Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 94

Θέμα: **MULTISTRADA 1000DS

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Αυτό ισχύει αυστηρά? Γιατί το δικό μου (Multi 1200) είχε κάνει ιμάντες 2/2018 αλλά από χλμ δεν έχει ούτε 9Κ, θα πρέπει να τους κάνω?

    Σορρυ για το σπαμ στο θέμα του φίλου, πρώτη φορά Ducati και εγώ
    To 1200 νομίζω οτι θέλει ιμάντες κάθε 24000 χλμ η 60 μήνες (5 χρόνια), δεν έχει σχέση με τα αερόψυκτα 2βαλβιδα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    χεχ, πως φαίνεται η εμπειρία! δεν το γράφεις καθόλου το -ελαιό-

  3. #33
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Εμένα δεν έκαιγαν λάδια..το μόνο που είχα συμπληρώσει είναι στο ταξίδι στα Βαλκάνια κάνα 100-150ml στα 3000χλμ.η ντουκατι λέει υμαντες κάθε 2 χρόνια ή 20000χλμ...στην πράξη πάμε με τα χλμ..εγώ υμαντες είχα αλλάξει στα 2,5 χρόνια περίπου και αυτό διότι ο προηγούμενος το άραζε χειμώνα και όταν το πήρα είχε συμπληρώσει τη διετία..ο επόμενος από μένα άλλαξε το καλοκαρι-3ετια και ξέρω και αλλα παιδιά με 3τια..πάντως 120€ έχουν.. αμελητέο πόσο στα 2χρονια..

  4. #34
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    **UPDATE**

    Την περασμενη Κυριακη και μιας κι ο καιρος ειναι ιδανικος (ακομη) εφυγα δικαβαλος για μια βολτα προς Πελοποννησο...

    Βασικα σκεφτομουν και τη βολτα που ειχε βαλει ο gavros, αλλα επειδη μεχρι τελευταια στιγμη δεν ηταν τιποτε σιγουρο ειπα μη λεω και ξελεω... αλλωστε θα ηταν η πρωτη με το Multi και δικαβαλος... θα πηγαινα ετσι κι αλλιως αναγνωριστικά κ σε αργους ρυθμους...

    Ετσι ξεκινησαμε κατα τις 11 για Λιμνη Στυμφαλια και στη συνεχεια Λιμνη Δοξα...

    Παρατηρησεις για το Multi...

    1. H ενδειξη βενζινης ειναι ο,τι να ναι... επεσε στην τελευταια μπαρα στα πρωτα 165 χλμ... με αγχωσε... κι ετσι μπηκα στο επομενο βενζιναδικο να δω τι εχει καψει. Πηρε 7 λιτρα... που σημαινει εχω αλλα 13 μεσα... ειμαι δηλαδη λιγο κατω απο τα 2/3 ...

    2. Η καταναλωση του πραγματικη στην αντλια ηταν 5,4λτ /100χλμ (μια χαρα!!!!) ( ταχυτητες που κινηθηκα Εθνικη 120-130, και ηρεμα/ ησυχα στους επαχιακους)

    3. Το φερινκ μου ριχνει ολο τον αερα στο υψος της μυτης στο κρανος. Αυτο λιγο με κουρασε γιατι ειχα αεροδυναμικο θορυβο στα αυτια...

    4. Η θεση οδηγησης μου φανηκε πολυ ξεκουραστη για τα 430 χλμ που καναμε... το ιδιο μου ειπε κι η συνεπιβατης μου...

    5. Η θερμοκρασια του λαδιου στην Εθνικη με σταθερη πορεια ηταν 80 με 83 βαθμους... // στον επαρχιακο σε αναβαση 87 και σε καταβαση 75 (η αχρηστη πληροφορια της ημερας )

    6. Περασα τα πρωτα 1000 χλμ... Τσεκαροντας το λαδι να δω αν επεσε, ειδα οτι ειναι στο ιδιο σημειο μεταξυ των 2 γραμμων στο τζαμακι. Αρα δε δειχνει να καιει μεχρι τωρα. Βεβαια δεν το σκιζω.

    Αυτα για τωρα..

    Παραθετω 2 φωτογραφιες... Μια απο Λιμνη ΔΟΞΑ και μια απο την τελευταια σταση στην Εθνικη για ενα ξεμουδιασμα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191020_134527.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	411753

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191020_172717.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	411754
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Σε ανοιχτό δρόμο με παρατεταμένα 150+ θα τσεκάρεις αν καίει λάδια.

    Καλοστριφτο να είναι.

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    **UPDATE**

    Την περασμενη Κυριακη και μιας κι ο καιρος ειναι ιδανικος (ακομη) εφυγα δικαβαλος για μια βολτα προς Πελοποννησο...

    Βασικα σκεφτομουν και τη βολτα που ειχε βαλει ο gavros, αλλα επειδη μεχρι τελευταια στιγμη δεν ηταν τιποτε σιγουρο ειπα μη λεω και ξελεω... αλλωστε θα ηταν η πρωτη με το Multi και δικαβαλος... θα πηγαινα ετσι κι αλλιως αναγνωριστικά κ σε αργους ρυθμους...

    Ετσι ξεκινησαμε κατα τις 11 για Λιμνη Στυμφαλια και στη συνεχεια Λιμνη Δοξα...

    Παρατηρησεις για το Multi...

    1. H ενδειξη βενζινης ειναι ο,τι να ναι... επεσε στην τελευταια μπαρα στα πρωτα 165 χλμ... με αγχωσε... κι ετσι μπηκα στο επομενο βενζιναδικο να δω τι εχει καψει. Πηρε 7 λιτρα... που σημαινει εχω αλλα 13 μεσα... ειμαι δηλαδη λιγο κατω απο τα 2/3 ...

    2. Η καταναλωση του πραγματικη στην αντλια ηταν 5,4λτ /100χλμ (μια χαρα!!!!) ( ταχυτητες που κινηθηκα Εθνικη 120-130, και ηρεμα/ ησυχα στους επαχιακους)

    3. Το φερινκ μου ριχνει ολο τον αερα στο υψος της μυτης στο κρανος. Αυτο λιγο με κουρασε γιατι ειχα αεροδυναμικο θορυβο στα αυτια...

    4. Η θεση οδηγησης μου φανηκε πολυ ξεκουραστη για τα 430 χλμ που καναμε... το ιδιο μου ειπε κι η συνεπιβατης μου...

    5. Η θερμοκρασια του λαδιου στην Εθνικη με σταθερη πορεια ηταν 80 με 83 βαθμους... // στον επαρχιακο σε αναβαση 87 και σε καταβαση 75 (η αχρηστη πληροφορια της ημερας )

    6. Περασα τα πρωτα 1000 χλμ... Τσεκαροντας το λαδι να δω αν επεσε, ειδα οτι ειναι στο ιδιο σημειο μεταξυ των 2 γραμμων στο τζαμακι. Αρα δε δειχνει να καιει μεχρι τωρα. Βεβαια δεν το σκιζω.

    Αυτα για τωρα..

    Παραθετω 2 φωτογραφιες... Μια απο Λιμνη ΔΟΞΑ και μια απο την τελευταια σταση στην Εθνικη για ενα ξεμουδιασμα...
    χμ.. μην εμπιστεύεσαι το όργανοννν..
    κάνε που και πού ένα τσεκ στην εξαγωγή της πίσω κεφαλής να μου φύγει και μένα η έννοια

    Καλοτρεχούμενη και απροβλημάτιστη!

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.340
    Πάντως το 1100 του φίλους μας και συνταξιδευτή Τίμου, δεν καίει καθόλου λάδι. Όταν είναι μέσα στο μοτέρ .


    Μη ψαρώνεις πλάκα κάνω. Τα ίδια και χειρότερα ακούω και γω για το ευρωπαϊκό 1150 μου.

    Όταν μπει και δει το νήμα, θα σου γράψει μερικά tips.

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Στα μποξερ το γράφει ευδιάκριτα ότι δικαιολογεί κοντά στο λίτρο μέχρι το στρώσιμο
    και 400-700 ανάλογα την χρήση μετά.

    Μη το βλέπουμε αρνητικά, μεγάλα δικύλινδρα είναι.

  9. #39
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    δεν καινε ιδιαιτερα λαδια τα ντουκατια...περισσοτερο τα χανουν παρα τα καινε αν και ειναι ευκολο να φτιαξεις τις διαρροες συνηθως, περισσοτερο χανουν επειδη δεν εχουν πουθενα φλατζες και οι μαστορες απλα κανουν τσαπατσοδουλειες με την φλατζοκολλα

  10. #40
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    UPDATE!

    Εχω κανει περιπου 2,000 χλμ. Τα λαδια παραμενουν εκει που ειναι. Διαρροες δεν. Δεν το εχω πλυνει καν απο τοτε που το πηρα... (Φοβαμαι βασικα με ο,τι εχω ακουσει για του Δουκα τα ατια) Ενταξει δεν ειναι μες τη βρωμα, αλλα θα το πλυνω προσεκτικα με εμφαση το κοντερ οπου θα του κανω Καποτοποιηση με σακουλες

    Τι με προβληματιζει...
    * Ο Συμπλεκτης οταν τον αφησω δεν επιστρεφει τερμα. Οχι καμια μεγαλη διαφορα, αλλα τον σπρωχνω λιγο προς τα πισω με το δαχτυλο.. Στη λειτουργια του ειναι μια χαρα... Σκεφτομαι να κανω ενα σερβις στην τρομπα του συμπλεκτη μηπως φτιαξει.

    * οταν το εχω γεματο στο ρεζερβουαρ και πατησω κανενα αποτομο φρενο, τοτε βγαινει βενζινη απο την ταπα... Αρα πρεπει να του βαλω καποια φλατζα εκει...

    Κατα τα αλλα ολα καλα...

    Φωτο απο μια αναβαση που εκανα το Σαββατο στον Υμηττο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_090357.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	412679

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_085922.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	412680
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #41
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    UPDATE!

    Εχω κανει περιπου 2,000 χλμ. Τα λαδια παραμενουν εκει που ειναι. Διαρροες δεν. Δεν το εχω πλυνει καν απο τοτε που το πηρα... (Φοβαμαι βασικα με ο,τι εχω ακουσει για του Δουκα τα ατια) Ενταξει δεν ειναι μες τη βρωμα, αλλα θα το πλυνω προσεκτικα με εμφαση το κοντερ οπου θα του κανω Καποτοποιηση με σακουλες

    Τι με προβληματιζει...
    * Ο Συμπλεκτης οταν τον αφησω δεν επιστρεφει τερμα. Οχι καμια μεγαλη διαφορα, αλλα τον σπρωχνω λιγο προς τα πισω με το δαχτυλο.. Στη λειτουργια του ειναι μια χαρα... Σκεφτομαι να κανω ενα σερβις στην τρομπα του συμπλεκτη μηπως φτιαξει.

    * οταν το εχω γεματο στο ρεζερβουαρ και πατησω κανενα αποτομο φρενο, τοτε βγαινει βενζινη απο την ταπα... Αρα πρεπει να του βαλω καποια φλατζα εκει...

    Κατα τα αλλα ολα καλα...

    Φωτο απο μια αναβαση που εκανα το Σαββατο στον Υμηττο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_090357.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	412679

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_085922.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	412680
    παρε το πιεστικο αερα και φυσα την αναπνοη στην ταπα,εχει πιασει βρομα,κανονικα το παραπανω το βγαζει κατω,και μην φουλαρεις μεχρι ταπα
    κανε σερβις στην αντλια συμπλεκτη,αλλαξε υγρα και βλεπεις
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #42
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Καποτοποιηση με σακουλες



    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  13. #43
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    βλεπω τερμι με λαιμους..τι χαρτη φοραει?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #44
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    UPDATE!

    Εχω κανει περιπου 2,000 χλμ. Τα λαδια παραμενουν εκει που ειναι. Διαρροες δεν. Δεν το εχω πλυνει καν απο τοτε που το πηρα... (Φοβαμαι βασικα με ο,τι εχω ακουσει για του Δουκα τα ατια) Ενταξει δεν ειναι μες τη βρωμα, αλλα θα το πλυνω προσεκτικα με εμφαση το κοντερ οπου θα του κανω Καποτοποιηση με σακουλες

    Τι με προβληματιζει...
    * Ο Συμπλεκτης οταν τον αφησω δεν επιστρεφει τερμα. Οχι καμια μεγαλη διαφορα, αλλα τον σπρωχνω λιγο προς τα πισω με το δαχτυλο.. Στη λειτουργια του ειναι μια χαρα... Σκεφτομαι να κανω ενα σερβις στην τρομπα του συμπλεκτη μηπως φτιαξει.

    * οταν το εχω γεματο στο ρεζερβουαρ και πατησω κανενα αποτομο φρενο, τοτε βγαινει βενζινη απο την ταπα... Αρα πρεπει να του βαλω καποια φλατζα εκει...

    Κατα τα αλλα ολα καλα...

    Φωτο απο μια αναβαση που εκανα το Σαββατο στον Υμηττο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_090357.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	412679

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191102_085922.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	412680
    Πριν καθαρίσεις την τάπα όπως λέει ο Πυξίδας, κάνε το εξής.

    Άνοιξε την τάπα, κλείστην χωρίς πίεση γυρνώντας το κλειδί για να κλειδώσει (βάλε όση δύναμη χρειάζεται στην τάπα, ώστε να κλειδώσει. Όχι παραπάνω).

    Μετά πίεσε την τάπα. Θα ακούσεις ένα "κλακ".

    Τώρα δεν έχεις διαρροές πια.

    Δεν πιστεύω οτι είναι θέμα της υπερχείλισης της τάπας, αλλα οτι δεν την κλείνεις "σωστά"

    Το γέμισμα πρέπει να γίνεται μέχρι την κάτω μεριά του "λαιμού" που έχει. Άν βάλεις παραπάνω (δηλαδή ο λαιμός να είναι μέσα στη βενζίνη), τότε πιθανό να έχεις διαρροές.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός, γιατι έτσι που τα εχω γράψει, ούτε εγώ δεν είμαι σίγουρος οτι τα καταλαβαίνω...


    Για τη μανέτα του συμπλέκτη, θα έλεγα οτι δεν είναι θέμα τρόμπας.
    Μάλλον είναι ρυθμισμένη στην κοντινότερη απόσταση και έχει κενό. Ρύθμισέ την να είναι τέρμα μακριά και δές άν είναι κομπλέ. Καθάρισε την άρθρωση της μανέτας με σπρέι.

    Η αλλαγή των υγρών βέβαια, είναι άλλο θέμα και καλό είναι να την κάνεις και στο συμπλέκτη και στα φρένα, άν δεν έχει γίνει τα τελευταία 2 χρόνια.

    Καλοτάξιδος.


    Edit:

    Για την μανέτα, σκέφτηκα και κάτι ακόμα. Δυσκολότερο να συμβαίνει βέβαια, αλλα όχι απίθανο.

    ο άξονας που σπρώχνει το pressure plate στους δίσκους, απο την πλευρά του slave cylinder, έχει 2 orings που κρατάνε τα λάδια απο το μοτέρ στον άξονα και κατα συνέπεια και στη καμπάνα.
    άν αυτά τα λαστιχάκια έχουν φαγωθεί, πάνε λάδια στην αρχή του άξονα, γίνονται σα λάσπη και ο άξονας κολλάει και δεν γυρνάει τελείως πίσω.
    Άν πιάνουν τα χέρια σου (λίγο, δε χρειάζεται πολύ), λύσε το καπάκι απο τη πλευρά των δίσκων, λύσε τα ελατήρια και τράβα το pressure plate μαζί με τον άξονα.
    Επιβεβαίωσε οτι το ρουλεμάν που έχει το pressure plate δεν είναι κολλημένο και οτι τα orings είναι σε καλή κατάσταση και ο άξονας καθαρός.

    Όταν το ρουλεμάν αυτό κολλάει, ο άξονας γυρνάει μαζί με τους δίσκους και τρώγονται τα orings. Παράλληλα, ανεβαίνει η θερμοκρασία στα υγρά του συμπλέκτη, τα οποια μαυρίζουν με το καιρό.
    Κατα τα άλλα, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Το σύστημα σύμπλεξης δουλεύει κανονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 14/11/2019 στις 14:01.

  15. #45
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    βλεπω τερμι με λαιμους..τι χαρτη φοραει?
    Δεν εχω ιδεα... ετσι το πηρα
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Multistrada 1000DS kai termignoni
    από skor-billys στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF