Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 263

Θέμα: Θύμα απάτης

  1. #1
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535

    Θύμα απάτης

    Επειδή η ψυχολογία μου είναι χάλια θα τα γράψω περιληπτικά
    Ένας τύπος εδώ απ' το χωριό πουλούσε ένα Ζ750 σε πολύ καλή κατάσταση με 44.000 χιλιόμετρα αποφασίζω τελευταία στιγμή να το αγοράσω.. μιλάμε δίνουμε ραντεβού σε μια καφετέρια μέρα Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου συμφωνούμε πάμε στο ΑΤ μου κάνει εξουσιοδότηση για μεταβίβαση μου δίνει και την άδεια κυκλοφορίας του δίνω τα χρήματα και παίρνω το μότο.. πάω την άλλη μέρα Δευτέρα στο ΚΕΠ να κάνω μεταβίβαση μαθαίνω χρωστάει 110 ευρώ τέλη.. αφήνω την μεταβίβαση για αργότερα γτ δν είχα χρήματα... πέρασαν οι μέρες είχα κάποιες οικονομικές δυσκολίες και δν την έκανα..με βρίσκει την προηγούμενη Παρασκευή μου λέει τη έκανες του λέω όχι ακόμη... την Κυριακή ήρθε με ένα δεύτερο κλειδί που είχε πήρε την μότο και μαζί της την άδεια κυκλοφορίας το χαρτί της εξουσιοδότησης και την ταυτότητα μου που τα είχα κάτω απ' την σέλα.. πέρασε όλη η βδομάδα κάνοντας υπομονή μήπως και βγάλω άκρη μαζί του.ακρη δν έβγαλα... εγώ πέρσυ τον Ιανουάριο είχα ένα θέμα με την αδερφή μου και έναν βλάκα πιτσιρικά και σε ένα δικαστήριο έφαγα 6 μήνες φυλακή με δύο χρόνια αναστολή..δν θέλω να του σπάσω το κεφάλι γτ δν θέλω να κάτσω πάλι ούτε ένα βράδυ στο κρατητήριο ούτε έχουν χρήματα οι δικοί μ να με βγάλουν..τι μπορώ να κάνω τώρα? Δν έχω τπτ στα χέρια μου.. βρίσκομαι σε μια κατάσταση χάλια
    Μπινια!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Και καλα σου εκανε... αν εσυ δλδ εκανες κανα τροχαιο και εγταλειπες θυμα και μηχανη εκει ποιον θα κυνηγαγανε?
    Οταν εμαθες οτι χρωσταει 110 ευρω τελη γιατι δε του το ειπες?Τη διαδικασια μεταβιβασης δε τη ξερεις?Δε γνωριζεις οτι πρεπει να σου δωσει μαζι χαρτια οτι απο εφορια δε χρωσταει τπτ και οτι ειναι περασμενο κτεο και ασφαλσιμενο?
    Και στη τελικη γτ δε πας κα εσυ με το κλειδι που εχεις να τη παρεις πισω και πιεσε τον να κανετε μεταβιβαση.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Έχεις εξαντλήσει κάθε Darwin award για φέτος. Περίμενε του χρόνου.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Δηλ το θεμα ειναι τα 110 ευρω; (προς θεου, δεν τα απαξιωνω)
    Εχεις κανει καποια συμφωνια οτι θα τα πληρωνες εσυ;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Και καλα σου εκανε... αν εσυ δλδ εκανες κανα τροχαιο και εγταλειπες θυμα και μηχανη εκει ποιον θα κυνηγαγανε?
    Οταν εμαθες οτι χρωσταει 110 ευρω τελη γιατι δε του το ειπες?Τη διαδικασια μεταβιβασης δε τη ξερεις?Δε γνωριζεις οτι πρεπει να σου δωσει μαζι χαρτια οτι απο εφορια δε χρωσταει τπτ και οτι ειναι περασμενο κτεο και ασφαλσιμενο?
    Και στη τελικη γτ δε πας κα εσυ με το κλειδι που εχεις να τη παρεις πισω και πιεσε τον να κανετε μεταβιβαση.
    Αλήθεια το γραψες αυτό όταν σου λέει ότι έχει μπλεξίματα και με το νόμο ...
    Ρε Ντάλτον ήμαρτον ρε έλα στη θέση του να είχες δώσει μηχανάκι και για 1,5 μήνα να ήταν ακόμα στο όνομά σου με ότι αυτό σημαίνει

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το σενάριο του Ντάλτον κάπου μπάζει. Τα γεγονότα όπως τα παρουσιάζεις είναι ξεκάθαρα η δική σου μεριά κ αυτη στρογγυλεμενη.

    Καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει μλκια απ την στιγμή που δεν τήρησες μια συμφωνία.

    Έκανες υπομονή μαζί του μια βδομαδα. Δηλαδή τι υπομονή? Που δε του σπας το κεφάλι γιατί φοβάσαι την αναστολή?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Με τα λεφτά που έδωσες και την ταυτότητά σου, τι έγινε;

  8. #8
    Τα απαντα του Δαλτον.

    Το χε πει ο "γερος" παλιότερα
    Οταν καποιος νεος ειχε ρωτησει τι να διαβασει πρωτο στο φορουμ
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Άκου να δεις τωρα.....
    Εγώ έχω ένα γνωστό που πούλησε το αυτοκίνητο του σε κάποιον"γνωστό" μου με υπεύθυνη δήλωση κλπ.
    Αυτός ο "γνωστός" μου δεν έκανε ποτέ την μεταβίβαση και μετά από 5 χρόνια ο πωλητής μένει με ένα χρέος στην εφορία για απλήρωτα τέλη και κάποιες αρκετές κλήσεις στην τροχαία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Κάτι ανάλογο είχα πάθει κι εγώ, το μακρινό πλέον 1991 όταν πούλησα το XL250S σε συνάδελφο στην εταιρία που δούλευα. Για καλή μου όμως, τύχη, είχα φροντίσει να κάνω μια επικυρωμένη δήλωση όπου αμφότεροι δηλώναμε την πώληση στον εν λόγω συνάδελφο.
    Ο κύριος λοιπόν αυτός, έναν μήνα μετά που το πήρε (και μη έχοντας κάνει ακόμα την μεταβιβαση) τράκαρε έναν γεράκο με αμάξι και....του έδωσε τα δικά μου στοιχεία!!!!!
    Φυσικα δεν μου είπε το παραμικρό.
    2 μήνες μετα, εμγανίζεται ο εν λόγω γεράκος στο σπίτι μου αξιώνοντας όπως ήταν λογικό την αποζημίωση για το τρακάρισμα!
    Του έδειξα την δήλωση και επίσης αναγνώρισε δια....της φωνής μου (έχω ιδιαίτερη χροιά και προφορά λόγω της γνωστής υπερηφάνειας στα αυτιά, κοινώς, κουφάλογο ) ότι δεν ήμουν εγώ ο υπαίτιος
    Και αυτό διότι ο εκλεκτός συνάδελφος όση ώρα έδινε τα στοιχεία μου δεν είχε βγάλει το κράνος! επίσης έχουμε και μια διαφορά ύψους, του ρίχνω ένα κεφάλι+.....
    Είπα στον γεράκο να περάσει από την εταιρία για τα καθέκαστα, την επόμενη το πρωί.
    Την συνέχεια την φαντάζεστε..... Ναι τόσο μ@λ@κ@ς ήταν ο "συνάδελφος" .....και φυσικά απολύθηκε με συνοπτικές.

    Πολύ καλά του έκανε λοιπόν που του πήρε το μηχανάκι.....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 19/10/2019 στις 10:07.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    φιλε μου τι να σου πω τωρα... αυτα ειναι βασικα πραγματα...

    Για μεταβιβαση πρεπει να εχεις βεβαιωση Τελων... κ ΚΤΕΟ... βασικα πραγματα ρε φιλε... πως πας κι εσυ δινεις χρηματα ετσι...

    Το μονο αποδεικτικο που εχεις στα χερια σου ειναι η εξουσιοδοτηση για τη μεταβιβαση... μπορεις να κινηθεις εναντιον του με αυτο το χαρτι... αν εχεις ενα γνωστο δικηγορο μπορεις να του στειλεις ενα εξωδικο με απειλη αγωγης για απατη.... το οποιο θα του το στειλεις με δικαστικο επιμελητη για παραδοση... (αυτο κοστιζει περιπου κανενα 40αρι ο δικαστικος επιμελητης συν ο,τι σου παρει ο δικηγορος για τη συνταξη του εξωδικου)

    Αλλιως δανεισου τα 110 ευρω, πηγαινε πληρωσε τα τελη, Δες αν εχει ΚΤΕΟ, αν εχει καλως πηγαινε κανε τη μεταβιβαση και πηγαινε να την παρεις.... αν δε στη δινει πηγαινε στην αστυνομια και κανε δηλωση κλοπης της μοτο και πες οτι ξερεις που βρισκεται....
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    φιλε μου τι να σου πω τωρα... αυτα ειναι βασικα πραγματα...

    Για μεταβιβαση πρεπει να εχεις βεβαιωση Τελων... κ ΚΤΕΟ... βασικα πραγματα ρε φιλε... πως πας κι εσυ δινεις χρηματα ετσι...

    Το μονο αποδεικτικο που εχεις στα χερια σου ειναι η εξουσιοδοτηση για τη μεταβιβαση... μπορεις να κινηθεις εναντιον του με αυτο το χαρτι... αν εχεις ενα γνωστο δικηγορο μπορεις να του στειλεις ενα εξωδικο με απειλη αγωγης για απατη.... το οποιο θα του το στειλεις με δικαστικο επιμελητη για παραδοση... (αυτο κοστιζει περιπου κανενα 40αρι ο δικαστικος επιμελητης συν ο,τι σου παρει ο δικηγορος για τη συνταξη του εξωδικου)

    Αλλιως δανεισου τα 110 ευρω, πηγαινε πληρωσε τα τελη, Δες αν εχει ΚΤΕΟ, αν εχει καλως πηγαινε κανε τη μεταβιβαση και πηγαινε να την παρεις.... αν δε στη δινει πηγαινε στην αστυνομια και κανε δηλωση κλοπης της μοτο και πες οτι ξερεις που βρισκεται....
    Μα είπε ότι όλα τα χαρτιά ήταν στην σέλα της μηχανής... Ούτε αυτήν δεν έχει τώρα.
    Άρα επαφίεται την καλή θέληση και μόνο του πωλητή, πλέον για να πάρει την μηχανή. Η ιστορία πάντως, μπάζει αρκετά...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Κάθε ιστορία του Dalton μπαζει...

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Που μπάζει ρε παίδες, δεν βλέπω κάτι περίεργο, δεν είχε χρήματα και το τρέναρε.... ντάξει θα έπρεπε να μιλήσουν με τον τύπο που την πούλησε και να του πει το πρόβλημα, χωρίς να αναγκαστεί ο άλλος να ψάχνεται αν έγινε η μεταβίβαση ή όχι.
    Το μόνο λάθος.
    Από την άλλη το καθίκι είχε κρατήσει κλειδί.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 19/10/2019 στις 10:25.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Μπαζει... Ξεμπαζει... Καλα εκανε κ του πηρε την μηχανη. Εχει το κεφάλι του ησυχο ο πωλητής γιατι προφανως η ο ιδιος το σκεφτηκε η καποιος του ανοιξε τα ματια οτι η μοτο μπορει να εμπλακει σε τροχαιο... Ληστεια η οτιδηποτε αλλο. Να βρεις τα 110... Να κανεις την μεταβιβαση. Τελος.

Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θυμα Εγκαταλειψης
    από christosms στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 13:28
  2. Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 23:34
  3. Eνα ακομη θυμα του internet.....
    από gmakris στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 01:17
  4. Αναστροφη ταξιτζη- θυμα μοτοσυκλετιστης
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 23:28
  5. Αμερικανιες συνεχεια..με θυμα ενα GSXR 1000 05'
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 01:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF