κινηση μου και την ταχυτητα μου. Δηλαδη, εχω μαθει το συγχρονισμο στα φαναρια και ακολουθω μια σταθερη ταχυτητα για να τα βρισκω πρασινα οσο μπορω γιατι αν εχει κινηση η ταχυτητα μου πεφτει στο +20 απο τα αυτοκινητα αν κανω διηθηση (δηλαδη περναω αναμεσα τους).

    Καποιοι οταν με βλεπουν τους πιανει κατι λες και θα παμε για κοντρα... κι αν τους φτασω, τοτε το σκιζουν κι εξαφανιζοντε... (Κυριως συμβαινει με tracer, vstrom, tdm... )
    Μου ετυχε μία , δύο , λεω τυχαιο ειναι... αλλα εχει γινει παρα πολλες φορες... Μαλλον το κοκκινο του Multi αναβει τα αιματα.... τι να πω;

    Το μοτερ του Μulti ειναι πολυ ροπατο. Δε λεω, ειχα κι αλλα 1000αρια και V2, (Vstrom, varadero) αλλα το Multi χαμηλα εχει πολυ καλυτερη αποκριση και σου δινει αισθηση οτι ειναι πιο δυνατο στα χαμηλα.... Ψηλα δεν το εχω δουλεψει πολυ αλλα οσο το ανεβασα με μεχρι τον κοφτη στις 8500 ανεβαζε χωρις ξεσπασματα αλλα το Strom ηταν πιο δυνατο εκει ψηλα στο στροφομετρο. Αλλα ολα τα λεφτα ειναι απο τις 3,000 που ανοιγω γκαζι με δευτερα και ειναι λες και τρως κλωτσια.

    Αλλα ακομη δεν μπορω να βρω τη θεση μου καλα πανω του... Συνηθως καθομαι πολυ μπροστα κολητα στο τεποζιτο, κι εχω μισο "κωλο" ακομη προς τα πισω μεχρι το συνεπιβατη. Προσπαθω να καθομαι πιο πισω μιας και μου φαινεται πιο ανετη θεση αλλα παλι πιο μπροστ βρισκομαι αυναισθητα. Οπως καταλαβαινετε, ακομη πειραματιζομαι.

    Σε λιγο θα παω για την αλλαγη λαδιων...

    **ΠΥΞΙΔΑΣ 990: φιλε ειδα στο δικο σου το κοκκινο σε μια φωτο, οτι ειχες βαλει προβολακια. οι βασεις ηταν του εμποριου ή τις εφτιαξες?

    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  15. #90
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Update!

    Αφου ξεπερασαμε το θεμα με το υποπλαισιο, την κινω καθημερινα. Κι οταν λεμε καθημερινα ειναι το παπακι μου.

    Παραθετω καποια γεγονοτα απο την καθημερινη μου μετακινηση.

    Επειδη κανω την παραλιακη καθε μερα, τουλαχιστον 1 φορα πηγαινε ελα Βαρη Πειραια, εχω μηχανοποιησει την κινηση μου και την ταχυτητα μου. Δηλαδη, εχω μαθει το συγχρονισμο στα φαναρια και ακολουθω μια σταθερη ταχυτητα για να τα βρισκω πρασινα οσο μπορω γιατι αν εχει κινηση η ταχυτητα μου πεφτει στο +20 απο τα αυτοκινητα αν κανω διηθηση (δηλαδη περναω αναμεσα τους).

    Καποιοι οταν με βλεπουν τους πιανει κατι λες και θα παμε για κοντρα... κι αν τους φτασω, τοτε το σκιζουν κι εξαφανιζοντε... (Κυριως συμβαινει με tracer, vstrom, tdm... )
    Μου ετυχε μία , δύο , λεω τυχαιο ειναι... αλλα εχει γινει παρα πολλες φορες... Μαλλον το κοκκινο του Multi αναβει τα αιματα.... τι να πω;

    Το μοτερ του Μulti ειναι πολυ ροπατο. Δε λεω, ειχα κι αλλα 1000αρια και V2, (Vstrom, varadero) αλλα το Multi χαμηλα εχει πολυ καλυτερη αποκριση και σου δινει αισθηση οτι ειναι πιο δυνατο στα χαμηλα.... Ψηλα δεν το εχω δουλεψει πολυ αλλα οσο το ανεβασα με μεχρι τον κοφτη στις 8500 ανεβαζε χωρις ξεσπασματα αλλα το Strom ηταν πιο δυνατο εκει ψηλα στο στροφομετρο. Αλλα ολα τα λεφτα ειναι απο τις 3,000 που ανοιγω γκαζι με δευτερα και ειναι λες και τρως κλωτσια.

    Αλλα ακομη δεν μπορω να βρω τη θεση μου καλα πανω του... Συνηθως καθομαι πολυ μπροστα κολητα στο τεποζιτο, κι εχω μισο "κωλο" ακομη προς τα πισω μεχρι το συνεπιβατη. Προσπαθω να καθομαι πιο πισω μιας και μου φαινεται πιο ανετη θεση αλλα παλι πιο μπροστ βρισκομαι αυναισθητα. Οπως καταλαβαινετε, ακομη πειραματιζομαι.

    Σε λιγο θα παω για την αλλαγη λαδιων...

    **ΠΥΞΙΔΑΣ 990: φιλε ειδα στο δικο σου το κοκκινο σε μια φωτο, οτι ειχες βαλει προβολακια. οι βασεις ηταν του εμποριου ή τις εφτιαξες?

    οχι τα ειχα φτιαξει,θελει ενα λαμακι εκει που χωριζονται τα φαιρινγκ,να το βιδωσεις στη βαση απο μεσα.ενα δακτυλο περναει απο κει.ρευμα παρε απο τη φισα που και καλα ηταν για θερμενομενα κτλπ,κλεινει με το κλειδι εκεινη η παροχη.δεξια οπως καθεσαι θα τη δεις να ερχεται διπλα στο ρζερβουαρ
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Multistrada 1000DS kai termignoni
    από skor-billys στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF